گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


ابراز تمایل نخست وزیر ژاپن برای سفر به ایران

ابراز تمایل نخست وزیر ژاپن برای سفر به ایران

جهان | دوشنبه ۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۳:۳ | نسخه چاپي

یک روزنامه ژاپنی از ابراز تمایل نخست وزیر این کشور برای سفر به ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه «نیکی»، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، به دولت ایران اطلاع داده علاقه‌مند است در ماه اوت دیداری از تهران داشته باشد.
در صورت انجام این دیدار، نخستین بار طی چهار دهه گذشته است که نخست‌وزیر ژاپن به ایران سفر می‌کند.
نیکی که صاحب پرتیراژترین روزنامه اقتصادی جهان است، اعلام کرد شینزو آبه قصد دارد این سفر احتمالی را در ماه اوت، تقریبا همزمان با دیداری که قرار است از کنیا داشته باشد، انجام دهد.
این موسسه رسانه‌ای ژاپنی می‌گوید دیدار احتمالی آبه از تهران، در زمان سفر او به کنیا که قرار است ۲۷ تا ۲۸ ماه اوت انجام شود، صورت می‌گیرد. در آن زمان هیئتی اقتصادی از مقام‌های ارشد بخش‌های خودروسازی، تجارت و انرژی او را همراهی خواهند کرد.
احتمال دارد نخست‌ وزیر ژاپن در همان زمان از عربستان سعودی نیز دیدار کند. عربستان نزدیک ۳۰ درصد نفت ژاپن را تامین می‌کند. به گفته «نیکی» با وجود اهمیت ایران به عنوان یک منبع انرژی متفاوت برای ژاپن، توکیو باید توازن را در دیپلماسی برقرار کرده و بدون آنکه طرف کسی را بگیرد، با هر دو کشور روابط خوبی داشته باشد.
آخرین باری که رئیس هیئت وزیران ژاپن از ایران دیدار کرد به سال ۱۹۷۸ و دیدار «تاکه‌او فوکودا» باز می‌گردد. از زمانی که روابط ایران و آمریکا قطع شد، دیدارهای میان‌دولتی از سوی ژاپن، در سطح وزیران انجام شده است.
پیش از این در بهمن ماه، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران از احتمال سفر نخست‌وزیر ژاپن، در جهت گسترش همکاری ها، خبر داده بود.
به گزارش روزنامه نیکی، با رفع تحریم‌های هسته‌ای آمریکا و اروپا، آبه قصد دارد گفتگوهایی را برای تحکیم بخشیدن به روابط اقتصادی دو طرف انجام دهد.
ژاپن از مهم‌ترین خریداران نفت ایران است و در زمان تحریم‌ها نیز، در کنار چین، هند یا کره جنوبی، از مشتریان اصلی ایران بود. با این همه روابط دو طرف به طور چشم‌گیری تحت تاثیر تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی تهران، قرار گرفت.
توکیو در آغاز بهمن‌ماه اعلام کرد با اجرایی شدن «برنامه جامعه اقدام مشترک»، تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه تهران را لغو می‌کند.
به نوشته «نیکی»، ایران، بازاری با چشم‌انداز مناسب است و بزرگ‌ ترین ذخایر گاز جهان، چهارمین ذخایر نفت و ۷۸ میلیون نفر جمعیت دارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟