مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


احتمال سكوت اصولگرايان در انتخابات ۹۶

سیاست | دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۳ | نسخه چاپي

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم همواره و در مقاطع مختلف تاریخی یکی ازاعضای ثابت اتاق فکر جریان اصولگرایی بوده و از نزدیک با تمام جوانب جریان اصولگرایی آشناست. وی علاوه براینکه عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، سخنگویی جامعه روحانیت مبارز را نیز برعهده دارد و در هفتم اسفند نیز یکی از گزینه‌های اصلی اصولگرایان برای ورود به مجلس دهم بود. به همین دلیل و برای تحلیل و ارزیابی دلایل شکست اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند در تهران و همچنین برنامه اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده با وی گفت‌وگو کردیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور پیدا نمی‌کند به«آرمان» می‌گوید: «احتمال این مساله وجود دارد که اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده از آقای روحانی حمایت کنند.در ادامه ماحصل گفت‌وگوی آرمان با حجت‌الاسلام مصباحی مقدم را می‌خوانید:
دلایل شکست کامل اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند در تهران چه بود؟حضور مستقل برخی اصولگرایان در انتخابات و وجود اعضای جبهه پایداری در لیست اصولگرایان به چه میزان در این شکست تاثیر داشت؟
اصولگرایان برای نخستین بار در انتخابات هفتم اسفند شکست نخوردند بلکه در گذشته نیز این اتفاق افتاده است. درانتخابات مجلس ششم نیز اصولگرایان به جز در تهران در سراسر کشور شکست خوردند و موفق نشدند اکثریت مجلس را به دست بیاورند. از ابتدای انقلاب تاکنون دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا در همه انتخابات با هم رقابت داشتند و در هر انتخابات نیز نتایج متفاوتی به دست می‌آوردند. با این وجود در اغلب انتخابات مجلس شورای اسلامی اصولگریان به پیروزی رسیده‌اند و اکثریت مجلس را به دست آورده‌اند. در انتخابات هفتم اسفند نیز اصلاح‌طلبان در سراسر کشور به پیروزی نرسیدند و تعداد نمایندگان منتخب اصولگرا نسبت به اصلاح‌طلبان بیشتر است. اصلاح‌طلبان تنها در تهران موفق شدند به اهداف انتخاباتی خود دست پیدا کنند و در اغلب مناطق کشور کاندیداهای اصولگرا به مجلس راه یافتند. با این وجود در انتخابات تهران به دلیل شرایط متفاوتی که وجود داشت اصلاح‌طلبان به صورت کامل به پیروزی رسیدند که این مساله نیز جای بحث و تامل دارد. اصولگرایان قبل از انتخابات اهتمام جدی داشتند که طیف‌های مختلف این جریان زیر یک چتر و به صورت واحد و منسجم در صحنه انتخابات حضور پیدا کنند.
در نهایت نیز این اتفاق به استثنای آقای لاریجانی صورت گرفت و اصولگرایان با یک لیست منسجم وارد انتخابات شدند. یکی از مهم‌ترین پیامدهای لیست منسجم اصولگرایان تجمیع و افزایش آرای اصولگرایان نسبت به انتخابات گذشته بود. در انتخابات هفتم اسفند بسیاری از چهره‌های اصولگرا نسبت به انتخابات گذشته با افزایش رای روبه رو بودند به شکلی که برخی حتی دوبرابر گذشته رای به دست آوردند. به همین دلیل بنده معتقدم ائتلاف اصولگرایان دستاوردهای مثبتی برای این جریان داشته که در گذشته سابقه نداشته است. در گذشته طیف‌های مختلف اصولگرایی در آستانه انتخابات با شیوه‌های مختلف وارد انتخابات می‌شدند و به همین دلیل آرا بین طیف‌های مختلف اصولگرایی تقسیم می‌شد. این در حالی بود که این تقسیم آرا در نهایت به سود جریان رقیب تمام می‌شد و اصولگرایان نمی‌توانستند به اهداف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کنند. شرایط انتخابات هفتم اسفند به شکلی بود که مردم به جای اینکه به افراد رای بدهند به «لیست»جریان‌های سیاسی رای دادند که به نظر من اتفاق مثبت و خوشایندی است. رای به لیست‌های جریان سیاسی به منزله تقویت احزاب در فضای سیاسی ایران است.
با این وجود نکته مهم انتخابات هفتم اسفند این بود که آرای اصولگرایان بدون اینکه به صندوق رقیب ریخته شود کاهش پیدا کرد. دلیل اصلی این مساله نیز نابسامانی وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم است. به نظرمی رسد برخی از طبقات جامعه که از وضعیت معیشتی مناسبی برخودار نیستند این مساله را از چشم نظام می‌بینند و نسبت به برخی سیاست‌های نظام خوشبین نیستند. وضعیت معیشتی نامناسب برخی طبقات اجتماعی سبب سرخوردگی و ناامیدی این طبقات اجتماعی شده و به همین دلیل به شکل‌های مختلف از حاضر شدن در پای صندوق‌های رای امتناع می‌کنند. در نتیجه آرای اصولگرایان در حدود۲۰تا۳۰ درصد کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر آرای اصلاح‌طلبان به همین میزان افزایش پیدا کرد. از سوی دیگر نیز برخی از افرادی که پس از انقلاب اسلامی در هیچ انتخاباتی شرکت نمی‌کردند با مشاهده وضعیت انتخابات وارد صحنه شدند و از اصلاح‌طلبان حمایت کردند. در نتیجه برخی از افرادی که به اصلاح‌طلبان رای دادند هوادار جدی آنها نبودند بلکه با برخی سیاست‌های نظام مشکل داشتند یا اینکه از وضعیت معیشتی خود رضایت نداشتند.
برنامه اصولگرایان برای انتخابات این بود که پس از ارائه لیست مشترک همه کاندیداهای دیگر به نفع لیست کناره‌گیری کنند. با این وجود این اتفاق رخ نداد و بسیاری از چهره‌های اصولگرا در صحنه انتخابات باقی ماندند. چرا چنین اتفاقی رخ داد؟
هنگامی که لیست ائتلاف اصولگرایان اعلام شد برخی از افراد به سود لیست انصراف دادند و در مقابل برخی حاضر نشدند کناره‌گیری کنند و ترجیح دادند به شکل مستقل در صحنه انتخابات باقی بمانند. با این وجود این افراد به موفقیت خاصی در انتخابات دست پیدا نکردند و آرای کمی به دست آوردند. نفر اول اصولگرایان خارج از لیست آقای غفوری فرد بود که در نهایت موفق شد۶۳ هزار رای به دست بیاورد. در نتیجه حضور مستقل برخی کاندیداها با دستاورد قابل توجهی همراه نبود. مساله مهم دیگر در این زمینه حضور اعضای جبهه پایداری در ائتلاف اصولگرایان بود که واکنش‌های مختلفی را در برداشت. هدف اصلی اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند حضور واحد و منسجم و جلوگیری از تشتت و چند دستگی بود. پیش بینی ما این بود که اگر اصولگرایان با چند لیست وارد انتخابات شوند به صورت قطعی شکست خواهند خورد. به همین دلیل حضور اعضای جبهه پایداری در ائتلاف سبب انسجام و نظم بیشتر اصولگرایان شد که در نهایت به ارائه لیست مشترک منجر شد. با این وجود حضور اعضای جبهه پایداری در لیست اصولگرایان پیامدهایی نیز به همراه داشت که در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار بود. یکی از مهم‌ترین پیامدهای این مساله این بود که آقای لاریجانی حاضر نشدند به ائتلاف اصولگرایان بپیوندند که در نوع خود اتفاق مهمی بود و در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار بود.
عدم حضور آقای لاریجانی در ائتلاف اصولگرایان سبب شد افراد دیگری نیز از حضور در لیست اصولگرایان امتناع کنند و به لیست امید ملحق شوند. به نظر من اگر آقای لاریجانی در لیست اصولگرایان قرار می‌گرفت در کیفیت حضور اعضای جبهه پایداری در لیست تاثیر می‌گذاشت و از سوی دیگر برخی از افراد که به لیست امید ملحق شدند در لیست اصولگرایان باقی می‌ماندند. حضور یا عدم حضور آقای لاریجانی و نزدیکان ایشان در لیست اصولگرایان در میزان آرای اصولگرایان تاثیر مستقیم داشت. در نتیجه عدم حضور ایشان در لیست اصولگرایان یکی از عوامل شکست جریان اصولگرایی در انتخابات بود. با این وجود بنده معتقدم قرار نیست کرسی‌های مجلس همیشه در اختیار یک جریان قرار داشته باشد و جریان‌های دیگر سیاسی نیز باید کارآمدی یا عدم کارآمدی خود را در مجلس نشان دهند. در جمهوری اسلامی مردم تعیین می‌کنند چه کسی باید در چه جایگاه و مقامی قرار بگیرد. در شرایط کنونی نیز مردم منتخبان خود را در مجلس انتخاب کرده‌اند و به همین دلیل باید به آرای مردم احترام گذاشت.
آقای لاریجانی عنوان کرده‌اند آقای حدادعادل برای حضور ایشان در لیست اصولگرایان هیچ پیامی به وی نداده است. این اقدام آقای حدادعادل چه پیامی با خود به همراه دارد؟آیا از بین اصولگرایان هیچ کس با آقای لاریجانی در این زمینه صحبت نکرد؟
بنده شخصا در این زمینه با آقای لاریجانی صحبت کردم. آقای لاریجانی در پاسخ به بنده گفتند: «بنده شخصا در ائتلاف حضور پیدا نمی‌کنم اما نماینده خود را به شورای ائتلاف می‌فرستم». با این وجود پس از مدتی مشخص شد که نماینده ایشان نیز در شورای ائتلاف حضور پیدا نمی‌کند. آقای لاریجانی تصمیم‌گیری در این زمینه را به فراکسیون رهروان ولایت محول کرده بود و خود را تابع تصمیم این فراکسیون قرار داده بود. در جلسه‌ای که فراکسیون رهروان ولایت در این زمینه تصمیم‌گیری کرد آقای کاظم جلالی ریاست جلسه را برعهده داشت. ایشان در ابتدای جلسه عنوان کرد آقای لاریجانی از ایشان خواسته که فراکسیون در این زمینه تصمیم‌گیری کند. سپس اعضای موافق و مخالف صحبت کردند و در نهایت رای‌گیری در این زمینه انجام شد. نتیجه رای‌گیری فراکسیون رهروان ولایت این بود که هیچ کس و از جمله آقای لاریجانی در شورای ائتلاف حضور پیدا نکند. در نهایت نیز آقای لاریجانی هیچ فردی را به عنوان نماینده خود در ائتلاف معرفی نکرد. این در حالی بود که ایشان در این زمینه دستشان باز بود و می‌توانست با مسئولیت خود یک یا دو نفر را به ائتلاف اصولگرایان معرفی کند که این کار را نکرد. پس از مشخص شدن این وضعیت بنده و آقای ابوترابی‌فرد دوباره با آقای لاریجانی صحبت کردیم و عنوان کردیم شورای ائتلاف برحضور شما در شورا تاکید دارد و درخواست دارد که شما در شورای ائتلاف حضور داشته باشید. آقای لاریجانی در پاسخ به ما عنوان کردند: «بنده چون رئیس یکی از قوا هستم در شرایط کنونی به مصلحت نیست در انتخابات جریان‌های سیاسی نقش آفرینی کنم».
شما این مساله را می‌پذیرید که اگر برخی اتفاقات در مجلس نهم رخ نمی‌داد و برخی تندروی‌ها از سوی برخی اصولگرایان صورت نمی‌گرفت آقای لاریجانی در شورای ائتلاف حضور پیدا می‌کردند؟
آقای لاریجانی معتقد بود لیست ارائه شده توسط اصولگرایان با اقبال عمومی روبه رو نمی‌شود و دستاورد مهمی در انتخابات به دست نمی‌آورد. البته ایشان به رویکرد جبهه پایداری در مجلس نهم نیز انتقاد داشتند.
به نظر شما ردصلاحیت گسترده چهره‌های جریان اصلاحات باعث واکنش مردم و عدم ورود برخی چهره‌های نخبه اصولگرا مانند احمد توکلی، ابوترابی‌فرد یا آل‌اسحق به مجلس نشد؟
به نظر من در ابتدا اصولگرایان باید به این سوال پاسخ بدهند که چرا چهره‌های برجسته جریان اصولگرایی موفق نشدند وارد مجلس شوند. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان زمینه را برای رای نیاوردن چهره‌های برجسته اصولگرا در انتخابات هفتم اسفند مهیا کردند. هنگامی که اصلاح‌طلبان متوجه شدند نمی‌توانند با چهره‌های برجسته خود در انتخابات حاضر شوند تلاش کردند شرایطی را به وجود بیاورند که چهره‌های برجسته جریان اصولگرا نیز به مجلس راه پیدا نکنند. هنگامی که رئیس دولت اصلاحات در یک ویدئو که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی پیدا کرد به صراحت عنوان کرد به دولیست جریان اصلاحات به صورت کامل رای بدهید به همین منظور بود.
اصلاح‌طلبان به دلیل ردصلاحیت‌های گسترده مجبور بودند با تمام قوا و امکانات موجود به صحنه انتخابات وارد شوند. درنتیجه رای نیاوردن چهره‌های برجسته اصولگرا بیشتر به سیاست‌های نظارتی بازمی‌گردد و نه برنامه‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟
رد صلاحیت اصلاح‌طلبان به دلیل گذشته این جریان بود که در فتنه سال ۸۸ اقدامات ناخوشایندی برعلیه نظام جمهوری اسلامی انجام دادند و پس از آن نیز به هیچ عنوان ابراز ندامت نکردند. به همین دلیل نباید بدون هیچ دلیل پای شورای نگهبان را به مسائل جریانی و جناحی باز کنیم.
شما قبل از انتخابات هفتم اسفند از«حذف لیدر» سخن گفتید. با این وجود لیدر جریان اصلاحات از تاثیرگذاری زیادی در انتخابات برخوردار بود. هنوز هم از حذف لیدر حمایت می‌کنید؟
منظور من از حذف لیدر حمایت از حذف لیدر نبود بلکه قصد داشتم از حذف لیدر جلوگیری کنم. ما هیچ‌گاه پیش بینی نمی‌کردیم یک ظرفیت بزرگ برای ایشان در فضای مجازی به وجود بیاید که ایشان بتوانند در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار باشند. بنده از سردلسوزی عنوان کردم جریان اصلاحات باید سیاست‌هایی را در پیش بگیرد که بتواند از پتانسیل شخصیت‌های مهم خود در فضای انتخابات استفاده کند. متاسفانه برخی سخن من را برعکس جلوه دادند و گمان کردند بنده به دنبال حذف لیدر در فضای سیاسی هستم که در واقعیت چنین قصدی نداشتم.
حضور همزمان دو فراکسیون با اهمیت امید و فراگیر در مجلس دهم سبب جنگ قدرت و کشمکش‌های سیاسی بین دو جریان سیاسی نمی‌شود؟این در حالی است که تعداد مستقلین مجلس دهم نیز نسبت به مجالس گذشته بیشتر شده و هر دو فراکسیون تلاش می‌کنند برای تاثیرگذاری بیشتر در فضای مجلس مستقلین را به سوی خود جذب کنند. ارزیابی شما از این مساله چیست؟
همکاری یا جدال دو فراکسیون امید و فراگیر اصولگرایان در مجلس دهم به عملکرد هر دو فراکسیون در تصمیم‌گیری‌های مجلس بستگی دارد. به نظر من فراکسیون امید و فراگیر اصولگرایان در۸۰ درصد مسائل با هم اشتراک نظر دارند و اختلافات کمی بین آنها وجود دارد. اگر این دو فراکسیون روی اشتراکات فی‌مابین برنامه‌ریزی کنند و یک تعامل منطقی بین این دو فراکسیون به وجود بیاید مجلس دهم پویایی و نشاط بیشتری خواهد داشت و بهتر می‌تواند مشکلات مردم را حل کند. نکته مهم در این زمینه ضرورت گفت‌وگو و تعامل بین این دو فراکسیون در مجلس است. نمایندگان هر دو فراکسیون باید ضرورت گفت‌وگو و تعامل را در شرایط کنونی درک کنند و از هر گونه تنش و دو دستگی خودداری کنند. از سوی دیگر آقای لاریجانی باید تلاش کند حلقه اتصال فراکسیون‌های امید و فراگیر اصولگرایان باشد تا مجلس از هارمونی و نظم بهتری برخوردار باشد. بنده این توانایی و درایت را در آقای لاریجانی مشاهده می‌کنم و با توجه به شناختی که از ایشان دارم اعتقاد دارم ایشان در نظم‌دهی به مجلس دهم موفق خواهند شد.
پیامدهای انتخاب آقای لاریجانی به ریاست مجلس برای اصلاح‌طلبان چیست؟آیا اصلاح‌طلبان با استراتژی مناسبی به مساله انتخاب هیات رئیسه مجلس ورود کردند؟
فضای تبلیغاتی انتخابات هفتم اسفند به شکلی بود که به نظر می‌رسید اصلاح‌طلبان در نهایت به پیروزی خواهند رسید. با این وجود آنها در هفتم اسفند به موفقیت نسبی در مقایسه با گذشته رسیدند. نکته مهم اینکه جریان اصلاحات نباید دستاورد هفتم اسفند را بزرگ‌تر از واقعیت نشان می‌داد که چنین اتفاقی رخ داد و اصلاح‌طلبان گمان کردند به دستاورد بسیار بزرگی دست پیدا کرده‌اند. اصلاح‌طلبان با این تحلیل اشتباه احساس کردند در شرایط کنونی آقای عارف می‌تواند به راحتی ریاست مجلس را به دست بیاورد. به همین دلیل در روزهای منتهی به انتخاب رئیس مجلس تمام امکانات و ابزارهای خود را به کار گرفتند و به صورت تمام قد از آقای عارف برای به دست آوردن ریاست مجلس حمایت کردند.
با این وجود آقای لاریجانی به دلیل تجربه وظرفیت بیشتر در مدیریت مجلس موفق شدند به ریاست مجلس برسند و مورد حمایت نمایندگان قرار بگیرند. این در حالی است که به نظر می‌رسد برخی از اصلاح‌طلبان نیز با وجود اعلام همکاری با فراکسیون امید در نهایت به آقای لاریجانی رای دادند. از سوی دیگر به نظر می‌رسید دولت آقای روحانی نیز به صورت غیرمستقیم از حمایت آقای لاریجانی حمایت می‌کرد اما حاضر نبود این مساله را به صراحت عنوان کند.
موضع شما درباره جریان پایداری چیست؟آیا قبول دارید در مجلس نهم در برخی مقاطع مواضع شما هم‌راستا با مواضع پایداری بود؟
خیر؛ بنده هیچ گاه به پایداری نزدیک نشدم. به نظر من جریان پایداری جزئی از جریان اصولگرا است. با این وجود برخی از اعضای این جریان خود را بزرگ‌تر از آنچه در واقعیت بودند نشان می‌دادند.
گزینه اصولگریان برای انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ چه کسانی هستند؟ آیا در این زمینه در جریان اصولگرایی صحبت شده است؟آیا احتمال حمایت اصولگرایان از آقای روحانی وجود دارد؟ موضع شما درباره احتمال بازگشت احمدی‌نژاد در سال۹۶ چیست؟
هنوز بررسی شرایط انتخابات ریاست‌جمهوری در دستور کار جریان اصولگرایی قرار نگرفته است. با این وجود احتمال این مساله وجود دارد که اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده از آقای روحانی حمایت کنند. از سوی دیگر این احتمال نیز وجود خواهد داشت که اصولگرایان از یک گزینه جدید حمایت کنند و آن را در مقابل آقای روحانی قرار بدهند. گزینه سوم اصولگریان نیز«سکوت» است که ممکن است از هیچ گزینه‌ای حمایت نکنند و تنها در انتخابات مشارکت داشته باشند. درباره آقای احمدی‌نژاد هم بنده معتقدم ایشان در انتخابات حضور پیدا نمی‌کنند اما اگر حضور پیدا کنند بسیار بعید است مورد حمایت جریان اصولگرا قرار بگیرد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: مصباحی مقدم ،

دیدگاه شما چیست؟