افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


این علائم را جدی بگیرید

| چهارشنبه ۰۵ خرداد ۹۵ ساعت ۱۹:۵۰ | نسخه چاپي

برای آنکه از خودتان در برابر بیماری سرطان محافظت کنید، اکتفا کردن به آزمایش‌ها کافی نیست، بلکه باید به تمام علائم و نشانه‌هایی که بدن‌تان نشان می‌دهد، توجه کنید.
برخی از این علائم متفاوت، عجیب و غیر قابل توصیف هستند. در ضمن باید به علائم و نشانه‌های نزدیکان‌تان نیز توجه بیشتری داشته باشید؛ مثل همسر و فرزندان. بیماری سرطان هرچه زودتر شناسایی شود، بیشتر قابل درمان است.
ترش کردن شدید و یا احساس سیری زیاد بعد از خوردن مقدار اندکی غذا
یکی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های سرطان معده در مراحل اولیه، سوزش قلب و ترش کردن بعد از هر بار وعده غذایی است. این وضعیت بعد از غذاخوردن تشدید می‌شود. در واقع فرد غذای بسیار کمی می‌‌خورد، ولی احساسی که دارد مثل آن است که حجم زیادی غذا خورده است.
این درد خاص با مصرف داروی ضد اسید معده برطرف می‌شود و فرد نتیجه می‌گیرد که اسید معده‌اش باعث بروز این وضعیت شده است و دلیل دیگری برای این مسأله وجود ندارد. اما درد غیر قابل توصیف در قسمت پایین سمت راست بدن از علائم اصلی سرطان کبد است به طوری‌که هر بار مقدار کمی غذا بخورید، احساس سیری زیادی می‌کنید و در واقع علامت اصلی سرطان کبد همین نشانه است.
در صورت مشاهده نشانه در خود هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید شیوع گاستریت بسیار زیاد است و لزومی به چک سرطان در فرد مبتلا به علائم گاستریت و بدون ریسک فاکتور سرطان گوارشی (سابقه فامیلی، مصرف دخانیات، غذاهای دودی شده یا حاوی مواد نگه دارنده خاص) نیست.
دل دردهای ناگهانی و غیر منتظره
یکی از علائم اولیه سرطان روده، تجربه دل‌دردهای ناگهانی است. افرادی که به سرطان پانکراس دچار هستند، می‌گویند اوایل درد سنگین و راکدی در ناحیه شکم داشتند؛ مثل اینکه چیزی شکم آنها را به سمت داخل فشار بدهد! افراد مبتلا به سرطان کبد نیز از این دل‌درد و انقباض عضلات شکم شکایت می‌کردند.
بیماران سرطان خون نیز همین احساس را داشتند و به‌طور کلی تمام افرادی که به سرطان‌های مختلف مبتلا هستند، به نحوی این دوره دل‌درد را سپری کرده‌اند. اگر دل‌دردهای شدید دارید، آنقدر که نمی‌‌توانید به راحتی غذا بخورید و آن را هضم کنید و این دل‌درد‌ها به راحتی رفع نمی‌شوند، حتماً به پزشک مراجعه کنید.
تشخیص غده سرطانی پانکراس و کبد در مراحل اولیه تفاوت‌های زیادی در درمان آنها ایجاد می‌کند بسیاری از موارد دل درد ناگهانی می‌تواند ناشی از یک عفونت گوارشی ساده و در اثر خوردن غذای آلوده باشد.
زردی (یرقان)
معمولا سرطان پانکراس وقتی تشخیص داده می‌شود که فرد احساس می‌کند دچار زردی شده است و برای جویا شدن علت آن به پزشک مراجعه می‌‌کند. زردی با زردتر شدن رنگ پوست و سفیدی چشم‌ها همراه است این مساله در اثر کم‌آبی بدن رخ نمی‌دهد، ولی رنگ ادرار نیز کمی تیره‌تر و رنگ مدفوع شبیه رنگ خاک می‌شود و این یکی دیگر از نشانه‌های ابتلا به سرطان پانکراس است.
بیماری زردی با خارش بدن نیز همراه است، زیرا نمک موجود در جریان خون باعث خارش پوست می‌شود. بسیاری از افرادی که به سرطان پانکراس دچارند، از نوعی خارش پوستی نیز رنج می‌بردند و این مرحله قبل از تشخیص سرطان پانکراس بروز می‌کند یرقان علل ویروسی و دارویی فراوانی دارد.
کاهش زیاد و بدون دلیل وزن
اگر بدون آنکه در برنامه غذایی خود تغییری ایجاد کرده و یا اینکه رژیم سخت ورزشی گرفته باشید. دچار کاهش شدید وزن می‌شوید، ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان روده و یا سرطان دستگاه گوارش باشد. این سرطان می‌تواند پخش شود و به کبد نیز برسد و در نتیجه اشتها را کاهش داده و توانایی بدن را برای دفع مواد زائد کم کند  کاهش وزن از علائم تمامی سرطان‌‌ها در مراحل پیشرفته می‌باشد.
کوتاه شدن تنفس
یکی از نشانه‌های اولیه سرطان ریه، ناتوانی در نفس کشیدن معمولی است بیمار حتی وقتی یک مسافت چند قدمی را می‌پیماید، به خس‌خس و نفس زدن می‌افتد، به طوری که برخی مواقع فکر می‌کند دچار آسم شده است. کوتاه شدن نفس، خس‌‌خس کردن، درد سینه و خونی شدن خلط سینه و گلو از علائم اولیه سرطان ریه است. عفونت‌‌های حاد و مزمن ریوی، بیماریهای قلبی با کاهش توان انقباضی عضله قلب باعث تمامی علائم فوق می‌شوند.
سرفه‌های مزمن و درد قفسه سینه
انواع متفاوت سرطان‌ها، مثل سرطان خون و تومورهای ریه با سرفه‌های بسیار شدید همراه هستند. این مشکل به صورت دوره‌ای بروز می‌کند، مدتی متوقف شده و بعد دوباره چرخه جدیدی از آن شروع می‌شود. برخی از افراد که به سرطان ریه دچار هستند نیز از درد قفسه سینه که گاه به شانه و پایین بازو کشیده می‌شود نیز رنج می‌برند.
تب و عفونت‌های گاه و بیگاه
این مورد نیز یکی از نشانه‌های سرطان خون است. در این سرطان مغز استخوان گلبول‌های سفید خونی را به‌طور غیر طبیعی تولید می‌کند و بدن توانایی‌اش را در برابر عفونت‌ها از دست می‌دهد. پزشکان در افراد بزرگسال سرطان خون را از طریق شکایت‌هایی که فرد از تب، درد و آنفلوانزا می‌کند، تشخیص می‌دهند و بعد آزمایش‌های لازم را به عمل می‌آورند تا به شک خود اطمینان پیدا کنند. عفونت‌‌هایی مثل سل، تب مالت و... تب مزمن دارند. همچنین بیماری‌‌هایی که ضعف سیستم ایمنی می‌دهند مثل ایدز نیز شرایط مشابهی ایجاد می‌کنند.
مشکل در بلع غذا
یکی از علائم و نشانه‌های سرطان گلو و مری، مشکل در بلع غذاست. حتی گاهی اوقات افرادی که دچار سرطان ریه می‌شوند نیز از این مسأله رنج می‌برند. این افراد هنگام غذا خوردن نوعی فشار و درد را تجربه می‌کنند. آقایانی که به این وضعیت دچار هستند، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنند؛ چرا که می‌تواند نشانه‌ای از وجود تومور باشد.
مدفوع خونی
غالباً این وضعیت را به هموروئید ربط می‌دهند؛ اما سرطان روده بزرگ نیز می‌تواند با خونریزی مقعد و مدفوع خونی همراه باشد؛ ‌لذا هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا با انجام کلونوسکوپی وضعیت مشخص شود و هر چه زودتر اقدامات لازم را انجام دهید. یکی دیگر از نشانه‌های خونی شدن مدفوع، تیره‌شدن رنگ آن است.
تورم صورت
برخی از افراد مبتلا به سرطان ریه می‌گویند که اولین نشانه‌های بیماری‌شان تورم صورت، پف و قرمزی آن بود. تومورهای کوچک ریه باعث مسدود شدن رگ‌های خونی در قفسه سینه می‌شوند و از جریان یافتن خون به اندازه کافی در سر و صورت جلوگیری می‌کنند و فرد دچار این علائم می‌شود.
خونریزی‌های شدید که قطع نمی‌شوند
این وضعیت غیر طبیعی به نظر می‌رسد و می‌تواند نشان‌دهنده سرطان خون باشد مردانی که در مراحل اولیه سرطان خون هستند، هنگام مسواک زدن خونریزی لثه‌ دارند؛ حتی در مواقعی هم انگشتان و دست‌های‌شان دچار خونریزی می‌شود. در این وضعیت خون نمی‌‌تواند اکسیژن کافی به بدن برساند.

احساس ضعف و خستگی مفرط

اگر چند قدم کوتاه پیاده‌روی می‌کنید و بعد نیاز شدید به استراحت کردن و نشستن دارید، نباید نسبت به این وضعیت بی‌توجه باشید؛ چرا که خستگی‌های شدید می‌تواند از علائم اولیه بسیاری از سرطان‌ها باشد و باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.
مشکلات مربوط به نعوظ
سرطان پروستات در مرحله پیشرفته با علائمی مثل مشکلات مربوط به نعوظ همراه است شاید حرف زدن درمورد نارسایی‌های جنسی برای‌تان سخت باشد، اما حتما موضوع را با پزشک‌تان در میان بگذارید ناتوانی‌‌های جنسی شیوع بالایی دارند و علل شایعی مثل دیابت کنترل نشده و چربی و فشار خون بالا، عامل اکثریت موارد آن می‌باشند. ضمنآ در سرطان پیشرفته پروستات ، به علت تالمات بیمار از درگیری‌‌های ادراری و استخوانی، توانایی جنسی برای وی بی اهمیت خواهد بود.

خون در ادرار و منی

وجود خون در ادرار و منی آقایان می‌تواند از نشانه‌های سرطان پروستات باشد. البته این خون همیشه قابل مشاهده نیست، اما باعث می‌شود ادرار و منی کمی صورتی شود و یا حتی به رنگ قهوه‌ای دودی درآید. از دیگر نشانه‌های سرطان پروستات عدم توانایی در نگه داشتن ادرار است. یا شدت جریان ادرار زیاد می‌شود و یا اینکه بسیار ضعیف‌تر از حالت معمول می‌گردد. در صورت بروز هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید. خون در ادرار بیشتر از سرطان پروستات، در عفونت‌‌های ادراری، سنگ‌‌های ادراری و سرطان‌‌های کلیه و مثانه دیده می‌شود.
سوزش شدید معده
اگر نیمی از یک پیتزا را خورده‌اید، می‌توانید انتظار سوزش معده را داشته باشید؛ اما اگر این درد به‌طور مکرر گریبان‌گیرتان می‌شود و قفسه سینه‌تان نیز درد می‌گیرد، حتماً به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که ممکن است از نشانه‌های سرطان مری باشد. این درد گاه آنقدر شدید می‌شود که وضعیتی بنام Barrett مری به وجود می‌آید و این مرحله ابتدایی سرطان مری است.
منبع: مجله سلامت
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟