شرط یک میلیارد دلاری توتال برای گشایش بازار ایران

مدیرعامل توتال در گفت و گو با رویترز اظهار کرد که این شرکت فرانسوی توسعه میدان گازی بزرگ پارس جنوبی ایران را در تابستان جاری آغاز خواهد کرد.


محسنی‌اژه‌ای: اتهام افراد دستگیر شده مرتبط با داعش محاربه است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که جزء داعش هستند اعلام جنگ مسلحانه کرده و اقدامات تروریستی را ملاحظه کردند و محارب شناخته می‌شوند.


محسنی‌اژه‌ای: اتهام افراد دستگیر شده مرتبط با داعش محاربه است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که جزء داعش هستند اعلام جنگ مسلحانه کرده و اقدامات تروریستی را ملاحظه کردند و محارب شناخته می‌شوند.


استیو جابز می‌خواست به جای یک دکمه دو دکمه روی آیفون باشد

استیو جابز اصرار داشت به جای تعبیه یک دکمه هوم روی آیفون دو دکمه نصب شود.


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


بهمنی آوارشده بر ما تئاتری‌ها!

| شنبه ۰۳ بهمن ۹۴ ساعت ۱۴:۴۵ | نسخه چاپي

نخست اینکه من «افروز فروزند» را نمایش‌نامه‌نویسی قابل و کارگردانی کاربلد می‌دانم که به‌ویژه در عرصه نمایش‌نامه‌های واقع‌گرای اجتماعی، متبحر است و اگر شاهد غیبت معنادار او نبودیم، در سال‌هایی که پیش از اجرای «بهمن» گذشت، حتما به گنجینه نمایش‌نامه‌های ما افزوده می‌شد.
بعد، اینکه بهمن اثری با حضور بازیگرانی باتجربه است که در کنارشان چند بازیگر جوان و تازه پابه‌سن! (صحنه) گذاشته مانند مهسا طهماسبی و... درکل اثری خوش‌ضرباهنگ و جذاب به‌ویژه برای اهل تئاتر درآمده که همه اینها به واسطه توان و تجربه بانو فروزند است.
در کنار این نقاط قوت، شناخت فروزند از اشخاص و مناسبات تئاتری رایج بین هنرمندان و سالن‌های نمایشی سبب شده است مخاطبان آشنا با این فضاها هم نتوانند عیب و ایرادی در روند ماجراها و موقعیت‌ها پیدا کنند.
اما یک سؤال مهم پس از دیدن و لذت‌بردن از اجرا، ذهن مرا مشغول به خود کرده است؛ مخاطبان اصلی بهمن چه کسانی هستند؟
تصور من این است که باید پاسخ یا پاسخ‌های احتمالی را به دو دسته کلی تقسیم کنیم:
١-اهالی تئاتر و متخصصان این هنر
٢-دیگر تماشاگران (که خود به قشرهای مختلف تقسیم می‌شوند).
برای دسته اول عمدتا پلشتی‌ها و نامرادی‌ها و نامهربانی‌های پشت‌صحنه تئاتر بازگو و گاهی به شیوه بی‌رحمانه‌ای اغراق می‌شود.
کارگردانی که مدام با مشکلات در حال جنگ و تمام‌وقت عصبی و پرخاشگر است، دستیاری که در دام مسکرات است و دوستی‌های آنچنانی که در همان آغاز و در شب اجرا کلید دعوایی حسابی را می‌زند و گروه را به‌هم می‌ریزد، دستیاران و عواملی که ظاهرا چشم‌وچارشان! پی جنس مؤنث می‌دود و... . سرانجام گروهی که از کوفیان بدترند و دست آخر تن به خواسته‌ای می‌دهند که از قاموس هنرمندی و به‌ویژه هنرمندان تئاتر به دور است.
اکنون همین وقایع در برابر دیگر تماشاگرانی به نمایش درمی‌آید که قرار است نمونه‌ای از گروه‌های تئاتری را ببینند و دست آخر به یکدیگر بگویند؛ حیوونکی تئاتری‌ها چه مصیبت‌هایی می‌کشند برای به صحنه‌بردن یک اجرا و چه اشخاص مفلوک پرمشکلی هستند! بعد از دیدن اجرا که تأمل مرا برانگیخت (که این از خصوصیات یک اجرای خوب است)، از دوستی که اهل تئاتر است و هم‌زمان با من اجرا را دیده بود، پرسیدم:
آیا نمایش‌نامه‌نویسان و عوامل اجرائی تئاتر اجازه دارند این‌چنین بر فعالیت‌های درست و غلط دیگر اقشار جامعه پرتوافکنی کرده و پته آنها را روی آب بریزند؟
با وجود این، «بهمن» اثری جالب توجه است و درواقع هشداردهنده؛ هشداری عمیق به همه ما تئاتری‌ها که مراقب احوال تئاتر باشیم.
منبع: روزنامه شرق
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟