توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


بی‌برنامگی تاریخی در فوتبال ایران

فوتبال ایران که در آستانه آغاز هفدهمین دوره لیگ برتر خود قرار دارد هنوز در برنامه ریزی آماتور و عقب افتاده است و توان برگزاری یک بازی نمادین ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


دایی هم به لغو شهرآورد دوستانه واکنش نشان داد؛ آبرویم را بردید!

علی دایی نقش پررنگی در هماهنگی برگزاری شهرآورد دوستانه در آلمان داشت.


دور تازه افشای ایده‌های سرقت شده در "دورهمی"، و مقایسه کاراکترها + تصاویر

| پنجشنبه ۱۹ فروردين ۹۵ ساعت ۸:۱۹ | نسخه چاپي

فهرست ایده‌های سرقت شده در برنامه‌های عید صدا و سیما تمامی ندارد. در شرایطی که تهیه کننده دورهمی اعلام کرده شباهت‌های برنامه با نمونه مورد تقلید قرار گرفته هندی، تنها در دکور است، اما اینجا می بینم که این شباهت‌ها در کاراکترها هم وجود دارد. این در شرایطی است که موارد افشا شده هم، توسط مردم در فضای مجازی و از جمله در کافه سینما، منتشر شد، وگرنه صدا و سیما و شبکه نسیم، در اقدامی غیراخلاقی هیچ اشاره‌ای به شباهت‌ها، حتی در حد دکور هم نکرده بودند.

مقایسه شخصیت پردازی برنامه دورهمی و ورژن هندی ان شب های کمدی با کاپیل :

همان طور که می دانید در چند هفته گذشته موجی از انتقادها در رابطه به کپی بودن دکور برنامه دورهمی در رسانه ها و مطبوعات به راه افتاده است. بسیاری، افراد منتقد به این کپی کاری را با عناوینی چون ایرادگیر ، بی سواد و دلواپسان نامیده اند. حتی انگ بیکاری زده اند که اینقدر بیکارند که برنامه های تلویزیون هند را هم دنبال می کنند. اماخوب است فراموش نکنیم که ما در عصر اینترنت و اگاهی رسانه ای زندگی می کنیم. این وظیفه یک برنامه ساز یا نویسنده و منتقد است که اگاه و به روز باشد و برنامه های موفق جهانی را جدا از کشور تولیدکننده شان دنبال کند.

caffecinema003NR

بعدتر مشخص شد نویسندگان برنامه دورهمی در نوشتن دیالوگ ها هم نیم نگاهی به سیت کام معروف فرندز داشته اند .حال در این گزارش نگاه کوتاهی خواهیم انداخت به معقوله شخصیت پردازی برنامه ای که از دید سازندگان تنها در دکور به برنامه هندی شباهت دارد اما در واقع عمق این شباهت بسیار فراتر از دکور و نحوه اجرای برنامه است.

caffecinema002NR

caffecinema006NR

سیامک انصاری یا کاپیل شارما :

درسریال دورهمی سیامک انصاری ، شخصیتی بسیار مشابه به شخصیت های قبلی خود از جمله کیانوش(شب های برره )، کامران (باغ مظفر) ، نیما زندوکیلی (قهوه تلخ ) و دکتر هومن صحرایی (در حاشیه یک و دو ) دارد.او در دورهمی داماد سرخانه است. شخصیت ضعیف وتوسری خوری که مدام از او سو استفاده می شود. با یک حساب سر انگشتی بیش از ۱۱ سال است که اقای انصاری در سریال های اقای مدیری همین یک مدل نقش را بازی می کند.
سیامک انصاری بازیگر خوبی است و توانایی او در بازیگری از نقش های کوتاه و متفاوتی که در فیلم ها بازی می کند کاملا مشهود است. این تکرر در بازی کردن یک مدل تیپ شخصیت تنها و تنها نشانه ضعف و کمکاری تیم نویسندگی است که به جای خلق شخصیت های جدید همان شخصیت قبلی را بر او تن می کنند.
در ورژن هندی برنامه ، شب های کمدی با کاپیل ، دقیقا کاپیل شارما kapil sharma شخصیت پردازی مشابه به انصاری در دورهمی دارد.او نیز داماد سرخانه ای ضعیف و توسری خور است و از جانب مادر زن، زن و حتی کارگر خانه هم مورد سرزنش قرار می گیرد و مرتب شخصیتش زیر سوال می رود.کاپیل در سیزن اول در تلاش است تا داماد خانواده شود و درانتهای سیزن اول داماد خانواده می شود و به مدت دو فصل این نقش را ادامه می دهد.
خلاقیت سازندگان هندی در اینجاست که برای ایجاد تنوع ، شخصیت ها در چندین نقش با گریم های مختلف در قسمت های مختلف به عنوان نقش های فرعی هم وارد سیر داستانی می شوند و همین امر باعث می شود از افت سیر روایی برنامه جلوگیری شود. کاپیل بجز در نقش خود در چندین نقش فرعی و به عنوان هاست برنامه هم در برنامه حضور داشته است.

caffecinema004NR

caffecinema007NR

امیر مهدی ژوله یا راجو Raju:

در دورهمی، امیرمهدی ژوله ، نقش کارگری به نام نادر را بازی می کند که بسیار زرنگ و منفعت طلب است و بسیار سرویع با خودشیرینی خود را در دل مادرزن انصاری جا می کند.او نیز مانند دیگر اعضای خانواده با انصاری سر ناسزگاری دارد و او را سرکوفت می زند.
در ورژن هندی ، دقیقا کارگر خانه زادی به نام Raju با بازی Chandan Prabhakar وجود دارد و دقیقا او هم مانند همتای ایرانی خود با کاپیل شارما سر ناسزگاری دارد. جدا از جنس شوخی ها ، اگر به دیالوگ های رفت و برگشتی بین او و کاپیل دقت کنید ، دقیقا رابطه بین نادر وسیامک انصاری برای شما تداعی می شود.کافی است خودتان به عکس ها نگاهی بیندازید تا به این شباهت پی ببرید.

caffecinema001NR

caffecinema005NR

مادرزن سیامک انصاری یا مادر زن کاپیل شارما :

خانم الیکاعبدالرزاقی در دورهمی نقش مادرزن انصاری را بازی می کند. زن میانسالی که شوهرش سالهاست فوت کرده است. دمدمی مزاج است ، به ظاهر افاده ایست و رفتارهای اشرافی دارد.
در ورژن هندی نقش مادرزن کاپیل شارما را بازیگر مردی به نام Sunil Grover بازی می کند که از قضا او هم بسیار افاده ای ،ایرادگیر و دمدی مزاج است. به یاد داشته باشید ما اینجا درباره شباهت قالب های شخصیتی صحبت می کنیم وگرنه برکسی پوشیده نیست که زن پوش بودن شخصیت مادرزن در ورژن هندی حتما بار کمدی بسیار بیشتری داشته است.

لازم به ذکر است اگرچه شخصیت همسر انصاری که توسط خانم شقایق دهقان بازی می شود با ورژن هندی خود تفاوت هایی دارد ، اما شباهت هایی بین این کاراکتر و کاراکتر خانم شیرزاد در سریال ساختمان پزشکان وجود دارد.

جالب اینجاست که با وجود تمام این شباهت ها رسانه ملی همچنان تاکید بر این دارد که دورهمی تنها در قالب اندکی از یک برنامه هندی ایده گرفته است. اما واقعیت چیزی فراتر از اینهاست. در انتها، تنها می شود متاسف بود. برای ساده انگاشتن مخاطب، عدم خلاقیت و قبول نکردن اشتباه. و عذرخواهی نکردن از مخاطب باهوش این روزها. به امید روزهایی که همه خلاق تر باشیم.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟