دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


باتری گوشی هوشمند و ۶ باور نادرست در مورد آن

فناوری | پنجشنبه ۰۹ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۱:۳۲ | نسخه چاپي

بحث و گفتگو در مورد باتری گوشی هوشمند یک از موضوعات پرطرفدار فضای مجازی است ولی همه‌ی توصیه‌ها و ترفندهایی که در این مورد می‌شنوید لزوما درست نیستند. برای آشنایی با ۶ باور نادرست رایج در این مورد با ما همراه شوید.

باتری

 مهم‌ترین بخش هر گجت همراه باتری آن است که مفهوم «همراه بودن» را محقق می‌کند و طول عمر آن همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران است. مهم نیست که گوشی هوشمند شما چه امکاناتی دارد یا ساخت کدام تولیدکننده است؛ خالی شدن باتری آن را به یک وسیله‌ی کاملا بی‌استفاده تبدیل می‌کند. هرکسی که گوشی هوشمند دارد، به‌طورقطع بارها با این مشکل روبه‌رو شده و به همین دلیل ترفندها و راهنمایی‌های افزایش عمر باتری طرفداران زیادی دارند و محور اصلی بسیاری از تالارهای گفتگو در مورد فناوری به شمار می‌آیند. ولی بسیاری از این ترفندها به‌طورکلی نادرست هستند یا عمر مفید آن‌ها سپری شده است و استفاده از آن‌ها هیچ کمکی به افزایش عمر باتری نخواهد کرد. ۶ باور بسیار رایج ولی نادرست در مورد باتری به شرح زیر هستند:

 اتصال مداوم به شارژر در تمام طول شب برای باتری مضر است

 بسیاری از کاربران شارژ بیش‌ازحد را یکی از عوامل کاهش عمر باتری می‌دانند. حتما شنیده‌اید که اگر گوشی هوشمند را بعد از کامل شدن شارژ از شارژر جدا نکنید، ظرفیت باتری کاهش پیدا می‌کند. این مسئله صحت ندارد مگر در مواقع خاص که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این باور غلط از یک حقیقت فنی سرچشمه گرفته و عجیب نیست که هنوز عده‌ای آن را ترفند مفیدی برای افزایش عمر باتری می‌دادند. در گذشته شارژ بیش‌ازحد باتری‌ لیتیوم-یون ممکن بود به داغ شدن، کاهش کارایی و حتی در موارد معدود انفجار گوشی منجر شود.

 گوشی‌های همراه مدرن رویکرد بسیار هوشمندانه‌تری در مدیریت باتری دارند و حتی اگر به‌صورت مداوم به شارژر متصل باشند بازهم هیچ اتفاقی برای آن‌ها نمی‌افتد. تنها طراحی ضعیف بدنه‌ی گوشی و نبودن امکان پراکنده شدن حرارت در گوشی‌های غیراستاندارد، شارژ بیش‌ازحد باتری را به عامل تخریب آن تبدیل خواهد کرد. اگر از کیفیت گوشی هوشمند خود مطمئن هستید، می‌توانید با خیال راحت آن را در تمام طول شب شارژ کنید.

 بهتر است قبل از شارژ مجدد، باتری گوشی کاملا خالی شده باشد

 این باور قدیمی که در گذشته حتی در دفترچه راهنمای گوشی‌های همراه درج می‌شد، مربوط به باتری‌های نیکل-کادمیوم یا نیکل - هیدرید فلز است که اکنون دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و باتری‌های مدرن لیتیوم- یون جایگزین آن‌ها شده‌اند. این باور نادرست ریشه در مشکل فنی باتری‌های مبتنی بر نیکل دارد. این باتری‌ها اگر قبل از شارژ مجدد کاملا خالی نشوند، حداکثر ظرفیت خود را «فراموش» می‌کنند. باتری لیتیوم- یون ساختار متفاوتی دارد و پروسه‌ی شارژ مجدد آن بسیار هوشمندانه انجام می‌شود. این نوع باتری میزان مصرف انرژی کاربر را محاسبه می‌کند و همیشه آن را به‌عنوان حداکثر ظرفیت قابل شارژ در نظر می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال اگر بعد از مصرف ۶۰ درصد از انرژی باتری آن را به شارژر متصل کنید، تنها همین مقدار دوباره شارژ خواهد شد.

 البته حداکثر ظرفیت باتری لیتیوم- یون در هر نوبت شارژ مقداری کاهش پیدا می‌کند ولی این مقدار بسیار ناچیز است و ظرفیت باتری بیشتر گوشی‌های هوشمند حتی بعد از چند سال استفاده تنها حدود ۲۰ درصد نسبت به روز اول کم می‌شود. ازآنجاکه بیشتر کاربرها در این مدت معمولا گوشی یا باتری آن را تعویض می‌کنند، شارژ نامنظم مشکل نگران‌کننده‌ای نیست.

 برای شارژ گوشی هوشمند همیشه باید از شارژر هم نام آن استفاده کرد

 این باور نادرست هیچ منبع قابل‌اطمینانی ندارد و صرفا یک ابزار تبلیغاتی است. وقتی یک گوشی جدید می‌خرید، به‌احتمال‌زیاد در دفترچه‌ی راهنمای آن توصیه شده که همیشه از شارژر اصلی یا محصولات ساخت همان برند استفاده کنید. این توصیه هیچ ارتباطی با سلامتی گوشی هوشمند شما ندارد و صرفا از عدم تمایل تولیدکننده‌ها برای تشویق مشتری به خرید محصولات رقبا ناشی می‌شود. در حقیقت استفاده از شارژرهای تولیدکنندگان مستقل و غیر هم نام با گوشی هوشمند شما هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ به‌جز چند مورد استثنا از جمله شارژرهای USB-C و شارژرهای دارای قابلیت خاص مثل شارژ فوق‌سریع. البته این گفته به معنای تائید استفاده از شارژرهای ارزان‌قیمت غیراستاندارد نیست.

 هیچ‌وقت نباید از گوشی در حال شارژ استفاده کرد

 به نظر می‌رسد %

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟