آب‌میوه‌ای که برای زن جوان ۹ میلیون آب خورد +عکس

در میانه‌های راه شاهرخ آبمیوه‌ای به من داد که با خوردنش بیهوش شدم و شاهرخ در مکان خلوتی طلاها و لوازمم را سرقت کرد.


ویرایش فرم‌های سرشماری آغاز شد؛ ثبت‌نام اینترنتی۱۱.۶میلیون خانوار

رئیس مرکز آمار از فراهم شدن امکان ویرایش اطلاعات ثبت‌شده خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن خبرداد و گفت: از امروز به مدت یک هفته، خانوارها می‌توانند ...


جوجه تیغی بدون تیغ + تصاویر

هر جوجه تیغی در هنگام تولد حداقل 500 خوشه خار بر روی پشت خود دارد.


روحانی وزرای پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد

رییس جمهور، سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی دانش ‏‏‏آشتیانی را برای تصدی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش ...


روحانی وزرای پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد

رییس جمهور، سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی دانش ‏‏‏آشتیانی را برای تصدی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و ‏‏پرورش، به ‏مجلس معرفی کرد.‏


فضاهای جدید شعری را مدیون نیما یوشیج هستیم

| پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۲:۲۲ | نسخه چاپي

مصطفی علیپور، شاعر، بیان کرد: مخاطبان شعر نیما، مانند گردشگرانی هستند که در اشعار او با یک منظره مواجه می‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفی علیپور با بیان این که نظریه‌های نیما بر همه جریانهای شعری از جمله غزل تاثیر گذاشته است، گفت: اغلب غزلهایی که بعد از دوره نیما سروده شد، شباهتی به غزل پیش از او ندارد. و موضوعاتی که در این غزلها شاعران به آنها اشاره میکنند، جنبه های حسی، شهودی و کشف لحظه های ناب در غزل بعد از نیما به قدری متفاوت است که میتوان آنها را از غزل سنتی جدا کرد.
این شاعر کشورمان اشاره کرد: به عنوان مثال در اشعار حسین منزوی که غزلسرای بزرگ بعد از نیماست میتوان این تفاوت را به خوبی دید یا در اشعار هوشنگ ابتهاج که زبان شعری او تلفیقی از سنت و مدرنیسم است، میتوان دید که با چه زبان نو و چه مضامین تازه ای شعر میسراید و میگوید: نشود فاش کسی آنچه میان من و توست/ تا اشارات نظر نامه رسان من و توست ...
وی همچنین با اظهار این که خلق هر نوع فضای جدید در شعر را مدیون نیما هستیم، تاکید کرد: تئوریهای نیما در زیبایی شناسی، زبان و ... اگرچه به دلایل مختلف از جمله مرگ نیما به تمامی در اشعار خودش پیاده نشد، اما مسیری را برای شاعران باز کرد که بتوانند بدون محدودیتهایی که در قالبهای کلاسیک وجود داشت، سخن بگویند.
خالق مجموعه اشعار «در چهارراه بهارنارنج» و «در پیراهن اردیبهشت» افزود: نیما معمولا چیزی را به چیز دیگری تشبیه نمیکرد و از این اتفاق که در شعر کلاسیک بسیار رخ میداد دوری کرد. کاری که او کرد این بود که چیزی را خودش خلق میکرد. نیما برای مخاطب، منظره سازی کرد و میتوان گفت مخاطبان شعر نیما، مانند گردشگرانی هستند که در اشعار او با یک منظره مواجه میشوند.
علیپور ادامه داد: عده‌ای میگویند این تغییر ساختار در اشعار کلاسیک، به این دلیل بوده است که نیما وزن و نحو را نمیشناخته، در حالی که اینگونه نیست. او با آشنایی کافی به سنتهای ادبی، عامدانه آنها را به هم ریخت تا بدعت ویژه ای در شعر فارسی ایجاد و فضا را برای سخن گفتن شاعران بازتر کند.
در ادامه این نشست، علی داودی نیز درباره اشعار نیما بیان کرد: شعر نیمایی به دلیل موسیقی که در خود دارد، هم میتواند برای مخاطب عام قابل توجه باشد و هم محدودیتهای قالب کلاسیک را برای شاعر نداشته باشد.
این شاعر افزود: شعر نیمایی که امروزه با آن مواجهیم، با شعر نیمایی زمان خود نیما بسیار متفاوت است چرا که حالا شاعران ما تجربه و پشتوانه سالها شعر سپید و شعر ترجمه را نیز با خود دارند و این تجارب را به دستاوردها و پیشنهادهای نیما برای شعر مدرن اضافه کرده اند.
وی همچنین گفت: شعر نیمایی ظرفیت‌های زیادی دارد اما در ارتباط برقرار کردن با آحاد مردم فراموش و کم‌رنگ شده و از یاد خیلی‌ها رفته است. شعر سپید از شعر نیمایی امکانات کمتری دارد اما اغلب شاعران این روزها خود را به شعر سپید محدود می‌کنند.
 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: