رونمایی رنو از خودروی خاص و عجیبش/ ترکیب خانه و خودرو در سیمبیوز رنو (+ عکس و فیلم)

این خودرو قرار است چشم‌انداز کوتاه مدت برند رنو تا سال 2023 باشد و برخی از فناوری‌های موجود روی آن مانند حسگرهای چند منظوره و قابلیت‌های چند ...


رونمایی از بازی شتاب در شهر 2؛

تجربه ماشین سواری در خیابان های تهران

علاقه مندان به سری مسابقات بازی های ماشین سواری می توانند با بازی "شتاب در شهر2" ماشین سواری در خیابان های تهران را تجربه کنند.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


ابوعلی سینا دانشمندی که به زنده شدن پس از مرگ اعتقاد نداشت!

اول شهریور را به نام شیخ الرئیس نواسه علی سینا، ‌معروف به ابن سینا نامگذاری کرده اند. در ادامه به جزئیاتی از زندگی این دانشمند بزرگ می پردازیم.


استارشات، بلندپروازی بشر برای فتح ستارگان

فناوری | دوشنبه ۱۰ خرداد ۹۵ ساعت ۸:۲۳ | نسخه چاپي

قرار است در جاه‌طلبانه‌ترین برنامه‌های کاوش کیهان، موشک‌های کوچکی به فضا فرستاده شود تا گوشه‌های ناشناخته فضا را رصد کنند. دانشمندانی ازجمله استیفن هاوکینگ و حامیانی ازجمله سرمایه‌گذاران اینترنتی مانند یوری میلنر (از سرمایه‌گذاران فیسبوک، اسپاتیفای و...) و مارک زاکربرگ (بنیان‌گذار فیسبوک)، نانوکرافتی را به اعماق فضا خواهند فرستاد تا دورترین مناطق در تاریخ گونه بشر را درنوردد.

استارشات،

حامیان این طرح امیدوارند بتوانند در عرض 20 سال، موشک‌های کوچکی را 40 تریلیون کیلومتر دورتر به دل فضا بفرستند و تصاویری دریافت کنند که حامل نشانه‌های حیات باشد.

این پروژه بشدت بلندپروازانه (که البته بسیاری از فیزیکدانان در عملی بودن آن تردید جدی دارند) ممکن است پرده از اسراری غریب بردارد و اجازه عکسبرداری از یکی از محتمل‌ترین مکان‌های میزبان حیات در دنیاهای دیگر را بدهد. هدف پروژه استارشات این است که ربات‌هایی کوچک را به منظومه ستاره‌ای آلفا ـ قنطورس در 40 تریلیون کیلومتری زمین بفرستند. طی کردن این مسافت با فضاپیماهای امروزی 30 هزار سال زمان می‌برد، اما در این پروژه جدید، امید بر این است با اتکا به موشک‌های کوچک طراحی شده، در عرض 20 سال به مقصد برسند.

برخی دانشمندان بر این باورند منظومه آلفا ـ قنطورس، سیاره‌ای شبیه زمین در خود جای داده و یافتن بخش‌های زیست‌پذیر در آن را دور از واقعیت نمی‌دانند. این وسیله قرار است به تصویربرداری از آن قسمت‌ها پرداخته و شاید از این راه بتوان انواع دیگر حیات را در دنیاهای دوردست کشف کرد.

به گفته یوری میلنر، فضاپیماهای ساخته شده، نانوکرافت‌هایی با وزنی در مقیاس گرم بوده و با اتکا به بادبان‌های خورشیدی هدایت‌شده با نورافکن‌ها در فضا حرکت خواهند کرد. طراحی خاص آنها، پرواز با سرعت یک‌چهارم نور را ممکن می‌کند.

پروفسور هاوکینگ در گردهمایی که به این منظور برگزار شد در نطقی گفت: مایه اصلی تمایز ما، شکستن محدودیت‌های ماست. جاذبه، ما را به زمین میخکوب کرده، اما امروز من سوار بر هواپیما به اینجا آمدم. می‌پرسید چطور این محدودیت‌ها را می‌شکنیم؟ ما این کار راه با مغزها و ماشین‌هایی که می‌سازیم انجام می‌دهیم. هاوکینگ افزود: محدودیتی که اکنون پیش روی ما قرار دارد، خلأیی بزرگ است که بین ما و ستاره‌ها قرار گرفته است. اکنون قادریم آن را هم با بادبان‌های خورشیدی (solar sails) و سبک‌ترین فضاپیمایی که تاکنون ساخته شده است، بشکنیم. امروز تعهد خود را به جهش بعدی‌مان در گیتی اعلام می‌داریم؛ چراکه ما انسانیم و پریدن در ذات ماست.

به گفته دانشمندان همکار در این طرح، این فضاپیما‌ها تصاویری از سیاره‌های احتمالی و اطلاعات علمی دیگر را به زمین مخابره خواهند کرد. یوری میلنر می‌گوید: داستان بشر، داستان جهش‌های بزرگ است. ما امروز برای جهش بعدی به سوی ستارگان آماده می‌شویم. آیا قادر خواهیم بود واقعا به ستاره‌ها برسیم؟ آیا در دوران زندگی ما این اتفاق خواهد افتاد؟

موشک‌های کوچک ساخته شده از رایانه‌هایی تشکیل شده‌اند که می‌توانند روی یک بیسکویت وِیفر جا بگیرند! کوچک شدن هر چه بیشتر اجزای رایانه‌ها به این معنی است که تمام قطعات مهم ازجمله دوربین‌ها، پیشرانه‌ها، منابع قدرت و تجهیزات هدایت را می‌توان روی صفحه‌ای کوچک ـ که به عنوان یک کاوشگر فضایی کاملا مجهز عمل کند ـ جا داد.

قبل از ساخت این موشک‌ها، ابتدا باید تمام اجزایشان را روی زمین ساخت؛ از جمله باید به ساخت نورافکنی اشاره کرد که بتواند راکت‌ها را تغذیه کند و همچنین یک سفینه مادر که تمام اجزا را به فضا ببرد و از آنجا پرتاب اصلی را انجام دهد.

منبع: عصرایران

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟