مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


میانجی‌گری‌ها میان ایران و عربستان منوط به تغییر سیاست‌های ریاض است

سیاست | دوشنبه ۰۵ بهمن ۹۴ ساعت ۱۵:۱۴ | نسخه چاپي

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: موفقیت میانجی‌گری‌ها منوط به تغییر سیاست‌های عربستان است که مبتنی بر گسترش تنش به شکل متعمدانه علیه کشورهای منطقه از جمله ایران است.

به گزارش ایلنا، حسین جابری انصاری در نشست خبری صبح امروز خود با اصحاب رسانه گفت: ما در میانه رفت‌وآمدهای دیپلماتیک بسیار مهمی قرار داریم؛ هم شاهد سفر مقامات کشورهای مهم جهان به ایران هستیم و هم شاهد سفر مقامات ایران به کشورهای مهم جهان.
وی با اشاره به سفر رئیس جمهور چین به تهران اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور چین به ایران مجموعه موافقت‌نامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم‌نامه ۱۷ گانه به امضا رسید که افق همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را ترسیم کرد و این مجموع همکاری راهبردی مورد توافق دو کشور قرار گرفت.
این مقام عالی‌رتبه وزارت امورخارجه ادامه داد: رابطه ایران با چین و رابطه چین با ایران برای ما حائز اهمیت بوده است و در طول چهل و چند سال گذشته این رابطه همواره پایا و با اهمیت بوده است. این روابط رو به گسترش بوده و در یک دهه گذشته که ایران تحت فشارهای تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه بوده رابطه دو کشور از حجم و اهمیت خاصی برخوردار شده و در دوران پسابرجام و رفع تحریم‌ها هم رابطه با چین از اهمیت شایسته‌ خود برخوردار است و ما امیدواریم در افق ۲۵ ساله آینده شاهد شکوفایی روابط دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باشیم.
جابری انصاری با یادآوری سفر امروز رئیس جمهور به کشورهای اروپایی تصریح کرد: نخستین سفر به ایتالیا صورت می‌گیرد و سپس آقای روحانی به فرانسه خواهند رفت. همچنین سفر به ایتالیا شامل گفت‌وگو با مقامات واتیکان هم خواهد بود و در مجموع این سفر‌ها هیات بزرگ اقتصادی چه از بخش خصوصی و چه بخش دولتی آقای روحانی را همراهی می‌کنند.
وی روابط ایران با ایتالیا را تاریخی دانست و خاطرنشان کرد: روابط دو کشور در فراز و نشیب‌های سال‌های گذشته در مجموعه کشورهای اروپایی با قوت بوده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: رابطه با فرانسه هم فراز و نشیب‌های خاص خود را داشته است و ما امیدواریم در سفر آقای روحانی به این کشور‌ها هم مسائل دو جانبه مورد بحث قرار گیرد و هم شاهد گسترش روابط و دوران جدیدی باشیم و از سوی دیگر مسائل انسانی و جهانی به ویژه با پاپ رایزنی شود و زمینه‌ساز مجموع تحرکات و اقدام‌های گسترده در دوران پسابرجام با مجموعه کشورهای اروپایی باشد.
جابری انصاری در خصوص روابط ایران و ترکیه نیز ابراز داشت: ترکیه همسایه مهم و بزرگ ایران است و تاریخی از همکاری‌ها، رقابت‌ها و اختلاف‌ها میان دو کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه سیاست ایران گسترش همکاری‌ها و کنترل اختلاف‌ها با کشورهای مختلف و به ویژه با همسایگان است، یادآور شد: طبیعی است که در دنیا میان کشور‌ها رقابت وجود داشته باشد اما آنچه مهم است این است که اجازه تبدیل شدن این رقابت‌های طبیعی به اختلاف‌های غیرطبیعی داده نشود و زمینه گسترش روابط فراهم و موارد اختلافی از طریق رایزنی و همکاری کنترل شوند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در رابطه با نتیجه سفر نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به تهران در رابطه با میانجی‌گری میان ایران و عربستان ابراز داشت: آقای نواز شریف در سفر به تهران و ریاض مسائل مختلف و از جمله اعلام آمادگی برای میانجی‌گری را دنبال کردند. ما صراحتاً گفتیم که از مساعی و نیت حسنه پاکستان استقبال می‌کنیم ولی موفقیت این میانجی‌گری‌ها منوط به تغییر سیاست‌های عربستان است که مبتنی بر گسترش تنش به شکل متعمدانه علیه کشورهای منطقه از جمله ایران است.
جابری انصاری با تاکید مجدد بر اینکه باید اراده حل اختلاف از سوی عربستان وجود داشته باشد، عنوان کرد: این عربستان بود که روابط را قطع کرد و اوست که باید به دنبال احیای روابط باشد و علائمی را در این باره از خود نشان بدهد که متاسفانه تاکنون این علائم را از خود نشان نداده است.
وی درباره دور بعدی مذاکرات بین‌المللی سوریه بیان کرد: تاریخی برای گفت‌وگوهای سوری ـ سوری تعیین شده بود که این مسئله از طرف آقای استفان دی‌میستورا هم اعلام شده بود که به دلیل اصرار برخی از کشور‌ها و به ویژه عربستان برای تحمیل نظرات خود در جهت لیست گروه‌های معارضه مشکلاتی برای زمان‌بندی این گفت‌وگو‌ها انجام شد و نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه هم در صحبت‌های اخیر خود به این مسئله اشاره‌ای داشتند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت‌وگوهای سیاسی میان گروه‌های سوری حمایت کرده است، یادآور شد: ما در این راستا از نقش تسهیل‌کننده خود استفاده خواهیم کرد و از ابتدا نیز اعلام کرده بودیم که راه‌حل بحران سوریه سیاسی است و نه نظامی و به همین خاطر در مذاکرات بین‌المللی سوریه در وین مشارکت داشتیم و به نقش کمک‌کننده خود ادامه می‌دهیم و امیدوار به مشخص شدن لیست گروه‌های تروریستی و لیست گروه‌های معارضه هستیم که موفقیت مذاکرات سوریه هم منوط به این دو مسئله است.
جابری‌انصاری در رابطه با اظهارات جان‌کری در خصوص اینکه وی گفته بود در حاشیه اجلاس داووس با ظریف در رابطه با کمک ایران برای آزادی سه آمریکایی ربوده شده در بغداد صحبت کرده است، گفت: آنچه اتفاق افتاده درخواست آمریکا بوده است. ایران در موارد انسان‌دوستانه در یک ربع قرن اخیر کمک‌هایی در این مسائل داشته است و اگر در این مورد هم ایران توانایی مساعدت داشته باشد کمک خواهد کرد ولی این مسئله ابتدا باید در مجاری لازم مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
خبرنگاری از سخنگوی دستگاه دیپلماسی در رابطه با گزارش رویترز در خصوص مشاجره محمدجواد ظریف و ترکی‌الفیصل شاهزاده سعودی در حاشیه اجلاس داووس پرسید که وی پاسخ داد: در اجلاس داووس مجموع نشست‌های مختلفی برگزار شده است. خبر منتشر شده هم اشاره‌ای به برخی بحث‌ها و مشخصاً یک نشستی دارد که توسط اقای دی‌میستورا برگزار شد. ما در این باره گفت‌وگوی دوجانبه‌ای نداشتیم بلکه در هر نشست هر کسی نظرات خود را بیان می‌کرد و درباره این خبر نیز اغراق صورت گرفته و بیش از اندازه بزرگنمایی شده است.
این دیپلمات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که در سفر رئیس جمهور چین به تهران و ریاض این کشور تا چه اندازه درصدد می‌انجی‌گری میان ایران و عربستان بود، اظهار داشت: این سفر از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود و سفر بسیار مهمی در روابط دو جانبه ایران و چین محسوب می‌شود و ارتباط مستقیمی در این باره اساساً وجود ندارد.
جابری انصاری اضافه کرد: همکاری‌های جامع راهبردی ۲۵ سال آینده در عالیترین سطوح مورد توافق قرار گرفت و درباره آن بحث و تبادل نظر صورت گرفت و در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی هم رایزنی‌هایی انجام شد.
وی درباره اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا پس از نشست شورای همکاری خلیج فارس در روز شنبه تصریح کرد: توافق هسته‌ای، توافقی در یک موضوع خاص و توافقی موردی بوده است. فضای راهبردی میان دو کشور تغییر نیافته است. آمریکا سیاست‌های خود را دنبال می‌کند و ایران هم سیاست‌های خاص خود را مورد پیگیری قرار می‌دهد و درجه‌هایی از اختلاف به دلیل راهبردهای مختلف وجود خواهد داشت. همچنین ما باید متوجه باشیم که آقای کری این اظهارات را در جمع چه کسانی بیان کرده است.
خبرنگاری از سخنگوی دستگاه دیپلماسی پرسید که آیا برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران مشکلی به وجود آمده است که ایران درصدد خرید ناوگان هواپیمایی و بستن قرارداد جدید درباره صنعت خودرو با کشورهای اروپایی است که وی خاطرنشان کرد: ارتباط میان خرید ناوگان هواپیمایی یا قراردادهای تجاری ایران با کشورهای مختلف و آزادی پول‌های بلوکه شده ایران وجود ندارد. هنگامی که سفری صورت می‌گیرد ظرفیت‌های میان دو کشور مورد بحث نیز قرار خواهد گرفت و در دستور کار خواهد بود. در این سفر هیات بزرگی از فعالان اقتصادی آقای روحانی را همراهی می‌کنند و در نشست‌های اقتصادی در ایتالیا و فرانسه حاضر می‌شوند و در گفت‌وگوهای میان بخش خصوصی هر کشور موضوعات مطرح برای همکاری مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
جابری‌انصاری ادامه داد: در مورد فرانسه دو کشور در صنعت خودروسازی از گذشته با یکدیگر همکاری‌هایی داشته‌اند. اکنون نیز بحث‌هایی برای ادامه این همکاری‌ها وجود دارد که در این سفر این بحث‌ها دنبال خواهد شد و در صورت توافق همکاری‌هایی شکل خواهد گرفت.
خبرنگاری مدعی شد که در دوران پسابرجام هم شرکت‌های اقتصادی خارجی از سرمایه‌گذاری در ایران ابا دارند که جابری انصاری در پاسخ ابراز داشت: اینکه شرکت‌های جهانی نوعی احتیاط برای سرمایه‌گذاری و ورود به بازار ایران را انجام می‌دهند، مقداری طبیعی و مقداری بزرگنمایی رسانه‌ای و جنگ رسانه‌ای است.
وی افزود: طبیعی است که ورود از یک مرحله به مرحله دیگر موجب احتیاط شود و سرمایه هم قانونمندی‌های خاص خود را دارد و قانونش محافظه‌کاری است ولی بخش عمده‌ای از این مسائل بزرگنمایی رسانه‌ای و جنگ روانی است و مهم است که رسانه‌های ما به این جنگ‌های روانی دامن نزنند چرا که مرحله جدیدی برای اقتصاد ایران فراهم شده است. به طور طبیعی باید از فضای مساعدت و تنفس بین‌المللی استفاده کنیم و به مرور باید سرمایه‌گذاری و تبادلات با جهان در دستور کار قرار گیرد.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در خصوص برخی از اظهارنظر‌ها در رابطه با رایزنی برای برقراری خط پروازی مستقیم میان ایران و آمریکا ابراز داشت: اظهارنظرهایی دراین باره صورت گرفته است که از درخواست‌ها خبر می‌دهند اظهار نظر درباره این مسائل را باید به زمان واگذار کنیم.
جابری انصاری در خصوص رای عراق علیه ایران در اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی نیز بیان کرد: آنچه در جده صادر شد یک بیانیه غیر اجماعی است و علی‌رغم تحفظ‌های برخی کشور‌ها این اجلاس به نحوی مدیریت شد که در راستای خواست کشور میزبان بود.
وی با بیان اینکه خواسته ما از کشورهای اسلامی این است که سازمان‌ همکاری‌های اسلامی فرصت پرداختن به مسائل اساسی را داشته باشد، یادآور شد: سازمان همکاری‌های اسلامی پس از آتش‌سوزی مسجدالاقصی و اشغال قدس تشکیل شد و محور این سازمان هم رویارویی با رژیم صهیونیستی است. کمال تاسف است که در مسیر تاریخی اختلاف‌ها میان کشورهای اسلامی در دستور کار این سازمان قرار می‌گیرد. ما امیدواریم با سیاست‌های کشورهای عضو امکان سوء استفاده برای دشمن و تسویه‌حساب‌های سیاسی فراهم نشود و ما نظرمان را به کشورهای دوست و از جمله عراق رسانده‌ایم.
خبرنگاری در خصوص تماس‌های تلفنی محمدجواد ظریف و جان‌کری پرسید و گفت که آیا این تماس‌ها و ارتباط‌ها در مغایرت با قطع روابط سیاسی ایران و آمریکا نیست که جابری انصاری عنوان کرد: قطع روابط سیاسی به معنای عدم تماس میان کشور‌ها نیست. همچنین این آمریکا بوده است که به صورت یکجانبه روابط خود را با ایران قطع کرده است. ما با مصر هم که رابطه سیاسی و دیپلماتیک نداریم در گذشته و در اجلاس‌های بین‌المللی چه به صورت دوجانبه و چه به صورت چند جانبه تماس‌هایی داشته‌ایم.
وی با اشاره به تماس‌های ظریف و کری گفت: در دوران برجام و پسابرجام تماس‌های تلفنی میان وزرای امور خارجه وجود داشته و این هیچ تغییری در مفهوم قطع روابط ایجاد نمی‌کند. این تماس‌ها در رابطه با توافق چه به صورت دوجانبه و چه به صورت چند جانبه بوده و ممکن است در مراحل مختلف برجام صورت گرفته باشد. اگر موردی دیگری هم بوده که از این کانال استفاده شده است ناظر به مسائل ویژه و فوق‌العاده است که آن هم امر پنهانی نیست و به اطلاع مردم رسیده شده است و باید بگویم این تماس‌ها تغییری در قطع روابط و فضای روابط استراتژیک دو کشور ایجاد نکرده است.
این دیپلمات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه در خصوص اجرا شدن قانون محدودیت صدور ویزا اظهار داشت: آقای کری قبلاً در نامه‌ای به آقای ظریف متعهد شده بود که اجرای این قانون تعهدات بین‌المللی آمریکا در مورد برجام را نقض نمی‌کند. به عبارت دیگر آمریکا اعلام کرده است که از تعهدات خود استفاده می‌کند تا تعهداتش نقض نشود و آنچه که از سوی دولت آمریکا درباره برخی استثنا‌ها اعلام شده در این راستا است.
وی تاکید کرد: همانطور که قبلاً نیز گفته‌ایم عملکرد آمریکا در پایبندی به تعهداتش برای ما اهمیت دارد.
جابری انصاری در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا ایران برای حل اختلاف جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص بحران قره‌باغ می‌انجیگری خواهد کرد، تصریح کرد: تماس‌های تلفنی میان مقام‌های ایران و آذربایجان در چارچوب روابط دو کشور بوده و این تماس‌ها و ارتباط‌ها مستمراً در جریان است.
وی با بیان اینکه سیاست ایران در زمینه اختلاف‌های منطقه‌ای مهار اختلاف‌ها است، خاطرنشان کرد: سیاست ایران در این باره کنترل بحران و جلوگیری از گسترش آن است و هرگونه نقش‌آفرینی در این باره منوط به نیاز و درخواست رسمی طرفین است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اظهارات سفیر عربستان در عراق در خصوص ایران، مرجعیت شیعه و حشدالشعبی یادآور شد: این سخنان، اظهاراتی مداخله‌جویانه در امور داخلی عراق بوده است که با برخورد و احضار سفیر عربستان توسط وزارت امور خارجه عراق روبرو شد. ایران تصمیم خود برای همکاری‌ با عراق را براساس درخواست رسمی این کشور اتخاذ کرده است و البته ایران در مبارزه با تروریسم در خط مقدم قرار دارد ولی هر اقدام ایران براساس روال قانونی و در خواست دولت‌های منطقه انجام شده و اقدامی خارج از چارچوب‌های بین‌المللی صورت نگرفته است.
خبرنگاری از جابری انصاری پرسید که گفته می‌شود هم‌اکنون ایران با شرکت ایرباس برای خرید هواپیما در حال رایزنی است و مقام‌های بویینگ هم قصد حضور در تهران و رایزنی با مقام‌های ایران را داشتند که به دلیل عدم صدور ویزا این فرصت برای آن‌ها فراهم نشده است دلیل چیست که جابری‌انصاری گفت: اخیراً در تهران نمایشگاهی برگزار شده است و برخی از شرکت‌ها آمده‌اند و امکان حضور برخی از شرکت‌های دیگر نیز فراهم نشده است و جزئیات این مسئله باید از سوی برگزارکننده این نشست بیان شود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست ایران برای حضور در نشست فوق‌العاده شورای همکاری خلیج فارس که پنجشنبه گذشته برگزار شد اظهار داشت: سیاست ایران در اجلاس‌های بین‌المللی پیگیری منافع ملی ایران است. اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی نیز به صورت فوق العاده برگزار شد که به درخواست دولت میزبان بود.
این مقام عالی رتبه وزارت امور خارجه افزود: هدف ایران برای حضور در این نشست موثر بودن در بیانیه پایانی آن و همچنین عدم اجازه برای شکل‌گیری روندهایی علیه ایران بود که در این باره موفقیت‌هایی نسبی برای کشورمان به همراه داشت.
جابری انصاری با اشاره به سیاست عربستان یادآور شد: عربستان تلاش می‌کند که از حوادث اخیر استفاده کرده و اقدام یک جانبه خود را تبدیل به اقدام جمعی علیه ایران کند که در این راستا ایران نیز تلاش کرده است تا سیاست‌های یک جانبه این کشور تبدیل به سیاست‌های چند کشور نشود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟