صف «نامزدهای پوششی» اصلاح‌طلبان پشت سر روحانی

گرچه بحث نامزد پوششی برای اصلاح طلبان از ماه‌ها پیش مطرح بوده، اما هیچ‌گاه تا این حد جدی نبوده است. آیا سازوکار اصلاح‌طلبان بعد از درگذشت ...


جدیدترین کشتی‌های تفریحی جهان

گرچه صنعت کشتی‌سازی اروپا در رکود به سر می‌برد و رقبای آسیایی کار این رشته صنعتی را کساد کرده‌اند، ساخت کشتی‌های تفریحی در این قاره پررونق ...


با همکارم ازدواج کنم یا نه؟

پرسش این است؟ آیا ازدواج با همکار خوب است یا بد؟ شاید بسیاری از افراد در همان لحظه اول به جرات بگویند عالی است. دو نفر که چند ساعت در طول روزهای کاری یکدیگر را دیده اند و از یکدیگر شناخت دارند، بیشتر با هم تفاهم خواهندداشت و چه انتخابی بهتر از این.


مترو چگونه برآورد کرده هزینه هر سفر ۲۴۰۰ تومان است؟/ سرانه حقوق پرسنل مترو؛ ۹ میلیون تومان!

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: مخالف افزایش بهای بلیت مترو تهران هستم، نباید استفاده از حمل و نقل عمومی برای مردم گران باشد.


قابل اعتمادترین خودروهای جهان را بشناسید (+نمودار)

هر چه بروز مشکلات در میان تعداد خودرو کمتر باشد، امتیاز بیشتری به خودروساز تعلق می‌گیرد.


احمدی نژاد؛ حاصل عدم مشارکت گسترده مردم در انتخابات اسفند ۸۱

سیاست | پنجشنبه ۰۶ اسفند ۹۴ ساعت ۱۳:۳ | نسخه چاپي

طی روزهای اخیر بخشی از جامعه این سوال را مطرح می‌کنند که چرا باید در انتخابات هفتم اسفند 94 شرکت کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید مثالی از ساختمان و ساختمان سازی بزینم. انتخابات را می‌شود به مثابه « پی یک ساختمان» دانست. اگر پی ساختمان درست ریخته شود، ساکنین می‌توانند با خیالت راحت سال‌ها در آن ساختمان بدون ترس از طوفان و یا زلزله زندگی کنند. اما اگر پی ساختمان درست ریخته نشود تا ثریا دیوار کج می‌رود و باید منتظر بود با نسیمی ساختمان بر سر اهالی بریزد.

برای درک بهتر این معنا بهتر است نتیجه عدم حضور گسترده مردم در یکی از انتخابات‌ها را با هم مرور کنیم. در نهم اسفند سال 81 مردم به ویژه در شهر تهران از دومین دوره انتخابات شورای شهر استقبال نکردند. در تهران 562 هزار و 522 نفر ( حدود 13 درصد) در انتخابات شورای شهر تهران شرکت کردند. در این انتخابات 40 میلیون و 501 هزار و 783 نفر در کل کشور واجد شرایط بودند که تنها 49 درصد از این واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند. این در حالی بود که در دوره اول انتخابات شوای شهر یک میلیون و 480 هزار و 275 نفر به پایان صندوق‌های رای رفتند.

احمدی

نتیجه این انتخابات بدین شرح است:

1 - مهدی چمران 192.716 رأی (192 هزار و 716 رای )
2 - عباس شیبانی 178.351 رأی
3 - نادر شریعتمداری 104.147 رأی
4 - حسن بیادی 103.150 رأی
5- حسن زیاری 100.454 رأی
6 - حبیب کاشانی 99.013 رأی
7 - محمود خسروی‌وفا 98.390 رأی
8 - حمزه شکیب 98.313 رأی
9- خسرو دانشجو 98.291 رأی
10 - مسعود زری‌بافان 95.971 رأی
11 - رسول خادم ازغدی 92.606 رأی
12 - امیررضا واعظی آشتیانی 90.832 رأی
13 - نسرین سلطان‌خواه  90.029 رأی،
14 - منظر خیر حبیب‌اللهی 87.690 رأی
15 - مهنوش معتمدی‌آذر 85.839 رأی ( 85 هزار و 839 رای)

این افراد با این تعداد رای به شورای شهر رفتند و در یکی از اولین تصمیم‌هایشان محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند. احمدی نژاد بعد از شهردار شدن خود را در قامت یک رجال سیاسی دید و تصمیم گرفت به کرسی‌ها بالاتر فکر کند.

محمود احمدی نژاد توانست بر کرسی ریاست قوه مجریه تکیه بزند و مسیری که در دولت‌های اصلاحات و سازندگی ساخته شده بود را تغییر بدهد و ایرانی تازه را به جهان معرفی کند. مردم ایران دردولت احمدی نژاد با مشکلات زیادی روبرو شدند از تحریم، تورم تا مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی حاصل دوران ریاست جمهوری 8 ساله محمود احمدی نژاد بود. تورم 32 درصدی و بیکاری 17 درصدی باتوجه به درآمد 720 میلیارد دلار نفتی نمونه بارز مدیریت احمدی نژاد بود.

می‌بینید عدم حضور در انتخابات چه سرنوشتی را برای کشور رقم زد؟ اگر مردم در انتخابات شورای شهر دوم شرکت می‌کردند شاید ترکیب این نهاد به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد فردی دیگر به جای احمدی نژاد به شهرداری تهران می‌رسید. تاریخ ایران با این رای می‌توانست به گونه‌ای دیگر رقم بخورد اما قهر مردم با صندوق‌های رای شورای شهر دوم باعث شد تا امروز دولت روحانی که او هم به واسطه رای مردم به قدرت رسید، تلاش کند آثار آن 8 سال را در کشور پاک کند.

باید بدانیم اولین مقصر ظهور احمدی نژاد و تفکر او، نه اصول‌گرایان بلکه کسانی هستند که در انتخابات شرکت نکردند.

 منبع: عصرایران

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟