کوتاه قدها این مطلب را از دست ندهند

مهم‌ترین نكته در استایل تمركز كردن روی چیزهایی است كه می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چند بیشتر مواقع ما آدم‌ها روی مسائلی در ظاهر خود تمركز ...رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...بی‌سواد‌ها کارت پایان خدمت نمی‌گیرند!

جامعه | يكشنبه ۲۳ خرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۳۸ | نسخه چاپي

انتشار اخبار مربوط به حوزه خدمت سربازی روز گذشته با رد یک مصوبه و انجام دو اظهار نظر همراه بود. روز گذشته در حالی که شورای نگهبان با معافیت‌های جدید سربازی مخالفت کرد، یک مقام مسئول در آموزش و پرورش از عدم ارائه کارت پایان خدمت به شهروندان بی‌سواد خبر داد.همزمان یک مقام مسئول در نظام وظیفه درباره وضعیت سربازان معتاد توضیحاتی ارائه داد.
به تازگی سربازی رفتن با تغییر و تحولات گوناگونی همراه بوده است. این در حالی است که در سال‌های اخیر مدت سربازی ۱۸ ماه تعیین شده بود، اما هم اکنون این مدت به ۲۱ ماه افزایش یافته است. به گفته مسئولان دلیل اعمال این قوانین کاهش تعداد مشمولان خدمت سربازی در شرایط کنونی است. در مقایسه شرایط و میزان معافیت سربازی در سال‌های اخیر باید به این امر اذعان داشت که در گذشته میزان معافیت خدمت سربازی و همچنین کسر خدمت در مقایسه با شرایط کنونی بیشتر بوده است.
مخالفت شورای نگهبان با معافیت‌های جدید
شورای نگهبان نظر خود را در مورد لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور اعلام کرد. ماده پنج الحاقی این لایحه به معافیت‌های جدید برای فرزندان ایثارگران اختصاص داشت. اواخر اردیبهشت نمایندگان مجلس نهم در جریان بررسی مجدد موادی از لایحه تنظیم برخی احکام برنامه‌های توسعه کشور به بررسی ماده الحاقی پنج این لایحه پرداختند و با این ماده با ۱۴۸ رای موافقت کردند. این تعداد رای موافق از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در جلسه اخذ شد و تنها ۱۲ نماینده به آن رای مخالف دادند و شش رای ممتنع ثبت شد. یکی از مهم‌ترین تغییرات اعمال شده مربوط به ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی بود که با تغییراتی رو‌به‌رو شد و یک تبصره هم به آن اضافه شد.
در این تغییرات آمده که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ۱۰درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ماه حضور تغییر کرد. به این ترتیب، شرایط معافیت برای فرزندان خانواده ایثارگران و جانبازان راحت‌تر از قبل شد. روز گذشته روابط عمومی شورای نگهبان، اعلام کرد: لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب جلسه مورخ ۱۷ خرداد ۹۵شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نظر این شورا به شرح زیر است: علی‌رغم اشکالات و ابهامات متعددی که بر این مصوبه وارد است نظر به اینکه علاوه بر اصلاحات و الحاقاتی که در متن لایحه تقدیمی دولت توسط مجلس به عمل آمده کلا در ۵۰ ماده به تصویب رسیده است، با عنایت به اینکه قریب به ۷۰ ماده به عنوان مواد الحاقی به آن افزوده شده است از آنجا که لایحه دولت با مصوبه مجلس ماهیتا اختلاف فاحش پیدا کرده و موارد اضافه شده است؛ به ویژه مواد الحاقی از مصادیق طرح موضوع اصل ۷۴ قانون اساسی محسوب نمی‌شوند و اصلاحات مذکور در اصل ۷۵ نیز در مورد آنها صدق نمی‌کند. این امور عرفا اصلاح در لایحه نیز محسوب نمی‌شود، لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.
سربازان بی‌سواد محروم از کارت پایان خدمت
مقابله با بی‌سوادی در یکی دو سال اخیر ابعاد جدید به خود گرفته است. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده ۲۰ میلیون نفر بی‌سواد مطلق و کم ‌سواد در کشور وجود دارد. از این میان حدود ۳/۵میلیون نفر بی ‌سواد مطلق در کشور وجود دارد و تمام این آمارها در شرایطی گزارش شده است که نهضت سوادآموزی در کشور فعالیت می‌کند و تا پایان برنامه پنجم توسعه قرار بوده بی سوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ریشه کن شود. روز گذشته رئیس سازمان نهضت سوادآموزی درباره توسعه سواد در پادگان‌ها گفت: بر اساس مصوبات ستاد مشترک نیروهای مسلح سربازان مشمول تا وقتی که باسواد نشوند کارت پایان خدمت دریافت نخواهند کرد. علی باقرزاده درباره توسعه سواد در پادگان‌ ها افزود: برای سواد آموزی به سربازان چهار مرکز نظامی به عنوان مرکز سوادآموزی در سطح کشور منظور شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: باید سه ماه از دوران سربازی هر فرد بی‌سوادی به سوادآموزی اختصاص یابد. باقرزاده اضافه کرد: افراد بی‌سواد که به سربازی فراخوانده می‌شوند سه ماه اول حضور را صرفا باید سواد بیاموزند و حتی استفاده از آنها در امور خدمات و نظافت نیز ممنوع است. باید متمرکز به سوادآموزی شوند. این افراد پس از فراگیری سواد، در پادگان ‌های مختلف برای ادامه خدمت توزیع می‌شوند. او تصریح کرد: در پادگان ها و کادر یک ساختار، فضا و تجهیزات پیش‌بینی شده است. رئیس سازمان نهضت سوادآموزی بیان کرد: مشمولان نظام وظیفه که تحصیلات مرتبط دارند در مراکز نهضت سواد آموزی با روش ‌های تدریس آشنا می‌شوند و پس از آن در پادگان‌ها کار آموزش سرباز را انجام می‌دهند. او اظهار کرد: زمانی که افراد دفترچه اعزام به سربازی را دریافت می‌کنند سطح سواد آنها نیز سنجیده می‌شود و به پادگان‌های محل آموزش سواد ارجاع داده می‌شوند. باقرزاده خاطرنشان کرد: به طور متوسط سالی هزار تا یک هزار و ۲۰۰ سرباز بی‌سواد دوره توسعه سواد را طی می‌کنند. به گزارش مهر، او گفت: مسئولان ارشد یا سربازی باسواد با آموزش به سربازان بی‌سواد مبلغ ۷۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند.
چگونگی خدمت سربازان معتاد
پادگان‌های نظامی و سربازخانه‌ها نیز از دام شوم اعتیاد مصون نمانده‌اند. مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر بارها اعلام کرده‌اند یک درصد جمعیت دانش‌آموزی و بیش از ۵/۲ درصد از جمعیت دانشجویی کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند، به‌طور طبیعی سربازخانه‌ها و پادگان‌های نظامی نیز نیروهای خود را از همین جوانان تامین می‌کنند و به تبع وجود تعدادی از افراد معتاد در سربازخانه‌ها دور از ذهن نیست. اگرچه نمی‌توان به آمار دقیقی درباره تعداد افراد معتاد سرباز اشاره کرد، اما بدون تردید انکار وجود چنین پدیده تلخی در پادگان‌ها و در میان سربازان نظام وظیفه نیز غیرممکن است. سال گذشته پرویز افشار، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر از مهلت ترک برای مشمولان و سربازان معتاد خبر داد تا دربازه زمانی تعریف‌شده به ترک اعتیاد و قطع مصرف مواد مخدر مبادرت ورزند. با وجود این، روز گذشته جانشین سازمان وظیفه عمومی با اشاره به وضعیت خدمتی مشمولان معتاد به مواد مخدر و اعزام آنها به یگان‌های نیروهای مسلح اظهار کرد: بررسی چگونگی خدمت مشمولانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند تابع ضوابط و رویه‌ خاصی است که در چنین مواردی، اگر پزشکان مورد اعتماد سازمان وظیفه عمومی، اعتیاد این افراد را تشخیص دهند، از اعزام آنها به خدمت وظیفه عمومی به مدت شش ماه ممانعت به عمل خواهد آمد. ابراهیم کریمی افزود: در این موارد، به مشمولان معتاد شش ماه زمان برای ترک اعتیاد داده می‌شود و این افراد فرصت دارند تا پس از شش ماه با ارائه گواهی ترک اعتیاد از مراکز درمانی، به خدمت اعزام شوند.
او خاطرنشان کرد: در صورتی که این افراد پس از اتمام مهلت شش ماهه خود، موفق به ترک اعتیاد نشوند، قطعا به خدمت اعزام نخواهند شد و مشمول قوانین غیبت از خدمت وظیفه می‌شوند. به گزارش تسنیم، کریمی درباره عدم اطلاع از اعتیاد مشمولان پیش از اعزام و مسجل شدن اعتیاد در یگان‌های خدمتی گفت: در چنین شرایطی یگان خدمتی مذکور سریعا اقدام به جداکردن فرد خاطی از سایر سربازان کرده و او به مدت یک ماه تحت درمان قرار خواهد گرفت.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟