پژو 508 در ایران؛ زنگ خطر برای رنو تلیسمان

ایران خودرو بزودی Peugeot 508 را به بازار سدان‌های لوکس ایران وارد می‌کند. در غیاب تویوتا کمری، کیا اپتیما و رنو تلیسمان اصلی‌ترین رقیب پژو 508 ...


پژو 508 در ایران؛ زنگ خطر برای رنو تلیسمان

ایران خودرو بزودی Peugeot 508 را به بازار سدان‌های لوکس ایران وارد می‌کند. در غیاب تویوتا کمری، کیا اپتیما و رنو تلیسمان اصلی‌ترین رقیب پژو 508 ...


گوینده مشهور خبر صداوسیما ناگهان حذف شد!

مدتی بود که که وقتی به بخش‌های مختلف خبری تلویزیون نگاه می‌انداختیم رد و نشانی از رضا حسین‌زاده، گوینده خبر با سابقه نمی‌دیدیم تا این‌که ...


برادرکُشی رهبر کره شمالی؛ رد یابی دو مظنون زن

در سال های گذشته دولت چین مسئول حفاظت از جان کیم جونگ نام بوده است. فرزند ارشد رهبر سابق کره شمالی یک بار نیز در سال 2012 از یک ترور جان سالم به ...


آخرین هواپیمای کنکورد فعال، راهی موزه شد

آخرین هواپیمای کنکورد مافوق صوت فعال، بعد از اینکه ۱۳ سال غیرفعال روی باند فرودگاه بریستول فیلتون بود، راهی یک آشبانه هواپیمای ویژه شد که ...


مدیریت بر صداوسیما از این پس سخت‏‌تر خواهد شد

| سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۰:۳۹ | نسخه چاپي

در روز‌ها و هفته‌‏های اخیر، اخبار ضد و نقیضی درباره برکناری یا استعفای محمد سرافراز (رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی) در رسانه‏‌ها انتشار می‌‏یابد. طرفداران رییس رسانه ملی، این شایعات را ساخته و پرداخته کسانی می‌‏دانند که در اصلاحات سازمانی آقای سرافراز، آسیب دیده‏‌اند و دل خوشی از او ندارند. در مقابل، منتقدان، عملکرد ضعیف و حواشی زیاد پیرامون این سازمان را دلیل احتمالی بروز این تغییرات عنوان می‌‏کنند.
قادر باستانی (نویسنده و مدرس علوم ارتباطات اجتماعی) به ایلنا گفت: سازمان صداوسیما به خاطر گستردگی و جنس فعالیت خود، در همه دوره‏‌های مدیریتی، با چالش‏‌های مختلف سیاسی مواجه بوده، اما در دوره مدیریت آقای دکتر سرافراز، حجم و نوع این چالش‏‌ها و حاشیه‏‌ها، زیاد شده و عرصه را برگردانندگان جام‌جم تنگ کرده است، به نوعی که بخش مهمی از انرژی آن‌ها صرف مقابله با این حاشیه‏‌ها می‌‏شود.
وی خاطرنشان کرد: تحولات عمیق در فناوری ارتباطات و اطلاعات باعث شده بعد از این مدیریت بر سازمان بزرگ صداوسیما، به مراتب سخت‏‌تر شود و چالش‏‌های سیاسی و اجتماعی دامنه بیشتری بیابد. به نحوی که از این پس، کنترل عنان امور با دشواری روزافزون مواجه خواهد شد و اختلافات درون‌ و برون‌سازمانی در صورت عدم توجه به اصلاح ساختاری، رسانه ملی را به مرز تلاشی پیش خواهد برد.
باستانی دلیل این امر را بافت سازمانی رسانه‏ ملی و توقعات فزاینده از آن عنوان کرد و اظهار داشت: بخش مهمی از منابع انسانی سازمان صداوسیما، در مرحله‏‌ای از امنیت شغلی هستند که دیگر محافظه‏‌کاری نمی‌‏کنند و دربرابر تغییرات و اصلاحات ناگزیر سازمان، نه تنها مقاومت بلکه کارشکنی می‌‏کنند و منازعات درونی را به سطح عمومی می‌‏کشانند و مدیریت سازمان را دچار فرسایش می‌‏کنند به نحوی که تغییرات، پُرهزینه و کم‏‌تأثیر بشود و مشکلات به‌جای مرتفع شدن، پیچیده‏‌تر و عمیق‏‌تر شود.
وی راه‌حل اساسی برای گذار از بحران در رسانه ملی را اتخاذ روش حرفه‏‌ای در اداره سازمان عنوان کرد و گفت: در دنیای امروز، رسانه دولتی و حکومتی، دیگر کاربرد خود را از دست داده است و حکومت‏‌ها، از رسانه‏‌های حرفه‏‌ای سازگار و تحت نظارت، بیشتر و بهتر بهره می‌‏برند. بزرگی صداوسیما یک معضل است و هر نوع اصلاحی را با شکست مواجه می‌‏کند، بنابراین بهتر است شبکه‏‌های رادیویی و تلویزیونی، به گروه‏‌های حرفه‏‌ای مورد اعتماد در درونِ سازمان، به نحوی واگذار شود و هسته مرکزی سازمان، در حد پانصد نفر باقی بماند که صرفاً کار سیاستگذاری کلی و نظارت را انجام دهد. این شبکه‏‌ها می‌‏توانند سلایق بیشتری از جامعه را پوشش دهند و از گروه‏‌های فیلمساز حرفه‏‌ای که اکنون راه به صداوسیما ندارند، استفاده کنند. ضمن اینکه با این کار، درآمد شبکه‏‌ها به رضایت‌مندی مخاطبان گره می‌‏خورد و باعث بروز خلاقیت‏‌ها و مخاطب‏‌محوری در رسانه ملی می‌‏شود.
این استاد دانشگاه به انتقاد اخیر رهبر معظم انقلاب از برنامه‏‌سازی برای کودکان و نوجوانان در رسانه ملی اشاره کرد و گفت: این انتقاد کاملاً وارد است، چراکه مسیر اشتباه صداوسیما و ضعف مفرط در رقابت رسانه‏‌ای، باعث بروز بحران هویت در نسل جدید شده است و اکنون تغییر ذائقه آنان، توان بسیاری را می‌‏طلبد که در شرایط فعلی، از عهده این سازمان عریض و طویل خارج است.
وی افزود: آقای سرافراز در صداوسیما بماند یا هر شخص دیگری عهده‌دار این مسئولیت شود، ناگزیر است این مسیر دشوار را پیش برود، اما بهتر است متولیان و تصمیم‏‌گیران، جبر فناوری و پیشرفت روزافزون رسانه‏‌های شخصی و اسمارت‏فون‏‌ها را مدنظر قرار دهند، واقعیت روز را بپذیرند و بیش از این سازمان را تحت فشار قرار ندهند، چراکه بازگرداندن مخاطب، بسیار دشوار‌تر از نگه‏داشتن مخاطب است. ایده‏‌آل‏‌ها باید با شرایط روز دنیا تنظیم شود و واقعیت‏‌های دنیای رسانه، در سیاستگذاری‏‌های کلان مورد توجه قرار گیرد. امروز اگر مخاطب، یک شبکه منتقد تحت نظارت داخلی را تماشا کند، بهتر از این است که به مشتری روزانه شبکه‏‌های معاند حرفه‏‌ای خارج از کشور تبدیل شود.
باستانی در پایان از کنشگران عرصه رسانه‏‌ای و سیاسی خواست از دامن زدن به مشکلات سازمان صداوسیما پرهیز کنند و به یاری رسانه ملی بشتابند، چراکه همه سوار یک کشتی هستیم و از تضعیف رسانه ملی، همه متضرر خواهیم شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟