رکود و گرانی مهمان بازار مسکن در بهمن ماه

در بهمن ماه سال جاری تعداد معاملات واحد های مسکونی و متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ترتیب به 15.6 هزار فقره و 45.0 ...داستان استفاده از پرچم‌ عربستان در مذاکرات حج چه بود؟

علی محمد بیدار مغز، کارشناس تشریفات دیپلماتیک: دیدارهای تشریفاتی و کاری هیئت های ایران و عربستان در مذاکرات حج  مطابق اصول و قواعد تشریفات دیپلماتیک است و هیچ قاعده ای نقض نشده است.


امسال عروسک‌ها به بشاگرد می‌روند!

«کمپین تو هم بازی» اسم پویشی است که امسال تجربه دوم خودش را در ارسال اسباب بازی به بچه های مناطق محروم پشت سر می گذارد تا در آستانه سال نو برایشان ...واشنگتن به دنبال جایگزین داعش

جهان | شنبه ۱۵ خرداد ۹۵ ساعت ۲۳:۱۳ | نسخه چاپي

برخی شبکه های عراقی پنجشنبه گذشته با استناد به اعترافات عناصر دستگیرشده داعش در عملیات فلوجه فاش ساختند که صدها تروریست در یک پادگان زیر زمینی مخفی در ۲۵ کیلومتری پایگاه عین الاسد، محل استقرار نظامیان آمریکایی در غرب الانبار تحت نظر مربیان و مستشاران آمریکایی سرگرم آموزش نظامی هستند.
این گزارش جدید اضافه شده به پرونده قطور آمریکایی ها در خصوص حمایت از داعش ، نشان می دهد که واشنگتن قصد ندارد از بازی با برگه گروه های تروریستی در عراق و سایر کشورهای منطقه دست بردارد.
در گزارشی که شبکه تلویزیونی الغدیر ارگان خبری سازمان بدر در عراق از این موضوع پخش کرده است، گفته شده، این پادگان نظامی تحت نظارت کامل ژنرال های آمریکایی قرار دارد و هم اکنون ۹۰۰ تن از جنگجویان در این پادگان زیرزمینی مخفی، در حال آموزش هستند که رهبری آنان را رافع العیساوی وزیر دارایی سابق عراق که به جرم اقدامات تروریستی دردادگاه های عراق به اعدام محکوم شده، برعهده دارد.
برخی منابع عراقی نام این گروه جدیدی که آمریکایی ها در حال زایش آن هستند حماس عراق عنوان کرده اند که پیش از این شاخه نظامی یکی از احزاب عراقی بوده است و گفته می شود این سازماندهی جدید حاصل کنفرانس دوحه قطر در سال گذشته میلادی است.
هنوز جزییات کاملی از این خبر که از سوی نیروهای اطلاعات الحشدالشعبی فاش شده، در دست نیست، اما این اولین بار نیست که آمریکایی ها به این صراحت به حمایت از گروه تروریستی و تکفیری داعش ، متهم می شوند و از نظر نیروهایی که هم اکنون در حال نبرد با تروریست ها هستند، این کشور همچنان بزرگترین حامی تروریسم و متحد دولت تروریست پرور سعودی است.
واشنگتن از ابتدا در قبال داعش سیاست های منفعلانه و مبهم داشته است و اوج آن هنگامی بود که داعش در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ به دروازه های بغداد رسید و دولت عراق از جهانیان درخواست کمک کرد و پاسخ آمریکا منفی بود.
واشنگتن در آن هنگامه وحشت، نه تنها تعلل کرد که حتی برای عراقی ها شرط گذاشت و سرانجام نیز تا تابستان همان سال، هنگامی که داعش به جانب اربیل میل کرد، حتی به ظاهر نیز مداخله نکرد.
نقش آمریکایی ها در آن روزها بگونه ای بود که تابستان داغ عراقی ها در سال ۲۰۱۴میلادی بدون کمترین تحرک واشنگتن سپری شد ، اما راه اندازی ائتلافی با شرکت ۷۰ کشور نتوانست ابهامات را در قبال سیاست های ضد تروریستی این کشور بر طرف کند، بویژه با برملا شدن و افشای اسناد و مدارکی که نشان داده است این کشور در طول ۲ سال گذشته ازطریق پرتاب محموله های مختلف تسلیحاتی، تجهیزات نظامی و حتی مواد غذایی و جابجایی نیرو، داعش را حمایت کرده است.
چشم پوشی از تشکیل گروه مسلح یکهزار نفری موسوم به ارتش عباسیان که با هزینه ۳ میلیارد دلاری عربستان سعودی در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵ در استان الانبار اعلام موجودیت کرد، یکی دیگر از موارد اتهامی آمریکا در حمایت از گروه های مسلح ناشناس در عراق است.
آمریکا تنها به چشم پوشی اکتفا نکرد بلکه همان طور که عامر ثابت المحلاوی فرمانده این گروه مسلح عنوان کرد: ۵۰۰ تن از نیروهای این گروه در پادگان الحبانیه و ۵۰۰ نفر دیگر نیز در پادگان های البغدادیه، بروانه و سکران که عموما پادگان های نظامی تحت اختیار آمریکایی ها در استان الانبار هستند، آموزش داده شده اند.
ابهامات کارنامه آمریکایی ها در خصوص ارتباط نظامیان این کشور با گروه تروریستی داعش هر روز که می گذرد قطورتر می شود و در پوشه حاوی اسناد و مدارک، از عکس و فیلم وجود دارد تا محصولات و سلاح های ساخت روز کارخانه های تسلیحاتی آمریکا.
عملکرد آمریکایی ها در ارتباط با جنگ علیه تروریسم به حدی مشکوک و تردید آمیز است که طی روزهای یکشنبه تا چهارشنبه این هفته خبرنگاران ایرنا بارها شاهد بوده اند که نیروهای حاضر در منطقه با شنیدن صدای پرواز هواپیماهای جنگی، با نگرانی آسمان منطقه را زیر نظر می گیرند و خدا خدا می کنند که این جنگنده ها، آمریکایی یا متعلق به متحدان آمریکا در ائتلاف بین المللی نباشد.
یکی از نیروهای پلیس مرکزی روز چهارشنبه در منطقه عملیاتی زغاریت، حدفاصل الصقلاویه و فلوجه رو به همقطارانش می گفت، ما نیاز زیادی به حمایت هوایی داریم، اما از بمباران آمریکایی ها ترس داریم.
به علاوه هنوز ابهامات در خصوص پرونده سقوط شهر الرمادی در اواخر بهار ۲۰۱۵ پاسخ داده نشده است. مرکز الانبار در حالی که زیر پوشش ۲۴ ساعته جنگنده های مدرن آمریکا و دو پایگاه نظامیان آمریکایی در عین الاسد و الحبانیه قرار داشت، سقوط کرد و مقادیر غیر قابل شمارشی از سلاح سنگین ارتش عراق به دست داعش افتاد.
شک و تردیدها زمانی جدی تر می شود که اگر تصور کنیم فقط ۵۰۰ تن از نیروهای داعش از سوریه وارد انبار شده و به الرمادی رسیدند تا آن شکست سنگین را به ارتش عراق وارد کنند، دستکم به ۴۰ تا ۵۰ خودرو تویوتا نیاز داشته اند، بنابراین چگونه ممکن است این کاروان بزرگ دیده نشده باشد.
حادثه سقوط الرمادی که برای ارتش عراق بسیار گران تمام شده بود، در همان روزهایی اتفاق افتاد که جنگنده های آمریکایی بطور مکرر رزمندگان عراقی اعم از ارتش و الحشدالشعبی را بمباران می کردند.
اکنون تحلیل عمده در منطقه این است که آمریکایی ها ماموریت داعش را پایان یافته تلقی کرده و در صددند تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کار این گروه را در عراق که زادگاه این گروه تروریستی است و از القاعده متولد شده، تمام کنند.
نطفه گروه تروریستی القاعده همراه گروه طالبان، زمانی که نیروهای جهادی درحال جنگ با ارتش سرخ در دهه ۸۰ میلادی بودند، با حمایت سعودی ها در پاکستان بسته شد و نیروهای آن در دهه ۹۰ میلادی پس از خروج روس ها وارد افغانستان شدند و برای قبضه قدرت دراین کشور کار خود را شروع کردند.
القاعده بعدها به دنبال اشغال عراق توسط آمریکایی ها ، از افغانستان به عراق منتقل شد و تا سال ۲۰۱۱ زمان خروج ارتش آمریکا در صحنه نظامی و امنیتی عراق حضور داشت و هزاران نفر را با عملیات تروریستی به کام مرگ فرستاد.
در این سال همگام با خروج نظامیان آمریکا و اعلام اینکه امنیت به عراق بازگشته است، گروه داعش که قبلا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در دیاله با نام دولت اسلامی عراق تشکیل شده بود، در ۲۰۱۱ بطور رسمی با عنوان دولت اسلامی عراق و شام اعلام موجودیت کرد و کلیه نیروهای القاعده شامل بعثی ها، افسران ارتش سابق عراق و وابستگان به وهابیت و عناصر خارجی بویژه سعودی، به داعش ملحق شدند و کار القاعده رسما در عراق تمام شد وحالا به نظر می رسد ماموریت داعش پایان یافته و نطفه گروه تروریستی دیگری بسته شده است.
تا اینجا ، مجموعه شواهد و اسناد نشان می دهند که آمریکایی ها همچنان اصلی ترین حامی تروریسم در منطقه هستند و آنچه بیش از همه این مدعا را قوت می بخشد، این است که این کشور هیچگاه متحد منطقه ای خود یعنی عربستان را به دلیل صدور فتاوای مرگ و ویرانی و حمایت های علنی مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی نکوهش نکرده است و همچنان از حکومت آل سعود دفاع می کند.
اکنون درهمین چارچوب است که شاهدیم، آمریکایی ها و متحدان منطقه ای این کشور ، با فشار به دولت عراق جهت توقف عملیات فلوجه و خریدن زمان بیشتر برای عناصر حاضر در فلوجه و سایر مناطق این دومین شهر بزرگ استان الانبار ، تلاش می کنند بدنه داعش را برای گروه بعدی که در راه است، حفظ کنند؛ نام گروه بعدی حماس العراق باشد یا ارتش عباسیان و یا با هر نام دیگری وارد صحنه امنیتی منطقه شود، چندان فرقی ندارد.
منبع: الف
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟