تصمیم سیدمهدی رحمتی برای بازی با تراکتورسازی؛ بازهم سمت قلعه نویی نمی‌رود

کاپیتان و دروازه‌بان آبی ها همچنان قرار نیست به سوی نیمکتی برود که امیر قلعه نویی روی آن می‌نشیند.


ماجرای کشف حجاب پگاه آهنگرانی واقعیت دارد؟!+عکس

پگاه آهنگرانی با حضور در پردیس چارسو و فعالیت در جشنواره سینما حقیقت به شایعات درباره کشف حجاب و مهاجرت خود پایان داد.


استخوان‌های این خانم با هر عطسه می‌شکنند+تصاویر

درگیری این خانم با بیماری نادر خود موجب شده با هر عطسه‌ای که می‌کند یکی از استخوان‌هایش بشکند و مدت زیادی را در بستر بیماری بگذراند.


پیشنهاد به بانک‌های پاکستانی برای حضور در ایران

دبیرکل اتاق تهران ارزش تبادلات تجاری ایران و پاکستان را حدود ۹۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و از پیشنهاد به بانک‌های پاکستانی برای حضور در ایران ...


خوش استایل ترین ستاره های هفته

مجله هارپرز بازار بریتانیا و چند نشریه مد اینترنتی دیگر، هر هفته فهرستی از خوش پوش ترین و خوش استایل ترین ستاره ها و سلبریتی های دنیا را گردآوری می کنند و در کنار آن بهترین آرایش و استایلینگ مو را نیز معرفی می نمایند که گزیده ای از آنها را در این مطلب مشاهده می کنید.


واکنش رسایی به اظهارات فردوسی‌پور

واکنش رسایی به اظهارات فردوسی‌پور

سیاست | چهارشنبه ۰۷ بهمن ۹۴ ساعت ۱۰:۱ | نسخه چاپي

نایب‌رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ۷ نکته درباره پرونده «فساد در فوتبال» را برشمرد و از سانسور این گزارش در برنامه ۹۰ انتقاد کرد.
به گزارش فارس، رسایی مسئول رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال طی یادداشتی نوشت:
گزارش کمیسیون اصل نود درباره موضوع فساد در فوتبال بالاخره پس از حدود دو سال منتشر شد. برای تهیه این گزارش زحمات زیادی کشیده شد. تمام تلاش بنده و کارشناسان محترمی که برای تهیه این گزارش، کمیسیون را همراهی می کردند، ارائه گزارشی واقعی و منصفانه بود. برای همین در بخشی از گزارش با نگاه آسیب شناسانه حتی از مصوبات مجلس شورای اسلامی نیز انتقاد شده است.
در قسمت کوتاهی از این گزارش در بخش رسانه های زرد، به یکی از برنامه های فوتبالی سیما این چنین اشاره شده است:
«در کنار نشریات زرد ورزشی، یکی از برنامه های فوتبالی سیما نیز که مخاطبین بسیاری دارد، بر اساس گزارش های متعدد اهالی فوتبال و برخی شواهد و قرائن، نه تنها در افزایش ناهنجاری های این ورزش نقش فزاینده داشته است، بلکه برخی شائبه ها درباره نقش عوامل اصلی این برنامه، برای اتصال مربیان و بازیکنان خارجی به باشگاه های داخلی وجود دارد که موضوع قابل رسیدگی دقیق تر است.
بسیاری از اهالی فوتبال با ارائه مستندات و شواهد قابل اعتنا معتقدند که این برنامه با پرداختن به زشتی های فوتبال و دامن زدن به این موارد، تداوم می یابد. هر چند این برنامه، توانسته است در برابر برخی معضلات فوتبال هم نقش آفرینی کند اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه ها بیش از اصل شده باشد».
در حالی که در این گزارش هیچ نامی از برنامه ۹۰ برده نشده، اما دست اندرکاران برنامه، خود را مخاطب این بخش از گزارش دیده اند و شب گذشته بدون هیچ اشاره ای به محتوای ۳۲ صفحه ای گزارش، با حمله به کمیسیون اصل نود، این جایگاه قانونی را تهدید به شکایت کردند، در این باره چند نکته قابل تامل است:
۱. آیا یک برنامه تلویزیونی تا این اندازه اختیار دارد که یکی از مهمترین کمیسیون های نظارتی مجلس را به دلیل تهیه گزارشی که در آن، از یک برنامه تلویزیونی انتقاد شده، تهدید به شکایت کند؟! آیا این قدرت نمایی و احساس امپراطوری، خود حکایت از لزوم بازنگری و تجدید نظر در مناسبات مثل ابن برنامه نمی کند؟
۲. نگاه آسیب شناسانه در این گزارش، بدون غرض ورزی و جهت گیری بوده است. به طوری که در بخشی از گزارش از مصوبه مجلس در خصوص اعطای معافیت به خانواده های آسیب پذیر از آنجا که سبب سوءاستفاده در کارت معافیت های جعلی فوتبالیست‌ها شده، انتقاد صورت گرفته است. بنابر این شائبه رفتار غرض ورزانه با یک شخص یا یک برنامه، مردود است.
۳. چرا در حالی که برنامه ۹۰ به کوچکترین حواشی فوتبال ساعت ها می پردازد، بعد از انتشار و قرائت گزارش کمیسیون اصل نود، هیچ اشاره ای به محتوای آن نکرد! حتی با فرض وارد بودن انتقادات این برنامه از گزارش مذکور، آیا نباید در حد و اندازه یک اتفاق فوتبالی، به بخش ها و محورهای آن اشاره می شد؟ آیا برنامه ۹۰ در مالکیت شخصی مجری و دست اندرکاران آن است که اختیار دارند حتی گزارش یکی از قوای مهم قانونی کشور درباره موضوع همان برنامه را سانسور کنند؟ البته باید از دیگر بخش های خبری صدا و سیما تشکر کرد که در انعکاس اخبار مربوط به این گزارش، وظیفه اطلاع رسانی خود را به خوبی انجام دادند.
۴. در بخشی از گزارش که مورد اشاره برنامه ۹۰ است، انتقادات به یک برنامه تلویزیونی و از یک سو شائبه های مطرح درباره آن، به صورت تردید مطرح شده تا جایی که بر بررسی بیشتر تاکید شده است، اما از سوی دیگر، خدمات برنامه مذکور در برخورد با معضلات فوتبال نه به صورت احتمال بلکه امری قطعی معرفی شده و در نهایت، جمع بندی کمیسیون این عبارت است: «اما در مجموع با بررسی عملکرد برنامه ای که حدود یک دهه قدمت دارد، به نظر می رسد که در این برنامه تلویزیونی، گرایش به حاشیه ها بیش از اصل شده باشد».
۵. چرا شب گذشته مجری برنامه ۹۰ در برابر این بخش از گزارش تا این اندازه منفعل، مضطرب و دست پاچه بود؟ ایشان مانند برخی از افراد دیگر، دوبار به کمیسیون اصل نود دعوت شده اند و به سوالاتی که تا آن روز مطرح بوده پاسخ داده اند. هر چند در آن مقطع نیز همین حالت را داشتند، اما آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.
۶. رفتار شب گذشته این برنامه تلویزیونی و ادبیات بکار رفته در آن، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست که امیدواریم با بررسی بیشتر توسط مسئولین صدا و سیما اصلاح و جبران شود.
امید داریم که همه مجموعه ها از جمله برنامه ۹۰ در ادامه رسیدگی به این پرونده بر خلاف مسیری که تاکنون نسبت به این پرونده داشته است، مسئولانه تر عمل کند.
در این باره نکته های دیگری هم گفتنی است که در وقت خود به آن پرداخته خواهد شد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: