۸ دستور حرکتی اندروید که استفاده از این سیستم عامل را سرعت می دهند

دستورهای حرکتی مختلفی در سیستم عامل اندروید وجود دارند که باعث سریع‌تر شدن کار‌ها می‌شوند. این دستورها در بخش‌های مختلفی از این سیستم عامل ...


سرگیجه پرسپولیس در مورد محمد انصاری؛ از کلیه فروشی تا قهرمانی

پرسپولیس که در ابتدای فصل تنها یک مدافع وسط متخصص - به نظر برانکو ایوانکوویچ- کنار سیدجلال حسینی به خدمت گرفت حالا نمی‌داند که انصاری را بفروشد ...


سه احتمال غير منتظره انتخابات آينده

مرتضی الویری درباره همه احتمالات انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٦ و گزینه‌های پیش‌روی روحانی سخن گفته است.


لوکس و نابودگر، سلاح هایی که لرزه بر اندام می اندازند +تصاویر

در دنیا افرادی هستند که به دلایل مختلف برای خودشان کلکسیونی از سلاح های کشنده جمع آوری می کنند.


ترامپ اسناد محرمانه برجامی را منتشر می‌کند

یک رسانه آمریکائی اعلام کرد که «دونالد ترامپ» پس از روی کار آمدن دست کم ۳ گروه از اسناد مرتبط با توافق هسته ای ایران را منتشر خواهد کرد.


فرآیند شستشوی سلول‌های خونی

فرآیند شستشوی سلول‌های خونی

سلامت | دوشنبه ۱۲ بهمن ۹۴ ساعت ۱۱:۴۵ | نسخه چاپي

رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران فرآیند شستشوی سلول‌های خونی را تشریح کرد.
مصطفی مقدم در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با شستشوی سلول‌های خونی اظهار داشت: گلبول‌های قرمز می‌توانند تا ۴۲ روز پس از اهدا زنده و با عملکرد مناسب خود باقی بمانند. این گلبول‌ها در محلول‌هایی شامل مواد مغذی و در کیسه‌هایی که اجازه تبادل اکسیژن و دیگر گازها را می‌دهند، نگهداری می‌شوند.
وی افزود: مواد شیمیایی حاصل از متابولیسم و دیگر پروتئین‌های داخل کیسه به همراه گلبول‌های قرمز خون به بیمار تزریق می‌شوند و به دلیل اینکه متابولیت‌ها به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند خطری برای اکثر بیماران ایجاد نمی‌کنند، البته برای برخی از افراد متابولیت‌ها می‌توانند مضر باشند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: برای مثال نوزادانی که به پتاسیم حساس هستند این متابولیت‌ها یا به عبارتی مواد شیمیایی حاصل از متابولیسم می‌تواند در عملکرد قلب آنها تأثیر بگذارد همچنین این متابولیت‌ها و پروتئین‌ها می‌تواند برای بیمارانی که به واکنش‌های تزریقی منظم خون نیاز دارند یا سابقه واکنش تزریقی آلرژیک دارند مضر باشد.
مقدم با بیان اینکه افرادی با فقدان آنتی‌بادی‌های نوع IGA نیز در هنگام تزریق خون در معرض خطر هستند، گفت: این بیماران اگر خون حاوی IGA دریافت کنند واکنش‌های آلرژیک در بدن آنها رخ می‌دهد بنابر این برای همه این بیماران در مراکز درمانی گلبول‌های قرمز جهت تزریق شسته می‌شوند و در حین شست‌وشو اکثر متابولیت‌ها و پروتئین‌ها که در کیسه انباشته شده‌اند حذف می‌شوند.
وی افزود: تا کنون در مراکز درمانی از یک سیستم باز و دستی برای شست‌وشوی گلبو‌ل‌های قرمز خون استفاده می‌شود که پس از شست‌وشو در این سیستم باز محصولات خونی در معرض بیشتر آلودگی با باکتری‌ها قرار می‌گرفتند همچنین باید فرآورده خونی طی ۲۴ ساعت مصرف شود لذا این مسئله می‌توانست مشکلاتی در تزریق این محصولات به بیماران ایجاد کند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران اضافه کرد:‌در سال ۲۰۱۱، برخی از کشورها فرآیند جدیدی برای شست‌وشوی گلبول‌های قرمز با یک سیستم بسته و ذخیره آنها در محلول‌های حاوی مواد مغذی معرفی کرد که امکان ذخیره گلبول قرمز برای مدت زمان بیشتری پس از شست‌وشو را فراهم کرد.
مقدم بیان داشت: خصوصیات کیفی گلبول‌های قرمز شسته شده با سیستم جدید بهتر از سیستم قدیمی و دستی بود همچنین بهتر است بدانیم شست‌وشوی گلبول‌های قرمز در دو هفته اول ذخیره‌سازی بهترین روش برای حفظ کیفیت قابل قبول گلبول‌های قرمز است. همچنین اگر در طول یک هفته گلبول شسته شده پرتوافکنی شود و در عرض دو روز پرتوافکنی مورد استفاده قرار گیرد کیفیت گلبول‌های قرمز بیشتر شده و در بهترین حالت حفظ می‌شوند.
وی گفت: در شست‌وشوی گلبول‌های قرمز به روش جدید هر دو گروه گلبول‌ قرمز شسته شده و گلبول قرمز شسته و پرتوافکنی شده برای همه نوع تزریق به جز افرادی که کمبود IGA دارند کاربرد دارد.
مقدم خاطر نشان کرد: زمان طولانی ذخیره‌سازی بعد از شست‌وشوی گلبول قرمز، تعداد واحدهای گلبول قرمز که به دلیل انقضا دور انداخته می‌شدند را کاهش می‌دهد و استفاده از گلبول‌های قرمز توسط بیمارستان‌ها را بهینه می‌‌کند.
رئیس آزمایشگاه مرجع ایمونولوژی سازمان انتقال خون ایران در پایان در رابطه با مزیت‌های سیستم شست‌وشوی جدید نسبت به سیستم قدیمی گفت: مدت زمان ذخیره بیشتر پس از شست‌شو از یک روز به یک‌ماه از مزایای مهم شست‌وشوی جدید گلبول‌های قرمز است؛ این مسئله سبب می‌شود گلبول‌های قرمزی که به دلیل انقضا دور انداخته می‌شدند، کاهش یابد، همچنین شست‌وشو به روش جدید از هدر رفتن محصولات خونی جلوگیری کرده و هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد و می‌توان راحت‌تر محصولات شسته شده خون را به بیمارستان‌ها ارائه داد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: