استیو جابز می‌خواست به جای یک دکمه دو دکمه روی آیفون باشد

استیو جابز اصرار داشت به جای تعبیه یک دکمه هوم روی آیفون دو دکمه نصب شود.


بازیگر زن سرشناس مجبور به عذرخواهی شد

الیزابت بنکس از استیون اسپیلبرگ کارگردان سرشناس سینما عذرخواهی کرد. او اسپیلبرگ را متهم به نادیده گرفتن زنان در تمام فیلم‌هایش کرده بود.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


دستگیری عاملان قتل رئیس شعبه موسسه آرمان

دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان البرز از دستگیری دو نفر از عاملان قتل رئیس یکی از شعب موسسه اعتباری آرمان در کرج خبرداد.


صحنه‌های زشت‌ با حضور 5 پسر در پارک بانوان

شنیده بودم در پارک ملت‌، فضایی را مخصوص بانوان محصور کرده‌اند تا بی‌دغدغه ورزش و تفریح کنند.من و دختر هشت‌ساله‌ام لباس ورزشی پوشیدیم و به ...


پیشگیری و درمان با طب ورزشی

دویدن در طبیعت دشمن چربی های پا

ورزش | پنجشنبه ۲۰ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۴۴ | نسخه چاپي

دویدناگر می خواهید همزمان روی استقامت هوازی، کاهش چربی های پا و شکل دهی عضلات آن کار کنید باید برای دویدن یا پیاده روی به آغوش طبیعت بروید.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان دویدن و حتی پیاده روی با سرعت بالا در محیط باز و خارج از باشگاه ها نه تنها توان هوازی شما را افزایش می دهد بلکه شکل و فرم بهتری را در عضلات ران و سرینی (باسن) ایجاد می کند. 
دکتر لن لوپز نوسینده و طراح برنامه های تناسب اندام بانوان معتقد است: با انجام دادن تمرین هوازی در فضای آزاد هم از شر چربی های پا خلاص می شوید و هم به فرم دهی عضلات این ناحیه کمک بسیاری کرده اید. برخلاف انتظار اجرای تمرین هوازی با استفاده از دستگاه های هوازی خانگی یا باشگاهی مثل تردمیل دوچرخه ثابت یا الپتیکال نمی توانند نتایج مشابهی را نصیب شما کنند.
با وجودیکه دستگاه های ویژه  تمرینات هوازی (دوچرخه ثابت ، الپتیکال، تردمیل) برای بهبود آمادگی هوازی و چربی سوزی بسیار مفید هستند اما تاثیر چندانی در شکل دهی به عضلات پا ندارند دلیل این موضوع  به نوع طراحی آنها مرتبط است .این دستگا ه ها اجازه نمی دهند تا تمام عضلات پای شما در جریان تمرین درگیر شوند و این مسئله به خصوص در مورد عضلات همسترینگ (پشت ران) و سرینی بزرگ (باسن) صدق می کند.
دستگاه های هوازی از عضلات همسترینگ و سرینی غافل می شوند
بارها و بارها شاهد بودیم و یا شنیده ایم که بسیاری از افرادی که در باشگاه ها تمرینات هوازی انجام می دهند از کاهش چربی های پا راصی نیستند و شکایت دارند که درچند ماه یا چند هفته گذشته مدام از این دستگاه های هوازی استفاده کرده ام اما تغییر چشمگیری در ران و باسنم ایجاد نشده است .علت این است که اگر می خواهید همزمان روی استقامت هوازی، کاهش چربی های پا و شکل دهی عضلات آن کار کنید باید برای دویدن یا پیاده روی به آغوش طبیعت بروید.
در واقع دستگاه های هوازی  برای تناسب و شکل دهی به عضلات پا مفید نیستند. در هنگام  دویدن یا پیاده روی سه گروه از عضلات پا یعنی عضلات اصلی که شامل عضلات چهار سر ران همسترینگ و سرینی بزرگ  است ، درگیر هستند.هنگامی که قدم می زنید یا از پله بالا می روید این عضلات چهار سر ران هستند که پای شما را جلو میکشند سپس هنگامی که پایتان به زمین می رسد عضلات همسترینگ و باسن وارد عمل شده و با انقباض خود ادامه حرکت شما به سمت جلو را رقم می زنند.هر قدمی که بر می دارید نیازمند انقباض این سه گروه عضلانی است یک مجموعه عضلانی چهار سر ران پای شما را جلو می کشد و مجموعه عضلانی دیگری را منقبض شده و بدن تان را( با کشیدن پا به عقب در جریان تکمیل گام) به جلو سوق می دهد .هر قدمی که در جریان پیاده روی در دامن طبیعت یا در حین بالا رفتن از پله بر می دارید هر سه دسته این عضلات پایین تنه را فعال می کند، که متاسفانه اکثردستگاه های هوازی موجب می شوند تا تحریک عضلات همسترینگ و سرینی باسن در طول تمرین به خوبی صورت نگیرد.
نگاهی به عملکرد تردمیل در هنگام دویدن
زمانی که به جلو گام بر می دارید عضلات جلو ران شما تحریک می شوند اما بخش بعدی حرکت که همان عقب کشیدن پا است. توسط دستگاه یا نوار گردانی که روی آن می دوید انجام می شود و در واقع دیگر برای جلو راندن بدن نیازی به انقباض عضلات همسترینگ و سرینی نخواهید داشت در عوض دستگاه این کار را برایتان انجام خواهد داد و این بدین معناست که در هنگام تمرین بر روی تردمیل به هیچ وجه نمی توانید عضلات باسن را مثل زمان ورزش در فضای آزاد به خدمت بگیرید.
همچنین یکی از دلایل کمتر بودن ضربان قلب در هنگام دویدن روی تردمیل در مقایسه با دویدن در فضای آزاد نیز همین است این حقیقت که عضلات همسترینگ و سرینی شما در مقایسه با دویدن در فضای آزاد با شدت کمتری منقبض می شوند موجب کاهش فشار کار قلب شده و ضربان قلب را پایین می اورد .
همین موضوع در مورد دستگاه های دوچرخه ثابت و الپیتیکال نیز صدق می کند زمانی که پای سمت راست را روی پدال دوچرخه می فشارید پای سمت چپ تان بدون هیچ فشارو انقباضی به صورت اتوماتیک به سمت موقعیت شروع بالا می اید.
پس از آنجاییکه در تمرینات با دستگاه های هوازی عضلات همسترینگ و سرینی در مقایسه با دویدن و پیاده روی در فضای باز بسیار ناچیز منقبض می شوند، در نتیجه هیچ فشاری به این عضلات نمی آید تا منجر به شکل دهی بیشتر و کاهش چربی هایش شود. این نوع تمرینات هوازی با دستگاه فقط موجب فعال سازی عضلات چهار سر ران می گردد و عضلات همسترینگ و سرینی هیچ نقشی در بالا کشیدن پا ایفا نمی کنند و این راز ناکارآمدی این قبیل دستگاه های هوازی در شکل دهی و تناسب عضلات همسترینگ و سرینی است.
در واقع استفاده از دستگاه های هوازی  برای تمرینات هوازی در فضای بسته مناسب هستند و توصیه می شود که برای مواقعی که امکان تمرین در فضای آزاد نیست،از این دستگاه ها استفاده کنید .اما این مطلب را بدانید که بدلیل طراحی این دستگاه ها تحریک تمام عضلات پایین تنه در حین کار با آنها ناممکن است و با فشار یا انقباض یک پا (چهار %B

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟