افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


تصمیم ایران عدم مذاکره با آمریکا در موضوعات غیرهسته‌ای است

تصمیم ایران عدم مذاکره با آمریکا در موضوعات غیرهسته‌ای است

سیاست | دوشنبه ۲۸ دي ۹۴ ساعت ۱۳:۲۰ | نسخه چاپي

سخنگوی وزارت خارجه گفت: تا به امروز و بر اساس مجموعه قوانین و آنچه از مجموعه واقعیت سیاست خارجی آمریکا مشاهده می شود تصمیم جمهوری اسلامی عدم مذاکره با این کشور در خصوص مسائل دیگر است.
به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز دوشنبه در نشست خبری هفتگی با رسانه ها گفت: در دومین روز پس از آغاز اجرای برجام خوشحالم که در خدمت شما هستم.
وی ادامه داد: این رویداد مبارک را به ملت ایران و همه ملت های جهان تبریک می گویم و امیدوارم زمینه های افزایش صلح و ثبات را در منطقه غرب آسیا و جهان فراهم کند.
جابری انصاری در پاسخ به این سوال که آیا وزارت امور خارجه برای اجرای برجام نیاز به گفتگوهای دو جانبه با کشورهای دیگر در آینده دارد، اظهار داشت: اجرای برجام مکانیزم ها و ساز و کارهای مخصوص خود را و بر اساس برجام دارد. در مسیر اجرا، هر مسئله ای که پیش بیاید بر اساس همان ساز و کارها و در صورت ضرورت گفتگو و رایزنی انجام خواهد شد.
وی انجام هرگونه گفتگو را بر اساس ساز و کارهای برجام و بر حسب ضرورت عنوان کرد و افزود: اینکه مسئله برجام به زمینه های دیگر گسترش پیدا کند بارها اعلام شده است که ملت اجرای دقیق برجام را محکی برای مسائل آینده در نظر خواهد گرفت.
جابری انصاری ادامه داد: نوع اجرای تعهدات بین المللی آمریکا و مجموعه شرکای برجام در زمینه تصمیمات ناظر بر آینده جمهوری اسلامی ایران می تواند تاثیرگذار باشد؛ اما تا به امروز و بر اساس مجموعه قوانین و آنچه از مجموعه واقعیت سیاست خارجی آمریکا مشاهده می شود تصمیم جمهوری اسلامی عدم مذاکره در خصوص مسائل دیگر است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل عنوان کرده که در یکسال گذشته درباره مبادله زندانیان آمریکایی و ایرانی مذاکراتی انجام شده است، این مذاکرات در چه سطحی بوده و آیا وزارت خارجه نیز در آن حضور داشته است؟ اظهار کرد: مبادله زندانیان به موازات گفتگوهای هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و طرف آمریکایی انجام و به نتایجی نیز منجر گردید، که در روزهای اخیر جزئیات آن اعلام شد.
وی با بیان اینکه ابعاد انسانی این موضوع و همینطور تامین حقوق اتباع جمهوری اسلامی ایران که با زندان و ممنوعیت قضایی مختلفی مواجه بودند، مبنای تعامل بود، تصریح کرد: با رفع محدودیت‌ها این تعداد از اتباع ایران آزاد شدند.
جابری انصاری در خصوص پرونده قدیمی مالی ایران و شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه اوباما و روحانی برای آزادی زندانیان آمریکایی مکالمه تلفنی کرده اند، خاطرنشان کرد: پرونده قدیمی که بیش از سه و نیم دهه طول کشیده بود و در ارتباط با بخشی از منابع مالی بلوکه شده ایران که مربوط به خرید تسلیحاتی قبل از پیروزی انقلاب است، اینک به نقطه حل رسیده و ۴۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده در اختیار ایران قرار گرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: همچنین یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان غرامت و بهره آن در اختیار ایران قرار گرفت. این موفقیت های کم نظیر جمهوری اسلامی است که توانسته یک پرونده قدیمی را حل کند.
جابری انصاری گفت: جزئیات مسائل مربوط به رفع محدودیت قانونی از اتباع ایرانی اعلام شده و در اختیار ملت ایران قرار گرفته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تفاسیر متعددی از تماس تلفنی ظریف و جان کری مطرح می شود و به نوعی برخی معتقدند رابطه بین ایران و آمریکا امکان پذیر است، نظر شما در این باره چیست؟
اظهارداشت: تماس های تلفنی مستمر در تمامی مراحل مذاکرات برجام و تاریخ شروع اجرا بین وزرای خارجه دو کشور برای پیگیری جزئیات مربوط به انجام توافق و پیگیری های منتهی به شروع ابتدای این توافق در جریان بوده است.
وی با بیان اینکه این تماسها باید در حد و اندازه خود تفسیر شود، تصریح کرد: نباید تفسیرهای بالاتر از واقعیت ارائه شود. به طور طبیعی به موازات گفتگوهای حضوری مستمری که در بیش از دو سال گذشته در جریان بوده، به دلیل پیچیدگی مسائل مورد اختلاف در برجام و مسائل منتهی بر اجرای برجام، نیاز به تماس های تلفنی بوده است.
جابر انصاری افزود: برای برخی ارتباطات، نیازهایی وجود داشته که در چارچوب خود باید تفسیر شود و نه بیشتر از آن.
افزودن اسامی جدید به لیست تحریمی ها، تحریم جدید نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که وضع تحریم های جدید در آمریکا علیه ایران که دیروز اتفاق افتاد به اذعان جنابعالی تحریم جدیدی است؛ اما در بیانیه خود فرمودید مانوری ایضائی است، در صورتی که بیانیه شما می تواند مانور تلقی اما تحریم نمی تواند مانور تلقی شود، ارزیابی شما در این باره چیست؟ گفت: این اتفاق افزودن فهرست اسامی جدیدی به تحریم های سابقاً موجود است و تعبیر تحریم جدید در مورد آن از دقت کافی برخوردار نیست.
وی ادامه داد: مطابق آنچه توسط عالی ترین سطوح کشور مقرر شده، هیئت عالی نظارت بر برجام به عنوان مرجع تصمیم گیری تعیین شده و وزارت امور خارجه بر اساس تصمیمات این هیئت اقدامات خود را تنظیم خواهد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: طبیعی است که هرگونه اقدام در نقض تعهدات بین المللی آمریکا بر اساس فرازهایی که شما قرائت کردید و متن کامل آنچه که در این کشور تصویب شده است، توسط هیئت عالی نظارت مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت و وزارت امور خارجه به عنوان نهاد مجری سیاست خارجی کشور، به هر آنچه در این هیئت عالی تصمیم گیری شود، اجرا خواهد کرد.
برنامه ریزی وزارت خانه های مختلف برای بهره مندی اقتصادی از شرایط پسابرجام
وی در خصوص برنامه های وزارت خارجه برای توسعه اقتصادی و جذب سرمایه خارجی پس از رفع تحریم ها و مناقشات موجود با برخی کشورهای همسایه و عربستان، گفت: طبیعی است که تصمیمات یکجانبه چند کشور تاثیری در روندهای شکل گیری منطقه ای و بین المللی نخواهد داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه وزارت امور خارجه اقدامات لازم را برای پیشرفت اقتصادی اتخاذ کرده است، خاطرنشان کرد: مدتهاست به موازات مذاکرات برجام در جلسات متعدد با حضور نمایندگان عالی وزارتخانه های مرتبط با مسائل اقتصادی کشور تصمیماتی اتخاذ شده و انجام اقدامات اتخاذ شده در حال پیگیری است.
جابر انصاری تصریح کرد: بر اساس برنامه هر یک از وزارتخانه ها اقدامات لازم برای استفاده حداکثری از فرصت های پدید آمده بر اثر برجام، را انجام خواهند داد. وزارت خارجه به عنوان نهاد تسهیل کننده روابط خارجی کشور، کلیه خدمات لازم را برای تسهیل در اختیار وزارتخانه های مرتبط قرار خواهد داد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟