افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


تصاویر: بلایی که سرخانه «بزرگ آقا» آمده است

| يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۱:۱۲ | نسخه چاپي

هنوز عکس خانوادگی «بزرگ آقا» روی دیوار اتاقش به جا مانده، دیواری که به اصطلاح شکم داده و هر گوشه‌اش ترکی برداشته و جای چسب و سیم‌هایی که برای فیلمبرداری سریال «شهرزاد» به روی آن نصب شده بودند، هنوز به یادگار مانده است!

به گزارش ایسنا خانه «بزرگ آقا» در باغ سلیمانیه، باغی دو هکتاری در خیابان پیروزی تهران است که مالک آن بنیاد مستضعفان است. ساختمان قدیمی 100 ساله‌ای که داخل باغِ معروف به وثوق‌الدوله قرار دارد.

صاحب این باغ میرزا حسن‌خان، معروف به وثوق‌الدوله، نخست وزیر و نماینده مجلس در زمان ناصرالدین شاه بوده است. او زمانی صاحب 25 هکتار از باغ‌های این منطقه بوده که بعدها بخش‌هایی از آن به سازمان آب، کلانتری، بوستان، اداره راهنمایی و رانندگی و شهرک مجتمع مسکونی واگذار شد. بعد از آن هم محوطه باغ به عنوان چایخانه سنتی و تفریحگاه فرماندهی انتظامی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حیاط خانه وثوق الدوله

گفته می‌شود زمانی که این باغ به عنوان لوکیشن سریال پر طرفدار «شهرزاد» انتخاب شد، متروکه بوده و گروه دکور پروژه «شهرزاد» تزئینات داخلی آن را به سبک معماری سال‌های 1332 و در ٣۵ روز بازسازی و بخشی از محوطه‌ باغ را چمن‌ و گل کاری کرده‌اند. برخی از گلدان‌های شعمدانی که «مشهدی امان» باغبان خانه «آقا بزرگ» با آنها درد و دل می‌کرد، در گوشه و کنار عمارت رها شده‌اند.

همه آنچه که ما از ظاهر این خانه در سریال دیده‌ایم دکور بوده و حالِ خانه وثوق الدوله خوب نیست.

بخشی از قسمت‌های سقف خانه نم داده و گچ بری‌های اطراف پنجره‌ها شکسته یا آسیب دیده‌اند. به نظر می‌رسد خانواده‌ای هم در بخشی از خانه ساکن هستند و پسر آنها دوچرخه‌اش را داخل سالن انتظار عمارت پارک کرده است.

خلوتگاه «قُباد» در شیروانی خانه و زیرزمین وضعیت اسفباری دارند. بخشی از سقف زیرزمین بر اثر رطوبت زیاد ریخته است.

بسیاری از درختان باغ عمارت به کلی خشک شده و هیچ امیدی به آنها نیست. اما درختان توتی که هنوز نفس می‌کشند پربار هستند. داخل حوض آب هم، همه چیز پیدا می‌شود جز آب . بخشی از دکور این سریال نیز همچنان در خانه باقی مانده که به نظر می‌رسد عوامل آن این کار را برای ساخت ادامه فصل دوم آن انجام داده‌اند.

درختان خشک شده خانه وثوق الدوله

احمد مسجد جامعی در بازدید از خانه «وثوق‌الدوله» در برنامه تهرانگردی گفت : از آنجایی که سریال «شهرزاد» در این منزل فیلمبرداری شده، این خانه ماندگار و عمومی شده اما آسیب‌های زیادی دیده است و سیستم آبیاری آن نیز از بین رفته که باید با استفاده از تانکر نسبت به آبیاری درختان باغ اقدام شود.

این عضو شورای شهر با اشاره به خسارت‌های وارده به این خانه تاریخی بیان کرد: ساختمان نیاز به حفظ و نگهداری دارد و با توجه به گستردگی فضای سبز و همچنین محصور بودن از سه طرف به نظر می‌رسد برای ایجاد پارک بانوان موثر باشد.

او با بیان این که این خانه ثبت ملی شده و دارای سبک معماری قاجار و ویژگی‌های خاص معماری است، در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری نسبت به خرید این خانه اقدام می‌کند یا نه، اظهار کرد: احتمال این کار وجود دارد، چرا که فضای سبز ارزشمندی در این باغ وجود دارد که باید حفظ شود.

در حالی که مسجد جامعی از ثبتی بودن خانه یا تبدیل شدن آن به پارک بانوان صحبت می‌کند، اما اسم خانه وثوق‌الدوله در فهرست اماکن ثبت ملی تهران وجود ندارد و از طرفی بخش زیادی از درخت‌های باغ خشک شده و به نظر نمی‌رسد بتوان آنجا را به پارکی برای بانوان تبدیل کرد.

مالک خانه‌ وثوق الدوله، خانه‌های تاریخی، موزه‌ها و هتل‌های دیگری را نیز در اختیار دارد، از جمله خانه «توماس توماسیان» تاجر ارمنی؛ «هتل آبعلی» و «هتل رزیدانس» نیز از جمله اماکنی هستند که به حال خود رها شده‌اند.

لوکیشن فیلم «شهرزاد»

لوکیشن فیلم شهرزاد

گچبری‌هایی که آسیب دیده‌اند

سقف خانه نم داده است

شیروانی خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

خانه وثوق الدوله

درختان خانه وثوق الدوله

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: بزرگ آقا ،

دیدگاه شما چیست؟