کوتاه قدها این مطلب را از دست ندهند

مهم‌ترین نكته در استایل تمركز كردن روی چیزهایی است كه می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چند بیشتر مواقع ما آدم‌ها روی مسائلی در ظاهر خود تمركز ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.کوتاه قدها این مطلب را از دست ندهند

مهم‌ترین نكته در استایل تمركز كردن روی چیزهایی است كه می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چند بیشتر مواقع ما آدم‌ها روی مسائلی در ظاهر خود تمركز ...


کوتاه قدها این مطلب را از دست ندهند

مهم‌ترین نكته در استایل تمركز كردن روی چیزهایی است كه می‌توانید آنها را تغییر دهید. هر چند بیشتر مواقع ما آدم‌ها روی مسائلی در ظاهر خود تمركز ...


پرسه سگهای ولگرد در خیابان های پایتخت؛ کشتن حیوانات پاک کردن صورت مساله است

جامعه | چهارشنبه ۱۹ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۱۹ | نسخه چاپي

پرسه

سگ های ولگرد به یکی از معضلات شهری برخی از شهرهای کشور بدل شده،مشکلاتی که بعضا هزینه سنگین بی توجهی و سو مدیریت برخی را با جان و بقا خود پرداخت می کنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،سگ ها در طول سالیان اخیر به یکی از معضلات و مشکلات جدی اجتماعی و شهری مبدل شده اند،یک روز با اسید کشته می شوند،روز دیگر به مبارزات خونبار اجباری مجاب می شوند،روز دیگر مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت قرار می گیرند و در پاره ای از اوقات نیز با گلوله خلاص می شوند تا در انبوه مشکلات ریز و درشت شهری،با حذف فیزیکی آنها،شاید گوشه ای از بار سنگین مشکلات سبک شود !
سگ های ولگرد همواره بیش از سگ های دیگر مورد آسیب قرار می گیرند و به واقع چوب ندانم کاری و سو مدیریت برخی از مردم و مسئولان را می خورند،شکی نیست که شیوع و تکثیر سگ های ولگرد در محیط زندگی انسان،مصائب و مخاطراتی را ایجاد می کند که سلامت انسان را به مخاطره می اندازد.
احتمال انتقال بیماری های گوناگون که شایع ترین آن هاری است و پراکنده سازی زباله های شهری برای یافتن تکه ای غذا،تنها بخشی از تهدیدات این موجود بی پناه است که بدون اختیار خود دچار مشکلات بسیاری می شود و بعضا شهر را نیز دچار نارسایی و مشکلات ریز و درشتی می سازد.
** سگ هایی که چوب صاحبان خود را می خورند
محمد افراشته،دامپزشک در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران عنوان کرد:متاسفانه برخی در جامعه ما بدون مطالعه کافی و صرفا بر اثر یک تصمیم هیجانی مبادرت به خرید وتهیه سگ می کنند و این امر به مرور مسبب مشکلات خاصی برای آنها می شود و دامن این بی فکری و عدم آینده نگری سرنوشت این حیوان زبان بسته را تیره و تار می سازد.
وی افزود:اساسا باید تفاوتی جدی میان سگ های خانگی با سگ های ولگرد قائل شد زیرا سگ های ولگرد به دلیل رشد در محیطی خاص،نسبت به بسیاری از ناملایمات مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند اما این اوصاف در خصوص سگ های خانگی مصداق ندارد.
افراشته گفت:عموما سگ های خانگی نیازمند به مراقبت،تغذیه خاص و نظارت دامپزشک و تزریق واکسن زمان بندی شده هستند که به هر حال حصول چنین مواردی هزینه ساز است.
وی افزود:متاسفانه گاها برخی افراد بدون مطالعه کافی در این خصوص به تهیه و خرید سگ اقدام می کنند و بعد از مدتی به دلیل ناتوانی در نگهداری آن و یا محدودیت محیط زندگی و نامناسب بودن فضا و یا ایجاد مزاحمت برای همسایگان،آن را در کوچه،خیابان و پارک ها رها می سازند.
این دامپزشک و فعال و عضو انجمن حمایت از حیوانات گفت:در اغلب قریب به اتفاق مواقع،مرگ پایان کار زندگی این حیوان خواهد بود زیرا سگ های خانگی قادر به انطباق خود با زندگی بدون مراقبت ،همسان سگ های ولگرد و بی پناه نیستند و بعد از مدتی نابود می شوند.
وی افزود:البته مشکلات برخی سگ ها در حوزه شهری،عمدتا معطوف به حیوانات بی پناه و ولگرد می شود،زیرا اکثریت قریب به اتفاق سگ های خانگی قادر به ادامه حیات در شرایط غیر مراقبتی از سوی انسان نیستند و به تبع امکان ایجاد مشکلی نیز وجود ندارد زیرا حیات وی استمرار ندارد که شهر را به چالش بکشد.
افراشته گفت:آنچه که به دغدغه جدی برخی از مدیران شهری مربوط می شود،مرتبط با سگ های ولگرد است،حیواناتی که با اندکی تدبیر و مدیریت می توان مصائب آن را به حداقل رساند و دیگر برای رفع مشکلات،نه گلوله ای خرج آن کرد و نه اسیدی را بر بدن وی تزریق نمود.
**  تهیه مکان هایی مناسب برای جمع آوری سگ های ولگرد
یکی از تدابیر مناسب برای جلو گیری از کشتار و مرگ سگ ها بواسطه انسان،معطوف به مراکزی می شود که با ساخت آن،این حیوانات بی پناه ساماندهی می شوند،البته یکی از دغدغه هایی که در این خصوص مد نظر قرار می گیرد معطوف به هزینه تغذیه و نگهداری حیوان مورد اشاره می شود که می توان برای رفع این موضوع با فرهنگ سازی واطلاع رسانی،از مشارکت گروه های خیری و دوستدار حیوانات، NGO ها و سازمان های مردم نهاد برای تامین هزینه ها کمک گرفت.
امید آن می رود مسئولان ذیربط با اتخاذ برنامه ریزی های اصولی و هوشمندانه و دریافت نظرات کارشناسی افراد کار بلد در این خصوص،مدیریت هر چه مطلوب تری را در ساماندهی سگ های ولگرد لحاظ کنند و به واقع می توان با استفاده از شیوه هایی خاص تجربه شده که مدیران شهری برخی از مناطق کشور با تدبیر مناسب آن را عملیاتی کرده اند ،معضلات موجود در این عرصه را به حداقل ممکن کاهش داد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟