مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


واقعيت‌هاي توان داخلي در اجراي برجام

سیاست | پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵ ساعت ۷:۴۸ | نسخه چاپي

با گذشت چند ماه از اجرای برجام و انجام تعهدات طرفین شاهدیم که ایران به تمامی وظایفی که در توافق برعهده داشت پایبند بوده و از این بابت تاییدیه نهادهای بین المللی را کسب کرده است. در قبال اجرای این تعهدات افکار عمومی چشم به تغییرات ملموس در وضعیت اقتصاد کشور دوخته‌اند.
البته تاثیرات لغو تحریم‌ها و اجرای برجام در بسیاری از عرصه ها همچون حمل و نقل بین المللی، فروش نفت، واردات هواپیما و قطعات جانبی، و بسیاری موراد دیگر کاملاً محسوس و قابل مشاهده است.
اما نقطه اوج اجرای برجام با ورود سرمایه‌های خارجی و رونق چرخ‌های صنعت و تولید کشور محقق خواهد شد. لذا انتظار همگان بر پایه ورود شرکت‌های تجاری و غول‌های صنعتی دنیا بوده و هنوز این مهم به شکل قانع کنده‌ای محقق نشده است.
با توجه به نگاه سیاسی در داخل به مسئله برجام، بسیاری از مخالفین دولت و توافق هسته‌ای تمام توان انتقادی و تبلیغاتی خود را بر بی نتیجه بودن برجام و از دست رفتن کارت‌های بازی ایران قلمداد می‌کنند. از دست دادن اورانیوم‌های غنی شده، تغییر قلب رآکتور اراک، فروش آب سنگین، تعلیق غنی سازی و از این دست موارد را به منزله شکستی بزرگ برای کشور جلوه می دهند که در مقابلش چند میلیارد دلار از سرمایه‌های کشور آزاد شده است!.
پرداخت به کم و کیف مفاد برجام مورد بحث نیست، و قصد داریم از زاویه دیگری به توقعات داخلی نسبت به مسئله برجام بپردازیم. ابتدا باید دید این توقعات تا چه حد با واقعیت و توانایی های کشور مطابقت دارد. مسلماً اوضاع رکود و شکست سنگین اقتصاد کشور در یک سال و دو سال حاصل نشده که توقع داشت با یک توافق همه چی به روز اول
بازگردد!
نگاه به واقعیت‌هایی که امروز درکشور با آن شاهد هستیم به گونه‌ای نیست که انتظار تغییرات شگرف را از بابت برجام داشته باشیم. این موضوع به منزله بی ارزش کردن تلاش و دستاورد بزرگ دیپلماسی کشور نیست، بلکه پاسخی خطاب به منتقدانی است که مدام از واهی بودن تعهدات غرب می‌گویند و ایران را شکست خورده این میدان جلوه می‌دهند.
بجای این قبیل مباحث باید با نگاه علمی و منطقی به این مسئله توجه داشت که چرا شرکت‌های تجاری و بازرگانان قدرغربی به ایران می‌آیند و پس از مراودات متقابل با مسئولان و فعالان اقتصادی ما، بدون نتیجه به کشورشان باز می‌گردند! .
شاید فراموش کرده‌ایم که سرمایه گذاران هرچه بزرگتر و قوی‌تر می‌شوند به دنبال بازارهای امن‌تر و سودآوری بیشتر می‌روند. آیا بازار سرمایه در کشور ما از ثبات و امنیت برخوردار است؟! بارها در انتقاد مخالفین برجام دیده‌ایم که از بدعهدی غربی‌ها درانجام تعهدات بانکی سخن می‌گویند و علت آن را ترس از آمریکا مطرح می‌کنند. اما حقیقت این است که شرکت‌ها و بانک‌های غربی از وضعیت تعادل میان اقتصاد و سیاست ما واهمه دارند و در پیگیری روال عادی روابط اقتصادی دچار شک و تردید
هستند.
یک سرمایه گذار خارجی چطور می‌تواند به نظام پولی و مالی ما که بزرگترین فسادهای قرن در آن رخ داده اعتماد کند و سرمایه کلان خود را بدون هیچ پشتوانه و ثبات مالی به ایران بیاورد. شک و تردید نظام بانکی غرب از این بابت است که فسادهای کلان در نظام بانکی کشور وجود دارد و لیست بدهکاران بانکی که از طریق غیرقانونی به سرمایه‌های کلان ملی دست یافته‌اند، لکه سیاهی بر اعتماد غربی‌هاست.
ازماست که برماست و نمی‌توان بیهوده بر عقیم بودن برجام تاکید کرد و چشم برواقعیت‌های داخلی بست. مفاد و تعهدات طرفین در برجام کاملا مشخص است، ایران باید به تعهداتش عمل کند و غرب نیز باید وظایف خود را براساس متن توافق اجرایی نماید. درحال حاضر نیز موانع ارتباط تجاری با سرمایه گذاران غربی برداشته شده است. امروز تحریم و مانعی بر سرراه ارتباط طرفین نیست، بلکه اعتماد و امنیت خاطر برای طرف سرمایه گذار وجود ندارد. آیا اینکه اقتصاد و سیاست ما از بی ثباتی رنج می‌برد و توان ایجاد زمینه‌های رشد صنعتی را دارا نیست، به تعهدات غربی‌ها در برجام باز می‌گردد؟!
ثبات و امنیت اقتصادی هنگامی بروز می‌کند که سیاست کشور همپای برنامه های اقتصادی حرکت کند و وحدت متقابلی میان این دو حاکم گردد. اما در واقعیت شاهد چنین امری نیستیم، و سیاسیون برای تخریب رقیب از ایجاد هرگونه بی ثباتی و کارشکنی در روند اقتصاد و سیاست کشور ابایی ندارند. ادامه این روند به منزله یک خودتحریمی است که از جانب خودمان برعلیه کشور و ملت وضع شده است...
منبع: روزنامه آفرینش

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟