بکارگیری تجهیزات نوین در ایستگاه های بازرسی پلیس

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز آگاهی ناجا، ضوابط پرداخت حق الکشف به ماموران این حوزه را تشریح کرد و گفت: از تجهیزات نوین بازرسی در ایست ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


گاف بزرگ و عجیب در سریال شبکه سه / تصویر پرچم وارونه ایران در تلویزیون

در یکی از سکانس‌های سریال روزهای بی‌قراری» پرچم مقدس ایران به شکل وارونه قرار گرفته و نمایش داده می‌شود.


روحانی رو داری اشتباه می‌زنی داداش!/ تصاویر جعلی رسانه‌های منتقد از خوزستان و اعتراض در فضای‌مجازی

روزنامه تماشاگران امروز نوشت: استان خوزستان از روزهای ابتدایی بهمن‌ماه دچار مشکلات جدیدی شد که کهنه بودن زیرساخت‌های استان را بیش از پیش ...


«رسایی» جاسوس هسته‌ای را معرفی کرد + عکس

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پستی در صفحه اینستاگرام خود طی یادداشتی از جاسوسی یک فرد در وزارت خارجه پرده برداشت.


کشاورزی ارگانیک و تجارت منصفانه

اقتصاد | شنبه ۰۳ بهمن ۹۴ ساعت ۱۴:۴۳ | نسخه چاپي

تجارت خارجی معرف روابط تجاری، یعنی صادرات و واردات کالاها و خدمات بین کشورهای مختلف جهان است.
هر دو طرف تجارت خارجی از منظر اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است.از یک‌سو صادرات، بازارهای فروش جدیدی را برای تولیدات داخلی مهیا کرده و با فروش محصولات در خارج مرزهای کشور، ارز‌آوری و درآمد برای کشور به‌همراه دارد.
از سوی دیگر تأمین نیازهای داخلی که تولید آن در داخل کشور تکافوی تقاضا را نمی‌دهد، از طریق واردات تأمین می‌شود.
در‌این‌میان نقش اخلاق در مبادله حائز اهمیت است؛ اینکه چه کالایی با چه خصوصیات و شرایطی، عرضه و تقاضا می‌شود. در قرن حاضر با توجه به جهانی‌شدن اقتصاد و به‌تبع آن گسترش بازارها ضرورت رعایت نکات اخلاقی در تجارت، بیش‌از‌پیش افزایش یافته است.
در تجارت، همه اصول اخلاقی مبتنی‌بر قانون، مقررات یا دستورالعمل نیستند؛ بلکه تجار به‌مرور زمان درک کرده‌اند اگر پاره‌ای از اصول را رعایت نکنند شانسی برای نفوذ به بازار یا حتی ادامه فعالیت ندارند.
بسیاری از متفکران اقتصادی به این نکته پی برده‌اند که برخلاف تفکرات سنتی در اقتصاد، فشار قانون و همچنین نیروهای بازار نمی‌تواند از آسیب‌های اخلاقی تجارت جلوگیری کند. در مقابل گسترش اخلاق کسب‌وکار می‌تواند با پرکردن خلأ‌های قانونی به کارکرد بهتر تجارت کمک کند.
در همین راستا مفهوم تجارت منصفانه (fair-trade) مطرح است. تجارت منصفانه مشارکتی است براساس گفت‌وگو و احترام و شفافیت که در جست‌وجوی برابری بیشتر در تجارت بین‌الملل است. مهم‌ترین توجه تجارت منصفانه ارائه شرایط بهتر تجاری و تضمین حقوق تولیدکنندگان و کارگران است که این کار از طریق ایجاد شرایط بهتر تجاری برای تولیدکنندگان و کارگران و سازمان‌های تولیدی تشکیل شده توسط آنها قابل انجام است. تجارت منصفانه فراتر از تجارت بوده که چند ویژگی دارد:
١) عدالت بیشتر در تجارت جهانی را امکان‌پذیر می‌کند.
٢) نیاز به تغییر در قوانین و عمل تجارت متعارف را گوشزد می‌کند و اینکه چگونه یک کسب‌وکار موفق مردم را اولویت اول قرار می‌دهد.
٣) تجارت منصفانه در مبارزه با فقر، تغییرات آب‌وهوایی و بحران اقتصادی مشارکت دارد. تولید محصولات ارگانیک توجه به محیط را در‌نظر دارد و تجارت منصفانه را نیز به‌همراه دارد. در سطح جهانی، تجارت محصولات ارگانیک، درآمدی بالغ بر ٦٠‌ میلیارد دلار در سال ٢٠٠٩ داشته و برآورد شده حجم تجارت محصولات ارگانیک در سال ٢٠١٥ بالغ بر صد‌‌میلیارد دلار باشد.
فروش سالانه موادغذایی تجارت منصفانه در سال ٢٠٠٥ بیش از ٥٠٠ ‌میلیون دلار در ایالات متحده و ٤٤‌ میلیون دلار در کانادا گزارش شده است. ایالات متحده بزرگ‌ترین بازار موادغذایی تجارت عادلانه را داراست.
قهوه از مهم‌ترین کالاهای تجارت عادلانه در بازار مزبور است. بازار تجارت منصفانه کانادا ٩٩ درصد در دوره ٢٠٠٤ تا ٢٠٠٥ و در ایالات متحده آمریکا ٣٣ درصد رشد یافته است. در آمریکای شمالی تجارت منصفانه بازار به‌طور متوسط ٧٠ درصد نسبت به پنج سال گذشته رشد سالانه داشته است.
براساس گزارش (FLO) در سال ٢٠٠٨، در حدود ٢٦‌ هزار تن میوه تاره در سراسر جهان تجارت منصفانه شده که چهار درصد از این میوه‌ها برچسب ارگانیک داشته‌اند. دراین‌میان حجم تجارت منصفانه آناناس و انبه در سال ٢٠٠٩ به‌ترتیب در حدود ٩ هزارو ٢٠٠ تن و‌ هزار تن بوده است؛ در‌حال‌حاضر تجارت منصفانه با بیش از ١,٥‌ میلیون کشاورزان کوچک‌مقیاس و کارگران کشاورزی در جهان به‌ فعالیت مشغول است.
در تجارت منصفانه هدف این است که تولیدکنندگان، قیمت منصفانه‌ای دریافت کنند؛ اگرچه بازار غیرمنصفانه باشد. روند این کار این‌گونه است که به مصرف‌کنندگان قیمت بالاتر از قیمت بازار پرداخت شود؛ به‌شرطی‌که آنها استانداردهای کاری و تولید را رعایت کنند؛ مثلا درباره قهوه کشاورزان حامی تجارت منصفانه حداقل ١.٢٦ دلار برای هر پوند قهوه پول دریافت می‌کنند که این ٠.٠٥ دلار بالاتر از قیمت بازار است.
این مقدار به تولیدکنندگان بازگردانده می‌شود تا برای برنامه‌های توسعه هزینه کنند. گرچه بازار محصولات تجارت منصفانه بسیار کوچک‌تر از بازار محصولات ارگانیک است؛ اما تجارت منصفانه هم برای محصولات ارگانیک قابل‌توجه است. محصولات ارگانیک می‌تواند تجارت منصفانه را نیز تقویت بخشد.
منبع: روزنامه شرق
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟