با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات خوشی داشتیم. این ترانه ها را مرور کنیم.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


بعیدی‌نژاد با اشاره به تحریم جدید کره شمالی: مردمشان آماده مقابله با موج دوم قحطی می‌شوند

جهان | جمعه ۲۸ خرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۴۵ | نسخه چاپي

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که دولت آمریکا بر مبنای تجربیات خود در اعمال تحریم‌ها علیه ایران، برنامه مدونی را برای اعمال تحریم‌های ثانویه علیه کره شمالی تدوین و به مرحله اجرا گذارده است.
حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه در کانال تلگرام خود با اشاره به آخرین وضعیت کره شمالی بعد از پنجمین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی نوشت: بر اساس این مقررات هر شخص حقیقی و یا حقوقی که به طور مستقیم و غیر مستقیم به تداوم و توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی کمک کند، حساب‌ها و اموالش در آمریکا توقیف و از داشتن هرگونه مراوده با آمریکا و شرکت‌های آمریکایی منع خواهد شد.
این فشارها به دنبال تشدید تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل در دو ماه گذشته اتخاذ می‌شود. پنجمین قطعنامه تحت فصل هفتم شورای امنیت که حدود سه ماه پیش به تصویب رسید، علاوه بر ممنوعیت‌های قبلی مربوط به ممنوعیت صادرات و واردات سلاح از کره شمالی، تمامی کشورهای جهان را موظف کرده است که کشتی‌های تجاری از مبدا این کشور و به مقصد این کشور را بازرسی کرده و در صورت مشاهده مواد و تجهیزاتی که می‌توانند به توان هسته‌ای، فضایی و موشکی این کشور کمک کنند آنها را مصادره و منهدم کنند. این قطعنامه برای اولین بار حتی فروش نفت به این کشور و خرید ذغال سنگ و سنگ آهن از این کشور را که مهم‌ترین منبع در آمد کره شمالی است را فقط در شرایطی مجاز دانسته است که مصرف و درآمد آن در در برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور مورد استفاده قرار نگیرد. این شرط مبهم که البته می‌تواند موجب سوء استفاده بسیار هم قرار گیرد نیز با تلاش‌های چین در قطعنامه درج شد. مهم‌ترین هدف این قطعنامه، چین خواهد بود که تا به حال هیچ کنترل و بازرسی بر کشتی‌های کره شمالی اعمال نمی‌کرد.
چین با مرز طولانی بیش از هشتصد کیلومتر تنها واردکننده ذغال سنگ و سنگ آهن از کره شمالی است که ارزش سال قبل صادرات ذغال سنگ کره شمالی به چین بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است. اگر چین بخواهد به بازرسی کشتی‌ها و تضمین این‌که این مصارف برای حمایت از برنامه هسته‌ای نیستند، به طور موثری عمل کند، در شرایطی که قیمت ذغال سنگ هم در بازار جهانی افت زیادی داشته است، این امر می‌تواند برای اقتصاد کره شمالی مشکلات عدیده‌ای ایجاد کند. در همین شرایط بوده است که ارگان رسمی دولت کره شمالی ماه پیش با صدور اطلاعیه‌ای با پیش‌بینی یک دوره سخت ریاضتی، به مردم هشدار داده است که آماده ایجاد قحطی در کشور و مقابله با آن باشند.
این بیانیه اعلام کرده است که ملت کره شمالی آماده خوردن ریشه گیاهان هم هستند تا کشور از موج دوم قحطی عبور کند، چرا که مسیر انقلاب مسیری طولانی و سخت است. کره شمالی مدت‌هاست که برای مقابله با بحران غذا در این کشور درخواست نیم میلیون تن مواد غذایی کرده است که متاسفانه با عدم استقبال جهانی فقط حدود ۱۷.۵۰۰ تن مواد غذایی دریافت کرده است. موج اول قحطی در کره شمالی از سال ۱۹۹۴ شروع و تا چند سال ادامه داشت که در آن سال‌ها بر اساس برخی آمارها بیش از سه میلیون نفر جان خود را از دست دادند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟