توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


جزئیات نشست دیروز هیات رئیسه مجلس با سیف درباره موسسات اعتباری

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جزئیات نشست دیروز نایب رئیس و تعدادی ازنمایندگان مجلس با رئیس کل بانک مرکزی با موضوع موسسات مالی و اعتباری ...


آمریکا نمی تواند مدعی حقوق بشر و قانونگرایی باشد

رییس جمهور گفت: آمریکا که تعهداتش را زیر پا گذاشته نمی تواند مروج حقوق بشر، قانونگرایی و  ثبات و امنیت در جهان باشد.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


اعراب خواسته های خود از قطر را تقلیل دادند

رسانه های آمریکایی از تصمیم کشورهای تحریم کننده قطر برای کاهش سطح خواسته های خود از دوحه برای عادی سازی روابط با قطر خبر می دهند.


اینجا بیمارستان خصوصی نیست!

اینجا بیمارستان خصوصی نیست!

| دوشنبه ۲۴ اسفند ۹۴ ساعت ۸:۵۵ | نسخه چاپي

اجرای طرح تحول سلامت با تمام حاشیه هایی که به همراه داشته است، اما برای بیماران و افرادی که به بیمارستان های وزارت بهداشت مراجعه می کنند، خوب بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، طرح تحول نظام سلامت با هدف کاهش هزینه های پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های وزارت بهداشت، کلید خورد. زیرا، بر اساس بررسی ها و گزارش های موجود، یکی از عوامل سر راه درمان بیماران، هزینه های پرداختی از جیب مردم است. هزینه هایی که تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، سیر صعودی داشت. بطوریکه در آخرین اظهارنظرها، سهم پرداختی مردم به بالای ۶۰ درصد رسیده بود.
این در حالی است که بر اساس طرح تحول نظام سلامت، سهم پرداختی بیمار بستری در ۵۷۰ بیمارستان وزارت بهداشت در سراسر کشور، تنها ۱۰ درصد تعیین شده است. البته به گفته معاون درمان وزارت بهداشت، این سهم در حال حاضر برای روستاییان ۳ و برای شهرنشینان به ۶ درصد رسیده است.
مشکلات بیمارستان های دولتی
تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، کمتر بیمارستان وزارت بهداشت و دولتی را سراغ داشتیم که وضعیت ساختمانی مطلوب و ایده آلی داشته باشد. از ملحفه تخت های بیمارستانی گرفته تا نبود سطل زباله در اتاق های بیمارستان ها، همه و همه دست به دست هم داده بودند تا شرایط نسبتا ناراضی کننده ای برای بیماران به وجود بیاید. در کنار این قبیل مشکلات، کمبودهای دارویی و اقلام پزشکی در بیمارستان ها، بیماران را مجبور می کرد که خود برای تهیه نسخه دارویی و پزشکی، به خارج از بیمارستان بروند.
در کنار کمبودهای دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران در بیمارستان های دولتی، فضای فیزیکی اغلب این مراکز درمانی از وضعیت اسف باری برخوردار بودند که روحیه بیماران نیز تحت تاثیر قرار می گرفت. در حالی که مراکز درمانی، می بایست به گونه ای طراحی و بنا شوند که روحیه بیمار تحت تاثیر قرار گرفته و از شرایط بیماری، تا حدودی دور شود.
دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که گام اول طرح تحول نظام سلامت با ۸ برنامه در حوزه درمان از اردیبهشت ٩٣ آغاز شد، به گزارش های مرکز ملی آمار، بانک مرکزی و مرکز تحقیقات سلامت اشاره کرد و اظهارداشت: گزارش های این موسسات و مراکز نشان می دهد که مردم از طرح تحول سلامت رضایت دارند.
وی با بیان این مطلب که برنامه ها بر اساس نیاز مردم طراحی شده است، گفت: مشکل پرداخت هزینه های درمان، معضلی بود که مردم را آزار می داد. لذا، هدف اولیه طرح تحول سلامت، این بود که هزینه های پرداختی از جیب مردم و بیماران را کاهش دهد.
آقاجانی ادامه داد: مدل اجرای طرح تحول سلامت برگرفته از مدل سازمان بهداشت جهانی با مختصات محلی است.
معاون درمان وزارت بهداشت، ضمن رد ادعای افزایش هزینه های درمان پس از اجرای طرح تحول سلامت، به کاهش هزینه های درمان در بیمارستان های خصوصی اشاره کرد و افزود: پیش از اجرای این طرح، یک عمل جراحی قلب باز با قیمت ۴۰ میلیون در بخش خصوصی انجام می شد، در حالی که این عدد هم اکنون به نصف کاهش یافته است، زیرا تعرفه ها را کنترل کرده ایم.
وی با تاکید بر اینکه پیش از اجرای طرح تحول سلامت، بیمار در مطب ارقام میلیونی پرداخت می کرد که مالیات به آن تعلق نمی گرفت و کسی از آن خبر نداشت، تصریح کرد: هم در بخش دولتی و هم خصوصی به ظاهر هزینه ها افزایش یافته اما بازار مخفی پرداخت ها، شفاف و به بازار قانونی تبدیل شده است.
اینجا بیمارستان خصوصی نیست!
چندی قبل مراجعه ای داشتیم به بیمارستان اختر یکی از بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران که بیمارستان تخصصی ارتوپدی است.
ابتدا وارد اورژانس بیمارستان شدیم. وجود پزشک رزیدنت به همراه پرستار، جهت رسیدگی به وضعیت مراجعین، از نکات مثبت بیمارستان های دولتی پس از اجرای طرح تحول سلامت است.
نوع برخورد با بیماران، به گونه ای بود که هر مراجعه کننده ای را مات و مبهوت رفتار خودشان می کردند.
دست پسرم بر اثر زمین خوردن دچار مشکل شده بود. بعد از اینکه عکس رادیولوژی گرفتند، پزشک ارتوپد اورژانس دستور اتاق عمل داد. در کمتر از ۳۰ دقیقه و به دنبال انجام کارهای پذیرش و بستری، پسرم به اتاق عمل رفت و بعد از نیم ساعت، او را به اتاقش بردند.
فضای اتاق به هیچ عنوان شبیه بیمارستان دولتی نبود. تصور می کردی در یک بیمارستان خصوصی هستی!
اتاق دارای تلویزیون، یخچال، سرویس بهداشتی و از همه مهم تر، فضای رنگ آمیزی اتاق به گونه ای بود که بیمار دچار افسردگی نمی شد.
باورش سخت است برای کسی که بیمارستان های خصوصی را دیده و حالا در بیمارستان دولتی بستری شده است، اما باور ندارد که این بیمارستان دولتی است.
حالا پس از گذشت ۲۰ ماه از اجرای مهم ترین طرح ملی دولت در حوزه سلامت کشور، مردم و بیماران از مراجعه به بیمارستان های وزارت بهداشت احساس رضایت دارند و فقط در برخی از بیمارستان ها، هنوز آنطور که باید و شاید، خدماتی که ارائه می شود، کامل و رضایت بخش نیست.
اما، آنچه مسلم است اینکه طرح تحول سلامت با تمام حاشیه ها و جنجال هایی که به همراه داشته است، برای مردم و بیماران به خصوص آن دسته از افراد که تا قبل از اجرای این طرح، غصه پول بیمارستان داشتند، حالا با خیال آسوده به بیمارستان دولتی می روند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟