ترامپ: نمی‌گویم با توافق هسته‌ای چه خواهم کرد

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه‌ای با وجود انتقاد از توافق هسته‌ای ایران گفت که قصد ندارد درباره آن به اظهار نظر بپردازد.


خوشگذرانی بازیگران زن و مرد ایرانی در خارج از کشور (۲)+ تصاویر

تصاویر متفاوت از چهره های مشهور در شبکه های اجتماعی


غذا خوردن روی زمین فوایدی دارد

اگر همیشه روی زمین می نشینید و بدنتان انعطاف کافی دارد، به طوری که شانه هایتان اندکی به سمت عقب متمایل باشد و ستون فقرات کشیده و قوز نکرده باشد، ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


نماینده تهران: هاشمی در استخر سکته کرد

محافظین ایشان متوجه می‌شوند که تاخیری پیش آمده وقتی مراجعه کردند دیدند آن اتفاقی که نباید رخ داده است


سکوت جلیلی در قبال خرید ۲هزار میلیارد اوراق قرضه از آمریکا در دوران مدیریتش

سیاست | چهارشنبه ۰۸ ارديبهشت ۹۵ ساعت ۱۲:۷ | نسخه چاپي

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ریشه اختلاف و دعوای ایران و آمریکا تمدنی و موضوع آن هم آزادی، استقلال و نظام اسلامی است.
سعید جلیلی سه شنب شب در دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی بیرجند افزود: دعوا بر سر یک موضوع نیست، آمریکا در ایران با نظام مشکل دارد زیرا در کشور پدیده ای شکل گرفت که فقط مقاومت نمی کند، پیشرفت می کند و می تواند این اندیشه را محقق و موفق نیز کند.
جلیلی با بیان اینکه در مناسبات جهانی حدود 200 واحد(کشور) سیاسی وجود دارد که از نظر جمعیت، مساحت و ... مشابه هم نیستند، یادآور شد: از داشتن روابط سازنده با همه کشورها جز اسرائیل استقبال می کنیم و در این میان، یک کشور استثنا وجود دارد و آن ایالات متحده آمریکاست. در مناسبات با آمریکا نکات ویژه ای طرح می شود و برخی کشورهای اروپایی ، مشابهت هایی با آمریکا دارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با طرح این پرسش اختلاف ایران با آمریکا یا بالعکس چیست؟، اظهار کرد: درک موضوع مناقشه دو کشور نیاز به فهم صحیح دارد. بعد از جنگ جهانی دوم انحصار ویژه ای برای عده ای که تعداد آنها از انگشتان یک دست بیشتر نیست، در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای خود حق وتو قائل شدند آنچه به نفع شان نباشد، وتو می کنند.
جلیلی یادآور شد: در ایران انقلاب اسلامی به عنوان یک جریان پیروز و مدل جدیدی را در عرصه جهانی ارائه کرد و دیدیم که در هشت سال دفاع مقدس عربستان سعودی ، 28.7میلیارد دلار به صدام حسین کمک کرد.
وی با بیان اینکه هدف اصلی آمریکا انرژی هسته ای نیست، گفت: هدفش هسته انرژی که همان ایمان مردم ایران به خداست، مورد نظر هست که وجود چنین هسته انرژی مانع پیشرفت و برنامه های او در ایران می شود . در ایران مدل و پدیده ای شکل گرفت که هیمنه قدرت پوشالی آمریکا را در هم شکست و پیروزی رژیم صهیونیستی را در منطقه خاورمیانه نیز درهم کوبید .
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با پیروزی انقلاب قدرتی در منطقه در برابر آمریکا شکل گرفت که منابع نرم افزاری دارد، سخت افزار تولید می کند و در مقابل زیادی خواهی، انحصار گرایی او مقاومت و ایستادگی می کند. امروز، آمریکا با چنین ملتی رو به روست و آن را در عرصه های مختلف هم تجربه کرد و تلاش دارد که ایران هسته ای نشود و امروز آنها با ملتی رو به رو هستند که منابع قدرتی دارند که سرمایه های خود را در این عرصه حفظ می کند. اگر صحبتی از معامله می کنند، تلاش دارند سرمایه را حفظ کند و این سرمایه همان شهدای هسته ای و شهدای گرانقدر انقلاب و دفاع مقدس هست.
جلیلی یادآور شد: دشمن از غنی شدن چنین نسلی نگران است این نسل در راستای منافع خود ایستادگی می کند و دشمن می خواهد اندیشه خود باوری و خدا محوری را در این مردم از بین ببرد. هدف آنها از طرح برجام 2 و برجام 3 این هست از انرژی هسته ای به « هسته انرژی» برسند که همان ایمان و وحدت است و از این مساله نگران هستند.
به گفته جلیلی هدف دشمن نابودی تفکر اسلامی با فسیل های غرب زده و نداشتن اندیشه خودباوری است. بحث برجام 2 و برجام 3 این است، منابع ملت را خالی کنند که هجمه آنها نشان از استیصال دارد.
به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام آنها همراه با فشار از بیرون در صدد ایجاد تردید و همنوایی با درون نیز هستند و می خواهند باورها ضعیف نگه داشته شود.
وی در ادامه به رابطه متقابل نظام و دانشگاه اشاره کرد و گفت: میل و مدل آمریکا مساله ای است که رهبر معظم انقلاب در اول فروردین ماه به آن اشاره کردند.
جلیلی همچنین به پرسش های چهار نفر از نمایندگان تشکل های دانشجویی در مورد مسایل مختلف و انتقاد از عملکردش که شش سال مسئولیت مذاکره تیم هسته ای ایران را بر عهده داشت،پاسخ گفت .
وی گفت: تعداد سانتریفیوژها 19هزار دستگاه بود و در چند ماه اخیر آمریکا وارد تحریم هایی جدیدی شد که ایجاد محدودیت برای صدور ویزا در سفر افراد به ایران یک نمونه آن است. این موارد بعد از توافق برجام اعمال شد و امروز هم تحریم ها را ادامه می دهد که قلب راکتور هسته ای اراک را پر از سیمان کردند، سانتریفیوژها را جمع و مواد را خارج کردند.
جلیلی بیان کرد: در دفاع از حق یک ملت برد - برد معنا ندارد عملا تجربه این سه سال را ببینید می گویند ایران تعهدات خود را بعد از توافق انجام داد و چرا در موضوع های دیگری پافشاری می کنند. امروز دشمن اهرم تحریم را در دست گرفته و دائم بهانه تراشی می کند و سال 92 وقتی تحویل شد، روزانه 1.4میلیون بشکه نفت استخراج می شد و در آینده نزدیک این مساله را همراه با اسناد و مدارک طرح خواهم کرد.
به گزارش خبرآنلاین، اگرچه در روزهای اخیر ماجرای سرمایه گذاری خارجی ایران در آمریکا و بلوکه شدن دو هزار میلیارد تومان از اموال بانک مرکزی در این کشور، به موضوع اول فضای سیاسی و رسانه ای کشور بدل شده است و این اتفاق در دوره تصدی جلیلی رخ داده؛ اما او در خلال سخنرانی سراسر ضد آمریکایی اش، هیچ اشاره ای به این موضوع نکرد. رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشور نگفت که چرا با وجود غیر قابل اعتماد بودن آمریکا، در دولت گذشته از این کشور متخاصم اوراق قرضه خریداری شده است؟
منبع: ایرنا 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟