خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


وعده دولت وتو شد

وعده دولت وتو شد

اقتصاد | چهارشنبه ۰۷ بهمن ۹۴ ساعت ۱۶:۲۶ | نسخه چاپي

ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان کردستان حدود ۱۵ سال است که به عنوان یک مطالبه جدی مطرح می شود و دولت یازدهم نیز علیرغم وعده های متعدد در عملیاتی کردن این مهم ناکام مانده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان کردستان با توجه به ظرفیت های مرزی یکی از مهمترین راهکارها برای کمک به توسعه و پیشرفت این استان به شمار می رود و به همین دلیل در طول سالهای بعد از پایان جنگ تحمیلی همواره بر عملی شدن این مهم در کردستان تاکید می شود.
بیش از ۱۵ سال است که داستان تبدیل یکی دو شهرستان مرزی استان کردستان به منطقه آزاد تجاری و صنعتی مطرح است ولی علیرغم وعده های متعدد از سوی مسئولان استانی و کشوری تا این لحظه این مطالبه مهم مردم کردستان رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
در دولت های گذشته نیز اقدامات و برنامه هایی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در شهرستان های مرزی استان کردستان صورت گرفت ولی هیچکدام از این برنامه ها رنگ واقعیت به خود نگرفت تا اینکه دولت تدبیر و امید با شعار ایجاد توسعه در کردستان این مهم را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار داد.
ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه- مریوان از جمله مهمترین اخبار منتشر شده در اوایل پاییز امسال بود که از سوی مسئولان ارشد کشوری و استانی مطرح شد و بارقه امیدی را در دل کردستانی‌ها ایجاد کرد.
چهارم آبان ماه امسال که لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان در شورای عالی مناطق آزاد کشور تصویب شد همه منتظر تایید آن در هیات دولت بودند که این مهم نیز در یکم آذرماه محقق شد.
این لایحه در مورخ ۲۲ آذرماه در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا به تصویب رسید و ۲۹ آذرماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
علیرغم اینکه بسیاری از مسئولان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در جلسات متعددی امیدوارانه از تصویب این لایحه سخن می گفتند و دلیلی هم برای رد آن تصور نمی‌کردند، این لایجه از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و به منظور رفع ایرادات آن به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد.
فصل پاییز به اتمام رسید و آغاز فصل زمستان در کردستان با اخبار انتخاباتی و بحث مناطق آزاد همراه شد و دل‌های مردم منطقه هم نسبت به تایید این لایحه خوش بود و به همین دلیل یکی از مباحث اصلی که به سرنوشت تاثیر در انتخابات نیز گره خورده بود بحث تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی بود.
برای دومین مرتبه ۲۰ دی ماه لایحه ایجاد این مناطق در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد و در جلسه علنی مجلس در پنجم بهمن ماه امسال بار دیگر این لایحه در دستورکار نمایندگان قرار گرفت و بازهم رای نیاورد.
هر چند که دو نماینده شهرستان های مریوان، سروآباد و بانه و سقز با امیدواری در خصوص تصویب این لایحه صحبت می کردند ولی زور آنها به نمایندگان منتقد این طرح نرسید و به همین دلیل منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان نیز در کنار سایر مناطقی که در لایحه دولت آمده بودند به مرحله اجرای نرسید.
استاندار کردستان در واکنشی انتقادی نسبت به موضع نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب نشدن لایحه مناطق آزاد تجاری در مجلس، گفت: معتقدم مجلس شورای اسلامی در تصویب مناطق آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان منافع ملی را در نظرنگرفت.
عبدالمحمد زاهدی بیان کرد: متاسفانه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تصویب نکردن این مناطق نشان دادند توجه و عنایتی نسبت به توسعه مناطق کمترتوسعه یافته کشور ندارند.
وی عنوان کرد: به نظرم مجلس شورای اسلامی منافع ملی را در این قضیه رعایت نکرد و می توان گفت که این نگاه ملی به منافع ملی نیست.
وی اظهار داشت: به صرف اینکه منطقه آزادی در کشور نتوانسته بخوبی عمل کند و مشکلاتی در این رابطه ایجاد شده نباید مانع از ایجاد مناطق آزاد در سایر نقاط کشور شد.
زاهدی بیان کرد: جای بسی تاسف است که ۶۸ نفر از نمایندگان مردم در مجلس علنی و بحث در خصوص مسئله بسیار مهم تصویب لایحه مناطق آزاد غایب بودند و ۲۰ نفر هم در رای گیری شرکت نکردند.
وی عنوان کرد: در مقابل این اقدام نمایندگان مجلس به مناطق آزاد تجاری صنعتی بانه و مریوان تنها می توانم بگویم متاسفم که اینگونه در ارتباط با سرنوشت کشور تصمیم گیری می شود.
دولت تدبیر وامید برای بهبود شرایط معیشتی استان‌های مرزی کشورهم چون کردستان طرح پیشنهادی لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه- مریوان را تصویب و سپس تقدیم مجلس کرد.
مشکلات اقتصادی کشور در چند سال اخیر کمراستان‌هایی هم چون کردستان را بیشتر از سایر نقاط کشور خم کرده و همین مسئله منجر به بیکاری و کاهش بیشتر درآمد سرانه مردم این استان شده است.
حال بعد از مدت‌ها دولت تصمیم به ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی برای رفع بیکاری و بهبود وضعیت معیشتی استان‌های مرزی کشور به ویژه کردستان گرفته است که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این لایحه را به دلیل عملکرد ناموفق سایر مناطق آزاد کشور در جذب نقدینگی و تسهیل صادرات تایید نکردند.
قرار بود با ایجاد منطقه آزاد بانه ومریوان، کردستان ایران به قطب مبادلات مرزی با اقلیم کردستان عراق تبدیل و بدین وسیله بعد سال‌ها وارد مسیرتوسعه و پیشرفت شود و رویای مردمانش رنگ واقعیت به خود گیرند ولی گویا موانع تحقق رویاهای مردم این دیار آنقدر سخت شده که برداشتن آن از قدرت هر کسی خارج است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟