تخم شترمرغ استرالیایی+تصاویر

تخم شترمرغ استرالیایی یا ایمو (Emu) یکی از جالب‌ترین چیزهایی است که تابحال دیده‌اید. این تخم‌ها رنگ سبز بسیار زیبایی دارند و به طور متوسط ۱۳ ...


لاریجانی: ایران نه دشمن سعودی‌هاست نه دنبال امپراطوری

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استراتژی ایران اتحاد با کشورهای اسلامی و مبارزه با رژیم صهیونیستی است، گفت: ایران دشمن سعودی نیست و مخالفتی با نقش آفرینی مثبت این کشور در منطقه ندارد.


رئیس ستاد مردمی قالیباف:

سال بعد در خبرها می‌نویسند «رییس‌ جمهور قالیباف»!

رئیس ستاد مردمی قالیباف در سال 92 می‌گوید: قالیباف شخصا برای انتخابات برنامه‌ای ندارد، اما ساختار سیاسی اطراف ایشان حتما برنامه دارند. شیران ...


چند نکته مهم در چیدن میز شام

دعوت از فامیل یا دوستان برای مناسبت های بزرگ و کوچک برای یک وعده غذایی، همیشه خاص و دوست داشتنی است اما شاید به یک چالش بزرگ هم تبدیل شود؛ زیرا باید غذاهایی اشتها برانگیز و مطابق سلیقه همه افراد تدارک ببینید. یکی از راه ها چیدمان زیبا و دلنشین میز شام است. پس با این مطلب همراه باشید تا بهترین روش چیدمان میز شام را بررسی کنیم.


«نه» سران خلیج فارس به عربستان؛ اتحادت را نمی خواهیم

سی و هفتمین اجلاس دو روزه سران کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در حالی در منامه پایتخت بحرین به کار خود خاتمه داد که سعودی ها در مورد تشکیل «اتحاد ...


۱۴ یاغی داربی‌های پایتخت چه کسانی هستند؟

ورزش | چهارشنبه ۲۵ فروردين ۹۵ ساعت ۸:۰ | نسخه چاپي

در لیست اسامی بازیکنانی که در دو تیم استقلال و پرسپولیس به صورت متوالی توپ زده‌اند، نام 14 بازیکن به چشم می‌خورد.
به گزارش ایسنا، بازیکنان نسبتا زیادی در طول 48 سال گذشته از استقلال به پرسپولیس رفته‌اند و یا اینکه از پرسپولیس راهی استقلال شده‌اند. در این مطلب به کسانی اشاره می‌شود که مستقیما از یکی از دو تیم استقلال و پرسپولیس، راهی تیم رقیب شده‌اند و تجربه بازی در داربی را در لباس هر دو تیم دارند.
1- داریوش مصطفوی
داریوش مصطفوی اولین بازیکنی است که از استقلال راهی پرسپولیس شد. او با پیراهن استقلال سه داربی را تجربه کرد و در سال 49 راهی پرسپولیس شد. او با پیراهن پرسپولیس هم دوبار برابر استقلال به میدان رفت. گفته می‌شود رفاقت او با همایون بهزادی دلیل ترک استقلال و پیوستن او به پرسپولیس بود.
داریوش مصطفوی بعدها وارد مباحث مدیریتی فوتبال ایران شد و مدت نسبتا قابل توجهی رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود و البته مدت کمی هم مدیرعامل پرسپولیس شد.
2- منصور رشیدی
رشیدی در سال 49 اولین بار پیراهن استقلال را برابر پرسپولیس به تن کرد. او دروازه‌بان استقلال بود و با این تیم 6 داربی را تجربه کرد و در سال 56 به پرسپولیس پیوست و یک‌بار هم با پیراهن این تیم برابر استقلال حاضر شد که با شکست سه بر صفر سرخ‌ها برابر آبی‌ها به پایان رسید.
وی از کسانی است که در بازی معروف 6 تایی‌های 52 در استقلال حضور داشت.
3- جواد الله‌وردی
الله‌وردی مدافع استقلال در 52 بود و اولین داربی‌اش را هم همان سال برابر پرسپولیس انجام داد اما آنچه که باعث شهرت او شده است، بعد از بازی معروف شش تایی‌ها است. او بعد از آن بازی به پرسپولیس پیوست و این مسئله باعث شایعه کم کاری او در آن دیدار شد. هرچند او و برخی پیشکسوتان استقلال به شدت این اتهام را رد می‌کنند اما پیشکسوتانی هستند از استقلال که این بحث را تایید می‌کنند.
4- غلام‌رضا فتح‌آبادی
فتح‌آبادی در سال 58 برای اولین بار با لباس استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت و تک گل آبی‌ها را هم به ثمر رساند. او سال بعد به پرسپولیس پیوست و 4 بار با پیراهن این تیم برابر استقلال به میدان رفت. فتح‌آبادی در سال 65 بار دیگر به استقلال برگشت و یکبار دیگر در داربی با لباس استقلال به میدان رفت.
ظاهرا او قصد داشت بار دیگر به پرسپولیس برگردد اما درخشش رضا عابدیان در آن دوره برای پرسپولیس، تصمیم او را عوض کرد. وی از کسانی است که هم به استقلال و هم به پرسپولیس گل زده است.
5- شاهرخ بیانی
می‌گویند شاهرخ بیانی آنقدر محبوب بوده که روی دست مردم وارد زمین تمرین می‌شده است. او در سال 58 برای اولین بار با لباس استقلال در داربی بازی کرد. شاهرخ بیانی 5 بار با لباس استقلال برابر پرسپولیس بازی کرد و سال 65 راهی پرسپولیس شد. خود او یک‌بار دلیل این امر را اختلافات مالی‌اش با مسئولان استقلال عنوان کرد و گفت علی پروین در حل مشکلاتش نقش بسزایی داشت و در تعارف اخلاقی با سلطان پرسپولیس قرار گرفته بوده و به همین دلیل به این تیم رفت. علیرضا منصوریان پیشکسوت استقلال در یکی از اظهاراتش، رفتن بیانی به پرسپولیس را تلخ‌ترین اتفاق دروان نوجوانی‌اش عنوان کرده است.
او در سال 65 با لباس پرسپولیس به استقلال گل زد و بعد از مدتی دوباره به استقلال برگشت و با لباس استقلال به پرسپولیس گل زد.
بیانی سال گذشته از دستیاران قلعه‌نویی در استقلال بود.
6- علی علیزاده
با پرتاب اوت دستی‌هایش مشهور شد. اوت‌های بلند او مانند یک ارسال بود. علیزاده سال 84 با لباس پرسپولیس برابر استقلال به میدان رفت ولی سال بعد آن به استقلال رفت و پنج بار با پیراهن استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت. او با پیراهن استقلال یکبار به پرسپولیس گل زد اما مشهورترین صحنه‌ای که از او به یادگار مانده مربوط به داربی 66 است که در آخرین دقایق بازی مانند یک والیبالیست توپ را از جلوی سر علی کریمی دور کرد و با اهدا این پنالتی باعث شد پرسپولیس بازی باخته را به تساوی بکشاند.
بعد از آن داربی علیزاده تا مدتی به تمرینات استقلال نرفت و اقدام او شایعه تعیین نتیجه داربی از قبل را تقویت کرد.
8- امیر موسوی‌نیا
وی در سال 70 اولین بار با پیراهن استقلال برابر پرسپولیس به میدان رفت. او بعد از سه بار تجربه داربی با پیراهن استقلال، به پرسپولیس پیوست. موسوی نیا بعد از دو تجربه داربی با پیراهن پرسپولیس، فوتبال را کنار گذاشت.
گفته می‌شود دلیل اصلی انتقال او از استقلال به پرسپولیس، علاقه قلبی او به سرخ‌های پایتخت بوده است و او بنا داشته که از ابتدا هم به آن تیم برود اما حضور بازیکنان نامدار در پرسپولیس باعث شد تا به استقلال برود و سپس در تیم محبوبش عضو شود.
9- سعید عزیزیان
سعید عزیزیان با وجود بازی کردن در تیم جوانان پرسپولیس، برای دوران خدمت از این تیم جدا شد و سپس به استقلال پیوست. او دو بار در اواخر دهه 60 با پیراهن ستقلال بازی کرد و سپس به پرسپولیس رفت که سلطانی از آن جدا شده بود. او یک‌بار هم با پیراهن پرسپولیس برابر استقلال به میدان رفت.
10- مهدی هاشمی نسب
گفته می‌شود جنجالی‌ترین انتقال تاریخ میان استقلال و پرسپولیس متعلق به هاشمی نسب است. او بارها برای پرسپولیس برابر استقلال گلزنی کرده بود و در نزد هواداران این تیم بسیار بازیکن محبوبی به شمار می‌رفت. انتقال او به استقلال با استعاره بمب ترکاندن در فوتبال ایران رواج یافت و انتقال او به استقلال رکورد قیمت بازیکن در لیگ ایران را شکست.
او بعد از حضور در استقلال با لباس این تیم در داربی معروف 2 بر 2 گلزنی کرد و غش کرد.
11- علیرضا نیکبخت واحدی
نیکبخت برای برخی از هواداران استقلال چیزی فراتر از یک بازیکن بود و هنوز هم با یک جست‌وجوی اینترنتی می‌توان وبلاگ‌های زیادی را یافت که در زمان حضور او در استقلال ساخته شده بودند و با رفتن او به پرسپولیس بسته شدند. او به دلیل اختلافات مالی و مسائلی از این دست با مدیران وقت استقلال از جمله دکتر قریب، استقلال را ترک کرد و به پرسپولیس رفت. درخشش های او در پرسپولیس ادامه یافت و او از پایه گذاران قهرمانی پرسپولیس هم بود.
نیکبخت خیلی سریعتر از آنچه انتظار می‌رفت افت کرد و تلاش قلعه‌نویی برای احیا او در فوتبال ایران بی نتیجه بود.
12- علی انصاریان
با انتقال نیکبخت به پرسپولیس، علی انصاریان راهی استقلال شد. همان زمان هم هواداران استقلال مطمئن بودند انصاریان تنها به دلیل مسائل شخصی حاضر شده به استقلال بیاید و به هیچ وجه دلش با تیم آنها نیست ولی این مسئله موجب بروز توهین‌هایی به وی نشد. انصاریان بعد از یک سال کم فروغ در استقلال از این تیم جدا شد.
13- هوار ملا محمد
ملا محمد هافبک عراقی ریز نقشی بود که به تازگی فوتبال را کنار گذاشته است. او در پرسپولیس دوران خوبی را پشت سر گذاشت. او با لباس پرسپولیس دوبار و با لباس استقلال یک بار در داربی پایتخت بازی کرد. او از معدود بازیکن خارجی‌ای است که در هر دو تیم استقلال و پرسپولیس به میدان رفته است.
14- محمد قاضی
قاضی در پرسپولیس زیر سایه کریم انصاری‌فرد قرار داشت و به او کمتر بازی می‌رسید. انتقال او به استقلال برعکس نفراتی که پیشتر به آنها اشاره شد، سر و صدایی به همراه نداشت و هرچند که او جزو یاغی‌ها قرار گرفت ولی برخورد هواداران دو تیم با او، خیلی متفاوت از نفرات قبلی بود.
او در حال حاضر در صبای قم توپ می زند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: