هشدارصندوق بین المللی پول به آل سعود؛ ریاضت اقتصادی ادامه یابد

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی تاکید کرد که اقدامات ریاضت اقتصادی عربستان سعودی باید همچنان ادامه یابد تا این کشور بتواند از بحران کسری بودجه ...


اختصاصی «پایش»

مخالفت نعمت زاده با درخواست رئیس جمهور برای استعفا

برخی منابع خبری از مخالفت وزیر صنعت با پیشنهاد رئیس جمهور برای استعفا از سمت خود خبر می دهند.


تراکتور به راحتی از گسترش فولاد گذشت

تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با ارائه یک بازی برتر نسبت به گسترش فولاد، موفق به شکست دو بر صفر این تیم شد.


زنده شدن زن ایرانی کشته شده در فاجعه منا!

بعد از گذشت یک سال و اندی زنی که در فاجعه منا جان باخته بود، زنده شد.


ثروتمندترین مرد جهان در 18 سالگی و 61 سالگی اش+تصاویر

عکس جالبی از بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان منتشر شده است که وی را در 18 سالگی و 61 سالگی اش نشان می دهد.


صائب عریقات: رژیم صهیونیستی راه حل تشکیل دو کشور را نابود کرد

جهان | يكشنبه ۱۱ بهمن ۹۴ ساعت ۱۰:۴۶ | نسخه چاپي

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین تاکید کرد که رژیم صهیونیستی راه حل تشکیل دو کشور را نابود و یک دولت با نظام آپارتاید را جایگزین آن کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، صائب عریقات تصریح کرد که مساحت منطقه دره اردن ۶۲۲ کیلومتر است که رژیم صهیونیستی ۵۴ درصد از کل مساحت آن را به مناطق بسته نظامی تبدیل کرده و فلسطینیان حق ورود به آن را ندارند و ۲۲ درصد هم به عنوان ذخایر طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فلسطینیان از ورود به آن هم محروم هستند و صهیونیست‌ها در ۱۶ درصد دیگر از مساحت این منطقه اقدام به شهرک سازی کرده‌اند.

عریقات در واکنش به مصادره ۱۵۴۰ دونم از اراضی استان اریحا و اغوار برای توسعه شهرک‌سازی نیز گفت که تنها هشت درصد از اراضی این منطقه در اختیار فلسطینیان است و برای زراعت و دیگر امور مورد بهره‌برداری قرار می گیرد حال آن‌که رژیم صهیونیستی از شهرک‌سازی در استان اریحا و اغوار ۵۱۲ میلیون دلار سود کسب کرده است.

از سوی دیگر، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان تصریح کرد: « هر زمان که رژیم صهیونیستی راه حل تشکیل دو کشور را بپذیرد، شهرک‌سازی در اراضی فلسطینیان از جمله در قدس شرقی را متوقف کند، گروه چهارم از اسرای ماقبل اسلو را آزاد کند و به توافقنامه‌های به امضا رسیده با فلسطینیان پایبند باشد، ما به میز مذاکرات با آن بازخواهیم گشت.»

صائب عریقات افزود که صهیونیست‌ها این مسائل را به عنوان شرط می‌شناسند اما این مسائل در واقع شرط نیستند بلکه تعهداتی است که رژیم صهیونیستی باید به آن پایبند باشد بنابراین، موضع فلسطینیان هیچ تغییری نکرده است.

عریقات تاکید کرد که ما در تشکیلات خودگردان لحظه ای از مذاکرات سازش عقب ننشسته‌ایم و موضع ما در این زمینه واضح و ثابت است.

وی اشاره کرد که نتانیاهو میان مذاکرات و ادامه شهرک‌سازی، گزینه دوم را انتخاب کرد و مذاکرات را به شکست کشاند، بنابر این موضع ما همانگونه که محمود عباس نیز در آمریکا، روسیه، کمیته چهارجانبه بین‌المللی و سازمان ملل اعلام کرد، این است که هرگاه رژیم صهیونیستی شهرک‌سازی را متوقف کند، به توافقنامه‌های به امضا رسیده پایبند باشد، گروه چهارم از اسرای فلسطینی را آزاد کند و به راه حل تشکیل دو کشور در مرزهای سال ۱۹۶۷ پایبند باشد، ما به مذاکرات با آن ادامه خواهیم داد.

دبیر کمیته اجرایی ساف خاطر نشان کرد که رژیم صهیونیستی با تمامی این موضوعات مخالف است، زیرا هدف اساسی این رژیم در مرحله کنونی نابودی راه حل تشکیل دو کشور و برقراری نظام آپارتاید است.

صائب عریقات ابراز امیدواری کرد جامعه بین الملل رژیم صهیونیستی را برای بازگشت به میز مذاکرات سازش تحت فشار قرار دهد.

عریقات افزود که جامعه بین الملل شهرک‌سازی را محکوم کرده و خواستار توقف آن است اما نتانیاهو هیچ اعتنایی به این خواسته‌ها نمی‌کند و متاسفانه کشورهای عربی هم در این باره سکوت کرده و برای حفظ منافع خود واکنشی نشان نمی‌دهند.

صائب عریقات تصریح کرد که تلاش‌های زیادی برای کنار گذاشتن دودستگی و اختلافات داخلی و تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس قاعده مشارکت سیاسی همگانی صورت گرفته است.

عریقات شکست پروژه نتانیاهو برای نابودی راه حل تشکیل دو کشور را در کنار گذاشتن اختلافات داخلی و تحقق وحدت ملی از طریق تشکیل دولت وحدت ملی در اسرع وقت دانست.

وی تصریح کرد که در نشست کمیته مرکزی جنبش فتح مسائل و موضوعات مهمی از جمله تعیین شیوه روابط با رژیم صهیونیستی، وحدت ملی و پایان دادن به دودستگی و اختلافات داخلی بررسی خواهد شد.

عریقات ابراز امیدواری کرد هفتمین اجلاس جنبش فتح در اسرع وقت برگزار شود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: