انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


لرزه چینی بر اندام بازارهای جهانی

اقتصاد | سه شنبه ۱۳ بهمن ۹۴ ساعت ۱۶:۲۶ | نسخه چاپي

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند.
همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
لرزه

ته مایه هیجان در رشد دسته‌جمعی بورسی‌ها
دیروز شاخص کل با رشد چشمگیر ۱۷۹۴ واحدی (۵/ ۲ درصدی) در ۷۲ هزار و ۹۱۳ واحد متوقف شد. روز گذشته از ۳۷ گروه صنعتی تنها ۶ گروه با افت همراه شدند. پس از اصلاح قیمتی شاخص در روزهای ماقبل، به نظر می‌رسد شاهد بازگشت خریداران بعضا هیجانی در بورس هستیم.
حذف ریسک سیستماتیک از رفع تحریم‌ها در کنار چشم‌انداز کاهش نرخ سود بانکی، خوش‌بینی‌ها نسبت به بورس را تقویت کرده است. اما انتظار می‌رود اثرگذاری رفع تحریم‌ها بر سودآوری صنایع در میان مدت باشد.
بنابراین صف‌های طولانی خرید روز گذشته و رشد پرشتاب شاخص، نگرانی‌ها از رشد پرشتاب قیمت‌ها (overshoot) را بار دیگر افزایش داد. همچنان قیمت‌های پایین کالاهای جهانی عامل فشار بر صنایع است، با اینکه به اعتقاد کارشناسان در قیمت‌ها پیشخور شده است. اما تداوم شرایط کنونی بدون دید بلندمدت معامله‌گران، رشد پایدار شاخص را متزلزل خواهد کرد.
لرزه

کم‌نوسانی دلار پس از برجام
دیروز، هر دلار آمریکا بدون تغییر نرخ معامله شد. در هفته پایانی دی و همزمان با فشار روانی رفع تحریم‌های بین‌المللی شاهد عبور نرخ دلار از کف ۳۶۰۰ تومانی بودیم. دلار که از ابتدای آذر با روند رو به رشد تقاضا به بیش از ۳۷۰۰ تومان نیز رسیده بود، با انتظار برای رفع نهایی تحریم‌های بین‌المللی روند نزولی را تا روزهای پایانی دی در پیش گرفت.
در ادامه اما با تخلیه هیجان بازار ارز، از روز پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی نوسانات آرام نرخ دلار را در کانال ۳۶۰۰ تومانی شاهد هستیم. در این خصوص، میانگین نرخ دلار پس از اجرای نهایی برجام معادل ۳۶۳۰ تومان بوده است. بر این اساس و در حالی که سایر عوامل نوسانات مقطعی دلار را در این مدت رقم زده‌اند، تعادل عرضه و تقاضا مانع از نوسانات شدید نرخ دلار شده است.
لرزه

رشد با احتیاط سکه با اونس
دیروز هر سکه طرح جدید با رشد ۶ هزار تومانی به قیمت ۹۵۲ هزار تومان معامله شد. در شرایط عدم تغییر نرخ دلار، رشد اونس قیمت سکه را با خود همراه کرد. روز دوشنبه، افت اندک شاخص دلار و تشدید نگرانی‌ها از وضعیت اقتصاد جهانی و افت بازارهای سهام رشد اونس را رقم زد.
پیش از این نگرانی‌ها نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا با تقویت شاخص دلار (عامل فشار بر اونس) تردید نسبت به اونس را به وجود آورده بود اما تغییر لحن فدرال رزرو عامل حمایت از اونس شد.
اونس نزدیک به بیشترین قیمت در ۱۲ هفته اخیر حرکت می‌کند. خوش‌بینی به عدم ریزش شدید اونس باعث تخلیه اندک حباب منفی سکه شد. آمارهای اقتصادی آمریکا می‌تواند سیگنالی به اونس باشد. همچنین تداوم نوسانات اندک نرخ ارز می‌تواند قیمت سکه را به ارزش ذاتی نزدیک کند.
لرزه

رشد اونس با آمارهای اقتصادی نگران‌کننده
دیروز ساعت ۱۶ هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۱۲۲ دلار معامله ‌شد. روز گذشته افت اندک شاخص دلار و نوسانات بازارهای سهام رشد اونس را رقم زد.
شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای و خدمات (PMI) کمتر از پیش‌بینی‌های چین نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی چین را تشدید کرد و افت شاخص سهام چین از ابتدای ۲۰۱۶ را به ۲۴ درصد رساند؛ افت آن در ژانویه بیشترین افت ماهانه از ۲۰۰۸ بود (۲۳ درصد).
همچنین نوسانات بازارهای سهام اروپا معامله‌گران را به سمت دارایی‌های امن سوق داد. چشم‌انداز رشد نرخ بهره آمریکا عامل فشار بر اونس است؛ اما تاکید فدرال رزرو و تولید ناخالص داخلی آمریکا چشم‌انداز رشد تدریجی آن را می‌دهد.
آمارهای شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای (ISM) و شاخص هزینه‌های شخصی آمریکا می‌تواند بر اونس تاثیرگذار باشد. تقاضای سهام با پشتوانه طلا در ژانویه به بیشترین میزان در یک سال اخیر رسید.
لرزه

حمایت تقاضا از «تسه»ها
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند۹۲ (تسه ۹۲۱۲) با رشد ۳/ ۰ درصدی به قیمت ۸۶ هزار و ۷۶۹ تومان (بیشترین قیمت از ۱۶ آذر ۹۳) معامله شدند. دریافت وام جدید نیازمند خرید اوراق با نماد معاملاتی جدید است.
امری که قیمت «تسه»های جدید و پیشین را به هم نزدیک کرده است. قیمت‌های اوراق جدید نزدیک به ۸۹ هزار تومان است. نرخ سود اوراق هم اکنون ۸/ ۲۳ درصد است.
افزایش سقف وام و تقویت قدرت خرید متقاضیان از جمله عوامل رشد تقاضای «تسه»ها محسوب می‌شود. همچنین امکان تامین بخشی از وام صندوق‌های سپرده تقاضا را تقویت کرده است.
امری که رشد حدود ۳۰ درصدی معاملات مسکن در دی ماه را رقم زد. در واقع، قیمت‌های پایین مسکن به دلیل رکود بیش از دو ساله این بخش باعث بالا ماندن تقاضای مسکن شده که عاملی در جهت حمایت از «تسه»ها در شرایط کنونی است.
لرزه

کمرنگ شدن خوش‌بینی در سایه واقعیت چین
دیروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت ۵/ ۳۲ دلار معامله ‌شد. نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی چین با آمار شاخص خرید مدیران کارخانه‌ای (PMI) این کشور تشدید شد.
با اینکه این آمار نزدیک به پیش‌بینی‌ها بود اما ششمین ماه متوالی کاهش و رسیدن به کمترین سطح از آگوست ۲۰۱۲ تصویر نگران‌کننده‌ای از کاهش تقاضای دومین مصرف‌کننده نفت می‌دهد.
پیش از این خوش‌بینی‌ها به توافق برای کاهش تولیدات صادرکنندگان بزرگ نفتی عامل رشد نفت شد؛ مقامات عربستان و روسیه توافق را مورد بررسی قرار می‌دهند. اما احتمال توافق از سوی برخی کشورها مانند ایران که قصد افزایش صادرات تا ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز را دارد ضعیف است.
این عامل در کنار سطح بالای ذخایر نفت تجاری بر قیمت نفت فشار می‌آورند. تنها عامل خوش‌بینی اثرگذاری کاهش سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای نفت از میانه دوم سال ۲۰۱۶ است.
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟