سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


چراغ قوه ای که با نور می تواند آتش روشن کند + تصاویر

این چراغ قوه از 100لامپ بسیار قوی که برای ویدئو پروژکتورها استفاده می شود ساخته شده و نور آن بسیار قوی تر از چراغ قوه های معمولی می باشد. این چراغ ...


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


پشت پرده جنگ تازه سعودی ها علیه ایران در فضاي مجازي

جهان | دوشنبه ۱۰ خرداد ۹۵ ساعت ۱۵:۳۰ | نسخه چاپي

جدا از ابعاد فنی وقوع حملات متعدد و متقابل هکرهای عربستانی و ایرانی به برخی پایگاه های اینترنتی همدیگر، دلایل پشت پرده چنین رویدادهایی در چارچوب دانش ژئوپلیتیک فضای مجازی قابل تفسیر است، زیرا امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، برخی کشورها به دنبال آن هستند تا با دست اندازی به فضای مجازی تحت حاکمیت رقبا، آنها را با چالش های جدیدی روبه رو کنند.
به گزارش تابناک، در روزهای اخیر هکرهایی منتسب به عربستان، اقدام به نفوذ و دست اندازی به برخی پایگاه های اینترنتی و دولتی ایران از قبیل وبسایت مرکز آمار، قوه قضائیه و سازمان ثبت اسناد کشور کردند و از سوی دیگر، هکرهای ایرانی نیز در مقام پاسخ، به برخی پایگاه های اینترنتی و دولتی عربستان از قبیل سازمان آمار کل عربستان و دانشگاه ملک عبدالعزیز دست اندازی کردند. نبردی که تفسیر آن بیسار بیشتر از توانایی ها و ظرفیت های فنی است.
فارغ از ابعاد فنی این اتفاق ها و پاسخ به چگونگی وقوع چنین رویدادهایی که در توانایی و حیطه وظایف دانش هایی نظیر مهندسی سخت افزار، نرم افزار و فناوری اطلاعات است؛ اما یکی از دانش هایی که قادر است به چرایی وقوع این رویداد پاسخ دهد، دانش ژئوپلیتیک فضای مجازی است. در این اقدامات و رقابت های مجازی، دو کشور به نوعی دنبال یک رقابت و جنگ ژئوپلیتکی هستند که می توان نشانه های آن را به خوبی در قالب دانش ژئوپلیتیک فضای مجازی دید و دنبال کرد.
همانند گذشته که تسلط بر دریاها و خشکی ها اهمیت فوق العاده ای داشت، امروز نیز تسلط بر امواج، کنترل شبکه های اینترنتی، جاسوسی و نفوذ در پایگاه های اینترنتی و... می تواند علاوه بر تسلط سیاسی و اقتصادی، به نوعی تسلط فرهنگی نیز منجر شود و از این روی هر اقدامی که در راستای حمله و نفوذ در پایگاه های اینترنتی بازیگران سیاسی رقیب رخ دهد، آغازی بر رقابت ژئوپلیتیک مجازی میان کشورهاست.
به بیان بهتر، امروزه و با پیشرفت تکنولوژی مفهوم قدرت و عناصر تشکیل دهنده آن را می توان به عنوان ابزار و هدف اساسی در عملکردهای سیاسی جوامع و کشورها دانست که به نسبت زیادی در ارتباط مستقیم با میزان توسعه و پیشرفت کشورها در زمینه فناوری های الکترونیکی و فضای مجازی نمود و بروز عملی یافته است. امروزه شبکه اینترنت و فضای مجازی، شاخص و انعکاس قدرت برتر کشورهایی است که آن را به وجود آورده و مدیریت می کنند، زیرا بدون دانش، علم و فناوری و نیز توان اقتصادی، امکان چنین کارهایی نیست.
نکته ای که در رابطه با رقابت های بازیگران سیاسی بین المللی در چارچوب ژئوپلیتیک فضای مجازی قابل اشاره است، آن است که در عصر فناوری اطلاعات و در جنگ نرم سایبری، کشورها تلاش می کنند با استفاده از فناوری های مبتنی بر اینترنت مانند ایمیل، وبلاگ، وب سایت و شبکه های اجتماعی و با توانمندی هایی نظیر هک و نفوذ، خرابکاری و اختلال در پایگاه های اطلاع رسانی و اطلاعاتی رقبای ژئوپلیتیکی به وجود آورند، تا به نوعی برتری جویی خود را نسبت به دشمن یا رقبای ژئوپلیتیکی به تصویر بکشند.
در همین رابطه، «جوزف نای» دانشمند و تحلیلگر سرشناس آمریکایی ـ که اصطلاح «قدرت نرم» به نام او به ثبت رسیده ـ بر این باور است که «قدرت در عصر اطلاعات جهانی به یک بازی شطرنچ پیچیده شباهت دارد که در رأس آن، قدرت نظامی، در میانه ی آن قدرت اقتصادی و در انتهای آن ـ که بازیگران متنوع و فرامرزی وجود دارند ـ قدرت نرم و سایبری وجود دارد که از جمله بازیگران آن، راهزنان و هکرهای اینترنتی هستند. کسانی که هدف اصلی آنها آن است که عملیات های اینترنتی رقبا را مختل می کنند».
اکنون با وقوع چندین حمله متقابل هکرهای ایرانی و عربستانی به پایگاه های اینترنتی دولتی یکدیگر و با علم بر اینکه دو قدرت منطقه ای خاورمیانه یعنی ایران و عربستان در بهترین شرایط رقیب ژئوپلیتیکی یکدیگر هستند، می توان ادعا کرد که حمله هکرهای عربستانی به پایگاه های اینترنتی و دولتی ایران و اقدام متقابل هکرهای ایرانی دقیقاً در چارچوب جنگ نرم و رقابت ژئوپلیتیک فضای مجازی قابل تفسیر و تبیین است.
به دیگر سخن، هکرهای منتسب به دولت و کشور عربستان در اقدام خرابکارانه خود، به نوعی اهداف اصلی و پشت پرده دیگری نظیر به رخ کشیدن توانمندی علمی، تکنولوژیکی و اقتصادی خود را داشتند و این اقدام آنها نیز در کنار سایر اقدامات ضد ایرانی آنها در فضای واقعی در راستای ایجاد چالش های جدید برای دولت و ملت ایران قابل تفسیر است.
نکته دیگری نیز که در رابطه با رقابت های فضای مجازی ایران و عربستان می توان به آن اشاره کرد، اینکه رقابت های پیشین این دو کشور در عرصه های سیاسی، نظامی و... که با آفرینش چالش های عدیده ای از سوی عربستان برای ایران در فضاهای جغرافیایی نظیر شرق دریای مدیترانه، جنوب شرق ایران، خلیج فارس و... ادامه دارد و اخیراً نیز در رابطه با مناسک حج نیز نمود و بروز یافت، این بار توسط حاکمان آل سعود در چارچوب جنگ سایبری به رخ کشیدن قدرت نرم پدیدار شد.
عربستانی ها با این کار خود به دنبال آن بودند، تا به جامعه جهانی بگویند، ما در عرصه تکنولوژی و دانش های جدید نیز توانمندی های بالایی داریم و نسبت به ایران از دست برتر برخوردارتم؛ موضوعی که البته با حملات بهنگام و هوشمندانه سایبری برخی فعالان فضای مجازی ایران ـ که به هک شدن پایگاه های اینترنتی مهم و دولتی عربستان نظیر مرکز آمار و دانشگاه عبدالعزیز منجر گشت ـ پاسخ داده شد و مانند بسیاری از چالش آفرینی های ضد ایرانی عربستان عقیم ماند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟