فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


بررسی علمی يک ادعای نظامی

جهان | سه شنبه ۲۹ دي ۹۴ ساعت ۱۴:۴۳ | نسخه چاپي

کره‌ شمالی ١٦ دی ادعا کرد اولین بمب هیدروژنی خود را آزمایش کرده ولی کارشناسان شک دارند آن چیزی که کره‌ شمالی آزمایش کرده است، همانطور که رسانه‌های این کشور ادعا کردند، یک بمب هیدروژنی واقعی و پرقدرت باشد، بلکه یک بمب اتمی معمولی است. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که رژیم منزوی کره‌ شمالی دقیقا چه آزمایشی انجام داده است؟
به گزارش شرق، شکی وجود ندارد که کره‌ شمالی نزدیک جایی که در سال‌های ٢٠٠٦، ٢٠٠٩ و ٢٠١٣ بمب هسته‌ای را آزمایش کرده بود، نوعی انفجار را آزمایش کرده است.
در آن روز، ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، زمین‌لرزه‌ای به قدرت ٥,١ ریشتر را ثبت کردند. شکل موج این انفجار، تقریبا شبیه شکل همان امواجی است که در آزمایش‌های قبلی کره‌ شمالی ثبت شده و در نتیجه تا حدودی تأییدکننده ادعای کره شمالی است.
زلزله‌شناسی به نام «براین استامپ» از دانشگاهی در دالاس ایالت تگزاس می‌گوید: «از شکل امواج مشخص می‌شود که انفجاری، این زمین‌‌لرزه را پدید آورده است».
وی در ادامه می‌گوید: «این انفجار ممکن است شیمیایی یا هسته‌ای باشد، ولی با توجه به قدرت نسبتا زیاد انفجار، احتمالا انفجار هسته‌ای است». «اندی فراستو» از یک مؤسسه پژوهشی زمین‌لرزه در واشنگتن‌دی‌سی می‌گوید: «اکنون پژوهشگران در حال بررسی دقیق شکل امواج ثبت‌شده توسط لرزه‌نگارهای موجود در منطقه هستند تا دریابند این انفجار با انفجار سال ٢٠١٣ چه تفاوتی دارد».
قدرت تقریبی آزمایش دیروز بین هفت تا ١٠هزار تن یعنی به اندازه‌ یک بمب اتمی کوچک از نوع شکافت هسته‌ای بود. این انفجار در مقایسه با انفجار بمب‌های هیدروژنی معمولی که قدرت‌شان از همجوشی اتم‌های هیدروژن پدید می‌آید، به راستی انفجار ناچیزی بود. بزرگ‌ترین بمب هیدروژنی که تا به حال آزمایش شد، ٥٠ مگاتن قدرت داشت؛ یعنی دوهزار برابر قدرت بمب اتمی که در پایان جنگ جهانی دوم روی شهر ناکازاکی انداخته شد.
«اسکات کمپ»، فیزیکدان هسته‌ای مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) در کمبریج می‌گوید: «توضیحات مختلفی را درباره‌ دلیل قدرت به نسبت کم انفجار آزمایشی کره‌ شمالی می‌توان ارائه کرد. من حدس می‌زنم که هیچکس، حتی مسئولان سازمان سیا ندانند که دلیل واقعی آن چیست».
به گفته او، یک توضیح این است که کره‌ شمالی نوعی بمب اتمی بسیار کوچک و مینیاتوری را آزمایش کرده که انفجار آن برای فعال‌کردن بمب هیدروژنی نیاز است. در این مورد خاص یا اصلا بمب هیدروژنی در کار نبود یا اینکه این بمب هیدروژنی منفجر نشده است. توضیح دیگر آن است که شاید این آزمایش فقط انفجار یک بمب شکافت هسته‌ای معمولی بود که از پلوتونیوم یا اورانیوم برای تولید نیروی انفجار استفاده می‌کند.
ساخت بمب هیدروژنی، بسیار دشوار و نیازمند فناوری‌های پیشرفته است، اما کره‌ شمالی بسیار مایل است به فناوری تولید آن دست پیدا کند. رسانه‌های کره‌ شمالی در سال‌های گذشته مرتب اعلام می‌کردند این کشور به پیشرفت‌هایی در مورد ساخت بمب همجوشی هسته‌ای دست یافته است. ماه گذشته هم «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور اعلام کرد کره‌ شمالی بمب هیدروژنی دارد.
بنابراین، اکنون این پرسش مطرح می‌‌شود که آیا انفجار اخیر واقعا انفجار یک بمب هیدروژنی بود؟ «کمپ» می‌گوید که نخست باید تفاوت بمب هیدروژنی و بمبی را که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند، درک کرد. بمب‌های هسته‌ای در حالت کلی دو نوع هستند. نوع معمولی که با شکافت هسته‌ای کار می‌کند و نوعی پیچیده‌تر که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند. به بمبی که با همجوشی هسته‌ای کار می‌کند، بمب گرماهسته‌ای یا هیدروژنی می‌گویند. بمب‌‌های هیدروژنی معمولا قوی‌تر از بمب‌های شکافت هسته‌ای هستند.
در بمب‌های هیدروژنی هم برای شروع زنجیره‌ واکنش همجوشی، در ابتدا از واکنش شکافت هسته‌ای استفاده می‌کنند. بمب‌های همجوشی هسته‌ای، در حقیقت یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت شده است که از یک واکنش همجوشی محدود برای افزایش بازده استفاده می‌کند، ولی بمب‌های هیدروژنی واقعی (مثل همین بمب‌هایی که آمریکا و روسیه تعداد زیادی از آنها را دارند)، بمب‌هایی دومرحله‌ای هستند که در مرحله‌ دوم آنها به طور کامل واکنش گرماهسته‌ای (همجوشی) رخ می‌دهد. مرحله‌ اول آن هم از نوع شکافت هسته‌ای است.
از فرایند شکافت هسته‌ای در مرحله‌ اول، مقدار زیادی گرما و فشار حاصل می‌شود که این گرما و فشار، همجوشی هسته‌ای مرحله‌ دوم را موجب می‌شود و در نتیجه انرژی بسیار بیشتری رها می‌شود.
«کمپ» می‌گوید ساخت یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت‌شده آسان‌تر است. برای ساخت چنین بمبی، ایزوتوپ‌های سنگین هیدروژن (یعنی گازهای دوتریوم و تریتیوم) را به مرکز یک محفظه پلوتونیومی تزریق می‌کنند. گرمای واکنش شکافت هسته‌ای، موجب روی‌دادن واکنش همجوشی کوتاه‌‌مدتی می‌شود که باعث افزایش یا تقویت بازده‌ واکنش همجوشی می‌شود، ولی این افزایش بازده به اندازه‌ بمب‌های دومرحله‌ای هیدروژنی نیست.
آن‌طور که «لی بین»، کارشناس و تحلیلگر سلاح‌های هسته‌ای از مؤسسه بین‌المللی صلح کارنگی می‌گوید احتمال اینکه کره‌ شمالی یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت‌شده ساخته باشد، بسیار بیشتر از ساخت یک بمب هیدروژنی کامل است. بمب‌های هیدروژنی دومرحله‌ای هستند. در مرحله‌ اول شکافت هسته‌ای رخ می‌دهد و بر اثر گرما و فشار ایجادشده، همجوشی هسته‌ای شکل می‌گیرد تا انرژی اصلی آزاد شود.
با این توصیف‌ها، اگر کره شمالی اجازه ورود و بازرسی محل انفجار بمب را به کارشناسان سلاح‌های هسته‌ای سازمان ملل ندهد، تنها راه اینکه بفهمیم کره‌ شمالی یک بمب هیدروژنی یا یک بمب شکافت هسته‌ای تقویت‌شده را آزمایش کرده، این است که محصولات انفجار را که در مکان انفجار پراکنده شده‌اند، به دقت بررسی کنیم. «آندرس رینگ‌بوم»، فیزیک‌دان هسته‌ای از سازمان تحقیقات دفاعی سوئد در استکهلم می‌گوید: «آزمایش کره‌ شمالی زیر زمین انجام شد. درصورتی‌که شکاف‌ها و درزهای محل آزمایش‌ به‌دقت پوشانده نشده باشد، گازهای نجیب پرتوزا (و بیش از همه ایزوتوپ‌های رادیواکتیو زنون)، در دو روز آینده به بیرون نشت می‌کنند. اگر بتوانیم ایزوتوپ‌های زنون را ببینیم، مثل این است که دود شلیک یک تفنگ را ببینیم و به ماهیت هسته‌ای انفجار پی‌ببریم».
نوترون‌هایی که در واکنش همجوشی هسته‌ای تولید می‌شوند، حدود هفت‌برابر پرانرژی‌تر از نوترون‌های تولیدشده در واکنش شکافت هستند. این گفته به این معنی است که گونه‌های رادیواکتیوی که در نتیجه انفجار هم‌جوشی پراکنده می‌شود، با شکافت متفاوت است. «کمپ» می‌گوید: «با استفاده از این روش و بررسی این موضوع که گازهای رادیواکتیو با چه سرعتی حرکت می‌کنند و با چه سرعتی می‌توانند وارد جو شوند و از آنها نمونه‌برداری کرد، می‌توان دریافت که انفجار از چه نوعی بوده است. با افزایش تأخیر در نشت گازها، کار تشخیص نوع انفجار سخت‌تر می‌شود».
«سازمان پیمان منع جامع آزمایش‌ هسته‌ای» (CTBTO) شبکه‌ای بین‌المللی از آشکارگرهای گازهای نجیب پرتوزا دارد. آشکارگرهای این سازمان توانستند چند هفته بعد از آزمایش سال ٢٠١٣ کره‌ شمالی، گازهای زنون ١٣٣ و زنون ١٣١ را ثبت کنند. این آشکارسازی دیرهنگام باعث شد که اطلاعات کافی جمع‌آوری نشود و مشخص نشود کره‌ شمالی از پلوتونیم برای انجام واکنش هسته‌ای استفاده کرده بود یا از اورانیوم. ژاپن، کره‌ جنوبی و آمریکا، آشکارسازهای گازهای نجیب پرتوزا دارند که روی هواپیما نصب می‌شوند. این آشکارسازها، حساس‌تر از آشکارسازهای «سازمان پیمان منع جامع آزمایش‌ هسته‌ای» هستند.
بااین‌حال اطلاعاتی که آنها از آزمایش‌های قبلی کره شمالی دریافت کردند، اعلام عمومی نشد. ممکن است نتیجه بررسی‌ها این‌بار هم اعلام نشود، بنابراین ما هیچ گزینه یا انتخاب دیگری نداریم و فقط می‌توانیم حرف کره‌ شمالی را درباره بمب ‌هیدروژنی‌اش باور کنیم یا به‌طورکلی این حرف‌ها را نادیده بگیریم.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟