حفره امنیتی خانمان برانداز اینترنتی شناسایی شد

محققان گوگل موفق به شناسایی بی سابقه ترین مورد نشت اطلاعات در وب در سال ۲۰۱۷ شده اند که نتیجه آن ضرورت تغییر تمامی کلمات عبور مورد استفاده کاربران سایت های اینترنتی است.


دی‌میستورا: حمله تروریستی حمص، تلاش برای ناکام گذاشتن مذاکرات ژنو۴ بود

فرستاده سازمان ملل به سوریه در بیانیه‌ای حملات تروریستی به دو مقر امنیتی سوریه در حمص را محکوم کرد.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


آتش‌سوزی جنگل‌های ارس

تصاویر در نزدیکی تفرجگاهی نیمه کار و بلا استفاده آتش سوزی گرفته شده است.


تاکسی چگونه به ایران رسید؟

با گسترش شهرنشینی و به کارگیری اتومبیل در جابه‌جایی افراد، ضرورت وجود حمل‌ونقل درون‌شهری بیش از پیش احساس می‌شد. کارهایی متفاوت برای حل این مشکل صورت گرفت. شکل‌گیری تاکسی‌ها از جمله این کارها برای جابه‌جایی افراد به شمار می‌آمد.


حضور سینماگران در دادسرا؛ دعوت یا احضار؟

| شنبه ۲۶ دي ۹۴ ساعت ۱۱:۴۶ | نسخه چاپي

پخش تیزر تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی روی پرده از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان و همچنین پخش این فیلم‌ها به صورت همزمان در سینماهای خارج از کشور، موضوع تازه‌ای نیست، آن‌هم در شرایطی که برخی از فیلم‌ها امکان هیچ‌گونه تبلیغی در تلویزیون یا بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر ندارند از سویی مسوولان سینمایی کشور نیز بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز، منع قانونی دارد، بنابراین سازندگان این فیلم‌ها نباید تیزر فیلم‌های‌شان را برای تبلیغ در اختیار شبکه‌های غیرمجاز ماهواره‌ای قرار دهند.
به گزارش اعتماد، این درحالی است که تکلیف شبکه‌های غیرمجاز یا اعلام رسمی فهرستی از آنها هیچگاه انجام نشده است. به هر روی هر اثر برای بیشتر دیده شدن به تبلیغ نیاز دارد. هرچند تهیه‌کنندگان همواره تاکید داشته‌اند که برای تبلیغ فیلم‌های‌شان هیچ آگهی برای شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای نفرستاده‌اند.
اما در هفته گذشته گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه صدا و سیما قرار است از سینماگران ایرانی بابت پخش تیزرشان از شبکه‌های ماهواره‌ای تعهد و خسارت بگیرد. برخی از تهیه‌کنندگان اعتراض خود را نسبت به این تصمیم صدا و سیما مطرح کردند و خواستار ایجاد شرایطی یکسان برای تبلیغ تمامی فیلم‌ها از تلویزیون شدند.
در پی این اعتراض‌ها و اظهارنظرها روابط عمومی سازمان صداوسیما با انتشار توضیح رسمی اعلام کرد که فقط از سازندگان تیزرهایی که پس از بهره‌مندی از حمایت رسانه‌ ملی برای پخش رایگان تیزر، آن را برای تبلیغ در اختیار شبکه‌های ماهواره‌ای قرار می‌دهد خسارت خواهد گرفت. اما در ادامه همین بحث‌ها و اخبار، جمعی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران به جلسه‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه که امروز (٢٦ دی) ساعت ١١ برگزار می‌شود، دعوت شده‌اند.
حبیب ایل بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی از پیگیری این موضوع از سوی سازمان سینمایی و حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی خبر داده که در گفت‌وگو با مسوولان قضایی کشور به عنوان نهاد صیانت کننده از عرصه فرهنگ و هنر از کم و کیف این موضوع مطلع شده و پیگیر این موضوع است. ایل‌بیگی در ارتباط با این جلسه گفته است: «دعوت یاد شده تنها جهت بررسی، آگاهی بخشی و صیانت از اهالی سینما است و برخلاف آنچه در رسانه‌ها آمده جنبه سلبی و احضاریه ندارد. » در همین راستا ایل‌بیگی خود در این جلسه برای رفع موضوع حضور دارد.
در هفته‌های پیشین نیز در دفتر ایل‌بیگی با حضور مدیر کل تبلیغات وزارت ارشاد و دبیر شورای عالی تهیه‌کنندگان، رییس کانون پخش‌کنندگان فیلم، محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای و مشاور حقوقی سازمان، جلسه‌ای در این زمینه برگزار و نامه‌های رسیده درباره پخش آگهی از شبکه‌های ماهواره‌ای بررسی شد و نقطه نظرات در این جلسه مورد ارزیابی قرار گرفت. معاون ارزشیابی سازمان سینمایی تاکید کرده بود: «تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان از این ماجرا اعلام برائت کرده و خواستار برخورد با شبکه‌های ماهواره‌ای شدند که اقدام به پخش تبلیغات آثارشان می‌کنند.»
در همین راستا غلام‌رضا موسوی، دبیر هیات رییسه شورای عالی تهیه‌کنندگان نیز در گفت‌وگو با «اعتماد» با تاکید بر اینکه «این موضوع دعوت و نه احضاریه است» در پاسخ به این پرسش که کدام‌یک از تهیه‌کنندگان به این جلسه دعوت شده‌اند، گفت: «تمام تهیه‌کنندگانی که در حال حاضر فیلم‌های‌شان در حال اکران است به این جلسه دعوت شده‌اند و ظاهرا به نظر می‌رسد در ارتباط با پخش آگهی و تیزر فیلم‌های آنان از شبکه‌های ماهواره‌ای باشد.»
وی درباره موضوع جلسه و صحبت‌های احتمالی آن توضیح داد: «در حال حاضر هیچ پیش‌بینی درباره این جلسه نمی‌توان کرد، هرچند شاید قرار باشد به تهیه‌کنندگان تذکری دوستانه بدهند، اما امیدواریم این جلسه و گفت‌وگو با مسوولان نتیجه‌بخش باشد و تلویزیون به این نتیجه برسد که تیزر تبلیغاتی فیلم‌های ما را رایگان پخش کند. درگیر شدن در این زمینه برای هیچ‌یک از دو طرف سودی ندارد.»
باتوجه به اینکه آنونس‌های تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی بدون محدودیت در فضای مجازی قابل دسترسی است، موسوی تاکید کرد: «تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان داخلی آنونس فیلم‌ها را به شبکه‌های ماهواره‌ای نمی‌دهند بلکه شبکه‌های ماهواره‌ای بدون اطلاع تهیه‌کننده تیزر فیلم مورد نظر را پخش می‌کنند. حتی یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان تیزرهای سینمایی را به صورت رایگان و گاه به صورت خودجوش پخش می‌کند و این موضوع را رسما اعلام کرده است.»
این روزها با گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای و تنوع برنامه‌های آنها بسیاری از کارشناسان از ریزش مخاطب صدا و سیما خبر می‌دهند. این در حالی است که صدا و سیما اغلب در برنامه‌های مختلف سعی دارد نشان دهد هنوز مخاطب گسترده‌ای دارد و ریزش در مخاطبانش اتفاق نیفتاده است. اما وقتی تیزر تبلیغاتی یک فیلم را از رسانه ملی پخش نمی‌کند و برای فیلم‌های دارای پروانه نمایش هم محدودیت ایجاد می‌شود چگونه می‌توان انتظار داشت مخاطبان صدا و سیما به این رسانه وفادار بمانند.
موسوی معتقد است: «پخش نکردن تیزر فیلم‌های روی پرده از تلویزیون ایران به رفع مشکل پخش تیزرهای سینمایی از شبکه‌های ماهواره‌ای کمک نمی‌کند و شاید حتی باعث شود تهیه‌کنندگان رسما تیزرهای خود را به شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بدهند و از خیر پخش تیزر در تلویزیون بگذرند.»
دبیر هیات رییسه شورای عالی تهیه‌کنندگان با تاکید بر اینکه «پخش تیزر و آگهی فیلم‌های سینمایی در تلویزیون ایران به بهتر دیده شدن آثار کمک می‌کند» توضیح داد: «از طرفی این موضوع به نفع تلویزیون هم هست؛ چراکه در نهایت تلویزیون پخش‌کننده نهایی فیلم‌های سینمایی است و از این روی تبلیغ فیلم‌های سینمایی در تلویزیون به معنای تبلیغ کالایی است که در نهایت تلویزیون هم از آن استفاده می‌کند.»
اما موضوع دیگر اینکه به تازگی برخی از فیلم‌های ایرانی در کشورهای مختلف از جمله کانادا، آلمان و استرالیا برای ایرانی‌های مقیم خارج از کشور نمایش داده می‌شوند و از همین روی پخش‌کننده خارجی پیدا کرده‌اند و همین امر پخش‌کننده خارجی را به پخش تیزر فیلم در شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای برای جذب مخاطب بیشتر ترغیب می‌کند. از طرفی پخش آگهی در این شبکه‌های فارسی‌زبان بسیار ارزان است و پخش‌کنندگان خارجی به این امر تمایل دارند.
موسوی درباره قانونی یا غیرقانونی بودن پخش این آگهی‌ها از سوی پخش‌کننده خارجی توضیح داد: «پخش این آگهی‌ها برای پخش‌کننده خارجی غیرقانونی نیست. این فیلم‌ها توسط ایرانی‌هایی که مشغول تجارت سینمایی در خارج از کشور هستند، پخش می‌شود. این افراد فیلم‌ها را برای ایرانی‌های خارج از کشور نمایش می‌دهند و طبیعی است که برای جذب مخاطب به کانال‌های فارسی‌زبان مراجعه می‌کنند. این را هم باید بدانیم که با توجه به هزینه بالای تبلیغات در شبکه‌های خارجی امکان پخش تیزر در این شبکه‌ها وجود ندارد به همین دلیل آنها از شبکه‌هایی استفاده می‌کنند که این تبلیغات را به صورت رایگان یا ارزان پخش می‌کنند. در چنین شرایطی تهیه‌کننده که حق فروش فیلم را به پخش‌کننده واگذار کرده، نمی‌تواند مخالفت و موافقتی با این پخش تیزرها داشته باشد.»
به هر روی باید منتظر خبرهای جلسه و نتیجه آن شد اما آنچه مشخص است اینکه شرایط پیش روی نه به نفع تهیه‌کنندگان سینما و نه صدا و سیما است. با پخش نکردن تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌ها از تلویزیون، عرصه برای شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای بازتر می‌شود؛ چراکه دسترسی به آنونس‌های تبلیغاتی در فضای مجازی به راحتی امکان‌پذیر است و از طرفی تهیه‌کنندگان خارجی فیلم‌ها برای فروش بیشتر این آثار در سینماهای خارج از کشور نیازمند دیده شدن و تبلیغ فیلم‌ها در تلویزیون هستند و این میان چه چیز بهتر و کم‌هزینه‌تر از شبکه‌های فارسی‌زبان ماهواره‌ای که به رایگان تیزرهای تبلیغاتی را پخش می‌کنند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟