کشتار 39 نفر به خاطر 150 هزار دلار!

رسانه های ترکیه به نقل از منابع امنیتی این کشور می گویند تروریست عامل حمله شب سال نو به کلوب شبانه رینا در محله اورتاکوی استانبول که منجر به ...


وضعیت قرمز هوا در ۷ منطقه تهران؛ ساعت ۷ صبح ۱۲ دی ۹۵؛ این نقشه را ببینید و از خانه خارج نشوید

هرچند پیش‌بینی‌ها برای نرسیدن وضعیت هوای تهران به هشدار و ورود به محدوده ناسالم برای همه گروه‌های جامعه است، اما ۷ منطقه تهران همین امروز ...


رنج بی‌پایان"رقیه"به‌خاطر آمپول اشتباه + تصاویر

دیدن دختر جوانی که گفتند یک سال است بخاطر عقرب زدگی خانه نشین شده، ماجرای دردناکی است. اتاقی ساده با تختخواب آبی رنگ، یک کوه داروی دیالیز و ...


وضعیت قرمز هوا در ۷ منطقه تهران؛ ساعت ۷ صبح ۱۲ دی ۹۵؛ این نقشه را ببینید و از خانه خارج نشوید

هرچند پیش‌بینی‌ها برای نرسیدن وضعیت هوای تهران به هشدار و ورود به محدوده ناسالم برای همه گروه‌های جامعه است، اما ۷ منطقه تهران همین امروز ...


سقوط مرد جوان در کانال فونداسیون ساختمان (+عکس)

یک مرد جوان به کانال فونداسیون ساختمانی سقوط کرد و دچار شکستگی شدیدی شد.


تصاویر: بلایی که سرخانه «بزرگ آقا» آمده است

| يكشنبه ۲۶ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۱:۱۲ | نسخه چاپي

هنوز عکس خانوادگی «بزرگ آقا» روی دیوار اتاقش به جا مانده، دیواری که به اصطلاح شکم داده و هر گوشه‌اش ترکی برداشته و جای چسب و سیم‌هایی که برای فیلمبرداری سریال «شهرزاد» به روی آن نصب شده بودند، هنوز به یادگار مانده است!

به گزارش ایسنا خانه «بزرگ آقا» در باغ سلیمانیه، باغی دو هکتاری در خیابان پیروزی تهران است که مالک آن بنیاد مستضعفان است. ساختمان قدیمی 100 ساله‌ای که داخل باغِ معروف به وثوق‌الدوله قرار دارد.

صاحب این باغ میرزا حسن‌خان، معروف به وثوق‌الدوله، نخست وزیر و نماینده مجلس در زمان ناصرالدین شاه بوده است. او زمانی صاحب 25 هکتار از باغ‌های این منطقه بوده که بعدها بخش‌هایی از آن به سازمان آب، کلانتری، بوستان، اداره راهنمایی و رانندگی و شهرک مجتمع مسکونی واگذار شد. بعد از آن هم محوطه باغ به عنوان چایخانه سنتی و تفریحگاه فرماندهی انتظامی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حیاط خانه وثوق الدوله

گفته می‌شود زمانی که این باغ به عنوان لوکیشن سریال پر طرفدار «شهرزاد» انتخاب شد، متروکه بوده و گروه دکور پروژه «شهرزاد» تزئینات داخلی آن را به سبک معماری سال‌های 1332 و در ٣۵ روز بازسازی و بخشی از محوطه‌ باغ را چمن‌ و گل کاری کرده‌اند. برخی از گلدان‌های شعمدانی که «مشهدی امان» باغبان خانه «آقا بزرگ» با آنها درد و دل می‌کرد، در گوشه و کنار عمارت رها شده‌اند.

همه آنچه که ما از ظاهر این خانه در سریال دیده‌ایم دکور بوده و حالِ خانه وثوق الدوله خوب نیست.

بخشی از قسمت‌های سقف خانه نم داده و گچ بری‌های اطراف پنجره‌ها شکسته یا آسیب دیده‌اند. به نظر می‌رسد خانواده‌ای هم در بخشی از خانه ساکن هستند و پسر آنها دوچرخه‌اش را داخل سالن انتظار عمارت پارک کرده است.

خلوتگاه «قُباد» در شیروانی خانه و زیرزمین وضعیت اسفباری دارند. بخشی از سقف زیرزمین بر اثر رطوبت زیاد ریخته است.

بسیاری از درختان باغ عمارت به کلی خشک شده و هیچ امیدی به آنها نیست. اما درختان توتی که هنوز نفس می‌کشند پربار هستند. داخل حوض آب هم، همه چیز پیدا می‌شود جز آب . بخشی از دکور این سریال نیز همچنان در خانه باقی مانده که به نظر می‌رسد عوامل آن این کار را برای ساخت ادامه فصل دوم آن انجام داده‌اند.

درختان خشک شده خانه وثوق الدوله

احمد مسجد جامعی در بازدید از خانه «وثوق‌الدوله» در برنامه تهرانگردی گفت : از آنجایی که سریال «شهرزاد» در این منزل فیلمبرداری شده، این خانه ماندگار و عمومی شده اما آسیب‌های زیادی دیده است و سیستم آبیاری آن نیز از بین رفته که باید با استفاده از تانکر نسبت به آبیاری درختان باغ اقدام شود.

این عضو شورای شهر با اشاره به خسارت‌های وارده به این خانه تاریخی بیان کرد: ساختمان نیاز به حفظ و نگهداری دارد و با توجه به گستردگی فضای سبز و همچنین محصور بودن از سه طرف به نظر می‌رسد برای ایجاد پارک بانوان موثر باشد.

او با بیان این که این خانه ثبت ملی شده و دارای سبک معماری قاجار و ویژگی‌های خاص معماری است، در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری نسبت به خرید این خانه اقدام می‌کند یا نه، اظهار کرد: احتمال این کار وجود دارد، چرا که فضای سبز ارزشمندی در این باغ وجود دارد که باید حفظ شود.

در حالی که مسجد جامعی از ثبتی بودن خانه یا تبدیل شدن آن به پارک بانوان صحبت می‌کند، اما اسم خانه وثوق‌الدوله در فهرست اماکن ثبت ملی تهران وجود ندارد و از طرفی بخش زیادی از درخت‌های باغ خشک شده و به نظر نمی‌رسد بتوان آنجا را به پارکی برای بانوان تبدیل کرد.

مالک خانه‌ وثوق الدوله، خانه‌های تاریخی، موزه‌ها و هتل‌های دیگری را نیز در اختیار دارد، از جمله خانه «توماس توماسیان» تاجر ارمنی؛ «هتل آبعلی» و «هتل رزیدانس» نیز از جمله اماکنی هستند که به حال خود رها شده‌اند.

لوکیشن فیلم «شهرزاد»

لوکیشن فیلم شهرزاد

گچبری‌هایی که آسیب دیده‌اند

سقف خانه نم داده است

شیروانی خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

زیرزمین خانه وثوق الدوله

خانه وثوق الدوله

درختان خانه وثوق الدوله

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: بزرگ آقا ،

دیدگاه شما چیست؟