فرماندار تهران: جمع‌آوری 3000 کودک متکدی؛ مخالفت قوه‌قضاییه با حضور پلیس برای جمع‌آوری این کودکان

بیش از دوهزار نفر در سامانسراها اسکان داده شدند که از این میان 173 نفر از همراهان بیماران بودند که در همراه سراها اسکان داده شدند.


گلباران حرم مطهر رضوی

گلباران حرم مطهر رضوی توسط جمعی از زائران در اولین روز ماه ربیع الاول


ژنرال ضد ایران وزیر دفاع آمریکا می شود؟

دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ژنرال بازنشسته «جیمز ماتیس» فرمانده پیشین «یگان نیروهای مشترک آمریکا» را به عنوان وزیر دفاع تیم خود انتخاب کرده است.


الجزیره و گریم مرگ بر چهره دخترک سوری+عکس

تصویر منتشر شده از اجرای گریم "مرگ" بر چهره دختر خردسال سوری توسط چهره‌پرداز شبکه الجزیره قطر، رسوایی جدیدی برای این شبکۀ حامی تروریسم به بار ...


در تیم من همیشه بهترین‌ها و آماده‌ترین‌ها بازی می‌کنند

برانکو: بحث جدایی طارمی از پرسپولیس ربطی به آزمون ندارد؛ سیدجلال بازیکنی بدون جانشین در تیم من است

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تأکید کرد، در تیم او همیشه بهترین‌ها و آماده‌ترین‌ها بازیکنان به میدان خواهند رفت.


دعوای ۱۵ میلیون دلاری «خاوری» و شریکش در کانادا

اقتصاد | شنبه ۲۹ خرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۳۶ | نسخه چاپي

محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی که به کانادا فرار کرده، به دلیل اختلاف حساب 15 میلیون دلاری  با  «سام میزراهی» شریک مالی خود درخصوص ساختمان‌سازی در کانادا  به دادگاه اونتاریو- کانادا-  شکایت کرد.
به گزارش فارس، پایگاه بلومبرگ روز گذشته  از درگیری قضایی «محمودرضا خاوری» در کانادا خبر داده و نوشته است که وی و پسرش- خشایار خاوری- از  میزراهی (شریک اقتصادی‌شان) شکایت کرده‌اند و همچنین متقابلا ً «میزراهی» از یهودی های ساکن کانادا نیز از آنها شکایت کرده است. خاوری مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران است که در سال 1390 در پی اتهام دست داشتن در فساد مالی،   3 هزار میلیاردی مه‌آفرید خسروی، به بهانه مأموریت و شرکت در یک کنفرانس  به کانادا گریخته است.
به نوشته بلومبرگ، «سام میزراهی» یکی از شناخته ‌شده‌ترین ساختمان‌سازهای کانادا، شریک «خشایار خاوری» فرزند مدیر بانکی فراری ایرانی است. اسناد دادگاه «اونتاریو» نشان می‌دهد که خاوری (مدیر فراری) از سرمایه‌گذاران اصلی دو پروژه آپارتمان‌سازی «میزراهی» است.
بنابر این گزارش،  شکایت خاوری و میزراهی در دادگاه اونتاریو تحت رسیدگی است.  «میزراهی» نیز  در دادگاه  ادعا کرده است که بعد از بروز اختلاف در پروژه، خاوری با وی تماس گرفته و تهدید کرده است که اگر میلیون‌ها دلار به او نپردازد، خانه وی را آتش‌ زده و آبرویش را می‌برد.
هنوز این ادعای «میزراهی»  در دادگاه اثبات نشده و قاضی پرونده  در حال تحقیق و بررسی این موضوع است.
البته موضوع اصلی در این پرونده، به معامله‌ای بازمی‌گردد که بین «میزراهی»  و «خشایار خاوری» (پسر مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران)   انجام شده و هدف از آن تأمین سرمایه برای دو پروژه لوکس آپارتمان‌سازی در منطقه ثروتمند «یورکویل» تورنتو- کانادا-  بوده است. در اسناد پرونده شرح داده شده است که چطور این مشارکت با مشکل مواجه شده و نهایتاً طرفین بر سر مالکلیت بر ساختمان‌ها و سود حاصل از پروژه به اختلاف خورده‌اند. فرزند خاوری در دادگاه ادعا کرده است که پدرش تماسی با «میزراهی» نداشته و وی دروغ می‌گوید.
به نوشته بلومبرگ، نه «خشایار»  و نه پدر نامبرده (محمودرضا  خاوری)  در پاسخ به درخواست متعدد این پایگاه خبری، حاضر به اظهار نظر در این رابطه نشده‌اند. بلومبرگ به خانه خاوری در تورنتو- کانادا-  هم سر زده، اما کسی در را باز نکرده است.
«خشایار» به همراه «میزراهی» جزو مدیران شرکت بوده است و اول هم او بوده که از شریک خود شکایت کرده است. وی مدعی است که «میزراهی» آنها را فریب داده، سرمایه‌ها را بد هزینه کرده و نتوانسته به درستی شرکت را مدیریت کند. وی مدعی است که او سود شرکت را طلبکار است و «میزراهی» باید دست‌کم 81 میلیون دلار امریکا به او بپردازد. «خشایار خاوری» می‌گوید «میزراهی» از پروژه‌های دیگر از جمله آپارتمان «وان» که قرار است بلندترین برج کانادا باشد هم به وی بدهکار است.
در مقابل «میزراهی» می‌گوید «خشایار» و بخصوص پدرش در پروژه «یورکویل»  سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بر اساس قرارداد اولیه قرار بوده بعد از پایان پروژه تنها 50 درصد سود را سهیم باشند. به گفته وی، آنها در دیگر پروژه‌ها از جمله پروژه «وان» سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. وی همچنین پرونده دیگری باز کرده و از خاوری‌ها به دلیل نقض توافق، سهل‌انگاری، تهدید و تلاش برای زدن خسارت اقتصادی به وی، بیش از 38 میلیون دلار امریکا طلب کرده است.
به نوشته بلومبرگ، بر اساس قرارداد اولیه، خانواده خاوری سرمایه‌گذار پروژه و شرکت «میزراهی» سازنده بوده و نهایتاً قرار بود هر طرف 50 درصد از سود سهم ببرد. خانواده خاوری دست‌کم 11 میلیون دلار برای خرید زمین پروژه هزینه کرده است.
میزراهی گفته است که خانواده خاوری با بیان اینکه سرمایه کلانی دارند، گفته بودند که تمام هزینه‌های پروژه را می‌پردازند و نیازی به دریافت وام بانکی نیست.
در مقابل «خشایار خاوری» در ایمیلی به بلومبرگ گفته است که «میزراهی»  قرار بوده منابع ساخت و ساز، تأمین سرمایه و جمع‌آوری منابع برای ایجاد یک شرکت ساخت و ساز را تأمین کند.
بلومبرگ به سابقه خاوری در ایران هم اشاره کرده و نوشته است که وی در فهرست تعقیب اینترپل قرار داشت، اما اکنون در این فهرست نیست و کانادا هم به بهانه اینکه ممکن است خاوری در ایران اعدام شود، از مسترد کردن او خودداری می‌کند.
این پایگاه نوشته است که مقامات دولت ایران، بانک ملی و اینترپل به درخواست‌ها برای اظهار نظر در مورد این پرونده پاسخ نداده‌اند.
«یان مک لئود»، سخنگوی وزارت دادگستری کانادا به بلومبرگ گفته است: «دولت نمی‌تواند در مورد اینکه آیا درخواست استرداد فردی را دریافت کرده یا نه، نظری دهد، مگر اینکه آن فرد ذیل قانون استرداد بازداشت شود، چراکه مکاتبات بین دولت‌ها ماهیتی محرمانه دارند.» براساس این گزارش، در سال 90 زمانی که خاوری به کانادا فرار کرد، «میزراهی» قصد داشته، قرارداد و مراوده مالی با آنها را به بهانه اینکه خاوری به دلیل مسدود شدن حسابش در کاناد دیگر سرمایه‌ای ندارد، بر هم بزند، اما خانواده خاوری اعلام کرده‌اند که حساب‌هایشان باز است.
پس از آن مفاد قرارداد تغییر کرده و قرار شده است که مالکیت پروژه به نام «میزراهی» ثبت شود و خاوری هم 50 درصد از سود نهایی را دریافت کند. «میزراهی» می‌گوید از آنجا که منابع وعده شده از سوی خاوری را دریافت نکرده، مجبور شده است 68 میلیون دلار با نرخ سود 20 درصد از بانک وام بگیرد.
وی اتهام سوء مدیریت پروژه را رد کرده و می‌گوید خاوری در تماس تلفنی با وی، تهدید کرده که «اگر نگذارم چک‌ها نقد شود، خانه‌ام و هرآنچه را دارد به آتش می‌کشد.»
گفتنی است، پرونده محمودرضا خاوری درخصوص فساد مالی 3 هزار میلیاردی مه‌آفرید خسروی در دادگاه انقلاب تهران مفتوح است  و قوه قضائیه ایران  از مقامات قضایی کانادا خواستار بازداشت و استرداد وی شدند.
 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: