ساخت تاندون مصنوعی از ماده سخت تر از فولاد کربنی

محققان ژاپنی هیدروژلی ساخته اند که قدرت آن ۵ برابر فولاد کربنی است.


قطارهای لوکسی که تا کنون ندیده‌اید

همواره سفر از امور مورد توجه بشر به حساب می آید. در گذشته به دلیل نبود امکانات از احشام به عنوان وسیله برای سفر استفاده می کردند؛ با پیشرفت تکنولوژی وسایل نقلیه به وجود آمد.


با "این ترفند "

چگونه تلگرام خود را حذف کنیم؟

اگر شما هم زمان زیادی در تلگرام می گذرانید و از این شبکه اجتماعی خسته شده اید، می توانید با دنبال کردن ترفند زیر به سادگی حساب کاربری خود را ...


جزییات قرارداد ۷ هزار میلیاردی وزارت نفت

وزیر نفت گفت: در توافقنامه‎ها و قراردادهای پژوهشی با دانشگاه‎ها در ۲ حوزه‎ بالادست و پایین دست، دانشگاه‎های ما به سمت ساختار سازی جدید برای ...


«سعید» بعد از ۶ سال صاحب دست‌ و پا شد

«سعید ایمانی» کارگر ساده دهه هفتادی ست که ۶ سال است بدون دست و پا زندگی می کند. سعید بعد از مصاحبه با خبرگزاری مهر موردتوجه قرار گرفت و با کمک مخاطبان توانسته دست و پاهای تازه ای داشته باشد.


«ستاره چینی» برای یک «نسل طلایی» جدید در بسکتبال

«ستاره چینی» برای یک «نسل طلایی» جدید در بسکتبال

ورزش | جمعه ۱۰ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۰:۲۲ | نسخه چاپي

کنار گذاشتن برخی از چهره های نسل طلایی معروف بسکتبال از فهرست جدید اردونشینان تیم ملی، گام مهمی بود که با نگاهی غیر المپکی و چشم اندازی به مسابقات آسیایی و جهانی آینده برداشته شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، «نسل طلایی» متشکل از چهره هایی نام آشنا و در عین حال محبوب برای ورزش و بسکتبال ایران است؛ نسلی که ۱۰ سال پیش و در بازی های آسیایی قطر خودی نشان داد اما یک سال بعد از آن با قهرمانی تاریخی در آسیا و صعود مستقیم به بازی های المپیک برای همه شناخته شد. 
سال ۱۳۸۵ تیم ملی بسکتبال ایران با ترکیبی که صمد نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، مهدی کامرانی و حامد آفاق جوان را در اختیار داشت بر خلاف انتظارات و پیش بینی خیلی ها تا مرحله رده بندی بازی های آسیایی قطر پیش رفت و در این مرحله با برتری برابر کره جنوبی که قهرمانی دوره پیشین این بازی ها را بر عهده داشت صاحب مدال برنز شد. این بازی ها و مدالی که به دست آمد استارت اولیه ای شد برای برداشته شدن گام های بزرگ با نسلی جوان.
یک سال بعد از این بازی ها، تیم ملی بسکتبال در جام ملت های آسیا که به میزبانی لبنان برگزار شد با هدایت ترومن و برای نخستین بار قهرمان آسیا شد و تنها سهمیه مستقیم قاره برای المپیک ۲۰۰۸ پکن را از آن خود کرد. این قهرمانی بعد از عملکرد قابل احترام تیم ملی در پکن، در دوره بعدی مسابقات قهرمانی آسیا هم تکرار شد و اینبار با هدایت ماتیچ؛ اینگونه بازیکنانی که به دست آوردن گردن آویز برنز بازی های قطر خودی نشان دادند، «نسل طلایی» را تشکیل دادند که حتی در مسابقات جهانی هم قابل احترام ظاهر شدند.
این نسل طلایی اگرچه طی یک دهه گذشته و پس از یک دوره ناکامی تاریخی، سومین قهرمانی قاره را هم با بچیروویچ برای بسکتبال ایران به ثبت رساند اما امروز به مرحله ای رسیده که با وجود تمام ستاره هایش امیدی به نتیجه گیری آن در مسابقات پیش روی انتخابی المپیک نیست؛ این واقعیتی است که پذیرفتن آن توسط تصمیم گیران اصلی بسکتبال، باعث اتخاذ تصمیمات مهمی شده که شاید امروز به مذاق خیلی ها خوش نیاید اما قطعا در فرداهای دور و دورتر نتایج خوبی را برای بسکتبال ایران به همراه خواهد داشت. 
فهرست تیم ملی بسکتبال برای آغاز اردوی های آماده سازی جهت شرکت در آخرین مرحله رقابت های انتخابی المپیک در تورین ایتالیا، در شرایطی با معرفی ۲۳ بازیکن منتشر شد که نام های بزرگی مانند صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی، حامد آفاق در آن دیده نمی شوند؛ بازیکنانی که بسکتبال با آنها بزرگ شد و به اینجا رسید و حالا می خواهد بدون آنها مسیر جدیدی را برای رسیدن به موفقیت های جدید ترسیم کند.
البته باورمن که هدایت تیم ملی را برای یک دوره چهارساله بر عهده گرفته خیلی وقت پیش از این هم صحبت هایی در مورد ایجاد تغییرات اینچنینی در ترکیب تیم ملی مطرح کرده بود. این مربی حتی در یکی از گفتگوهای خود با اشاره به حامد حدادی،‌ صمد نیکخواه بهرامی و مهدی کامرانی گفته بود: «اینها سه بسکتبالیستی هستند که طی سال‌های گذشته خیلی افتخارآفرینی کرده‌اند. بدیهی است که حضور در المپیک ریو برای آنها باعث افتخار و مهم است اما از آن جایی که سن آنها بالای ۳۰ سال شده است باید در چند سال آینده در نهایت احترام و همکاری از تیم ملی کنار بروند و به فکر حضور نسل جدید باشیم. معتقدم این سه بسکتبالیست از تمام بازیکنانی که بعد از آنها قرار می‌گیرند بهتر هستند اما باید به نفرات دیگر هم بها و فرصت بدهیم.» باورمن در عین حال تصمیم گیری در مورد این دسته بازیکنان را به صحبت حضوری با آنها موکول کرده بود؛ اقدامی که طی هفته های گذشته انجام شد و نتیجه آن هم تهیه فهرستی شد که بدون نام برخی ستاره ها منتشر شده است. 
کنار گذاشتن برخی از بزرگان بسکتبال از اردوهای تیم ملی در شرایطی انجام شده که تصمیم گیرندگان احتمال نتیجه گیری در مسابقات گزینشی المپیک را حتی با وجود این بازیکنان ضعیف می دانستند و به همین دلیل چنین تصمیم را اجرایی کردند. محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرگزاری مهر در این مورد اظهارداشت: می دانیم شانس مان در تورین برای کسب سهمیه خیلی ضعیف است به همین دلیل فرصت را غنیمت شمردیم تا از این رقابت ها حداقل به عنوان فرصتی برای تجربه اندوزی جوانترها استفاده کنیم. بازیکنانی مانند صمد، مهدی وحامد بزرگ هستند و همیشه هم محترم خواهند بود اما وقت آن رسیده تا جوانگرایی در تیم داشته باشیم و اینگونه خود را برای رویدادهای مهمی که بعد از مسابقات انتخابی المپیک داریم، آماده کنیم.
به گفته رئیس فدراسیون بسکتبال پیش از تصمیم گیری قطعی در مورد کنار گذاشتن بازیکنان نسل طلایی، با آنها حضوری صحبت شد اتفاقا خود آنها هم به انجام این کار و در واقع توجه به جوانترها تمایل نشان دادند. قاسم کیانی، کارشناس بسکتبال کشور ضمن تمجید از اقدام انجام شده در این زمینه به خبرگزاری مهر گفت: قشنگی موضوع همین است که با خود بازیکنان عنوان عنصرهای تاثیرگذار در موفقیت های سال های گذشته بسکتبال ایران هم صحبت شده و آنها هم از این تصمیم استقبال کرده اند. این نشان می دهد که بازیکنان قدیمی بسکتبال هم به فکر آینده این رشته هستند و اینکه جوانترها بامیدان دیدن در میادین بزرگ، برای حضور در میادین آتی و در واقع جایگزین شدن آنها تجربه لازم را به دست بیاورند. 
به گزارش مهر، آنچه به نظر می رسد، تصمیم گیری انجام شده برای بسکتبال ایران غلط نیست. این تصمیم بدون نگاه مقطعی که در آن شانس زیادی برای نتیجه گیری نیست و با چشم اندازی به آینده با شانس بیشتر برای نتیجه گیری، اتخاذ شده است. به هر حال هر بازیکنی هر چقدر هم بزرگ باشد در یک دوره باید کنار برود و دیگری جایگزینش شود. امروز از نسل طلایی بسکتبال فقط حامد حدادی و البته اوشین ساهاکیان به اردو فراخوانده شده و صمد نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی و حامد آفاق کنار گذاشته شده اند و بازیکنانی به عنوان جایگزین آنها در فهرست اردونشینان قرار داده شده اند. 
مهم این است این بازیکنان جوانتر قدر موقعیت ایجاد شده را بدانند. آنها باید به معنای واقعی بدانند و درک کنند که جایگزین چه بزرگانی شده اند و جانشینی شایسته آنها تلاش کنند. 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟