پرونده مالیاتی ترامپ افشا شد/ خشم کاخ سفید

افشای ۲ صفحه از اظهارنامه مالیاتی سال ۲۰۰۵ رئیس جمهوری آمریکا خشم کاخ سفید را برانگیخت.


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


ادعای جدید: آیفون ۸ جذاب‌تر از گلکسی اس ۸ خواهد بود

امسال جنگ جهانی پرچم‌داران گوشی‌های هوشمند میان اپل و سامسونگ به اوج خود خواهد رسید.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی نسخه 812 سوپرفست با موتور 6.5 لیتری V12 با خروجی 789 اسب بخار مقایسه کنید.محیط‎های خاکستری آمریکا و تاثیر آن بر ورود ایران به بازار جهانی

محیط‎های خاکستری آمریکا و تاثیر آن بر ورود ایران به بازار جهانی

جهان | يكشنبه ۲۷ دي ۹۴ ساعت ۱۴:۱۴ | نسخه چاپي

اجرای برجام به منزله لغو بخش مهمی از تحریمهای اقتصادی است حال آنکه تداوم برخی محرومیت های اعمال شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا می تواند ورود ایران به بازارهای جهانی را با مانع روبرو کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، آمریکا و شرکای اروپایی همزمان با انتشار گزارش نهایی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای از لغو تحریم ها علیه ایران خبر دادند و ساعاتی بعد، وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار بیانیه ای خرید نفت از ایران را برای شرکت های آمریکایی و غیر آمریکایی مجاز اعلام کرد.
آغاز اجرای برجام به منزله حذف نام ۳۰۰ فرد حقیقی و حقوقی ایران از لیست تحریم های اتحادیه اروپا و در عین حال رفع موانع اعمال شده از سوی آمریکا بر سر راه نهادهای بانکی و مالی ایران است.
اما در این میان، وزارت خزانه داری آمریکا مدعی شده که این کشور خارج از دایره توافق هسته ای همچنان می تواند ایران را به خاطر اتهامات بی اساسی نظیر تروریسم و برنامه موشک های بالستیک تحت فشار قرار دهد.
از سوی دیگر، این وزارتخانه آمریکایی هشدار داد که علیرغم رفع بخش مهمی از تحریم های ضد ایرانی، عمده محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا همچنان به قوت خود باقی می ماند؛ به این معنا که شهروندان و شرکت های آمریکایی همچنان از تماس مستقیم با اغلب شرکت های آمریکایی محروم خواهند ماند.
در این میان اوباما در بخشی از فرمان اجرایی لغو تحریم ها به وزیر خزانه داری اجازه داده است تا با رایزنی با وزیر امور خارجه آمریکا تحریم هایی را علیه اشخاص مشمول بخش ۱۲۴۴ قانون آزادی ایران و مقابله با گسترش هسته ای ایران مصوب ۲۰۱۲ میلادی یکی از تحریم های ذیل را اعمال کند.
الف) ممنوعیت موسسات مالی آمریکا از ارائه وام یا اعتبار به این اشخاص
ب) ممنوعیت هرگونه نقل و انتقال ارزی این اشخاص با آمریکا
ج) ممنوعیت نقل و انتقال هرگونه اعتبار یا پول بین موسسات مالی یا از طریق آنها یا به هریک از موسسات مالی آمریکا با این اشخاص
د)‌ انسداد همه دارایی ها و منافع این اشخاص در آمریکا
ه) ممنوعیت همکاری سرمایه گذاری در خرید مبالغ قابل توجهی از اوراق سهام یا اوراق قرضه این اشخاص
ی) ممنوعیت یا محدودیت واردات کالا، فناوری و خدمات، مستقیم و غیرمستقیم از این اشخاص به آمریکا
و) اعمال تحریم های خاص علیه مدیر یا مدیران اجرایی که با اشخاص تحت تحریم همکاری کنند
اکنون سؤال این است که با توجه به اما و اگرهای موجود و تداوم برخی محرومیت ها، اجرای «برجام» و کاهش فشارهای اعمال شده از سوی غرب تا چه حد می تواند بر بهبود وضع اقتصادی ایران و در نهایت جایگاه این کشور بر بازارهای جهانی تاثیر بگذارد.
«بی بی سی» سود اولیه ناشی از رفع تحریم ها را برای ایران به چهار بخش تقسیم می کند:
* با در نظر گرفتن قیمت های موجود، برداشتن تحریم ها به معنای افزایش درآمد نفتی ایران به میزان ۱۰ میلیارد دلار تا سال میلادی آینده (۲۰۱۷) است.
* به گفته بانک مرکزی ایران، رفع تحریم های بانکی موجب به گردش افتادن ۳۰ میلیارد دلار از سرمایه های ایرانی می شود که در حال حاضر در حساب های خارجی بلوکه شده اند.
* به گفته صندوق بین المللی پول، با لغو تحریم ها، ایران می تواند درآمد ناخالص داخلی خود را در سال ۱۷-۲۰۱۶ به میزان پنج درصد بهبود ببخشد.
* به گفته «اسحاق جهانگیری» معاون اول ریاست جمهوری ایران، تحریم ها ۱۵ درصد به هزینه تجارت در ایران افزوده اند و لغو آنها موجب صرفه جویی سالانه ۱۵ میلیارد دلار می شود.
سقوط قیمت نفت
افت قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی از دیگر تاثیرات اولیه رفع تحریم های ضد ایرانی است چرا که این کشور از این پس می تواند تولید نفت خود را متناسب با نیاز بازار تنظیم کند.
به گفته تهران، از همان اولین روز اجرای برجام حجم فروش نفت ایران را به میزان۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد تا سال آینده این میزان را به ۲.۵ میلیون بشکه خواهد رساند. این افزایش تولید نفت به خودی خود موجب سقوط قیمت می شود حال آنکه انتظار می رود ایران برای جذب مشتری های سابق خود نفت را با تخفیف هم عرضه کند.
پیش بینی می شود که این روند موجب افزایش رقابت بین ایران و عربستان سعودی شود که در حال حاضر هم با کاهش قیمت سهم نفت خود در بازارهای جهانی قیمت را به کمترین سطح خود در ۱۱ سال گذشته رسانده است.
موسسات مالی بزرگ
اما به ادعای بی بی سی، بانک ها بزرگترین تنگنای پیش روی ایران در در مناسبات تجاری آینده خواهند بود. اگرچه با رفع تحریم ها، ایران بار دیگر به سیستم مالی بین المللی وصل می شود، هنوز به طور کامل مشخص نیست که چه تعداد از نهادهای مالی برای مشارکت در تجارت ایران از خود اشتیاق نشان خواهند داد.
به گفته برخی صاحبنظران، حتی بانک های آلمانی هم در تعیین میزان تمایل خود از مشارکت در طرح های تجاری ایران مدعی شده اند که بعد از اجرایی شدن برجام حداقل نیازمند زمانی معادل یک سال برای ارزیابی شرایط هستند و بعد از آن تازه باید در این باره از آنها نظرخواهی شود.
در این میان، رهبران آلمان و انگلستان از وزارت خزانه داری آمریکا خواسته اند به بانک ها چراغ سبز نشان دهد تا به این ترتیب موسسات مالی بتوانند با اطمینان خاطر پاسخگوی خواسته مشتریان اروپایی در امور بانکی مربوط به ایران باشند.
محیط های خاکستری
بی بی سی در ادامه تحلیل خود علاوه بر پیچیدگی هایی که تا به این جای کار در رابطه با رفع تحریم ها و ورود ایران به بازارهای جهانی مطرح شد، به موانع قانونی اشاره می کند که شاید در بحبوحه شادی ناشی از اجرای برجام کمتر به آن پرداخته شد.
محیط خاکستری به شرایطی اطلاق می شود که به درستی تعریف نشده و فعالیت هایی را در بر می گیرد که در تطابق کامل با مجموعه قوانین تعیین شده قرار ندارند.
واقعیت این است که در جریان اجرای توافق هسته ای، آمریکا تحریم های به اصطلاح ثانویه خود را لغو می کند یعنی همان هایی که مشمول اشخاص حقیقی و حقوقی غیر آمریکایی می شود. اما، طبق تحریم های اولیه، تجارت اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی با ایران همچنان غیر قانونی تلقی می شود.
بزرگترین محیط خاکستری که سد راه تعامل سازنده با ایران در بازارهای جهانی است به هنگام پاسخ دادن به این سوال رخ می نماید که حال تکلیف شرکت های آمریکایی و یا شرکت های تابعه غیر آمریکایی چیست؟
مطابق با توافق هسته ای، تجارت با ایران برای مجموعه های تابعه شرکت های آمریکایی مجاز است حال آنکه این دقیقا ناقض تحریم های اولیه آمریکا است. شاید به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های تجاری و وکلایشان پیش از آغاز رابطه با ایران بی صبرانه منتظر ارائه دستورالعمل «اوفک» یا همان دفتر نظارت بر اموال خارجی خزانه داری آمریکا هستند.
به ادعای بی بی سی، مسئله این است که قید و بند قانونی تنها دست و پای شرکت های غربی را نمی بندد بلکه قطعا در داخل ایران هم محدودیت های قانونی بسیاری برای معامله با طرف های خارجی وجود دارد. بنابراین، شاید رفع تحریم ها در آغاز نوید بخش گشایش اقتصادی باشد اما نمودار شدن تاثیر واقعی آن نیازمند زمان خواهد بود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟