خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی را در ترافیک می‌گذرانیم تا در کنار خانواده و صرف غذا، ارزشش را دارد که کمی عمیق‌تر به این تجربه نگاه کنیم.»


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


با دکتر مظاهری مؤلف کتاب ثروت نامریی

راهکارهایی برای داشتن جیبیپر از پول !

جامعه | شنبه ۱۱ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۹:۱۷ | نسخه چاپي

دکتر امیرحسین مظاهری سیف، استاد دانشگاه، کارآفرین برتر سال 1386 کشور و مؤلف کتاب‌های «ثروت نامریی»(مدیریت زمان)، «پایه‌های نامریی»(هدفگذاری و برنامه‌ریزی) و «رقص عقاب‌ها» (آموزش مدیریت ایرانی) است که دیدگاه‌های جالبی درباره مدیریت اقتصاد خانواده دارد. اگر دوست دارید که همیشه جیبی پر از پول داشته باشید، گفت‌وگوی ما را با وی بخوانید:  آقای دکتر! به نظر شما مباحث اقتصاد خانواده فقط شامل خانواده‌های مرفه و ثروتمند می‌‌شود؟
اقتصاد، مربوط به همه خانواده هاست. البته صرفاً به خانواده هم مربوط نمی‌شود؛ یعنی هر فردی دارای دخل و خرج مالی و جریان اقتصادی است. در خانواده‌های ثروتمند و مرفه به دلیل اینکه حجم گردش پول بیشتر و ارزشمندتر است، شاید اقتصاد بهتر درک می‌شود. به عبارت دیگر چون حجم بالا باید درست هدایت شود، برای آن کار بیشتری انجام شده و دیده می‌شود. در خانواده‌هایی هم که کم درآمدترند، به دلیل اینکه اقتصاد خانواده توسط فشارهای اجتماعی طراحی می‌شود، به ظاهر این موضوع پیش می‌آید که اقتصادی وجود ندارد یا دیده نمی‌شود، ولی به نظر من اقتصاد به طبقه خانوادگی و درآمد ارتباطی ندارد، اما مدیریت اقتصادی درآمد حتماً به آینده مالی افراد و خانواده‌ها وابسته است؛ یعنی اگر شما خانواده ثروتمندی را ببینید که نتواند دارایی‌هایش را مدیریت کند، بی‌تردید در بلندمدت به خانواده‌ای فقیر تبدیل می‌شود که نمونه‌هایی از این دست بسیار زیاد است.  چطور با درآمد اندک و هزینه‌های بسیار زندگی امروزی، پس‌انداز کنیم؟
پس‌انداز به میزان درآمد بستگی ندارد؛ البته این طبیعی است که هر چه میزان درآمد بیشتر باشد، میزان پس‌انداز هم می‌تواند بیشتر باشد، اما واقعیت این است که شما امروز در محیط پیرامونتان، افرادی را می‌بینید که با درآمد یک میلیون و حتی پنج میلیون تومان هم مشکل مالی دارند. چه اتفاقی می‌افتد؟ این اتفاق در تکنیک‌های پس انداز کردن است.
پس‌انداز کردن دو تکنیک دارد. یکی اینکه باید از هزینه‌های پنهان پس‌انداز کنیم. هزینه‌های پنهان بخش‌‌هایی هستند که وقتی دخل و خرج یک ماهه تان
 را می‌نویسید، اصلاً وجود ندارد و دیده نمی‌شود.
به طور مثال همین لحظه، اگر شما هزینه‌های فروردین ماه تان را بنویسید 20، 30 درصد پول گمشده دارید(یعنی خرج شده، اما نمی دانید کجا، انگار بخار شده است) که به این پول‌ها هزینه‌های پنهان می‌گوییم. تکنیک دیگر اینکه پیش از هزینه کردن، سهم پس انداز را کنار گذاشته و جلو بروید.
این‌ها مواردی است که ضمن ساده زیستی کمک می‌کند بتوانیم پس انداز داشته باشیم.  بعضی افراد آخر ماه همیشه می‌پرسند حقوق‌ها کی واریز می‌شود. چکار کنیم تا جزو این دسته افراد نباشیم؟
طبیعی است وقتی افراد تنها درآمدشان حقوق ماهانه است و فشار هزینه‌ها را دارند، مجبور می‌شوند که برای تأمین آن هزینه، کار کنند. مبلغ فیش حقوقی هم طبیعی است که زودتر از پایان رسیدن ماه، تمام شود. طبق قانونی از پیش تعیین شده ما همیشه بیشتر از درآمدمان خرج می‌کنیم. این طور است که چشم‌ها به آخر ماه و رسیدن فیش حقوقی دوخته می‌شود. اما اگر شما جیب‌تان را دو زیست کنید، یعنی درآمد غیر فعال هم ایجاد کنید، دیگر این اتفاق نمی‌افتد. در آن صورت دیگر شما برای هزینه‌ها و قسط و چک و اجاره کار نمی‎کنید و می‌توانید درآمدتان را خوب اداره کنید و جالب اینجاست که وقتی شما برای فیش حقوقی‌تان کار نکنید، درآمدتان چند برابر می‌شود.
شاید برای برخی افراد جای تعجب باشد که چطور می‌شود فردی برای درآمد کار نکند و درآمدش بالا برود، برای هزینه‌های مشخصی کار نکند و درآمدش بالا برود. این یکی از آن معجزات شم اقتصادی است. به علم فیزیک توجه کنید. آهن سنگین است و در آب و هوا فرو می‌رود. اما زمانی که این آهن مجموعه‌ای به نام هواپیما تشکیل می‌دهد، این فلز که سنگین تر از هواست، بالا می‌رود. نه تنها بالا می‌رود که انسان را هم با خود بالا می‌برد.
این مثال همان نکته‌ای است که در شم اقتصادی مهم است. وقتی افراد جیب شان دو زیست می‌شود، درآمدشان چند برابر بیشتر می‌شود و نسبت به شکل عادی می‌توانند درآمدهای بسیار بیشتر و بهتری داشته باشند.  صرفه‌جویی در خانه به چه معنا و به چه صورت است؟
صرفه‌جویی همان گونه که از نام آن پیداست؛ یعنی درست پول خرج کردن؛ یعنی شما بتوانید آن بودجه‌ای که دارید میان شاخصه‌های هزینه‌تان خرج کنید. به نظر من صرفه‌جویی؛ یعنی بودجه‌بندی درست. صرفه‌جویی به معنای کم هزینه کردن نیست. اینکه کمتر هزینه کنید، صرفه جویی نکرده‌اید. صرفه‌جویی کردن، یعنی بودجه‌بندی درست و بودجه‌بندی یعنی تقسیم آن درآمد میان شاخصه‌های هزینه و اولویت‌هایی که دارید تا بتوانید به کارهای بهتر و بیشتری بپردازید که البته یکی از آن شاخصه‌ها پس‌انداز و سرمایه‌گذاری است.  چطور اقتصاد خانواده را مدیریت کنیم؟
نخستین گام در مدیریت اقتصاد خانواده، ثبت هزینه‌ها و درآمدهای خانواده است. ما تا زمانی که هزینه‌ها را مشخص نکنیم، هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. یکی از دشوارترین کارها برای خانواده‌های ایرانی، نوشتن هزینه‌هاست.
ما متاسفانه در ایران فرهنگ شفاهی داریم. نوشتن برای بیشتر ما دشوار است و به ذهنمان تکیه می‌کنیم. اما نخستین اقدام در مدیریت اقتصاد خانواده ثبت درآمدها و هزینه‌هاست.
ما وقتی هزینه‌هایمان را به تفکیک موارد، دقیق می‌نویسیم، می‌توانیم در مورد آن برنامه‌ریزی کنیم. نخست باید هزینه‌ها را ثبت کنیم، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و بعد مشخص کنیم هر دسته چقدر هزینه صرف کرده است. اینکه این عدد چند درصد بودجه است و آیا انجام این هزینه خوب است یا نه. بعد با تغییر دادن آن درصدها و حتی تغییر دادن هزینه‌کردن‌ها، به یک مدل شخصی برسیم. اتفاق خوبی که در اقتصاد خانواده باید بیفتد، این است که هر خانواده و هر فردی بتواند مدل مالی خودش را پیدا کند. در شم اقتصادی یکی از کارهایی که می‌کنیم، این است که افراد به مدل شخصی‌شان در درآمد و هزینه می‌رسند.
بخش ساده ای از درآوردن مدل هزینه را برای شما شرح دادم. این مدل برای استفاده ساده بسیار مناسب است. هر چند نتیجه گرفتن زمان لازم دارد و این بازی باید چند ماه ادامه یابد تا بتوانید با تحلیل‌هایی که می‌کنید، از آن درس گرفته و به تحلیل‌های مخصوص به خودتان برسید. مطمئنم اگر از این نکات بخوبی استفاده کنید، نتایج عالی می‌گیرید.

منبع: قدس آنلاین

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟