تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


جزئیات عیدی و حق اولاد کارگران در سال ۹۶

با تصویب حداقل مزد سال ۱۳۹۶ کارگران توسط شورای عالی کار مبلغ عیدی و پاداش پایان سال و رقم حق اولاد کارگران نیز مشخص شد.<br /><br />


بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات خوشی داشتیم. این ترانه ها را مرور کنیم.


منظور از جمله «به یک کارگر ساده نیازمندیم» چیست؟

منظور از جمله «به یک کارگر ساده نیازمندیم» چیست؟

اقتصاد | چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۷:۵۵ | نسخه چاپي

شاید بارها جمله به یک کارگر ساده نیازمندیم را در شهر دیده باشید.اما منظور از این کارگر چیست؟ کارگر ساده یک نیروی کار بدون حق و حقوق است که مثل ربات روغن کاری شده باید کار کند.
خبرگزاری تسنیم نوشت: به یک کارگر ساده نیازمندیم این تبلیغ بارها در مسیر گذر از کوچه و خیابان به چشم شما خورده است. دیدن و شنیدن این واژه برای بسیاری از  مردم عادی است. در این اوضاع نابه‌سامان بیکاری کافی است در شهر قدمی بزنی و به راحتی شاهد دیدن تراکت‌هایی بر در و دیوار شهر باشی که روی آن نوشته کارگر ساده نیازمندیم.
اما به راستی منظور از کارگر ساده چیست؟ توقع کارفرما از کارگر ساده چیست؟ آیا وظایف کاری کارگر ساده کمتر است یا بیشتر؟ مزایا و درآمد کارگر ساده چقدر است؟ کارگر ساده قرارداد کار هم دارد؟
در شرایطی که در کشور به اعتراف مرکز آمار ۲میلیون و ۷۲۹هزار نفر بیکارند،  شاید منظور از کارگر ساده همان فارغ التحصیلانی باشند که با ناامیدی از اشتغال در یک اداره یا مجموعه مرتبط با رشته تحصیلی خود برای کسب درآمد به مشاغل ساده تر پناه می‌برند.
اما کافی است شماره تماس این تبلیغ را بگیری.... سلام، کارگر ساده نیازمندیم، ساعت کاری۱۰ صبح تا ۱۰شب، در صورت رضایت بعد از ۶ماه بیمه می شوید
حضوری بیایید، سه ماه آزمایشی برای کار در یک فست فود است. در صورت رضایت حداقل حقوق ۱ میلیون و ۲۰۰ بدون بیمه و مزایا پرداخت می‌شود
فعالیت در یک واحد تولید سنگبری است، کار سنگینه، اگر کمردرد و پا درد دارید نیایید.بیمه در صورت رضایت بعد از سه ماه
تلفن‌چی می‌خواهیم، شرایط بیمه مهیا نیست، از ساعت ۸ صبح تا ۹ شب و حقوقمان ۸۰۰ هزار تومان است.
کارگر آچار فرانسه می خواهیم چایی دم کنه، تی بکشه ،نامه ببره، چک نقد کنه، بار خالی کنه و فعلا شرایط بیمه مهیا نیست بازار تکون بخوره بیمه هم می کنیم اگر راضی بودیم.
تنها تفاوت کارگرساده با ماهر جایگاه کاری است
 حمیدرضا حاج اسماعیلی، فعال کارگری با اشاره به اینکه از نظر قانونی تفاوتی بین نیروی ماهر و ساده وجود ندارد می گوید: تفاوت این دو نیروی کار در این است که جایگاه کاری آنها متفاوت است. اما نباید از مزایای حقوقی ، دستمزد ، بیمه و اعت کاری مشخص محروم باشند.
 وی ادامه می‌دهد: کارفرمایان این حق را ندارند به واسطه ساده بودن کارگر، آن را از حقوق قانونی خود محروم کنند.
 این فعال بازار کار می افزاید: تنها تفاوت این دو کارگرجایگاه کاری آنها است. به هر حال یک کارگر ماهر توانایی‌هایی دارد که کارگر ساده ندارد. اینکه کارگر ساده با حقوق اندک روزگار می‌ گذراند به بهانه اینکه کارش ساده است اجحاف در حق نیروی کار است.
زمانی که از کارگران ساده مشغول در این واحدها بپرسی، کارگر ساده منظور چیست؟ می‌گوید، کارگر ساده یک فرد بدون ابزار کم هزینه و به دور از حداقل های قانون کار است که کارفرما برای فرار از پرداخت حداقل‌های قانونی پسوند ساده را همراه کارگر کرده است.
کارگر ساده به خاطر  نداشتن پوشش بیمه ای از بیمه اشتغال، درمان، بیمه بیکاری، حقوق عائله مندی و ساعات کار مشخص و معین محروم است و در صورت دچار شدن به بیماری خود و خانواده اش چند برابر درآمدش را بی هیچ حمایتی باید خرج درمان و بیمارستان کند. کارگر ساده یک نیروی کار بدون حق و حقوق، ساکت و خاموش است که مثل رباتی روغن کاری شده باید کار کند و به محض اینکه کوچکترین اعتراضی کرد با یک کارگر ساده دیگر جایگزین شود.. این است روزهای امروز بازار کار....

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟