فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.ماجرای عکس گرفتن بازیکنان استقلال با زن نیمه برهنه + عکس

بازیکن خطاکار استقلال که با گرفتن عکس یادگاری کنار یک بانوی نیمه برهنه مرتکب خطای بزرگی شده به جای عذرخواهی بابت بی احتیاطی خود، مدعی شد طرف ...


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


مجلس، دولت را ملزم به پیگیری غرامت گرفتن از آمریکا کرد

فقط شعار ندهیم، دست در جیب آمریکا کنیم

سیاست | سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۱:۴۲ | نسخه چاپي

طرح الزام دولت به پیگیری برای گرفتن خسارت از آمریکا امروز در مجلس تصویب شد. دو فوریت این طرح،‌ دو روز پیش مصوب شده بود.
به گزارش خبرآنلاین، روز یکشنبه طرحی دو فوریتی با امضای 202 نماینده به صحن علنی آمد و نمایندگان با دو فوریت آن موافقت کردند. امروز اصل طرح در جلسه علنی مجلس مطرح شد. در حالی که این طرح در کمیسیون مربوطه -امنیت ملی و سیاست خارجی-بررسی نشده بود، اصل طرح به بحث گذاشته شد. به گفته حسن قشقاوی،‌ معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران که دیروز به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رفته بود، جلسه به دلیل به حدنصاب نرسیدن، تشکیل نشده و منجر به نتیجه نشده بود.
البته این موضوع خللی در روند تصویب طرح ایجاد نکرد و کلیات و جزئیات طرح در مجلس به تصویب رسید. کلیات طرح با 82 درصد آرای نمایندگان به تصویب رسید.
نکته قابل توجه در تصویب این طرح،‌ سخنان مخالف طرح بود که تمامی در حمایت از طرح بیان شد! به طوری که موافق طرح از پیرموذن تشکر کرد که روحیه ضدآمریکایی خود را نشان داده است.
مخالف طرح: ما فقط شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهیم
کمال الدین پیرموذن به عنوان مخالف این طرح،‌ تاکید کرد که خودش یکی از طراحان طرح است و با کلیات موافق است اما در جزئیات مخالفت هایی دارد. او در توضیح مخالفت‌هایش گفت که این طرح همه خواسته ها را برآورده نمی کند و پختگی کافی را ندارد.
نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم گفت: تاریخ گواهی می دهد که عملکرد آمریکا نسبت به ملت بزرگ ایران آکنده از ظلم ها و جنایت هاست. ملت ایران به خوبی علت دشمنی ها آمریکا را درک می کنند. استراتژی آمریکا درباره ایران این است که استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی را از ایران قهرمان بگیرد تا یک بار دیگر ایران را غلام حلقه به گوش آمریکا شود.
او ادامه داد: علیرغم توفیقات مطلوب دولت یازدهم در بحث برجام،‌ با کمال تاسف زمامداران کشور آمریکا تاکتیک فریبکارانه خود را استمرار دادند و اخیرا قضات آمریکا تصمیمات ظالمانه ای را تدارک دیدند و جای شاکی و متشاکی را عوض کردند.
پیرموذن افزود: این طرح از پختگی کامل برخوردار نیست. ترسم از این است که طرحی را تصویب کنیم که مشکلاتی را برای دولت پیش بیاورد و خواسته های ما را تامین نکند.
او تاکید کرد: دولت قبل دو میلیارد دلار را در کشور استکبار سرمایه گذاری کرده و باید به آنها هم برسیم و اجازه ندهیم این امر تکرار شود. ما باید به طرحی برسیم که زمینه این کار را از بین ببرد.
پیرموذن گفت:‌ ما فقط شعار مرگ بر آمریکا سر می دهیم در حالی که با فرار مغزها آن کشور را تقویت می کنیم. خواهشم این است که طرحی ضداستکبار با مشارکت دولت و سربازان عرصه دیپلماسی فراهم کنید.
موافق طرح: اقامه دعوا شود ولو اینکه راهکاری برای اعاده حق نباشد
نماینده مردم ورامین نیز در موافقت با طرح گفت: ملت بزرگ ایران می دانند که تاریخ ما مملو از جنایات آمریکایی است. از کودتای 28 مرداد،‌ کاییتولاسیون،‌ سال های انقلاب،‌ 17هزار شهید ترور،‌ هشت سال جنگ تحمیلی تا فتنه88 همگی جنایات آمریکاست. در مقابل تمام اینها باید اقامه دعوا شود ولو اینکه راهکاری برای اعاده حق نباشد.
سیدحسین نقوی حسینی ادامه داد: باید حدود و قصور این جنایات مشخص شود تا همه دنیا بدانند که آمریکا به ما خسارات وارد کرده است. البته راهکارهایی وجود دارد. ما می توانیم با کمک کشورهای ثالث اقدام متقابل انجام دهیم. البته دولت باید برای جبران این خسارات راهکار پیدا کند.
مقایسه آمریکا با سگ هار
در این بین یکی از نمایندگان دلواپس تهران پیشنهادی را برای الحاق مطرح کرد و در ضمن توضیحاتش آمریکا را با سگ هار مقایسه کرد و گفت: امام گفتند آمریکا مثل سگ هار می ماند. طبیعت سگ این است که اگر بایستی، می ایستد، اگر فرار کنی، دنبالت می کند و اگر دنبالش کنی، فرار می کند. او بر این باور بود که اموال آمریکایی اعم از کشتی‌های آنان یا هر ترانزیت متعلق به آنها در منطقه را که در حریم جغرافیایی ایران است را باید توقیف کنیم!
یکی دیگر از نمایندگان دلواپس تهران در تذکری، به حمایت از پیشنهاد هم مسلکش پرداخت و گفت: وقتی کنگره آمریکا صریحا قانون برای براندازی نظام جمهوری اسلامی یا اجرا نشدن برجام تصویب می کند، آیا اقدام متقابل ما در این سطح است؟ اگر آمریکایی ها دست در جیب ما می کند، ما هم دست در جیبش کنیم.
ابوترابی فرد که ریاست جلسه را بر عهده داشت، خطاب به این نماینده تهران که در مجلس بعد رای نیاورده، گفت:‌ اگر شما می خواستید به عنوان موافق صحبت کنید بسیار خوب بود. اما به عنوان تذکر اصلا وارد نبود. اگر فکر می کنید این طرح متناسب با خواسته‌های شما نیست، خب طرح دیگری را آماده می کردید.
محمدحسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه در اخطاری بیان کرد که توقیف کشتی‎های آمریکایی در آب‌های خلیج فارس به منزله ورود نیروهای مسلح و اعلان صلح و جنگ است که بر اساس قانون اساسی، بر عهده رهبر انقلاب در اصل 110 است. ابوترابی فرد این اخطار را وارد دانست و به رای گذاشت اما اخطار به تصویب مجلس نرسید. البته اصل پیشنهاد نیز به تصویب نمایندگان مجلس نرسید.
متن مصوبه مجلس
متن کامل این مصوبه مجلس به شرح زیر است:
ماده 1- به منظور استیفای حقوق ملت ایران، دولت موظف است رأساً یا از طریق حمایت از اشخاص و اتباع جمهوری اسلامی ایران، اقدامات مقتضی از جمله اقدامات حقوقی را جهت جبران خسارت و اخذ غرامت کامل از دولت ایالات متحده آمریکا به جهت نقش این کشور در موارد زیر را به عمل آورد:
1- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای 28 مرداد 1332
2-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از کودتای نوژه
3-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جنگ تحمیلی
4- خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از 223000 نفر و 600000 نفر ایثارگر (جانباز و آزاده)
5-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از 17000 شهید ترور
6-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از حمله به سکوهای نفتی
7-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده
8-خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن
9- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد.
10- کلیه خسارات مادی و معنوی ناشی از سایر اقدامات یا وقایعی که با حمایت یا نقش‌آفرینی ایالات متحده روی داده است یا در آینده روی خواهد داد.
ماده 2- دولت موظف است در مواردی که ایالات متحده تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران، به ویژه در حوزه مصونیت دولت و اموال متعلق به دولت و مقامات جمهوری اسلامی ایران، را نقض می‌نماید در راستای اقدام متقابل کلیه اقدامات از جمله اقدامات حقوقی مقتضی را به عمل آورد.
ماده 3- دولت موظف است اجرای تصمیمات مراجع صالح به نفع جمهوری اسلامی ایران و اتباع آن را در کشورهای ثالثی که اموالی از ایالات متحده در آنها وجود دارد، در چارچوب اقدام متقابل، تعقیب کند در مواردی که دادگاه‌های کشورهای ثالث نسبت به شناسایی و یا اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایالات متحده آمریکا علیه ایران اقدام می‌کنند دولت موظف است اقدام متقابل مقتضی را جهت شناسایی و اجرای احکام دادگاه‌های داخلی ایران در آن کشورها یا سایر کشورها حسب مورد به عمل آورد.
ماده 4- اقدامات حقوقی مذکور در این قانون تا آنجا که در قبال دولت خارجی (ایالات متحده بر اساس ماده 2 این قانون و یا هر کشور دیگر موضوع ماده 3 این قانون) اتخاذ می‌شود و نقض مصونیت آن دولت و یا مقامات آن دولت تلقی شود، باید در چارچوب واکنش به نقض تعهد بین‌المللی آن دولت بوده و محدود به حدود اقدامات متقابل بر اساس حقوق داخلی باشد.
ماده 5- وزارت امور خارجه موظف است گزارش اقدامات به عمل آمده در راستای استیفای حقوق ملت ایران، موضوع این قانون را هر 6 ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
مواد این مصوبه با رای گیری جداگانه و با اصلاحات مختصر نسبت به طرح اولیه با موافقت نمایندگان مجلس همراه شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟