سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


مراحل پروانه شدن کرم ابریشم

جالب است بدانید، پروانه هااول تخم هایی هستند که به لارو یا کرم تبدیل می شوند.و در مرحله آخر، به صورت یک پروانه زیبا با ظرافت و رنگ های شگفت‌آور ...


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


رئیس جمهور در مراسم ارتحال امام (ره):

توانستیم زنجیرهای تحریم را در هم بشکنیم؛ سیدحسن خمینی سرمایه‌ نظام است

سیاست | جمعه ۱۴ خرداد ۹۵ ساعت ۱۱:۱ | نسخه چاپي

رئیس جمهور تاکید کرد: در طول 27 سال گذشته عشق و پیروزی مردم از طریق امام و راه او روز به روز بیشتر شده است.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی گفت: اجتماع مردم در این ایام در سراسر کشور به احترام امام راحل (ره) و به ویژه اجتماع مردم در کنار مرقد مطهر آن بزرگوار به معنای پیوند مستحکم امام و امت است.

او ادامه داد: امروز از امام(ره) سه میراث انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی و رهبری ولایت فقیه به یادگار مانده است که باید در حفظ و حراست از آنها کوشا باشیم.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه در طول ۲۷ سال گذشته عشق و پیروزی مردم از طریق امام و راه او روز به روز بیشتر شده است، اظهار داشت: در آن دوران سیاه و خفقان تاریخی، نه احترامی به آیات قرآن مجید، موازین و فرهنگ اسلام از سوی حاکمان دیده می‌شد و نه گوش شنوایی نسبت به خواست و اراده مردم وجود داشت، مستکبران جهان و به ویژه آمریکا در آن مقطع، ایران بزرگ را گویی جزو حاکمیت خود می‌دیدند.

روحانی افزود: این تحقیر از یک سمت از لحاظ فرهنگی و از سمت دیگر از لحاظ سیاسی برای مردم بزرگوار ایران قابل تحمل نبود اما این چنین باوری را در اذهان مردم به وجود آورده بودند که گویی نظام پادشاهی ابدی و غیر قابل تغییر است.

وی با اشاره به بلوک‌بندی دوران جنگ سرد تصریح کرد: باوری را میان مردم به وجود آوردند که جهان تقسیم شده بین شرق و غرب است و اگر روزی بخواهیم از سلطه غرب نجات پیدا کنیم به مفهوم پذیرش سلطه غرب است و این چنین برای مردم توجیه می‌کردند که اگر غرب ستمگر است لااقل اعتقادی به خدا دارد اما در شرق ظلم، استکبار، الحاد و بی‌خدایی است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امام (ره) به تنهایی یک ملت و به تنهایی یک امت بود، خاطرنشان کرد: امام شخصیتی است که مظهر ایمان مردم و مظهر آرمان یک ملت است؛ ملتی که مطالبات خود را و مسیرش را و خواستش را در کلام او و در بیان او می‌بیند. در آن دورانی که کمتر کسی باور می‌کرد با یک نهضت و قیام می‌توان یک رژیم چند هزار ساله را سرنگون کرد، امام از روز اول به راه و مقصدش و پیروزی این راه مطمئن بود.

روحانی با بیان اینکه امام شخصیتی بود که از هیچ کس و در هیچ شرایطی از هیچ قدرتی نترسید، یادآور شد: وقتی امام خمینی را سحرگاه ۱۵ خرداد به سمت تهران و به سمت زندان می‌بردند، افراد دستگیرکننده را در مسیر دلداری می‌داد و می‌گفت نترسید خطری برای شما نیست.

وی با یادآوری شخصیت علمی و فقهی امام ابراز داشت: اگر امام فقیه عالی مقام نبود و اگر فیلسوفی بلندمرتبه و عارف به‌حق و آگاه به زمان نبود، چطور می‌توانست یک رهبر نهضت عادی نظریه‌پرداز باشد و راه و مسیر دینی را برای مردم مشخص کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه اولین میراث بزرگ امام برای ملت ایران و برای جهان اسلام انقلاب اسلامی بود، عنوان کرد: نظریه امام در خصوص انقلاب اسلامی نه شباهتی به انقلاب فرانسه داشت و نه شباهتی به انقلاب اکتبر شوروی سابق. انقلابش با انگیزه دینی و ایمانی مردم و با هدف استقلال‌طلبی، آزادی‌خواهی و دین‌باوری بود، انقلاب اسلامی او با اخلاق و ادب توام بود.

روحانی با بیان اینکه آنچه انقلاب اسلامی را پیروز کرد، سرمایه معنوی و ایمان، سرمایه اجتماعی و اعتماد بین راهبری و مردم و سرمایه انسانی، علم و دانش و آشنایی به جهان و علوم دینی و اسلامی بود، تاکید کرد: امام با روش و شیوه‌ای که در دوران رهبری خود داشت، مردم را به نهضت و قیام و حرکت در خیابان‌ها دعوت می‌کرد، اما در عین حال امام انقلابی‌ترین و در عین حال اخلاقی‌ترین مسیر را برای هدایت به آرمان‌هایی که از آن ملت بزرگ ایران بود، برگزید و انتخاب کرد و توانست از طریق تسخیر قلوب مردم نهضت را به پیش برد.

روحانی با اشاره به جایگاه و محبوبیت امام در میان مردم گفت: در کجای تاریخ رهبری همچون امام را سراغ دارید که وقتی وارد کشور می‌شود، میلیون‌ها نفر به استقبالش بروند و آنگاه که او را بدرقه می‌کنند با عشقی پرشورتر او را تا آرامگاه ابدی‌اش مشایعت کنند.

وی با بیان اینکه امام آنچنان که در برخی انقلاب‌های جهان شاهد هستیم، حمام خون به راه نینداخت و نزدیک‌ترین افراد و نهادها را به رژیم گذشته قدم به قدم جذب کرد، اظهار داشت: امام آنچنان جاذبه‌ای را برای انقلاب درست کرد که توانست همه را به سمت فرهنگ انقلابی جذب کند. البته مسائلی در مسیر انقلاب پیش آمد که با تحلیل عادی سیاسی فهم آن امکان‌پذیر نیست، چه باعث شد امام به پاریس برود، نه کسی این مسئله را پیش‌بینی می‌کرد و نه در فکر امام و نه انقلابیون بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام در کنار انقلابی‌گری بزرگ و عزتمندانه، تعامل حکیمانه با جهان را نیز طراحی کرد، تصریح کرد: ما نباید افکار عمومی جهان را رها کنیم، اجازه ندهیم صهیونیست‌ها و مستکبران افکار عمومی جهانیان را شکل دهند و به‌ دروغ چهره ملت ایران و امروز چهره انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران را مخدوش به دیگران معرفی کنند.

روحانی تاکید کرد: این ما هستیم که وظیفه داریم واقعیت این کشور و واقعیت انقلاب را برای جهانیان تبیین کنیم.

وی با بیان اینکه اولین یادگار امام برای ما انقلاب اسلامی بود که ما باید این یادگار را حراست کنیم، خاطرنشان کرد: ما به انقلاب اسلامی‌مان افتخار می‌کنیم. به انقلابی‌ بودن ملت‌مان افتخار می‌کنیم. این انقلاب را باید حراست و حفاظت کنیم و باید مسیر تکاملی این انقلاب را ادامه دهیم، انقلاب برای استقلال است که امروز آن را با همه وجود لمس می‌کنیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه انقلاب پیامش آزادی است که امروز این آزادی را در جامعه می‌بینیم، یادآور شد: انقلاب برای دین‌باوری است که امروز می‌بینیم نسبت به دهه‌های گذشته چگونه دین و به ویژه اسلام در قلوب مردم حاکم است و راه و مسیر انقلاب را باید ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر اینکه دومین یادگار امام جمهوری اسلامی ایران بود، ابراز داشت: امام در کنار انقلاب، نظام‌سازی کرد. هیچ کس فکر نمی‌کرد که امام طراحی یک نظامی را در دست‌های خارج فقه نجف خود برنامه‌ریزی کرده است. امام نظام جمهوری اسلامی ایران را طراحی کرد، نظامی که می‌توانست و می‌تواند الگویی برای سایر کشورها و برای جهان اسلام و جهانیان باشد. امام در این نظام‌سازی در کنار اسلامیت بر جمهوریت تکیه کرد و در نوفل لوشاتو اعلام کرد که نظام آینده ما، نظام جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه در تمام انقلاب‌ها بعد از انقلاب، صندوق نیست، سرکوب است، یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران تنها انقلابی است که امام بعد از انقلاب صندوق و آرای مردم را در پیش مردم پیشنهاد و به آن عمل می‌کند. در کدام انقلاب دنیا سراغ دارید که در کم‌تر از دو ماه بعد از پیروزی انقلاب، مردم پای صندوق رأی دعوت شوند، آن هم در شرایطی که ناامنی‌ها و توطئه‌هایی در گوشه‌ و کنار ایران مشاهده می‌شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام بدون ترس و هراس در آن شرایط از مردم دعوت کرد که پای صندوق رای بیایند، عنوان کرد: امام در جایگاهی قرار داشت که اگر می‌خواست نظامی را به مردم  بدون صندوق و رای پیشنهاد کند، مردم قبول می‌کردند و می‌پذیرفتند، اما امام این کار را نکرد، امام از مردم خواست خود پای صندوق رای بیایند و با رای، به نظام جمهوری اسلامی ایران آزادانه رای مثبت یا منفی بدهند و ۹۸.۲ درصد از مردم ایران به جمهوری اسلامی رأی آری دادند.

روحانی ادامه داد: امام شخصیتی است که از همان روزهای ابتدایی انقلاب به تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی اصرار داشت، دولت موقت اصرار می‌کرد که شرایط برای انتخابات خبرگان آماده نیست اما امام اصرار داشت که مردم هرچه زودتر برای بار دوم و برای انتخاب نمایندگان خود برای مجلس خبرگان قانون اساسی و تدوین قانون اساسی به پای صندوق رای بیایند.

وی با بیان اینکه رای مردم به قانون اساسی سومین حضور آنها در پای صندوق‌های رای در اولین سال انقلاب بود، گفت: بعد از آن، مردم برای انتخابات ریاست جمهوری و سپس برای انتخابات مجلس پای صندوق رای آمدند و پنج انتخابات در اولین سال انقلاب برگزار شد. در کدام انقلاب‌های جهان می‌توان یافت که نقش مردم تا به این حد پررنگ باشد و مردم در مدیریت کشور و حاکمیت ملی نقش خود را ایفاد کنند.

رئیس دولت یازدهم افزود: حتی در جنگ مردم زیر بمباران پای صندوق رای برای انتخاب نمایندگان دور دوم مجلس رفتند، حتی آن روزی که ۷۲ نفر از برترین شخصیت‌های این نظام به شهادت رسیدند، امام خم به ابرو نیاورد. حکومت نظامی اعلام نکرد، حتی در روزی که رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر با هم شهید شدند، باز هم امام مسیر و راه را ادامه داد و این نشان آن طمانینه و صلابت و قدرت امام است که مسیر جمهوری اسلامی ایران را در چارچوب رأی مردم ادامه داد.

روحانی با بیان اینکه امروز ما باید از میراث بزرگ امام پاسداری کنیم، اظهار داشت: ما باید از نظام جمهوری اسلامی ایران حراست کنیم. امروز وظیفه ما در برابر این نظام کارآمدی بیشتر نظام است، اگر می‌خواهیم از جمهوری اسلامی ایران به عنوان ودیعه امام حراست کنیم و به آن استحکام بخشیم، باید کارآمدی و کارایی این نظام را بالاتر ببریم.

رئیس‌ شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما با هدایت‌های رهبری در دو سال اخیر قدرت سیاسی خود را به رخ جهانیان کشاندیم، تصریح کرد: ما به دنیا نشان دادیم که با قدرت ملی با ایمان مردم و با مقاومت ملت و با زبان سیاسی، حقوقی و منطق‌مان چگونه می‌توانیم به خوبی از حقوق ملت ایران دفاع کنیم، سایه شوم جنگ را از سر مردم دور کنیم، حقوق ملت ایران را در مجامع بین‌المللی به رسمیت بشناسانیم تا به حقوق مردم اعتراف کنند و تحریم ظالمانه و دیوارها و زنجیره‌های تحریم را در هم بشکنیم و از حقوق خود دفاع کنیم.

روحانی با اشاره به دوران تحریم‌ ایران خاطرنشان کرد: حق نفت و تجارت ما را دیگران گرفته بودند، حق معاملات بانکی‌ ما را دیگران گرفته بودند، می‌خواستند ملت ما را در برابر توطئه‌های صهیونیسم و استکبار تسلیم کنند، اما این ملت ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری بود و این سرداران میدان دیپلماسی ما بودند که توانستند پیروزی سیاسی و بعد پیروزی اقتصادی را برای ملت ما به ارمغان بیاورند.

وی با بیان اینکه سومین یادگاری که امام در اختیار ما گذاشت، مسیر رهبری بود، ابراز داشت: اگر امام در ماه‌های پایانی زندگی خود گام‌های مهمی را برنمی‌داشت، معلوم نبود مسیر رهبری چگونه خواهد بود. لازم بود در قانون اساسی بازنگری شود و امام این زمینه را برای بازنگری آماده کرد. نامه امام به مجلس خبرگان، بازنگری بود که راه را مشخص کرد و فرمود مرجعیت برای رهبری نیاز نیست و از سوی دیگر امام در سخنرانی که در جمع بزرگان نظام داشت، راه را برای اجماع آماده کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در تمام نظام‌های دنیا به ویژه در انقلاب‌ها در سال‌های اولیه بحران جانشینی موضوعی است که ملتی را از پا درمی‌آورد، یادآور شد: در نظام جمهوری اسلامی ایران مجلس خبرگان رهبری ظرف مدت ۲۴ ساعت، تکلیف رهبری را بعد از امام مشخص و مقام معظم رهبری را به رهبری این امت و انقلاب اسلامی برگزید و این راهی بود که امام آن را برای ما هموار کرده بود.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز ما کشور آرام و باثباتی داریم، بیان کرد: این ثبات علی‌رغم همه بی‌ثباتی است که متأسفانه در منطقه و دنیای اسلام وجود دارد، اگرچه ایمان، ایستادگی، وحدت و انسجام مردم در این امر مؤثر است، اما نقش ولی‌فقیه و رهبر معظم انقلاب به عنوان یک نقش تأثیرگذار و اصلی در وحدت و انسجام ملی در این امر مؤثر است.

روحانی با بیان اینکه دشمنان ما باید آرزوی فاصله بین قوای سه‌گانه و همچنین این قوا با مقام معظم رهبری را با خود به گور ببرند، تاکید کرد: ما افتخار می‌کنیم که مجلس خبرگان رهبری صالح‌ترین و آگاه‌ترین فرد به شرایط کشور و زمان که دارای همه لیاقت‌ها بوده و هست را به رهبری نظام و انقلاب انتخاب کرد.

او اضافه کرد: در طول ۲۷ سال گذشته امنیت، آرامش، وحدت و حرکت نظام در مسیر پیشرفت در سایه پرچمداری مقام معظم رهبری بوده و ما آن را دیدیم و ان‌شاءالله خداوند عمر پربرکت او را طولانی خواهد کرد و در سال‌های آینده نیز این وضعیت را خواهیم دید.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به یادگار امام عنوان کرد: ما خوشحالیم که امروز در جمع و جامعه ما یادگار امام بزرگوار حجت‌الاسلام والمسلمیین سیدحسن خمینی حضور دارد و او به عنوان یکی از سرمایه‌های بزرگ برای حوزه علمیه قم و سرمایه فکری و سیاسی برای نظام جمهوری اسلامی است که خداوند روز‌به‌روز محبوبیت این خاندان و خانواده را نزد مردم ما و هم در میان دنیای اسلام و مسلمانان بیش‌تر می‌کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟