قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


تهديد خاوری با آتش!

اقتصاد | شنبه ۲۹ خرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۱۰ | نسخه چاپي

 یک نام در لیست متهمان اقتصادی هست که تصور می‌کرد با حضور در کانادا پرونده او به فراموشی سپرده خواهد شد اما نام «محمود رضا خاوری» در اذهان وجود دارد و به راحتی قابل حذف نیست. برخی هم این تصور را داشتند که با مطرح شدن پرونده بابک زنجانی دیگر پرونده خاوری قابل توجه نخواهد بود که این هم تصور اشتباهی است.
به گزارش آرمان، هنور که هنوز است بسیاری درخواست حضور خاوری در ایران و پاسخگویی او نسبت به اتهاماتش را دارند اما از آنجا که قرار نیست خورشیدی در پشت ابر باقی بماند و آنچه خاوری در ایران انجام داد به فراموشی سپرده شود پس اتفاقی در همان کانادا رخ داد که نام او بار دیگر در رسانه‌ها مطرح شود. پایگاه بلومبرگ روز جمعه از درگیری قضائی «محمود رضا خاوری» در کانادا خبر داده و نوشته است که وی و پسرش با شریک اقتصادی‌شان به اختلاف برخورد کرده‌اند.
خاوری مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران است که در سال ۱۳۹۰ در پی اتهام دست داشتن در فساد مالی، به کانادا فرار کرد. به نوشته بلومبرگ، «سام میزراهی» یکی از شناخته‌شده‌ترین ساختمان‌سازهای کانادا، شریک «خشایار خاوری» فرزند مدیر بانکی فراری ایرانی است. اسناد دادگاه اونتاریو نشان می‌دهد که خاوری پدر از سرمایه‌گذاران اصلی دو پروژه آپارتمان‌سازی میزراهی است. بنا براین گزارش، میزراهی ادعا کرده است که بعد از بروز اختلاف در پروژه، خاوری با وی تماس گرفته و تهدید کرده است که اگر میلیون‌ها دلار به او نپردازد، خانه وی را آتش‌ زده و آبرویش را می‌برد. هنوز این ادعا اثبات نشده و دادگاه در حال بررسی این پرونده است.
اختلاف در آپارتمان‌سازی
موضوع اصلی در این پرونده، به معامله‌ای بازمی‌گردد که بین میزراهی و خشایار انجام شده و هدف از آن تامین سرمایه برای دو پروژه لوکس آپارتمان‌سازی در منطقه ثروتمند «یورکویل» تورنتو بوده است. در اسناد پرونده شرح داده شده است که چطور این مشارکت با مشکل مواجه شده و نهایتا طرفین بر سر مالکلیت بر ساختمان‌ها و سود حاصل از پروژه به اختلاف خورده‌اند. فرزند خاوری در دادگاه ادعا کرده است که پدرش تماسی با میزراهی نداشته و وی دروغ می‌گوید.
به نوشته بلومبرگ، نه خشایار و نه محمود خاوری در پاسخ به درخواست متعدد این پایگاه خبری، حاضر به اظهارنظر در این رابطه نشده‌اند. بلومبرگ به خانه خاوری در تورنتو هم سر زده، اما کسی درب را باز نکرده است. خشایار به همراه میزراهی جزو مدیران شرکت بوده است و اول هم او بوده که از شریک خود شکایت کرده است. وی مدعی است که میزراهی آنها را فریب داده، سرمایه‌ها را بد هزینه کرده و نتوانسته به درستی شرکت را مدیریت کند. وی مدعی است که او سود شرکت را طلبکار است و میزراهی باید دستکم ۸۱ میلیون دلار آمریکا به او بپردازد.
خشایار خاوری می‌گوید میزراهی از پروژه‌های دیگر از جمله آپارتمان «وان» که قرار است بلندترین برج کانادا باشد هم به وی بدهکار است. در مقابل میزراهی می‌گوید خشایار و به ویژه پدرش در پروژه یورکویل سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بر اساس قرارداد اولیه قرار بوده بعد از پایان پروژه تنها ۵۰ درصد سود را سهیم باشند. به گفته وی، آنها در دیگر پروژه‌ها از جمله پروژه وان سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. وی همچنین پرونده دیگری باز کرده و از خاوری‌ها به دلیل نقض توافق، سهل‌انگاری، تهدید و تلاش برای زدن خسارت اقتصادی به وی، بیش از ۳۸ میلیون دلار آمریکا طلب کرده است.
به نوشته بلومبرگ، بر اساس قرارداد اولیه، خانواده خاوری سرمایه‌گذار پروژه و شرکت میزراهی سازنده بوده و نهایتا قرار بود هر طرف ۵۰ درصد از سود سهم ببرد. خانواده خاوری دستکم ۱۱ میلیون دلار برای خرید زمین پروژه هزینه کرده است. میزراهی گفته است که خانواده خاوری با بیان اینکه سرمایه کلانی دارند، گفته بودند که تمام هزینه‌های پروژه را می‌پردازند و نیازی به دریافت وام بانکی نیست. در مقابل خشایار خاوری در ایمیلی به بلومبرگ گفته است که میزراهی قرار بوده منابع ساخت و ساز، تامین سرمایه و جمع‌آوری منابع برای ایجاد یک شرکت ساخت و‌سازرا تامین کند.
بلومبرگ به سابقه خاوری در ایران هم اشاره کرده و نوشته است که وی در فهرست تعقیب اینترپل قرار داشت، اما اکنون در این فهرست نیست و کانادا هم به بهانه اینکه ممکن است خاوری در ایران اعدام شود، از مسترد کردن او خودداری می‌کند. این پایگاه نوشته است که مقامات دولت ایران، بانک ملی و اینترپل به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره این پرونده پاسخ نداده‌اند.
«یان مک لئود» سخنگوی وزارت دادگستری کانادا به بلومبرگ گفته است: «دولت نمی‌تواند درباره اینکه آیا درخواست استرداد فردی را دریافت کرده یا نه، نظری دهد، مگر اینکه آن فرد ذیل قانون استرداد بازداشت شود، چراکه مکاتبات بین دولت‌ها ماهیتی محرمانه دارند.» بنا براین گزارش، در سال ۹۰ زمانی که خاوری به کانادا فرار کرد، میزراهی قصد داشته قرارداد و مراوده مالی با آنها را به بهانه اینکه خاوری به دلیل مسدود شدن حسابش در کاناد دیگر سرمایه‌ای ندارد، بر هم بزند، اما خانواده خاوری اعلام کرده‌اند که حساب‌هایشان باز است.
پس از آن مفاد قرارداد تغییر کرده و قرار شده است که مالکیت پروژه به نام میزراهی ثبت شود و خاوری هم ۵۰درصد از سود نهایی را دریافت کند. میزراهی می‌گوید از آنجا که منابع وعده شده از سوی خاوری را دریافت نکرده، مجبور شده است ۶۸ میلیون دلار با نرخ سود ۲۰درصد از بانک وام بگیرد. وی اتهام سوءمدیریت پروژه را رد کرده و می‌گوید خاوری در تماس تلفنی با وی، تهدید کرده که «اگر نگذارم چک‌ها نقد شود، خانه‌ام و هرآنچه را به دارم به آتش می‌کشد.»
شریک خاوری در کانادا کیست؟
نکته جالبی که از گزارش های منتشر شده درباره اختلافات خاوری ها، پدر و پسر، با سام میزراهی شریک آنها بدست می‌آید این است که سابقه شراکت آن ها به قبل از برملا شدن تخلف ۳ هزار میلیارد تومانی در ایران و فرار محمودرضا خاوری برمی‌گردد و این یعنی خاوری در همان زمان تصدی پست مدیرعاملی بانک ملی درگیر ساختمان سازی در کانادا بوده است! بنا بر گزارش بلومبرگ «در سال ۹۰ زمانی که خاوری به کانادا فرار کرد، میزراهی قصد داشته قرارداد و مراوده مالی با آن‌ها را به بهانه اینکه خاوری به دلیل مسدود شدن حسابش در کاناد دیگر سرمایه‌ای ندارد، بر هم بزند اما خانواده خاوری اعلام کرده‌اند که حساب‌هایشان باز است».
با این وجود از کنجکاوی ها درباره سام میزراهی کاسته نمی شود؛ مروری بر مصاحبه‌هایی که در فضای مجازی از سام میزراهی وجود دارد، نشان می‌دهد او تا سال ۸۹ تنها صاحب چند خشکشویی در شهرهای مختلف کانادا بوده است! جست‌وجویی سریع نشان می‌دهد که یهودیان «میزراهی» یهودیان خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، یهودیان میراهی گفته می‌شود. معمولا این یهودیان در کشورهای دارای جمعیت اکثریت مسلمان زندگی می‌کردند. یهودیان ایرانی، عراقی، سوری، افغانی، بخارایی، کردی، گرچی و غیره جزو این گروه هستند.
این خشکشوی ایرانی اما دو سال قبل توانست حق انحصاری ساخت و ساز در ضلع جنوبی «یانگ و بلور» را بدست آورد و در حال ساخت یک برج ۸۰ طبقه به نام «The One» در این منطقه است؛ برجیکه توسط آرشیتکت مشهور انگلیسی «نورمن فاستر» طراحی شده است. این پروژه سر و صدای زیادی ایجاد کرد چراکه به جای یک ساختمان ۱۱۴ ساله ساخته شود و به همین خاطر هم یک عضو شورای شهر تورنتو برای به ثبت رساندن آن به عنوان میراث تاریخی تلاش زیادی کرد ولی ناموفق ماند. این برج بعد از برج «CN Tower» بلندترین برج کانادا و احتمالا گرانترین برج کانادا خواهد بود. ارتفاع آن ۳۱۸ متر و با هزینه یک میلیارد دلاری ساخته خواهد شد.
میزراهی در تشریح اینکه چطور صاحبان این ملک قدیمی را برای فروختن آن متقاعد کرده است، می‌گوید:«فرایند آن حدود ۱۱ ماه طول کشید. کار متفاوتی که من نسبت به بقیه انجام دادم این بود که فهمیدم در کنار جنبه مالی معامله، صاحبان ملک چه احساسی دارند و چه می‌خواهند. اینجا فقط پول مطرح نیست. چون شما با کسانی روبه رو بودید که ۱۱۴ سال صاحب ملک بودند و به آن وابستگی عاطفی داشتند. باید این را درک می‌کردید. چندین بار با آنها ملاقات کردم. از دفتر کارم پیاده به آنجا می‌رفتم و در طبقه بالای ساختمان می‌نشستم و قهوه می‌نوشیدم. ما در باره گذشته، حال و آینده با همدیگر صحبت می‌کردیم. گاهی صحبت هایمان ارتباطی به ملک نداشت.
ما در باره زندگی صحبت می‌کردیم. موضوعات شخصی. رابطه بین ما به یک رابطه دوستانه توام با اعتماد متقابل تبدیل شد. چنین رابطه‌ای نمی‌تواند ساختگی باشد. ما توانستیم به عنوان دوست در کنار همدیگر بنشینیم و کار را پیش ببریم». آیا زمینه آشنایی و شراکت میزراهی با خاوری‌ها هم اینگونه شکل گرفته است؟! بعید به نظر می‌رسد. میزراهی در پاسخ به این سؤال که بزرگترین نگرانی صاحبان این ملک ۱۱۴ ساله چه بود و چگونه این نگرانی را رفع کرد، می‌گوید: «بزرگترین نگرانی آنها چه بود؟ بزرگترین نگرانی آنها عاطفی بود. دوست داشتند همه چیز بسادگی و با فشردن دست همدیگر به نشانه ضمانت انجام شود.
من هم به این ارزش پایبند بودم. مساله این بود که به حرفی که می‌زنید پایبند باشید و به قول تان عمل کنید»! میزراهی البته توضیح نمی دهد با این همه پایبندی بر اصول اخلاقی چطور به شراکتش با خاوری که در ایران به اختلاس متهم است، ادامه داده است؟وی درباره برج ۸۰ طبقه اش می‌گوید:«چیزی که شاهد آن خواهید بود، یک ساختمان منحصربفرد ۸۰ طبقه خواهد بود. چیزی را خواهد دید که هرگز در تورنتو ساخته نشده است و شبیه هیچکدام از ساختمان‌های تورنتو یا حتی کانادا نیست».

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟