13 فکر سمی که باید سریع تر متوقف شان کنید

«فکرت را تغییر بده تا زندگیت را عوض کنی» این شعار را خیلی ها بلد هستند اما مشکل اینجاست که اغلب ما اصلا از افکار منفی که در ذهنمان جریان دارند، ...


خزانه بانکها سه قفله شد/توقف وام دهی بانکها در آستانه شب عید

کمتر از دو ماه به پایان سال باقی مانده و تقاضا برای دریافت وام از بانکها به اوج می رسد،اما جوابِ منفی است که بر روی هر درخواستی می نشیند؛ گویا ...


بابا روز رفتنش خیلی خوشگل بود

سرهنگ شهید حمزه کاظمی یکی از شهدای دفاع از حریم اهل بیت (ع) است که در جنوب سوریه به شهادت رسید و پیکرش یکسال بعد و درست در زمان تولد فرزندش بازگشت. ...با اعضای کابینه ترامپ آشنا شوید

کابینه ترامپ تقریباً شکل گرفته است و به نظر می رسد که تا این لحظه ترکیب کابینه او بدین شکل باشد.


۳۰ پناهجو در مدیترانه جان باختند

جهان | پنجشنبه ۰۶ خرداد ۹۵ ساعت ۲۱:۳۳ | نسخه چاپي

در پی واژگونی یک قایق حامل پناهجویان در آب های مدیترانه حدود 30 نفر جان خود را از دست دادند.
به گزارش ایرنا، دریای مدیترانه امروز بار دیگر شاهد واژگون شدن یک قایق حامل 100 پناهجو در 35 مایلی سواحل لیبی بود و در این فاجعه حدود 30 تن جان خود را از دست دادند.
شناورهای گارد ساحلی ایتالیا با حضور در محل حادثه حدود 50 نفر را نجات دادند.
خبرگزاری رسمی ایتالیا انسا در این باره نوشت: یک هواپیمای لوکزامبورگی که در عملیات موسوم به Eunavformed شرکت دارد این قایق را شناسایی کرد و پس از به صدا در آمدن زنگ خطر، یک هواپیمای دیگر اسپانیولی که در عملیات امداد شرکت دارد با پرواز در محل فاجعه، جلیقه های نجات را به آب انداختند و به دنبال آن دو قایق گارد ساحلی ایتالیا و یک کشتی اسپانیولی با حضور در محل جان 50 نفر را نجات دادند.
سخنگوی عملیات دریایی مبارزه با پناهجویان غیرقانونی اروپا موسوم به صوفیا نیز روز پنجشنبه گفت: 20 تا 30 نفر از پناهجویان غیرقانونی در نتیجه واژگونی قایق حامل آنها روز پنجشنبه در نزدیکی سواحل لیبی کشته شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «آنتونیو دی رینزی سونیو» افزود: یک هواپیمای شناسایی که 65 کیلومتری ساحل لیبی را رصد می کرد گزارش داد که یک فروند قایق حامل پناهجویان که حدود 100 پناهجو را حمل می کرد در این منطقه غرق شده است.
برخی از این افراد در آب قرار داشتند و برخی دیگر برای نجات جان خود، لاشه قایق را گرفته بودند.
این سخنگو اظهارداشت: یک شناور نیروی دریایی اسپانیا و نیز شناورهای گارد ساحلی ایتالیا به سرعت خود را به محل غرق قایق رساندند و برای پناهجویانی که در آب قرار داشتند، جلیقه نجات فرستادند.
شمار پناهجویانی که از آغاز سال میلادی تاکنون از سواحل جنوبی ایتالیا عازم اروپا شده اند، حدود 40 هزار نفر برآورد شده است.
روز گذشته نیز یک شناور با 600 پناهجو در سواحل لیبی کمی قبل از اینکه دو کشتی نیروی دریایی ایتالیا عملیات امداد را آغاز کنند واژگون شد. در این حادثه بیش از 500 نفر نجات داده شدند و پنج نفر نیز جان خود را از دست دادند.
سه شنبه گذشته در بخشی از مدیترانه که ایتالیا را از لیبی جدا می کند 15 شناور پر از پناهجو کشف شد. در سه روز گذشته در مجموع پنج هزار و 892 پناهجو وارد سواحل ایتالیا شدند و بسیاری دیگر نیز به این کشور خواهند رسید به گونه ای که متوسط ورود پناهجویان به ایتالیا به روزانه دو هزار نفر می رسد.
این در حالی است که شمار شناورهایی که از سواحل آفریقا به سوی ایتالیا حرکت می کنند افزایش پیدا کرده است . موج جدید مهاجرت های غیر قانونی به ایتالیا با بهبود شرایط جوی از سرگرفته شده و کارشناسان بر این عقیده اند که قاچاقچیان انسان از تجهیزات جدید برای مدیریت این نوع سفرهای امید پیدا کرده اند.
این تجهیزات اغلب کهنه، فرسوده و ناامن است و هدف آنها رساندن پناهجویان تا آبهای بین المللی و درخواست کمک است، همانطور که صبح روز گذشته رخ داد. این تنها آغاز کار است و بر اساس گزارش های منتشره، صدها هزار پناهجو در بنادر مبدا در انتظار سفر به اروپا هستند و قاچاقچیان نیز برای کسب درآمد بیشتر از هیچ کاری دریغ نمی کنند.
سازمان های جنایی برای عبور دادن پناهجویان اغلب از دو مسیر با مبدا لیبی و مصر برای رسیدن به اروپا استفاده می کنند که از طریق مرز جنوبی در ایتالیا شامل سیسیل، پولیا و کالابریا می شود.
این درحالی است که با نگاهی به آمار و ارقام و مقایسه آن با داده های سال گذشته میلادی مشخص می شود که این نوع مهاجرت ها حدود 9 درصد کاهش یافته است اما به هر حال روزانه دو هزار پناهجو هنوز وارد ایتالیا می شوند.
در حال حاضر ایتالیا از بیش از 115 هزار پناهجو استقبال کرده که 10 هزار نفر کمتر از سال 2015 است. با اینکه امسال با توجه به برنامه اروپا باید سال تحول باشد. ایتالیا بر اساس دستور کاری اتحادیه اروپا موظف شده 40 هزار متقاضی پناهندگی را به سایر کشورهای عضو اتحادیه منتقل کند، برعکس این طرح با شکست مواجه شد و در آستانه تابستان، ایتالیا با یک وضعیت اضطراری جدید مواجه شده است.
به عقیده سازمان بین المللی پناهجویان، سال 2015 میلادی سال اضطراری پناهجویان بود و بیش از یک میلیون نفر از طریق مسیر دریایی وارد اروپا شدند. سیل عظیم پناهجویان که بخشی از آن بخاطر بحران سوریه به راه افتاد در نیمه دوم سال گذشته بویژه در مسیر بالکان به اوج خود رسید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: پناهجو ،

دیدگاه شما چیست؟