با "این ترفند "

چگونه تلگرام خود را حذف کنیم؟

اگر شما هم زمان زیادی در تلگرام می گذرانید و از این شبکه اجتماعی خسته شده اید، می توانید با دنبال کردن ترفند زیر به سادگی حساب کاربری خود را حذف کنید.


8 چیزی که افراد موفق در خانه هایشان دارند

موفقیت در پیروزی خلاصه نمی شود بلکه شامل عادات روزمره، رشد، پیشرفت و تصمیم هایی است که در زندگی می گیرید. تعجب ندارد اگر تمام افراد موفق، خصوصیاتی ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


متلک‌های انتخاباتی یک روزنامه به محسن رضایی، چمران و احمدی‌نژاد!

ضمیمه طنز امروز روزنامه قانون به برخی اظهارات انتخاباتی و همچنین اخبار منتشرشده در کشور، واکنش نشان داد.


تست و برسی شاسی بلند جدید رنو در ایران / وقتی قد بلند رنو، سانتافه را تهدید می کند (+عکس)

بعد از هشت بار مسابقه درگ با هیوندای سانتافه MPi 178 اسب بخار، به طور قطع می توان گفت که شتاب اولیه و ثانویه کولئوس از سانتافه بهتر است.


با ۳ نامزد ریاست مجلس خبرگان آشنا شوید
گزارش اختصاصی «پایش»

با ۳ نامزد ریاست مجلس خبرگان آشنا شوید

سیاست | دوشنبه ۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۱:۳۰ | نسخه چاپي

سایت خبری «پایش» -مصطفی مسجدی آرانی: تنها یک هفته پس از برگزاری انتخابات مجلس خبرگان و پس از آنکه مشخص شد آیت الله محمد یزدی، رئیس فعلی این مجلس از راهیابی به جمع خبرگان بازمانده، رایزنی ها برای انتخاب رئیس جدید آغاز شده است.

 به گزارش «پایش»،  این رایزنی ها در حالی است که در روزهای گذشته اخباری مبنی بر تقاضا از برخی از منتخبین استان تهران برای استعفا منتشر شده تا راه برای بازگشت آیت الله یزدی به خبرگان باز شود؛ درخواستی که تا این لحظه از طرف هیچ یک از منتخبانی که با آنها مذاکره شده، پذیرفته نشده است.

ماده 80 قانون انتخابات خبرگان که می‌گوید «هرگاه یک یا چند نفر از نامزدهای دارای اکثریت نسبی آرا قبل از صدور اعتبارنامه استعفا و یا فوت نمایند در صورت تأیید شورای نگهبان هیئت‌اجرایی مرکز حوزۀ انتخابیه به‌جای آنان از نفرات بعدی به‌ترتیب تعداد رأی، انتخاب و نسبت‌به صدور اعتبارنامه آنان اقدام خواهد کرد» عمل شود و آیت الله یزدی وارد مجلس خبرگان شود. از سه منتخب یعنی آیت الله هاشم بطحایی گلپایگانی، محسن قمی و محمد علی تسخیری هم به عنوان کاندیداهای استعفا نام برده شده است.هرچند آیت الله بطحایی، دیروز در یک مصاحبه گفت «بنده در یک صورت استعفا می‌دهم که خدا مرگ من را برساند و گرنه تا در قید حیات هستم نسبت به امانت مردم پایبند و وفادار هستم و وظیفه خود را بر حسب بندگی انجام خواهم داد».

بر اساس خبرهای رسیده به «پایش»  در حال حاضر آیت الله تسخیری اصلی ترین گزینه برای استعفای احتمالی برای بازگشت آیت الله یزدی است.گفته می شود رایزنی ها برای استعفا تقریبا به شکست انجامیده است.

همه این‌ها در حالی است که دیروز نقل قولی از آیت الله یزدی منتشر شد که گفته بود «به هیچ وجه راضی نبوده و نیستم و هیچ فردی از طرف اینجانب در این خصوص نباید رایزنی کند و من نتیجه انتخابات خبرگان را که اعلام شده است قبول دارم.»

 سایت «پایش» اطلاع یافته رایزنی ها برای ریاست سه نامزد احتمالی ریاست خبرگان در دو طیف سیاسی کشور آغاز شده است. اکبر هاشمی رفسنجانی و همفکران وی از نامزدی آیت الله ابراهیم امینی حمایت می کنند و اصولگرایان چشم به ریاست آیت الله محمد علی موحدی کرمانی و یا آیت الله محمد مومن دوخته اند. این در حالی است که هیچ یک از این سه آیت الله تا این لحظه برای ریاست خبرگان اظهار تمایل نکرده اند.

http://media.mehrnews.com/d/2015/05/27/4/1721716.jpg?ts=1456379050888

آیت الله ابراهیم امینی، با نام دقیق ابراهیم حاج امینی نجف آبادی، در دوره اول تا سوم خبرگان رهبری نماینده مردم استان چهارمحال و بختیاری بوده است. امینی 90 ساله در این مجلس سمت‌هایی چون نایب رئیسی و ریاست دبیرخانه را هم داشته ولی بیش از هر چیز به خاطر سمت امام جمعه شهر قم شناخته می‌شود. او از سال 1371 و با حکم رهبری به این سمت منصوب شده است.

طیف متمایل به هاشمی رفسنجانی به این دلیل از ریاست آیت الله امینی حمایت می‌کنند که این روحانی میانه رو، چهره وجیهی برای هر دو جناح سیاسی کشور است و نشانه آن هم وجود نام امینی در لیست جامعه مدرسین، جامعه روحانیت و فهرست هاشمی رفسنجانی برای انتخابات است. ارزیابی سایت «پایش» نشان می دهد در مجلس جدید خبرگان، حداکثر 28 نفر به طور مطلق در طیف آیت الله هاشمی رفسنجانی خواهند بود و از این رو شانس نامزد مورد حمایت وی و همفکرانش در صورتی که مورد حمایت جناح مقابل که دستکم 50 کرسی مجلس جدید را در اختیار دارد نباشد، شانس موفقیت نخواهد داشت. گفته می شود هاشمی رفسنجانی با آگاهی از این وضعیت، خود قطعا نامزد ریاست نخواهد شد و از چهره ای چون امینی که مورد احترام بخش قابل توجهی از اصولگرایان میانه رو است حمایت خواهد کرد.

width=800

اصولگرایان نیز که اکثریت خبرگان را در اختیار دارند درباره ریاست آیت الله محمد علی موحدی کرمانی رایزنی هایی را آغاز کرده اند.موحدی 84 ساله دبیرکل جامعه روحانیت مبارز پس از آیت الله مهدوی کنی است و تا سال 1384 به عنوان نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران مشغول فعالیت بوده است. او که در حال حاضر یکی از ائمه جمعه موقت تهران هم هست، در هر چهار دوره مجلس خبرگان رهبری حاضر بوده و در هیات رئیسه خبرگان هم فعالیت کرده و در این انتخابات هم با کسب 2 میلیون و 130 هزار رای در جای پنجم فهرست نهایی منتخبان تهران قرار گرفته است.

برخی دیگر از روحانیون اصولگرا در کنار آیت الله موحدی، به آیت الله محمد مومن هم نظر دارند. مومن 78 ساله 3 دوره عضو خبرگان رهبری و از نظر برخی اصولگرایان، از نظر علمی و فقهی، نسبت به آیت الله موحدی کرمانی ارجحیت دارد. مهم‌ترین سمت او البته عضو فقهای شورای نگهبان بوده که از سال 1362 تاکنون ادامه دارد. محمد مومن در این دوره خبرگان، در هر سه فهرست جامعتین و خبرگان مردم در قم بود و از این نظر، او هم چهره‌ای مورد وفاق در میان منتخبین مجلس خبرگان رهبری است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/11/20/4/1910495.jpg?ts=1456379050888

 با همه این‌ها به نظر می‌رسد که هر کس در مقام ریاست مجلس خبرگان رهبری بنشیند، بردی دیگر برای هاشمی رفسنجانی ثبت خواهد شد؛ چرا که هر دو گزینه فعلی از طیف مقابل هم در نهایت عضوی از فهرست پیشنهادی او در تهران و قم بوده اند و مهم‌تر از همه اینکه، هاشمی رفسنجانی توانسته صندلی ریاست خبرگان را از رقیب دیرینه خود، آیت الله محمد یزدی بگیرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟