انحراف زن خانه دار در دوستی با زن مورد دار همسایه؛ پسر تلگرامی زن شوهردار را درمنجلاب برد

زن جوان که پس ازدوستی با زن همسایه به شوهرش خیانت کرده بود با دنیایی پشیمانی می گوید زندگی رویایی اش را بخاطر یک وسوسه از دست داده است.


جدیدترین رئیس دانشگاه آزاد!

در حاشیه معارفه فرهاد رهبر بعد از چندماه سرپرستی نوریان، جانشین رئیس قبلی دانشگاه آزاد.


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


خداحافظی تهران با پل گیشا در نیمه دوم سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت پنج پل فلزی پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.<br /><br />


شورای نگهبان در حد توان برای عمل به قانون و شرع اقدام کرده است

دبیر شورای نگهبان در نشست هفتگی این نهاد گفت: شورای نگهبان در حد توان برای عمل به قانون و شرع اقدام کرده است.


عرضه تجاری دی ان ای های سنتزی تجاری‌ آغاز شد

دانش | شنبه ۲۴ بهمن ۹۴ ساعت ۱۵:۴۱ | نسخه چاپي

یک شرکت زیست‌فناوری به‌تازگی شروع به تولید و فروش DNAهای سنتزی برحسب نیاز مشتریان خود کرده است.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مشتریان محصولات دی ان ای های سنتزی عمدتا شرکت‌های زیست‌فناوری هستند که از آنها برای ساخت میکروارگانیسم‌ها استفاده می‌کنند. اخیرا میکروسافت نیز برای ذخیره اطلاعات خود بر روی این DNAهای سنتزی ابراز علاقه کرده است.
اغلب تصور می‌شود که« DNA » به عنوان یک امضای منحصربه‌فرد برای افراد مختلف و همانند اثرانگشت است. ۹۹.۹ درصد دی ان ای افراد مشابه با DNA دیگر افراد است و تنها ۱ دهم درصد آن فقط مختص به خود فرد به شمار می رود و این دستورالعمل شکل‌گیری کل بدن یک فرد است.
حجم زیادی از اطلاعات بر روی یک رشته دی ان ای کامل که ژنوم نامیده می‌شود، ذخیره شده است. همه اطلاعات ذخیره شده در یک ژنوم ۳ گیگابایت فضا اشغال می‌کند یا اطلاعات آن به اندازه ۲۰۰ دفترچه تلفن هزاربرگی می‌شود.
هنگامی که درباره توالی یک ژنوم صحبت می‌کنیم، به طور ساده بیان می‌کنیم که می‌خواهیم تمام قسمت‌های اطلاعات در یک رشته دی ان ای را بخوانیم. برخی توالی‌های ویژه که ما در رشته‌های دی ان ای پیدا می‌کنیم و ما می‌توانیم این توالی‌ها را به عنوان یک «تکه‌کوچک» بررسی کنیم که همچنین به آنها یک «ژن» نیز گفته می‌شود. شما می‌توانید این قسمت از ژنوم را جدا کنید و ژن خود را جایگزین آن کنید که به این فرایند ویرایش ژن گفته می‌شود.
همچنین شما می‌توانید «تکه‌های‌کوچک (ژن‌های)» دی ان ای خود را تولید کنید و آنها را بفروشید. این دقیقا همان کاری است که شرکت Twist Bioscience انجام می‌دهد. این شرکت نوع جدیدی از شرکت‌های پیشرو است که بر حسب تقاضا دی ان ای سنتزی تولید می‌کند.
مونتاژ کردن دی ان ای نیازمند یک فرایند بسیار پیچیده و طاقت‌فرساست. همچنین این فرایند نیازمند افراد آموزش دیده و صرف وقت بسیار است. شرکت Twist Bioscience با استفاده از یک فناوری برای سنتز‌ ژن‌ها بر روی ویفرهای سیلیکونی این مشکل را حل کرده است.
با استفاده از این فناوری، آنها می‌توانند به صورت اتوماتیک ژن‌های سنتزی را بر روی سیلیکون مونتاژ کنند. در سال ۲۰۱۵ شرکت برای مشتریان انتخاب‌شده خود شروع به تولید کرد. تا به امروز، آنها ۶۵ میلیون جفت‌باز دی ان ای را برای بیش از ۱۰۰ مشتری ارسال کرده‌اند.
به عنوان مثال شرکت Ginkgo Bioworks که یک شرکت طراحی ارگانیسم(موجود زنده) است تا کنون حداقل یک میلیون جفت‌باز دی ان ای سنتزی از Twist سفارش داده است. این شرکت از این جفت‌بازهای دی ان ای برای تولیدمیکروب‌های صنعتی استفاده می‌کند. علاوه بر تولید دی ان ای سنتزی برای مشتریان، Twist دیگر کاربردهای هیجان‌انگیز در این زمینه را بررسی می‌کند.
یکی از این کاربردها استفاده از DNA برای ذخیره اطلاعات است. سال گذشته، میکروسافت اعلام کرد که قصد دارد اطلاعات طولانی مدت خود را به عنوان دی ان ای ذخیره سازی کند، زیرا دی ان ای برای قرن‌ها پایدار است و تجزیه نمی‌شود. ظرفیت ذخیره دی ان ای آنچنان بالاست که تمام اطلاعات جهان را می‌توان در حجمی کمتر از ۳ گالن ذخیره کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟