اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


پیشگیری و درمان با طب ورزشی

دویدن در طبیعت دشمن چربی های پا

ورزش | پنجشنبه ۲۰ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۴۴ | نسخه چاپي

دویدناگر می خواهید همزمان روی استقامت هوازی، کاهش چربی های پا و شکل دهی عضلات آن کار کنید باید برای دویدن یا پیاده روی به آغوش طبیعت بروید.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان دویدن و حتی پیاده روی با سرعت بالا در محیط باز و خارج از باشگاه ها نه تنها توان هوازی شما را افزایش می دهد بلکه شکل و فرم بهتری را در عضلات ران و سرینی (باسن) ایجاد می کند. 
دکتر لن لوپز نوسینده و طراح برنامه های تناسب اندام بانوان معتقد است: با انجام دادن تمرین هوازی در فضای آزاد هم از شر چربی های پا خلاص می شوید و هم به فرم دهی عضلات این ناحیه کمک بسیاری کرده اید. برخلاف انتظار اجرای تمرین هوازی با استفاده از دستگاه های هوازی خانگی یا باشگاهی مثل تردمیل دوچرخه ثابت یا الپتیکال نمی توانند نتایج مشابهی را نصیب شما کنند.
با وجودیکه دستگاه های ویژه  تمرینات هوازی (دوچرخه ثابت ، الپتیکال، تردمیل) برای بهبود آمادگی هوازی و چربی سوزی بسیار مفید هستند اما تاثیر چندانی در شکل دهی به عضلات پا ندارند دلیل این موضوع  به نوع طراحی آنها مرتبط است .این دستگا ه ها اجازه نمی دهند تا تمام عضلات پای شما در جریان تمرین درگیر شوند و این مسئله به خصوص در مورد عضلات همسترینگ (پشت ران) و سرینی بزرگ (باسن) صدق می کند.
دستگاه های هوازی از عضلات همسترینگ و سرینی غافل می شوند
بارها و بارها شاهد بودیم و یا شنیده ایم که بسیاری از افرادی که در باشگاه ها تمرینات هوازی انجام می دهند از کاهش چربی های پا راصی نیستند و شکایت دارند که درچند ماه یا چند هفته گذشته مدام از این دستگاه های هوازی استفاده کرده ام اما تغییر چشمگیری در ران و باسنم ایجاد نشده است .علت این است که اگر می خواهید همزمان روی استقامت هوازی، کاهش چربی های پا و شکل دهی عضلات آن کار کنید باید برای دویدن یا پیاده روی به آغوش طبیعت بروید.
در واقع دستگاه های هوازی  برای تناسب و شکل دهی به عضلات پا مفید نیستند. در هنگام  دویدن یا پیاده روی سه گروه از عضلات پا یعنی عضلات اصلی که شامل عضلات چهار سر ران همسترینگ و سرینی بزرگ  است ، درگیر هستند.هنگامی که قدم می زنید یا از پله بالا می روید این عضلات چهار سر ران هستند که پای شما را جلو میکشند سپس هنگامی که پایتان به زمین می رسد عضلات همسترینگ و باسن وارد عمل شده و با انقباض خود ادامه حرکت شما به سمت جلو را رقم می زنند.هر قدمی که بر می دارید نیازمند انقباض این سه گروه عضلانی است یک مجموعه عضلانی چهار سر ران پای شما را جلو می کشد و مجموعه عضلانی دیگری را منقبض شده و بدن تان را( با کشیدن پا به عقب در جریان تکمیل گام) به جلو سوق می دهد .هر قدمی که در جریان پیاده روی در دامن طبیعت یا در حین بالا رفتن از پله بر می دارید هر سه دسته این عضلات پایین تنه را فعال می کند، که متاسفانه اکثردستگاه های هوازی موجب می شوند تا تحریک عضلات همسترینگ و سرینی باسن در طول تمرین به خوبی صورت نگیرد.
نگاهی به عملکرد تردمیل در هنگام دویدن
زمانی که به جلو گام بر می دارید عضلات جلو ران شما تحریک می شوند اما بخش بعدی حرکت که همان عقب کشیدن پا است. توسط دستگاه یا نوار گردانی که روی آن می دوید انجام می شود و در واقع دیگر برای جلو راندن بدن نیازی به انقباض عضلات همسترینگ و سرینی نخواهید داشت در عوض دستگاه این کار را برایتان انجام خواهد داد و این بدین معناست که در هنگام تمرین بر روی تردمیل به هیچ وجه نمی توانید عضلات باسن را مثل زمان ورزش در فضای آزاد به خدمت بگیرید.
همچنین یکی از دلایل کمتر بودن ضربان قلب در هنگام دویدن روی تردمیل در مقایسه با دویدن در فضای آزاد نیز همین است این حقیقت که عضلات همسترینگ و سرینی شما در مقایسه با دویدن در فضای آزاد با شدت کمتری منقبض می شوند موجب کاهش فشار کار قلب شده و ضربان قلب را پایین می اورد .
همین موضوع در مورد دستگاه های دوچرخه ثابت و الپیتیکال نیز صدق می کند زمانی که پای سمت راست را روی پدال دوچرخه می فشارید پای سمت چپ تان بدون هیچ فشارو انقباضی به صورت اتوماتیک به سمت موقعیت شروع بالا می اید.
پس از آنجاییکه در تمرینات با دستگاه های هوازی عضلات همسترینگ و سرینی در مقایسه با دویدن و پیاده روی در فضای باز بسیار ناچیز منقبض می شوند، در نتیجه هیچ فشاری به این عضلات نمی آید تا منجر به شکل دهی بیشتر و کاهش چربی هایش شود. این نوع تمرینات هوازی با دستگاه فقط موجب فعال سازی عضلات چهار سر ران می گردد و عضلات همسترینگ و سرینی هیچ نقشی در بالا کشیدن پا ایفا نمی کنند و این راز ناکارآمدی این قبیل دستگاه های هوازی در شکل دهی و تناسب عضلات همسترینگ و سرینی است.
در واقع استفاده از دستگاه های هوازی  برای تمرینات هوازی در فضای بسته مناسب هستند و توصیه می شود که برای مواقعی که امکان تمرین در فضای آزاد نیست،از این دستگاه ها استفاده کنید .اما این مطلب را بدانید که بدلیل طراحی این دستگاه ها تحریک تمام عضلات پایین تنه در حین کار با آنها ناممکن است و با فشار یا انقباض یک پا (چهار %B

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟