به بهانه شماره پیراهن نامألوف اشنایدرلین در اورتون

شماره‌ پیراهن‌های عجیب؛ از داویدز تا رونالدو و رونالدینیو + تصاویر

بازیکنان زیادی در دنیای فوتبال بوده و هستند که شماره پیراهن‌های‌شان با شماره‌های مألوفی که می‌شناسیم، متفاوت بوده است.


آشپزخانه شاداب تر با اصول فنگ شویی!+تصاویر

حضور انرژی مثبت در هر فضایی از دکوراسیون داخلی شما لازم و ضروری است. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف ...


خروج پیکر 4 تن از زیر آوار پلاسکو

سخنگوی ستاد مدیریت بحران ریزش ساختمان پلاسکو از خروج پیکر 4 تن از جانباختگان از زیر آوار خبر داد.


دنای جدید ایران خودرو چند ستاره ایمنی دارد؟

پروژه ساخت این خودرو در مدت 10 ماه و صرف 50 میلیارد تومان هزینه انجام شده و به گفته مسئولان ایران خودرو تا پیان سال به بازار عرضه می شود.


خروج پیکر 4 تن از زیر آوار پلاسکو

سخنگوی ستاد مدیریت بحران ریزش ساختمان پلاسکو از خروج پیکر 4 تن از جانباختگان از زیر آوار خبر داد.


فضاهای جدید شعری را مدیون نیما یوشیج هستیم

| پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۲:۲۲ | نسخه چاپي

مصطفی علیپور، شاعر، بیان کرد: مخاطبان شعر نیما، مانند گردشگرانی هستند که در اشعار او با یک منظره مواجه می‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مصطفی علیپور با بیان این که نظریه‌های نیما بر همه جریانهای شعری از جمله غزل تاثیر گذاشته است، گفت: اغلب غزلهایی که بعد از دوره نیما سروده شد، شباهتی به غزل پیش از او ندارد. و موضوعاتی که در این غزلها شاعران به آنها اشاره میکنند، جنبه های حسی، شهودی و کشف لحظه های ناب در غزل بعد از نیما به قدری متفاوت است که میتوان آنها را از غزل سنتی جدا کرد.
این شاعر کشورمان اشاره کرد: به عنوان مثال در اشعار حسین منزوی که غزلسرای بزرگ بعد از نیماست میتوان این تفاوت را به خوبی دید یا در اشعار هوشنگ ابتهاج که زبان شعری او تلفیقی از سنت و مدرنیسم است، میتوان دید که با چه زبان نو و چه مضامین تازه ای شعر میسراید و میگوید: نشود فاش کسی آنچه میان من و توست/ تا اشارات نظر نامه رسان من و توست ...
وی همچنین با اظهار این که خلق هر نوع فضای جدید در شعر را مدیون نیما هستیم، تاکید کرد: تئوریهای نیما در زیبایی شناسی، زبان و ... اگرچه به دلایل مختلف از جمله مرگ نیما به تمامی در اشعار خودش پیاده نشد، اما مسیری را برای شاعران باز کرد که بتوانند بدون محدودیتهایی که در قالبهای کلاسیک وجود داشت، سخن بگویند.
خالق مجموعه اشعار «در چهارراه بهارنارنج» و «در پیراهن اردیبهشت» افزود: نیما معمولا چیزی را به چیز دیگری تشبیه نمیکرد و از این اتفاق که در شعر کلاسیک بسیار رخ میداد دوری کرد. کاری که او کرد این بود که چیزی را خودش خلق میکرد. نیما برای مخاطب، منظره سازی کرد و میتوان گفت مخاطبان شعر نیما، مانند گردشگرانی هستند که در اشعار او با یک منظره مواجه میشوند.
علیپور ادامه داد: عده‌ای میگویند این تغییر ساختار در اشعار کلاسیک، به این دلیل بوده است که نیما وزن و نحو را نمیشناخته، در حالی که اینگونه نیست. او با آشنایی کافی به سنتهای ادبی، عامدانه آنها را به هم ریخت تا بدعت ویژه ای در شعر فارسی ایجاد و فضا را برای سخن گفتن شاعران بازتر کند.
در ادامه این نشست، علی داودی نیز درباره اشعار نیما بیان کرد: شعر نیمایی به دلیل موسیقی که در خود دارد، هم میتواند برای مخاطب عام قابل توجه باشد و هم محدودیتهای قالب کلاسیک را برای شاعر نداشته باشد.
این شاعر افزود: شعر نیمایی که امروزه با آن مواجهیم، با شعر نیمایی زمان خود نیما بسیار متفاوت است چرا که حالا شاعران ما تجربه و پشتوانه سالها شعر سپید و شعر ترجمه را نیز با خود دارند و این تجارب را به دستاوردها و پیشنهادهای نیما برای شعر مدرن اضافه کرده اند.
وی همچنین گفت: شعر نیمایی ظرفیت‌های زیادی دارد اما در ارتباط برقرار کردن با آحاد مردم فراموش و کم‌رنگ شده و از یاد خیلی‌ها رفته است. شعر سپید از شعر نیمایی امکانات کمتری دارد اما اغلب شاعران این روزها خود را به شعر سپید محدود می‌کنند.
 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟