سلفی با فجایع منشا روانشناختی دارد/ نیازمندان به «دیده شدن»!

یک جامعه‌شناس معتقد است نبود امکان‌های مناسب و کافی برای ارضا نیاز به دیده شدن موجب می‌شود برخی به دنبال ارضا این احساس حتی در بحران‌هایی ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


خرید بلیت‌های فیلم فجر حضوری شد/ سایت کار نکرد

خرید بلیت‏ های جشنواره برای ثبت‌نام کنندگان در سامانه پیش فروش، به صورت حضوری در پردیس سینمایی ملت انجام خواهد شد.


خوشگذرانی بازیگران زن و مرد ایرانی در خارج از کشور (۲)+ تصاویر

تصاویر متفاوت از چهره های مشهور در شبکه های اجتماعی


آیا محسن رضایی،مصوبه مجمع تشخیص مصلحت را زیر پا می گذارد؟

جبهه مردمی نیروهای انقلاب به عنوان یک تشکل سیاسی نوظهور، خیلی زود مورد پشتیبانی «سرلشکر» محسن رضایی قرار گرفت.


بال‌هاي تعادل مجلس گشوده شد

سیاست | چهارشنبه ۱۲ خرداد ۹۵ ساعت ۸:۲۵ | نسخه چاپي

حمیدرضا عسگری در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: سال‌ها بود که کفه ترازوی مجلس یکطرفه سنگینی می‌کرد و اکثریت غالب هرگونه تغییر وزن در پارلمان را تحمل نمی‌کردند و به انواع و اقسام بهانه‌ها، محکومیت اقلیت را صادر می‌کردند. البته همواره بودند کسانی که برمدار تعادل حرکت می‌کردند و حق را مطالبه می‌نمودند، اما کلامشان در بین حجم گسترده‌ای از ناملایمات و بداخلاقی‌های سیاسی راه به جایی نمی‌برد.
اما مسیر یکطرفه در قاموس خواسته‌های انقلاب و ملت جایی ندارد و جامعه به دنبال تغییر وضعیت بودند و با حضور خود در انتخابات سرنوشت ساز نشان دادند که رأی و نظرشان اگر نتواند به لحاظ کیفی وضعیت ایده‌آل را فراهم سازد، این توانایی را دارند که قدرت را از مسیر انحراف خارج و به مدار تعادل برگردانند، هرچند که مطلوب آنها نباشد.
پس از انتخاب رئیس و هیئت رئیسه موقت مجلس، آن دسته از افراد و جریان‌هایی که به خواسته مردم از ورود به بهارستان بازماندند، چینش اعضای هیئت رئیسه را به گونه‌ای مصادره به رأی کردند و آن را به منزله واهی بودن تغییرات مورد نظر ملت و جریان امید جلوه دادند. آنچنان در رسانه‌های منصوب به خود از واژه شکست استفاده کردند که گویا فاتح نبردی سهمگین برعلیه دشمنان خونی خود شده‌اند.
برخلاف این مشی منفعت طلبانه، نگاه و بینش جریان تعادل حرکت به سمت خواسته عمومی است. لذا نمایندگان مجلس ازبین دو کاندیدای با صلاحیت ریاست مجلس یکی را انتخاب کردند و طرف مقابل نیز درعین منطق این انتخاب را پذیرفت. اما درادامه کار با انتخاب دکترمسعود پزشکیان و دکتر علی مطهری، تمام آن شانتاژهای تبلیغاتی مبنی بر بی وزنی جریان امید در مجلس دهم خنثی شد و نقطه امید دیگری دربین مردم به وجود آورد که مشاهده کنند، افرادی که به عنوان نماینده خود به مجلس فرستاده‌اند، از این توانایی برخوردارند که بتوانند نمایندگان خود را به عنوان دو بال ریاست مجلس بر سکوی هیئت رئیسه بنشانند.
البته با سهم خواهی از قدرت در قوای سه گانه مخالفیم، اما باید تجلی رأی و انتخاب مردم که بر محور تغییر و عقلانیت استوار بود، مشخص می‌شد. همچنین باید آن دسته از افراد و گروه‌هایی که قدرت را میراث سیاسی خود می‌پندارند، متوجه شوند که بینش و درک سیاسی جامعه به حدی رسیده است که با ابزار انتخاباتی خود می‌توانند مانع از حرکت کشور به سمت افراط و تفریط شوند.
به نظر می‌رسد چینش سیاسی مجلس دهم به گونه‌ای است که می‌توان بر حرکت روند تصمیم سازی‌ها براساس عقلانیت و منافع ملی، امیدوار بود. از یکسو می‌توان بر پتانسیل و توانایی ریاست مجلس به عنوان یکی از معقول‌ترین اصولگرایان متعادل در اداره پارلمان و تصمیم سازی‌های استراتژیک امیدوار بود. از سوی دیگر حضور دو نفر از اعضای جریان امید که به عنوان دو بازوی ریاست عمل می‌کنند، این نوید را می‌دهد که روند پرهیز و مقابله با افراط گرایی با جدیت و توان بیشتری به مسیر خود ادامه خواهد داد. باید امیدوار بود با چنین وضعیت ساختاری درمجلس، روند تصمیم سازی‌ها در راستای تغییرات مورد نظر ملت قرار گیرد و همچون گذشته توان مدیریتی کشور صرف زد و خوردهای سیاسی و تحمیل فشارهای مختلف به جامعه نگردد.
همانطور که در ابتدای بحث گفته شد، مسلماً ایده‌آل‌های ملت و توقعاتی که از نمایندگان خود در خانه ملت دارند، در یک مدت کوتاه و با تعادل نسبی میان جریان‌های سیاسی حاصل نخواهد شد. اماانتظار می‌رود این بینش امید‌آفرین در جامعه در جهت تغییر و اصلاح امور مختلف حفظ گردد و نتایج آن را در آینده‌ای نه چندان دور مشاهده کنیم...
منبع: روزنامه آفرینش

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟