مشخصات گوشی اس 8 سامسونگ

جزئیاتی از گوشی گلکسی اس 8 S سامسونگ منتشر شده است که در ادامه با آنها آشنا می شوید.


عکس روز نشنال جئوگرافیک

با چنین عکسی می توان موجی را برای همیشه ثبت کرد و سطح صافشان را به دقت دید.


بازیگران ایرانی دارای وطنی غیر از ایران را بشناسید؛ از الناز شاکردوست تا محمدرضا گلزار!+تصاویر

در این مطلب برخی بازیگران دارای دو وطن معرفی می شوند؛ یک وطن در تهران برای کار و دیگری خارج از کشور یا در شهرستان های ایران برای زندگی. البته ...


قایق AM37، پیوند استون مارتین با دریا

کمپانی بریتانیایی سازنده ماشین‌های اسپرت یعنی استون مارتین برای ترشح آدرنالین مخصوص خود در سطح دریا، با خلق ایده‌ای متفاوت به سراغ تولید قایق‌های کروز موتوری رفته و در نهایت ماحصل خود را با نام AM37 رونمایی کرده است.


گفتگوی تلفنی اوباما و اردوغان؛ مقابله با داعش محور مذاکرات

رؤسای جمهوری آمریکا و ترکیه در تماس تلفنی با یکدیگر بر ضرورت همکاری نزدیک برای مقابله با گروه تروریستی داعش تاکید کردند.


فرآیند شستشوی سلول‌های خونی

فرآیند شستشوی سلول‌های خونی

سلامت | دوشنبه ۱۲ بهمن ۹۴ ساعت ۱۱:۴۵ | نسخه چاپي

رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران فرآیند شستشوی سلول‌های خونی را تشریح کرد.
مصطفی مقدم در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با شستشوی سلول‌های خونی اظهار داشت: گلبول‌های قرمز می‌توانند تا ۴۲ روز پس از اهدا زنده و با عملکرد مناسب خود باقی بمانند. این گلبول‌ها در محلول‌هایی شامل مواد مغذی و در کیسه‌هایی که اجازه تبادل اکسیژن و دیگر گازها را می‌دهند، نگهداری می‌شوند.
وی افزود: مواد شیمیایی حاصل از متابولیسم و دیگر پروتئین‌های داخل کیسه به همراه گلبول‌های قرمز خون به بیمار تزریق می‌شوند و به دلیل اینکه متابولیت‌ها به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند خطری برای اکثر بیماران ایجاد نمی‌کنند، البته برای برخی از افراد متابولیت‌ها می‌توانند مضر باشند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: برای مثال نوزادانی که به پتاسیم حساس هستند این متابولیت‌ها یا به عبارتی مواد شیمیایی حاصل از متابولیسم می‌تواند در عملکرد قلب آنها تأثیر بگذارد همچنین این متابولیت‌ها و پروتئین‌ها می‌تواند برای بیمارانی که به واکنش‌های تزریقی منظم خون نیاز دارند یا سابقه واکنش تزریقی آلرژیک دارند مضر باشد.
مقدم با بیان اینکه افرادی با فقدان آنتی‌بادی‌های نوع IGA نیز در هنگام تزریق خون در معرض خطر هستند، گفت: این بیماران اگر خون حاوی IGA دریافت کنند واکنش‌های آلرژیک در بدن آنها رخ می‌دهد بنابر این برای همه این بیماران در مراکز درمانی گلبول‌های قرمز جهت تزریق شسته می‌شوند و در حین شست‌وشو اکثر متابولیت‌ها و پروتئین‌ها که در کیسه انباشته شده‌اند حذف می‌شوند.
وی افزود: تا کنون در مراکز درمانی از یک سیستم باز و دستی برای شست‌وشوی گلبو‌ل‌های قرمز خون استفاده می‌شود که پس از شست‌وشو در این سیستم باز محصولات خونی در معرض بیشتر آلودگی با باکتری‌ها قرار می‌گرفتند همچنین باید فرآورده خونی طی ۲۴ ساعت مصرف شود لذا این مسئله می‌توانست مشکلاتی در تزریق این محصولات به بیماران ایجاد کند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد:‌در سال ۲۰۱۱، برخی از کشورها فرآیند جدیدی برای شست‌وشوی گلبول‌های قرمز با یک سیستم بسته و ذخیره آنها در محلول‌های حاوی مواد مغذی معرفی کرد که امکان ذخیره گلبول قرمز برای مدت زمان بیشتری پس از شست‌وشو را فراهم کرد.
مقدم بیان داشت: خصوصیات کیفی گلبول‌های قرمز شسته شده با سیستم جدید بهتر از سیستم قدیمی و دستی بود همچنین بهتر است بدانیم شست‌وشوی گلبول‌های قرمز در دو هفته اول ذخیره‌سازی بهترین روش برای حفظ کیفیت قابل قبول گلبول‌های قرمز است. همچنین اگر در طول یک هفته گلبول شسته شده پرتوافکنی شود و در عرض دو روز پرتوافکنی مورد استفاده قرار گیرد کیفیت گلبول‌های قرمز بیشتر شده و در بهترین حالت حفظ می‌شوند.
وی گفت: در شست‌وشوی گلبول‌های قرمز به روش جدید هر دو گروه گلبول‌ قرمز شسته شده و گلبول قرمز شسته و پرتوافکنی شده برای همه نوع تزریق به جز افرادی که کمبود IGA دارند کاربرد دارد.
مقدم خاطر نشان کرد: زمان طولانی ذخیره‌سازی بعد از شست‌وشوی گلبول قرمز، تعداد واحدهای گلبول قرمز که به دلیل انقضا دور انداخته می‌شدند را کاهش می‌دهد و استفاده از گلبول‌های قرمز توسط بیمارستان‌ها را بهینه می‌‌کند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران در پایان در رابطه با مزیت‌های سیستم شست‌وشوی جدید نسبت به سیستم قدیمی گفت: مدت زمان ذخیره بیشتر پس از شست‌شو از یک روز به یک‌ماه از مزایای مهم شست‌وشوی جدید گلبول‌های قرمز است؛ این مسئله سبب می‌شود گلبول‌های قرمزی که به دلیل انقضا دور انداخته می‌شدند، کاهش یابد، همچنین شست‌وشو به روش جدید از هدر رفتن محصولات خونی جلوگیری کرده و هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد و می‌توان راحت‌تر محصولات شسته شده خون را به بیمارستان‌ها ارائه داد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: