عکسی کمتردیده شده از حضور زنان در امجدیه

زمانی ورزشگاه امجدیه میزبان بانوان برای تماشای فوتبال بود.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


تصاویر: آلبوم کمتر دیده‌‌شده از گاندی

عکس | شنبه ۱۰ بهمن ۹۴ ساعت ۱۷:۲۷ | نسخه چاپي

مهاتما گاندی، رهبر ملی و معنوی هند، بنیانگذار استقلال هند و یکی از بزرگ‌ترین مردان نیمة اول قرن بیستم است.
به گزارش فرادید، مهانداس کارامچاند گاندی، رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها که هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد به خاطر روش مبارزاتی مسالمت آمیز خود علیه ترور و خشونت در تاریخ شناخته می‌شود.
از زمانی که وی مسئولیت رهبری نبرد برای آزادی و کنگره ملی هند در سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۶) را به عهده گرفت، به عنوان نمادی ملی شناخته شد و میلیون‌ها نفر از مردم او را با لقب ماهاتما یا روح بزرگ یاد می‌کردند. هر چند که او از القاب افتخارآمیز بیزار بود ولی امروز هم همگی او را با نام ماهاتما گاندی می‌شناسند. سوای اینکه بسیاری او را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رهبران تاریخ تلقی می‌کنند، مردم هند از او با عنوان «پدر ملت» یا باپو (در هندی به معنای پدر) یاد می‌کنند. زادروز وی در هند به عنوان یک روز تعطیل ملی است و گاندی جایانتی نام دارد.
من بعد از ۱۲۵ سال خواهم مرد!
گاندی چندین بار هدف سو قصد قرار گرفت که آخرین مورد آن موفق بود. در ۹ بهمن ۱۳۲۶ ناتورام قادسی وی را که در سن هفتاد و نه سالگی و میان جمعیت عازم محل عبادت بود، هدف گلوله قرار داد و از پای درآورد. قاتل از ناسیونالیستهای افراطی هندو بود که معتقد بود روابط گسترده با پاکستان به اقتدار هندوستان لطمه زده‌است. مجموعه زیر آلبوم کمتر دیده شده‌ای از زندگی و مبارزات وی است.
جمعه، ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸ ساعت: سه بامداد؛ مهاتما طبق معمول در تاریک _ روشنایى روز برمى خیزد تا آخرین صبح زندگى خود را به چشم ببیند. ابتدا خود را براى مراسم دعاى بامداد آماده مى کند سپس طبق برنامه روزانه کار خود را شروع مى کند. صبحانه یک لیوان آبلیمو، عسل با آب گرم مى خورد.
هوا هنوز تاریک است و او طرح خود را که شب پیش براى مجمع کنگره ملى نوشته بود تصحیح مى کند. سپس به نامه ها پاسخ مى دهد، ساعاتى نخ ریسى مى کند و دیدار ها آغاز مى شود. به دلیل ضعف عمومى ناشى از روزه هاى پى درپى براى بازگرداندن صلح و آرامش به هند ساعت ۱۰.۳۰ به خواب مى رود.
ساعت ۱۷.۱۷ عصر: پاهاى گاندى دیگر چندان توان نداشت تا جسم ۴۹ کیلوگرمى او را به راحتى به مراسم دعاى شامگاهى برساند. هنوز نمى توانست به تنهایى قدم بردارد. «آبا» و «مانو» - نوه هاى دخترى خواهرش _ چون همیشه باپو (به معناى پدر) را همراهى مى کردند. هر چند صبح آن روز بعد از دوره روزه گیرى توانسته بود به تنهایى راه رود.
مانو به او گفته بود «باپوجى! چه خوب به تنهایى قدم برمى دارى.» گاندى با لبخند گفت: «خوب است، نه؟ به تنهایى گام زدن، به تنهایى گام زدن.» این عبارات، اشعارى از تاگور بود. گاندى از اینکه سر وقت کارى را انجام ندهد، دلخور مى شد.
آن روز به دلیل مذاکره با سردار والابهباجى پاتل معاون نخست وزیر دولت تازه استقلال یافته مراسم دعا دیر شده بود. پاتل و نهرو، نخست وزیر، با هم اختلاف داشتند. گاندى از ساعت ۱۶ با پاتل دیدار کرد تا بتواند اختلافات را رفع کند. قرار بود شامگاه نیز با نهرو دیدار داشته باشد؛ شامگاهى که هیچ گاه براى گاندى سر نرسید.
ساعت ۱۷.۱۰ از پاتل عذر خواهى کرد: «مجبورم بروم» به آبا و مانو اعتراض کرد که «شما ساعت من هستید!» و در میانه راه به خاطر هویج تازه اى که آن روز به او داده بودند با آنها شوخى کرد: «پس شما خوراک گاو به من مى دهید؟» آبا گفت که «با» (همسر درگذشته گاندى به معناى مادر) مى گفت خوراک اسب.
به دلیل دیر شدن، آنها از راه سنگ چین به سمت جایگاه نرفتند بلکه از روى چمن ها میان بر زدند. مردم راهرویى درست کرده بودند جایى که ناتورام قدس براى سومین بار انتظار او را مى کشید. او گاندى را متوقف کرد. گویى خم شد تا پا هاى او را ببوسد.
مانو گفت: «برادر مگر نمى بینید باپو دیرش شده است؟» قدس با دست چپ مانو را به کنار هل داد و تپانچه خود را بیرون آورد و سه گلوله از فاصله کم به سینه گاندى شلیک کرد. گلوله سوم که به سینه او نشست هنوز ایستاده بود، زمزمه کرد: «He Ram, He Ram» (خدایا، خدایا) با لبخندى بر لب و دستانى به شکل احترام به قاتل خود گویى براى او دعا مى کند. سپس چون برگى بر زمین نشست.
ساعت ۱۷.۱۷ عصر بود. برخلاف تصور رایج گاندى چندین بار مورد سوءقصد قرار گرفت. ۳۰ ژوئن ۱۹۴۶ او در مراسم دعایى در پونا بعد از ترور نافرجامى گفت: «به لطف خدا هفت مرتبه از آرواره هاى مرگ نجات پیدا کردم. من تا به حال به کسى صدمه نزده ام، هیچ تنابنده اى را دشمن خود ندانستم اما درک نمى کنم چرا بار ها تلاش مى کنند که زندگى ام را بگیرند؟ سوءقصد دیروز ناکام ماند. هنوز آمادگى مردن ندارم. من بعد از ۱۲۵ سال خواهم مرد.» البته این پیش بینى او درست از آب درنیامد.
(تصاویر)
گاندی در نوجوانی. سال ۱۸۸۳
(تصاویر)
عکس یادگاری گاندی و برادرش. سال ۱۸۸۶
(تصاویر)
عکس یادگاری گاندی در مقابل دفتر وکالت همراه با کارمندانش
(تصاویر)
گاندی در حال استراحت در دفترش در افریقای جنوبی پس از آن که به وی حمله شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سال ۱۹۰۸
(تصاویر)
حضور گاندی در اجتماع هوادارنش پیش از ترک افریقای جنوبی به مقصد انگلیس. سال ۱۹۱۴
(تصاویر)
گاندی و ایندیرا پریادارشینی (ایندرا گاندی) نخست وزیر آینده هند. سال ۱۹۲۴
(تصاویر)
گاندی در حال استراحت در مکان نامعلوم. سال ۱۹۳۰
(تصاویر)
گاندی در راهپیمایی مسالمت آمیز موسوم به نمک در سال ۱۹۳۰ برای اتخاذ حق تولید و فروش نمک؛ این راهپیمایی آغاز مبارزات استقلاب هند بود و پس از آن گاندی به خاطر درخواست بیدرنگ استقلال هند از بریتانیا در سال ۱۹۴۲ به مدت هشت سال به زندان رفت.
(تصاویر)
ملاقات گاندی و چارلی چاپلین در لندن. سال ۱۹۳۱
(تصاویر)
گاندی در حال خروج از کاخ سنت جیمز در لندن. سال ۱۹۳۱
(تصاویر)
گاندی در بازدید از اجرای اپرای Nazionale Balilla در ایتالیا. سال ۱۹۳۱
(تصاویر)
(تصاویر)
گاندی در اعتصاب غذا. سال ۱۹۳۳
(تصاویر)
گاندی در ایستگاه مارسلی در فرانسه. سال ۱۹۳۴
(تصاویر)
گاندی در حال بیان اعلامیه صلح. سال ۱۹۳۴
(تصاویر)
بازدید گاندی از نمایشگاه کشاورزی در لندن. سال ۱۹۳۴
(تصاویر)
گاندی در حال قدم زدن در یک روستا. سال ۱۹۳۶
(تصاویر)
ملاقات گاندی و محمدعلی جناح در دهلی. سال ۱۹۳۹
(تصاویر)
گاندی در ایستگاه قطار در رم. سال ۱۹۴۰
(تصاویر)
گاندی در قطار رم. سال ۱۹۴۰
(تصاویر)
گاندی در حال مکالمه تلفنی در سواگرام آشرام. سال ۱۹۴۱
(تصاویر)
گاندی و محمد موهان مولاویا در واراناسی. سال ۱۹۴۱
(تصاویر)
گاندی در حال مشاهده باکتری جذام با میکروسکوپ در سواگرام آشرام. سال ۱۹۴۲
(تصاویر)
گاندی و همسرش در سواگرام آشرام. سال ۱۹۴۲
(تصاویر)
گاندی در ایستگاه قطار بمبئی پس از دیدار با محمدعلی جناح. سال ۱۹۴۴
(تصاویر)
گاندی در اوج مبارزات استقلال هند. سال ۱۹۴۵
(تصاویر)
گاندی در مراسم دعای صبحگاهی در بمبئی. سال ۱۹۴۶
(تصاویر)
گاندی و جواهر لعل نهرو در تجمع اعتراضی موسوم به چرخ در دهلی. سال ۱۹۴۶
(تصاویر)
گاندی و سیاستمدار بنگالی فردریک بوروز. سال ۱۹۴۶
(تصاویر)
گاندی و سبهاش چندر بوس انقلابی ملی گرای هند. سال ۱۹۴۶
(تصاویر)
گاندی در حال سخنرانی پس از مراسم نیایش در دهلی. سال ۱۹۴۸
(تصاویر)
گاندی و مولانا آزاد در نشست کمیته کنگره هند در لندن. سال ۱۹۴۸
(تصاویر)
گاندی و جواهر لعل نهرو(سمت چپ) منتظر ماشی در بازگشت از راجکوت
(تصاویر)
مراسم تشییع گاندی در دهلی نو. سال ۱۹۴۸
(تصاویر)
مراسم تشییع مهاتما گاندی در دهلی نو. سال ۱۹۴۸
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟