فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


ظریف: نباید جار بزنیم کدام عاقلی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند

سیاست | چهارشنبه ۲۱ بهمن ۹۴ ساعت ۱۰:۳۷ | نسخه چاپي

وزیر امور خارجه گفت : باید قابلیتی در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایجاد شود که به شرایط گذشته باز نگردد.

به گزارش ایلنا، محمد جوادظریف در همایش «آثار حقوقی برجام» که به میزبانی کانون‌وکلای دادگستری و با حضور مجید تخت‌روانچی و برخی مسئولان و وکلا برگزار شد، گفت: برجام را مردم پیروز کردند و نتیجه آن را نیز مردم تقویت و تضمین خواهند کرد.

وی با اشاره به انتخابات سال ۹۲ ریاست جمهوری ادامه داد: اگر حضور هوشیارانه مردم در انتخابات ۹۲ نبود دنیا و کشورهای قدرتمند که هیچ‌گاه سر سازگاری با مردم ما نداشتند، به این واقعیت غیرقابل انکار پی نمی‌بردند که تحریم‌ها با وجود مخرب، دردناک، ناعادلانه و ظالمانه بودنش توان خدشه وارد کردن بر اراده مردم بزرگ ایران را نداشته و ندارند. کشورهای قدرتمند به این واقعیت رسیدند که ادامه تحریم‌ها فقط باعث دور‌تر شدن نگرش مردم از آنان می‌شود.

وزیر امورخارجه همچنین با بیان اینکه مردم همچنان ارتباط خود را با دولت پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهند، خاطرنشان کرد: مردم ما اجازه نمی‌دهند فشار باعث واکنش نسبت به مجموعه سیاسی کشور شود، بنابر این اگر به این نتیجه نمی‌رسیدند به این تحریم‌ها ادامه می‌دادند و پای میز مذاکره نمی‌آمدند.

وی تاکید کرد: ایران هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرد. تصمیم به مذاکره فقط تصمیم دولت‌یازدهم نبود بلکه تصمیم جمهوری اسلامی و نظام بود. هر چند شاید تفاوت‌های روشی و نگرشی با دولت قبل داشته باشیم اما هیچ‌وقت میز مذاکره را ترک نکردیم.

ظریف متذکر شد: ناامیدی از پروسه فشار و جداکردن مردم از حاکمیت موجب شد قدرتمندان پای میز مذاکره بیایند و مردم تیم مذاکره‌کننده را مورد حمایت جدی خود قرار دادند و این امر سبب شد روش و منش عزتمندانه در سراسر دنیا با قدرت و قاطعیت ادامه یابد.

وی تاکید کرد: ‌ همچنین برخی اظهارات نسنجیده در قضیه برجام باعث می‌شود غباری که بدخواهان می‌خواهند در جامعه ما باشد غلیظ‌تر شود. البته شروع برجام را همه ملاحظه کردیم، اما باید بدانیم برجام برای ایجاد فرصت چه رسالتی را بر عهده دارد و اگر به شرایط و سوابق قبل از مذاکرات دولت تدبیر و امید نگاه کنیم خواهیم دید فضایی در جهان در مورد ایران ایجاد شده بود که هر اقدام ناشایستی چه در حوزه اقتصادی، سیاسی، تقنینی و ایجاد مقررات بین‌المللی توجیه‌پذیر بود و حتی دنبال ایجاد فضای سنگین‌تر بودند.

وزیر امور خارجه متذکر شد: وضعیت به آنجا رسیده بود که آن‌ها راجع به زمان حمله علیه ملتی بحث می‌کردند که حتما با مقاومت خود، آنان را به شکست می‌کشاند اما این حمله هزینه بالایی را به کشور تحمیل می‌کرد اما چرا دنیا به فکر حمله علیه ایران بود؟ یا به خود اجازه داد علیه جمهوری اسلامی اقدام کند؟

وی در پاسخ به این سوال خود گفت: فضایی شکل گرفته بود که در آن نقض حقوق بین‌الملل می‌توانست قابل‌توجیه باشد که کشورهای غربی به خود جرات چنین کاری را خواستند بدهند. چه اتفاقی افتاده بود که بانک‌ها حتی فرا‌تر از قوانین فرامرزی آمریکا با هر گونه تعامل با ایران مخالفت کنند و با وجود اینکه معامله غذا و دارو با ایران ممنوعیت نداشت هیچ بانکی حاضر نبود برای یک معامله غذایی با ایران گشایش اعتبار کند. این چیزی جز پروژه خطرناک ایران‌هراسی و ایران‌گریزی نبود که هر گونه نزدیکی و گفت‌وگو با ایران را هزینه‌مند کرده و می‌گفتند تماس با ایران هزینه حیثیتی دارد.

ظریف با بیان اینکه با به فرجام‌رسیدن برجام همه آن‌ها که تماس با ایران را هزینه‌مند کرده بودند نظرشان تغییر کرد، گفت: آن‌ها حالا می‌گفتند تماس با ایران به صف نیاز دارد و گفت‌وگو با ایران افتخار است و البته تاکید می‌کنم شکستن این فضا و ساختار عظیم سیاسی، حقوقی، اقتصادی و تبلیغاتی علیه ایران که سال‌ها برای بناکردن آن تلاش کرده بودند حتما کار یک دولت و چند مذاکره‌کننده نبود بلکه کار مردم و بالا‌تر از آن لطف خدا بود.

وی به حمایت مردم و مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: درایت جمهوری اسلامی، تلاش تیم مذاکره‌کننده و لطف خداوند موجب شد برجام به پیروزی رسیده و بدخواهان این ملت نگران شوند. البته بدخواهان دست از بدخواهی نکشیده‌اند. آن‌ها که نمی‌توانستند حمله به یمن را توجیه کنند دوست دارند خون یمنی را در پس پرده ایران‌هراسی بپوشانند و تلاش می‌کنند با ایجاد مانع در مسیر اجرای برجام، فضای قبل از برجام را به هر صورتی که شده تداوم بخشند.

ظریف با اشاره به سیاست‌های سعودی اظهار داشت: اگر امروز به سیاست‌های بچگانه سعودی نگاه کنید متوجه خواهید شد تیر اول فاجعه سوریه، یمن و بحران قیمت‌نفت به خود سعودی می‌خورد. وکلا پیگیر عدالت قضایی و اقتصادی بوده و به هیچ حزبی نپیوندند. ایران نباید از برجام برای یک بازار مصرف جدید استفاده کند چون بازار مصرف پایندگی و پایداری ندارد.

وی اضافه کرد: از آنجا که روابط تجاری امکان بازگشت به شرایط گذشته را دارد، لذا همواره بر سیاست اقتصاد مقاومتی، اتکا به تولید و قرار گرفتن در چرخه تولید و توزیع بین‌المللی، اصرار می‌ورزیم.

ظریف با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی، بانک‌ها و بیمه‌ها ذاتا محافظه کارند، گفت: باید بلندگوی مردمی باشیم که بار‌ها اعلام کردند کشور ایران برای سرمایه‌گذاری امن است، نه اینکه جار بزنیم کدام عاقلی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند و هنوز بانک‌های بزرگ به کشور نیامده‌اند.

وی با اشاره به نامه تام کاتن و ۴۶ سناتور دیگر به رهبری افزود: دل آن‌ها برای ما نسوخت بلکه آنان با نوشتن این نامه خواستند به دنیا بگویند ایران محیط امنی برای تجارت نیست. همه ما مدیون شهدای هسته‌ای، شهدای انقلاب و جنگ‌تحمیلی هستیم و آنچه را که امامراحل (ره) به عنوان پیام و گفتمان اصلی انقلاب‌اسلامی به یادگار گذاشته این است که خود را باور کنیم و هیچ قدرتی نمی‌تواند تعامل یا مبارزه و دیگر خواسته‌های خود را بر ایران تحمیل کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟