خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


هَمخوابی زن جوان با بهترین دوست شوهرش؛ مرد همسرش را داخل کمد خانه دوست مجردش پیدا کرد+عکس

شوهر جوان وقتی دید زنش برای یک رابطه سیاه به خانه بهترین دوستش رفته است برای غافلگیر کردن آنها وارد خانه دوستش شد اما در خلوتگاه همسر و دوستش ...


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


نمایندگان کنونی چقدر شانس حضور دوباره در مجلس را دارند؟

نمایندگان کنونی چقدر شانس حضور دوباره در مجلس را دارند؟

سیاست | جمعه ۱۶ بهمن ۹۴ ساعت ۱۲:۴۹ | نسخه چاپي

مجلس دهم تا پیش از هفتم خرداد سال ۹۵ تشکیل جلسه می‌دهد و اکثر نمایندگان کنونی در تلاش هستند تا بتوانند صندلی‌های خود را در دوره بعد هم حفظ کنند اما این امر چقدر محتمل است؟

از ۲۹۰ نماینده مجلس نهم تنها پنج نماینده برای انتخابات دور دهم ثبت نام نکردند بنابراین اکثریت قاطع نمایندگان مجلس تصمیم دارند چهار سال بعد را شبیه به چهار سال قبل بگذرانند، اما شواهد می‌گوید نباید چندان به تحقق آرزوی اکثریت مجلس امیدوار بود که حتی اگر ردصلاحیت ۵۰ نماینده کنونی را هم در نظر نگیریم، مروری بر انتخابات از دوره دوم تا نهم موید این واقعیت است که در هر دوره ذائقه مردم تغییر می‌کند. به عنوان مثال پس از انتخابات نهمین دوره مجلس مشخص شد که ۱۸۹ نفر از نمایندگانی که در مجلس هشتم حضور داشتند، موفق به حضور مجدد در خانه ملت نشده‌اند و به این معناست که تنها ۳۵درصد نمایندگان مجلس هشتم توانستند به مجلس نهم راه یابند.

اگر به کتاب معرفی نمایندگان ادوار مختلف مجلس چاپ روابط عمومی خانه ملت نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که در انتخابات مجلس نهم اتفاق تازه‌ای نیفتاده و تا بوده، همین بوده است. جدول زیر که در این کتاب چاپ شده، روند انتخابات دوره‌های مختلف را روشن می‌کند، با این توضیح که تعداد کل نمایندگان از مجلس اول تا پنجم، ۲۷۰ نفر بوده و از آن زمان تاکنون به ۲۹۰ نفر افزایش یافته است.


از دوره​ای به دور بعد

تعداد نمایندگان ابقاشده در دور بعد

درصد نمایندگان ابقا شده

درصد تغییر نمایندگان

از مجلس اول به دوم

۱۰۶ نفر

۳۹

۶۱

از مجلس دوم به سوم

۱۰۳ نفر

۳۸

۶۲

از مجلس سوم به چهارم

۸۷ نفر

۳۲

۶۸

از مجلس چهارم به پنجم

۱۰۴ نفر

۳۹

۶۱

از مجلس پنجم به ششم

۷۰ نفر

۲۴

۷۶

از مجلس ششم به هفتم

۷۰ نفر

۲۴

۷۶

از مجلس هفتم به هشتم

۱۰۷ نفر

۳۷

۶۳

از مجلس هشتم به نهم

۱۰۱ نفر

۳۵

۶۵

این روند را محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس برای انتخابات دوره‌های هشتم و نهم پیش بینی کرده و در هر دو دوره پیش‌بینی‌اش درست از کار درآمده است. او در گفت‌وگو با خبرآنلاین در مورد پیش بینی‌اش از نتیجه انتخابات مجلس نهم گفته بود: «من پیش از انتخابات مجلس هشتم پیش‌بینی کردم که دوسوم نمایندگان مجلس هفتم در مجلس هشتم حضور نخواهند داشت و دیدید که اینگونه هم شد و مردم دوسوم نمایندگان قبلی خود را فاقد صلاحیت نمایندگی مجدد دانستند».نایب رئیس مجلس که دیگر سودای کرسی‌های سبز پارلمان را ندارد در مهر ماه سال ۹۲ پیش بینی مشابهی برای مجلس دهم نیز داشته است. او به خبرنگار خانه ملت گفته است: «دوسوم نمایندگان مجلس نهم به دوره بعد راه پیدا نمی‌کنند. مگر اینکه یک اتفاق غیرمترقبه بیفتد». اتفاقی که حالا علی مطهری برای محقق شدنش ابراز امیدواری می کند.نماینده مجالس هشتم و نهم به خبرآنلاین می‌گوید: «امیدوارم نهایتا مجلسی شبیه مجلس نهم نداشته باشیم که توجهی به فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت نداشته است. البته به مجالس هشتم و نهم انتقادهای دیگری هم وارد است. از جمله اینکه در بعد نظارتی، ضعیف بوده‌اند و بسیاری از تخلفات دولت همدوره خودشان را نتوانستند احراز کنند».

تعداد بالای نماینده اولی‌ها

همچنین در هر دوره بخش عمده نمایندگان انتخاب شده فاقد سابقه نمایندگی هستند. یعنی حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد نمایندگان جدیدالورودند به این معنا که ۱۶۰ تا ۱۸۰ نماینده برای نخستین بار انتخاب شده‌اند. به عنوان مثال، در دوره ششم از مجموع ۲۹۰نماینده بیش از ۱۷۰ نفر سابقه نمایندگی نداشته‌اند و حدود ۷۰ نفر نمایندگان دوره پنجم و بقیه مربوط به دوره‌های قبل بوده‌اند. در دوره هفتم نیز تنها ۶۸نماینده دوره ششم، حضور دارند و بیش از ۱۶۰ نماینده هم در هیچ دوره‌ای نماینده نبوده‌اند. این قاعده در مجلس هشتم هم وجود داشته است بیش از ۱۹۰ نماینده جدیدالورود بوده‌اند.

آمارها از اقبال محدود مردم به نمایندگان پیشین نیز حکایت دارد. به عنوان نمونه، نمایندگان دوره هفتم که در دوره اول هم نماینده بوده‌اند تنها ۸ نفرند، دوره دوم ۹ نفر، دوره سوم ۱۸نفر، دوره چهارم ۴۸نفر و دوره پنجم ۵۸ نفرند.

چرا مردم در هر دوره نمایندگان جدید را ترجیح می‌دهند؟

اما چرا مردم در هر دوره به دنبال نمایندگان جدید می‌روند؟ محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی در گفتگو با ایسنا در این باره توضیح داده است: ذائقه سیاسی مردم در انتخابات مجلس و دولت در دوره‌های مختلف متفاوت بوده و به همین علت است که در هر دوره مجلس دوسوم نمایندگان توسط رای دهندگان تغییر می‌کنند؛ عمده این تغییرات نیز ضعف نمایندگان در برآورده کردن خواسته‌های موکلانشان است. در بررسی‌های ما در کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مشخص شده است دلایل «غیرسیاسی» در تغییر دوسومی نمایندگان در هر دوره مجلس موثر است.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس معیار انتخاب مردم در روستاها و شهرهای کوچک را متفاوت از تهران می‌داند و می‌افزاید: دلایل سیاسی در روستاها و شهرهای کوچک در حد ۳۰درصد در انتخاب مردم تأثیرگذار است اما ۷۰درصد مردم در این مناطق خواهان راه یافتن نمایندگانی به قوه مقننه هستند که صدای آنان را در رفع مشکلات و نیازهای شان به سایر قوا به درستی منعکس کنند و حتی بتوانند نیازهای روزمره را پاسخ دهند. با همین معیار است که عملکرد نمایندگان شان در دوره‌های مختلف مجلس را رصد کرده و تشخیص می‌دهند در دوره بعد کدام نمایندگان را به مجلس نفرستند.

وی با رد نگاه سیاسی مردم در روستاها و شهرهای کوچک، اظهار می‌دارد: مردم در این مناطق به عملکرد و سابقه کاندیداها در پست‌های قبل از کاندیداتوری و نگاهی که نسبت به آنان در این مناطق وجود دارند، می نگرند و پس از انتخاب و فرستادن نمایندگان‌شان به قوه مقننه متوجه گرایش اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی آنان می‌شوند.

منبع: خبرآنلاین

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟