از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


روحانی: نمی‌توانیم به دیگران صددرصد اعتماد کنیم؛ به قدرت هوشمند معتقدیم

روحانی: نمی‌توانیم به دیگران صددرصد اعتماد کنیم؛ به قدرت هوشمند معتقدیم

سیاست | پنجشنبه ۱۹ فروردين ۹۵ ساعت ۱۱:۵۹ | نسخه چاپي

رئیس جمهور با بیان اینکه همانطور که رهبری فرموده‌اند روزگار ما روزگار همه چیز است، گفت: بنای ما در توافق هسته‌ای، اعتماد صددرصد به ۱+۵ نبود.
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور در همایش «روز ملی فناوری هسته ای» که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، با گرامیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و همچنین شهدای صنعت هسته ای اظهار کرد: این شهیدان برای عظمت کشور از جان خود گذشتند و افتخارات علمی و فناوری را در کشور جاودانه ساختند.
وی افزود: ۲۰ فروردین امسال حال و هوای دیگری دارد. ما در شرایط جدیدی ۲۰ فروردین امسال را جشن می گیریم. امسال سالی است که حق ملت ایران در زمینه فناوری هسته ای از سوی جهانیان و سازمان های بین المللی به رسمیت شناخته شد.
رئیس جمهور تاکید کرد: سال ۹۴، سال تاریخی و به یادماندنی برای ملت ایران و حتی در تاریخ دیپلماسی جهان خواهد بود. سالی بود که ما به جهانیان اعلام کردیم که به قدرت نرم بیش از قدرت سخت باید توجه داشت. سالی بود که همه دیدند منطق، استدلال، میز مذاکره بر قدرت سخت، تهدید و فشار پیروز است.
روحانی ادامه داد: موفقیت دیپلمات های کشور در مذاکرات به عنوان یکی از بهترین روزهای دیپلماسی کشور در قرن اخیر بوده است. کار باعظمتی که مردم و ملت ما در سایه اعتدال آن را به ثمر رساندند.
وی تصریح کرد: اعتدال به ما می گوید نه همه جا به دیگران ا عتماد کنید و نه همه جا به دیگران بدبین باشید. اعتدال به ما می‌گوید این چنین نیست که همه مسائل صرفا با مذاکره حل شود، اما این چنین هم نخواهد بود که با مذاکره نتوانیم هیچ یک از مسائل مهم را به ثمر برسانیم.
رئیس جمهور افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند روزگار ما، روزگار همه چیز است و باید از همه ابزار و وسایلمان به درستی استفاده کنیم.
روحانی تاکید کرد: افراط همه جا برای ما مضر است به ویژه در اندیشیدن و فکر کردن و بزرگ ترین خطر را برای جامعه می آفریند. در فکر افراطی هیچ گاه نباید با آژانس بین المللی اتمی همکاری کرد و همچنین نباید با سازمان ملل نیز همکاری داشت. حتی فکر افراطی به ما می گوید به هیچ کس اعتماد نکنید حتی به دوستان و همسایگان.
وی خاطرنشان کرد: اما اندیشه اعتدال به ما می گوید باید رویکردمان معتدل باشد، یعنی هم باید با دنیا حرف بزنیم، باید برای خوداتکایی تلاش کنیم، باید به فناوری خودمان تکیه داشته باشیم و هم باید برای پیشرفت فناوری با دنیا تعامل کنیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه باید هم از استعداد خود و هم از تجربه دیگران استفاده کنیم و با آنها در حال تعامل باشیم، گفت: مگر در دنیای امروز که ده ها کمپانی کنار هم قرار می گیرند و کار را شروع می کنند، عقل خود را از دست داده اند؟ هر کدام از آنها در حوزه پیشرو هستند ولی در کنار هم ماشین یا فناوری را با کیفیت بالا تولید و صادر می کنند.
روحانی اعتدال را اساس پیشرفت یک ملت دانست و خاطرنشان کرد: بنای اسلام بر اعتدال است، ما امت وسط هستیم و اعتدال را می پذیریم و پذیرفته ایم. با اعتدال، با هزینه کمتر و با راه مستقیم‌تر به مقصد می رسیم. معنای اعتدال این است که رویکرد ما نسبت به جهان باید رویکردی متوازن و میانه باشد. ما نمی توانیم صددرصد به دیگران اعتماد کنیم و همچنین صددرصد هم بدبین باشیم.
وی با بیان اینکه بنای ما در توافق هسته ای در برابر ۱+۵ بر مبنای اعتماد صددرصدی نبود، توضیح داد: بنای آنها هم در مقابل ما اعتماد صددرصدی نبود. مبنای آنها راستی‌آزمایی است و مبنای ما هم راستی‌آزمایی خواهد بود. ما قدم به قدم و با نظارت دقیق کار را پیش می بریم.
رئیس جمهور اضافه کرد: شما با دوست صمیمی خودتان هم همواره در حال پایش هستید و گاهی ممکن است نسبت به او گلایه داشته باشید. ما نیز همیشه در حال نظارت دقیق بر یکدیگر هستیم. مگر می شود کسی می شود کسی بگوید من نسبت به کشور دیگری چشم بسته چک سفید می دهم؟ ما باید در مقام عمل، اعتمادآفرینی کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: من باید به این نکته تاکید کنم که دشمنان ما در طول سال های گذشته ایران‌هراسی را تبلیغ کردند و گاهی ایران‌هراسی را در ذهن برخی از جوامع به باور رساندند، اما بنای ما در طول ۲ سال و نیم گذشته این بود که ایران‌هراسی را به شکست برسانیم.
وی افزود: نباید امروز سخن ما و کلام ما دومرتبه آن ایران‌هراسی شکست خورده و از بین رفته را زنده کند. ما برای هیچ کشوری تهدید نیستیم و نسبت به هیچ کشوری نه تهدید می کنیم و نه برنامه تهدید و فشار داریم.
رئیس جمهور اظهار داشت: در طول ۳۷ سال پس از انقلاب ما نه به کشوری تجاوز کردیم، بلکه تنها از خودمان دفاع کردیم و آن هم زمانی بود که به ما حمله شد.
روحانی گفت: البته ما باید صاحب قدرت باشیم؛ چراکه هر کشوری در برابر تهدیدات باید قدرت خود را بسازد و تقویت کند. گاهی قدرت سخت و گاهی قدرت نرم موثر است، اما ما به قدرت هوشمند اعتقاد داریم.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟