مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


آئینِ چراغ، خاموشی نیست

آئینِ چراغ، خاموشی نیست

| چهارشنبه ۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۲۲:۳۴ | نسخه چاپي

مراسم یادبود هنرمندان درگذشته کشورمان در سال ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۹ اسفندماه در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، «مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در ابتدای این مراسم گفت: طی چند روز گذشته بر اساس مطالعه ای که توسط همکارانم به عمل آمد موفق شدیم که ۱۱۲ هنرمند درگذشته کشورمان در سال ۱۳۹۴ را شناسایی کنیم؛ البته طی روزهای اخیر نیز شاهد درگذشت زنده یاد «فرج الله سلحشور» نیز بودیم. به هر حال تلاش ما بر این بود تا طبق سنت هر ساله تلاش کنیم تا یاد و خاطره این هنرمندان بزرگ محفوظ داشته شود.
وی افزود: طی سالهای گذشته این سعادت را داشتیم که فقط با تعدادی از خانواده های درگذشته ارتباط بگیریم و از آنها برای حضور در این مراسم دعوت کنیم اما در سال جاری این توفیق را پیدا کردیم که با خانواده های ۱۱۰ هنرمند ارتباط گرفته و از آنها برای حضور در این مراسم ارزشمند دعوت کنیم تا یاد بزرگان عرصه فرهنگ و هنر محفوظ بماند البته قرار بود که جناب آقای شهردار تهران نیز در این مراسم حضور داشته باشند اما به دلیل گرفتاری هایی که برایشان پیش آمد با ارسال پیغامی سلامشان را به همه شما عزیزان رسانده و از اینکه نمی توانند در این مجلس حضور داشته باشند عذرخواهی کردند.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران افزود: امیدواریم یاد و نام این عزیزان را زنده نگه برداریم و این سنت تکریم هنرمندان درگذشته تا سالها ادامه پیدا کند. ما باید قدر هم را بدانیم. اتفاقا چند روز قبل از فوت مرحوم «محمد علی اینانلو» بود که ایشان به خانه هنرمندان آمدند و با بنده جلسه ای را پیرامون احیای ویژه برنامه های «هنر و طبیعت» صحبت هایی را انجام دادند که در آن روز بسیار هم سر حال و شاداب بودند اما چند روزی نگذشت که به من خبر فوت ایشان را دادند.
وی در پایان صحبت های خود گفت: مرگ قطعی ترین حقیقت زندگی انسان بعد از تولد است که همه باید آن را باور کنیم. به هر حال بنده به سهم خود از خداوند مهربان آرزومند صحت و سلامت و طول عمر برای هنرمندان شریف این سرزمین هستنم.
ما زندگی مان را کوچک کردیم تا خودمان را کوچک نکنیم
محمد سریر رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی نیز در این مراسم گفت: امروز کنار هم جمع شدیم تا یاد و خاطره هنرمندان درگذشته را گرامی بداریم. به قول یکی از بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین، ما زندگی مان را کوچک کردیم تا خودمان را کوچک نکنیم. بنابراین همه باید بدانیم که بزرگترین سرمایه این سرزمین یادها و یادمان فرهنگی است.
«لوریس چکناوریان» در مراسم «آئینِ چراغ، خاموشی نیست» نیز بیان کرد: امروز نمی خواهم بگویم که این هنرمندان از دنیا رفته اند. من بر این باورم امروز ما به بزرگداشت همه این عزیزان آمده ایم که در راه خدمت به فرهنگ ایران تلاش های ارزشمندی انجام دادند و شعله فرهنگ را به ما منتقل کردند.
وی افزود: هیچ چیزی در این دنیا گم نمی شود. ما همه از اول تا آخر زمان هستیم که خداوند بزرگ شاهد و ناظر اعمال ماست. ما باید بدانیم که بینایی در قلب و احساسات است که در همه شخصیت هایی که امروز در بزرگداشت آنها حضور داریم، بوجود آمده است. ما با روح این بزرگواران است که خود را با آنها پیوند زده ایم و به قول عطار، همگی ما بالاخره روزی پرواز می کنیم و به خدا می رسیم و خودمان، خدا می شویم.
«رضا کیانیان» بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون کشورمان نیزدر این مراسم گفت: همه بزرگوارانی که امروز تصاویر آنها در کلیپ ها دیدیم  به نوعی در این دنیا پخته شدند و تا زمانی که به یک جای اساسی دست پیدا کردند به بهشت سفر کردند. «حمید سمندریان»، «هما روستا» و قبل تر از آنها «احمد آقالو» نیز مانند این هنرمندان به بهشت سفر کردند. به نظر من تمام این هنرمندان انتهای معنویت هستند چرا که با خدا پیوند خورده اند. من هم مانند آنها در صف سفر هستم اما تا ۹۹ سالگی ام هم که در این دنیا حضور داشته باشم و بعد بمیرم مطمئن باشید که جوانمرگ شده ام.
وی افزود: امشب به نظر من جای غم و غصه نیست چرا که جای این عزیزان بسیار خوب است. البته که ما فقط به خاطر نبودن آنها غصه می خوریم اما نگران نباشید. همه ما پیش آنها می رویم و مطمئن باشید همه شما، افرادی بهشتی هستید.
از هنرمندان زنده هم تجلیل شود
عبدالحسین مختاباد رئیس کمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم گفت: به نظر من هنر ایرانی قابل بیان نیست اما امروزه ما در یک زمان عجیبی هستیم که شاید هنرمندان بزرگ ما حیات خود را به گونه ای می بینند که بهره مندی از هنرهای آنها در جامعه دیده نمی شود.
وی ادامه داد: این بزرگداشت ها در میان فضایی که ما در آن کار می کنیم اتفاقات ارزنده ای است که باید به آن توجه بیشتری کنیم اما امیدوارم در پاسداشت هنرمندان زنده که به قولی پهلوانان زنده عرصه فرهنگ هستند تلاش های مضاعفی را انجام دهیم و فضا را باز کنیم تا هنرمندان یادگاری های خود را از خود بر جای بگذارند. ما باید دور هم جمع شویم و فضایی را ایجاد کنیم که حمایت از هنرمندان بیشتر از گذشته باشد ضمن اینکه باید به این نکته نیز توجه کنیم که مراسم تجلیلی از هنرمندان زنده را نیز در برنامه کاری خود قرار دهیم.
«محمدعلی طالبی» کارگردان پیشکسوت سینما هم در این برنامه گفت: من پدر آرش طالبی هستم که چند وقت پیش تصادف کرد و جان خود را از دست داد. بنابراین من هم مانند شما احساس همدردی می کنم و مثل همه شما عزیزان زخمی را روی قلبم احساس می کنم. به هر حال ما  و مادر آرش پسرمان را خیلی دوست داشتیم؛ او هنرمندی بود که باد او را مانند سرو جوانی شکست. من بعد از مرگ آرش خیلی غمگین و غصه دار شدم ولی بعد از مدتی وقتی به ماجرای حافظ شیرازی توجه کردم و دیدم او نیز پسرش را در ۱۶ سالگی از دست داد اما دوباره بلند شد و کارهای ارزشمندی را انجام داد به این نکته رسیدم که ما هم باید بلند شویم، راه بیفتیم، حرکت کنیم و زندگی را ادامه دهیم.
«فاطمه راکعی» کارشناس مسائل فرهنگی و شاعر نیز در این برنامه بیان کرد: مسئله مرگ هنرمندان موضوعی است که همواره برای من قابل توجه بوده است. آنها کسانی هستند که همیشه زنده اند و عشق می ورزند. بنابراین ما نمی توانیم مرگ آنها را به رسمیت بشناسیم. به هر ترتیب در شعر و ادبیات، جهان مرگ یکی از عمیق ترین و پراندیشه ترین تاملات شاعرانه است که ما در آثار همه شاعران برجسته مرگ اندیشی را مشاهده می کنیم.
«محمود صلاحی» رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم با قدردانی از فعالیت های محمد باقر قالیباف در سمت شهرداری تهران توضیح داد: در مدیریت ۱۰ ساله آقای قالیباف علاوه بر اینکه در حوزه های شهرسازی و فعالیت های عمرانی، زیباسازی و فضای سبز تلاش های بسیار %A

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟