خبرهای جدید از آیفون ۹؛ جدیدترین عکس نهایی شده از آیفون ۸

هرروز خبرهای داغی از آیفون 8 یا همان آیفون متفاوت 2017 به گوش می‌رسد، اما نظرتان درباره آیفون 9 که در سال 2018 می‌آید چیست؟


وقتی برگشتم دخترم مرا نمی شناخت!

روزهای تلخ حادثه پلاسکو یک چهره‌ محجوب و خستگی ناپذیر داشت. «جلال ملکی» سخنگوی پرتلاش سازمان آتش‌نشانی که تا آخرین روزهای پلاسکو در صحنه ...


ترزا می: انفجار «منچستر ارنا» یک حمله تروریستی هولناک است

نخست وزیر انگلیس و رهبران دیگر احزاب سیاسی این کشور با تروریستی عنوان کردن انفجار شهر منچستر، فعالیت ستاد های انتخاباتی خود را به حال تعلیق درآوردند.


سنت‌شکنی روحانی با حضور در ورزشگاه برای تشویق تیم‌ملی

درحالی‌که حضور معاون اول رئیس‌جمهور در بازی ایران و ازبکستان قطعی شده اما شاید شخص رئیس‌جمهور هم این بازی را از نزدیک ببیند.<br />


واکنش شریعتمداری به تشکیل دولت در سایه از سوی حامیان رئیسی: در سایه نشستن هم عالمی دارد!

رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی به تصمیم رقیب او برای تشکیل دولت در سایه واکنش نشان داد.


گزارش/

لطفا شیشه را از شهر جمع کنید!

جامعه | جمعه ۲۸ اسفند ۹۴ ساعت ۱۹:۵۰ | نسخه چاپي

در روزهای پایانی سال به بازخوانی پرونده ای پر درد پرداخته ایم...
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  سردار اسکندر مومنی، جانشین فرمانده ناجا گفته است: قوانین کشور به اندازه کافی بازداره نیستند و این قوانین باید طوری به تصویب برسند که بازدارندگی لازم را برای خاطیان و متخلفان به همراه داشته باشند.نظرسنجی‌های مستمر 5 ساله نشان می‌دهد، مهمترین دغدغه مردم، مواد مخدر، معضل اعتیاد و معتادان خیابانی است که باید سایر دستگاه‌ها در کنار نیروی انتظامی پای کار بیایند تا به یک نتیجه مطلوب برسیم.
* قوانین ناکارآمد و عدم هماهنگی نهادها
معضل اعتیاد و معتادان خیابانی، سال‌‌های سال است که در صدر آسیب‌های اجتماعی قرار دارد. قوانین بسیاری نیز در این مدت برای مبارزه با مواد مخدر و متخلفان آن به تصویب رسیده و شعار نهادهایی است که به طور مستقیم مسئولیت اجرا و عمل به قوانین یاد شده را دارند. اما با یک نگاه اجمالی و مختصر به وضعیت برخی از کوچه‌ پس‌کوچه‌های شهری همچون تهران، شاهد صحنه‌هایی هستیم که از ناکارآمد بودن این قوانین خبر می‌دهند. به گفته جانشین فرمانده ناجا، قوانین ساماندهی معتادین خیابانی یا همان کارتن‌خواب‌ها، بارها در کشور اجرا شده، اما به علت عدم هماهنگی و همکاری نهادهای مربوطه، نتیجه مطلوبی را در برنداشته است.
* پیگیری‌های بی‌جواب و آتشی که در چادر کارتن‌خواب‌ها افتاد
قوانین ناکارآمد و عملکرد تعدادی از سازمان‌های مسئول در جمع‌آوری، نگهداری و بارپروری معتادان، کار را به جایی رساند که تعدادی از مردم، خود در اقدامی که غیرعقلانی و غیراصولی به نظر می رسید، دست به کار شدند. در سالی که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم، مردم محله هرندی تهران، در پی اجرایی‌نشدن وعده‌های مسئولان نسبت به ساماندهی معتادان و کارتن‌خواب‌های این محله صبح روز دوشنبه 18 آبان ماه ، چادرهایی که معتادان در پارک حقانی بنا کرده بودند را به آتش کشیدند. برخی از این افراد گفتند: ما مدتهاست اعتراض خود نسبت به تجمع معتادین در محیط زندگی‌مان را به مسئولان منتقل کرده‌ایم، اما گویا هیچ گوش شنوایی در میان این نهادها وجود ندارد.
حال این سوال پیش می‌آید که چرا با وجود مسئولیت چندین و چند نهاد در امر مبارزه با مواد مخدر و ساماندهی معتادان، کار باید به جایی برسد که چنین اقدامی صورت پذیرد؟ واقعیت این است که مردم محله هرندی همانند دیگر مردم شهر، حق زندگی آرام و سالم و به دور از حضور فروشندگان و مصرف‌کنندگان موادمخدر را دارند.
* آسیب‌های اجتماعی را به بحران تبدیل نکنیم
آسیب‌های اجتماعی مربوط به یک زمان و مکان مشخص نیستند اما شرایط فرهنگی و اجتماعی یک منطقه و نحوه مدیریت در رفع و کاهش میزان آسیب‌ها اثر شگرفی دارد.
آشوری، آسیب‌شناس اجتماعی در این خصوص می‌گوید: رفع معضل اعتیاد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های اجتماعی، هماهنگی و فعالیت همه جانبه دستگاه‌های ذیربط را می‌طلبد. عدم حضور و فعالیت صحیح هر یک از نهادها و شانه خالی‌کردن آن‌ها از مسئولیتشان پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال دارد. یک مدیریت غلط می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را که به سادگی و با هزینه کمتری قابل رفع هستند، به یک بحران غیرقابل حل تبدیل کند.سازماندهی اصولی و تقسیم کار میان نهادهایی که در امر مبارزه با مواد مخدر و ساماندهی امور معتادین دخیل هستند، یکی از اقداماتی است که تحت یک مدیریت حساب شده و واحد می‌تواند  گره به ظاهر کور این معضل اجتماعی را باز کند. اگر همه نهادهای مسئول بخواهند، می‌توانند با توجه به توانمندی‌های موجود خود و با استفاده از نیروهای داوطلب مردمی، قدم‌های موثری در جهت ریشه‌کن‌کردن معضل معتادان خیابانی و پدیده نازیبای کارتن خوابی بردارند.
* یک عزم جزم، یک مدیریت قاطع
با توجه به هشدار جانشین فرمانده ناجا مبنی بر ناکارآمدی قوانین و افزایش تعداد کارتن‌خواب‌های معتاد و حادثه‌ای چون عملکرد مردم در محله هرندی، آیا وقت آن نرسیده که نهادهای متولی در امر مبارزه با موادمخدر، عزم خود را در جهت  کاهش آسیب‌های اجتماعی جزم کنند؟ بدون شک اگر هر نهاد مسئول از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، بهزیستی و ستاد مبارزه  با مواد مخدر، با مساعدت  و یاری مردم در جهت رفع معضل معتادان خیابانی، همراه با یک مدیریت قاطع و حساب شده اقدام کنند، نتایج بسیار خوبی به دست خواهد آمد.
یک عزم‌جزم و یک مدیریت اصولی می‌تواند پایانی بر پدیده پر آسیب و دردناک معتادان خیابانی باشد؛ در غیر این صورت احتمالا با بحران جدی افزایش اعتیاد و تعداد معتادان کارتن‌خواب مواجه خواهیم شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟