لحظه شکار عقاب

(Sadie Whiteloks) عکاس سرشناس حیات وحش تصاویری دیدنی از لحظه شکار یک ماهی توسط عقاب را از دریاچه‌ای که پر از تمساح است را شکار کرده. این دریاچه در پارک ...


سردترین شهر در جهان با دمایی برابر با 48-

سردترین نقطه ای که انسان ها در آن زندگی می کنند به شهری به نام اویمایکون در روسیه تعلق دارد که دمای آن در روزهای زمستانی تا 48- درجه زیر صفر کشیده ...


آب‌میوه‌ای که برای زن جوان ۹ میلیون آب خورد +عکس

در میانه‌های راه شاهرخ آبمیوه‌ای به من داد که با خوردنش بیهوش شدم و شاهرخ در مکان خلوتی طلاها و لوازمم را سرقت کرد.


جدیدترین روش در اسپرت‌کردن ماشین+تصاویر

به تازگی روکشهایی با طرح (زنگ زدگی فلز) تولید شده که به سادگی روی بدنه خودرو چسبانده می‌شود. این روکشها به شدت مورد پسند جوانان قرار گرفته است.


توصیه های موثر برای بهبود روابط زناشویی!

اگر روابط زناشویی تان دچار مشکل شده است و حس میکنید امور از دستتان خارج شده اند و دیگر همسرتان با شما هماهنگ نیست و رفتارهای وی با شما تغییر ...


طلا به بورس گره خورد

طلا به بورس گره خورد

اقتصاد | پنجشنبه ۰۱ بهمن ۹۴ ساعت ۱۳:۵۸ | نسخه چاپي

بهای فلز زرد که نوسان‌هایش در سال ۲۰۱۵، عمدتا به افت‌و‌خیزهای شاخص دلار وابسته بود، در آغاز سال ۲۰۱۶ بیشتر تحت‌تاثیر وضعیت بازار سهام قرار گرفته است.
به گزارش دنیای اقتصاد، در روزهای گذشته، هر زمان که بازارهای سهام جهان گرفتار فشار فروش بوده‌اند، طلا نفع برده و هر زمان که آرامش به این بازارها بازگشته، طلا تضعیف شده است.
در حالی که بازارهای سهام جهان روز سه‌شنبه به امید افزایش محرک‌های اقتصادی در چین رو به رشد گذاشتند، روز چهارشنبه، نگرانی‌های جهانی پس از انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول باعث افت بازارهای سهام شد تا سومین روز کاری هفته، روز رشد طلا باشد.
روز گذشته بهای نفت خام نیز دوباره به سمت کف ۱۲ ساله حرکت کرد؛ اما این عامل هم مانع رفتن اونس طلا به محدوده ۱۱۰۰ دلار نشد. هر اونس فلز زرد که روز سه‌شنبه روی قیمت ۱۰۸۷ دلار ایستاده بود، روز چهارشنبه تا ساعت ۷ شب به وقت تهران به قیمت ۱۱۰۰ دلار رسید؛ گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز ثبت شده باشد.
روز سه‌شنبه نیز مانند روز دوشنبه، بازار طلا شاهد خنثی شدن اثر عوامل کاهشی و افزایشی بود تا نوسان قیمت نهایی شدید نباشد. اونس در این روز حدود یک دلار افت کرد. این روند عمدتا ناشی از افزایش ریسک پذیری در بورس بود. همزمان «سودگیری» نیز در میان معامله‌گران دیده می‌شد.
البته در این روز به لطف «شناسایی سود» در ساعات بعدی و همچنین افت شاخص دلار از اوج روزانه، اونس از کف روزانه بالا آمد. سه‌شنبه، نخستین روز فعالیت بازارهای آمریکا در هفته جدید بود؛ روزی که اعلام رشد ۹/ ۶ درصدی چین در سال ۲۰۱۵ باعث شد معامله‌گران سهام آسیا، اروپا و بعد آمریکا، بازارها را رشد دهند.
داده بد رشد چین که کمترین میزان در ۲۵ سال اخیر بود، از آنجا باعث رشد شاخص‌های سهام شد که معامله‌گران این بازارها را به تحریک اقتصاد چین با تزریق پول دولتی امیدوار کرد. البته بازارهای سهام، در همان روز سه‌شنبه از اوج روزانه خود فاصله گرفتند.
سه‌شنبه اتحادیه اروپا اخبار بدی منتشر کرد. تورم منطقه یورو در ماه دسامبر در مقیاس ماه به ماه «صفر» و در مقیاس سال به سال تنها ۲/ ۰ درصد اعلام شد. شاخص انتظارات اقتصادی ZEW آلمان هم برای ماه ژانویه ۲/ ۱۰ واحد اعلام شد. این شاخص در ماه دسامبر روی عدد ۱/ ۱۶ واحد ایستاده بود.
البته رقم ماه ژانویه با وجود بد بودن، بهتر از انتظارها بود. دیگر خبر بد روز سه‌شنبه، انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول بود که در آن پیش بینی از رشد سال ۲۰۱۶ به ۴/ ۳ درصد کاهش یافت. روز سه‌شنبه، خبر رشد بهتر چین در فصل آخر سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سه ماه پایانی سال ۲۰۱۴، اندکی بهای نفت خام را بالا برد؛ اما گزارش سازمان بین‌المللی انرژی که در آن به تداوم مازاد عرضه در سال ۲۰۱۶ اشاره شده بود، نفت را هم از اوج روزانه پایین آورد.
این روند در روز چهارشنبه نیز ادامه یافت تا بشکه‌های نفت خام برنت دوباره حدود ۲۸ دلار قیمت بخورند. افت بهای نفت در روز گذشته توانست رشد طلا را محدوده کند؛ اما افت بازارهای سهام در هر حال-دست کم تا لحظه تنظیم این گزارش-به نفع طلا تمام شد. صبح چهارشنبه، رشد ارزش دلار نیز به‌عنوان عامل فشار روی فلز زرد عمل کرد.
چهارشنبه، بورس‌های آسیایی و اروپایی در واکنش به انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول با سقوط روبه‌رو شدند. افت نفت نیز خود یک عامل نگرانی دیگر در بازارهای بورس بود. تشدید تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن، قیمت اونس را بالا برد؛ بالاترین قیمتی که تا زمان نوشته شدن این گزارش ثبت شد ۱۱۰۴ دلار بود.
اونس طلا که سال ۲۰۱۶ را با قیمت ۱۰۶۱ دلار آغاز کرده بود، در حالی این روزها پیرامون مرز ۱۱۰۰ دلار نوسان می‌کند که پیتر‌هاگ، تحلیلگر ارشد پایگاه اینترنتی کیتکو بر این باور است که چشم‌انداز قیمت جهانی طلا در ۳ ماه نخست امسال پیچیده خواهد بود تا ترسیم دورنمایی روشن برای بهای فلز زرد دشوار باشد.
هاگ می‌گوید: که به‌دلیل حضور عوامل زیاد در بازارهای بین‌المللی، چشم‌انداز بهای طلا در اولین فصل سال جدید چندان روشن و شفاف نیست. او می‌گوید: «احتمال افزایش یا کاهش ارزش طلا و دیگر فلزهای گرانبها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ وجود دارد که این افزایش یا کاهش به عوامل مختلفی بستگی دارد.»

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: